Op klaarlichten dag zijn in de nabij heid van het Oosterdok te Amsterdam door een spoortrein een man de beide beenen afgereden. De ongelukkige is in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Uit Schijndel meldt men dat Zaterdag bij de Heeswijksche kanaalbrug een klein meisje vermist werd. Men vreesde dat het in de Zuid- Willemsvaart gevallen en verdronken was. Zondag ochtend echter zag men het kind met de kleertjes aan een haak van de brug hangen. Het was be wusteloos en verstijfd van de kou, maar leefde nog. Waarschijnlijk is het, op de brug spelende, er afgevallen en aan den baak blijven hangen. Uit IJzendijke telegrafeert men dat op een hofstede aldaar eene 25-jarige, alleen thuis zijnde dochter vermoord is. Ze werd met afge sneden hals gevonden. Ook is er diefstal in de woning gepleegd. De justitie uit Middelburg doet onderzoek. De vermoedelijke dader is bekend, maar voortvluchtig. Uit Ylaardingen wordt gemeld dat volgens telegraphisch bericht de aldaar te huis behoorende vischsloep „Noordster", stuurman Jan Penning, op de Noordzee is aangevaren en gezon ken. De équipage is gered, en behouden te Hjoerring (Jutland) aangekomen. Dicht bij Malaga is een driemaster en te Hamburg een schip, bestemd naar China, verbrand; de lading was voor 95,000 p. st. verzekerd. Bij Ismid is de Sacaria buiten hare oevers getredenverscheiden dorpen werden over stroomd en men heeft vele menschenlevens te be treuren; ook ging veel vee verloren. De Sultan beeft gelast dat er hulp zou worden gezonden. Te Silvertown had eene ontploffing plaats in een petroleum-bergplaats van de fabriek van Burt, Boulton en Hayward. Al de werklieden van de firma waren juist aan het werk; de vlammen breidden zich met groote snelheid uit. Men telt reeds elf dooden en tal van gewonden. Te Weenen is een Rus gevangenge nomen, die, ofschoon eerst 26 jaren ond, reeds eene politieke misdaad op zijn geweten heeft en naar Siberië verbannen werd. Hij ontkwam echter en vlnchtte naar Weenen, doch zal aan Rusland uitgeleverd worden. Men beschrijft hem als iemand van zeldzame bekwaamheden, die Pransch, Duitsch, Engelscb, Nederlandsch, Russisch, Italiaansch en Servisch spreekt en Latijn en Grieksch met veel gemak leest. De gelden die voor de slachtoffers van het winterpaleis te St.-Petersburg zijn bijeen gebracht, bedragen thans reeds ruim 68,000 zil veren roebels. Max Bruch, de bekende Duitsche com ponist en directeur van de „Sternsche Zangver- eeniging" te Berlijn, is door de „Philharmonic Society" te Liverpool tot haren directeur benoemd, in plaats van sir Julius Benedict, die zijn ont slag gevraagd heeft. De genoemde Engelsche ver- eeniging kan voor hare uitvoeringen over zóó groote sommen beschikken dat de directeur geene kos ten behoeft te ontzien om die uitvoeringen aan de eischen der kunst te doen beantwoorden, en zijne positie is dus zeer benijdenswaard. Men ver wacht dan ook dat Max Bruch, hoe ook in de Duitsche hoofdstad geëerd, de op hem uitgebrachte benoeming zal aannemen. Dinsdag zijn te Parijs de eerste zwa luwen gezien. Een der weinige nog overgeblevenen van het „groote leger", generaal Marcel, is in den ouderdom van 89 jaren overleden. Als vrijwilliger in dienst getreden onder de Pransche eerste repu bliek, heeft hij bijna al hare veldtochten en die van het keizerrijk medegemaakt. Bij het beleg van Tarragona werd hij zwaar gewond. Wegens zijne onverschrokkenheid werd hij toen gedecoreerd. Hij nam ook deel aan het beleg van Algiers. Hij was toen majoor. Bij het uitbarsten van den Krim- oorlog was hij generaal en werd hij benoemd tot commandant van het kamp van Satory. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Maart. De veestapel wordt met totalen ondergang be dreigd. En hij zal, schrijft de Java-Bode, totaal uitsterven, indien geen krachtiger maatregelen worden genomenindien, in de eerste plaats, niet voor beter actief politietoezicht wordt gezorgd. De regeering draagt van den toestand de schuld. Zij heeft onvoorwaardelijk geloofd in de juistheid der adviezen van een paar ambtenaren, adviezen die, meermalen is er wederzijds op gewezen, den stempel droegen van onverantwoordelijke kortzich tigheid, waartegen de bekwaamste, meest juiste redeneeringen afstuiten. Wij hebben voorspeld dat, werd niet tijdig een betere weg ingeslagen, gebeuren zou wat men nn ziet geschieden, en de zaak zou komen in een hopeloozen toestand. Welk een vernietigenden invloed de veepest, be halve op den landbouw, het hoofdbestaan der bevolking, ook op het verkeer, en dus op den handel en de nijverheid, oefent, blijkt uit het feit, dat het koffietransport uit de Preanger is gestaakt, en het bestuur onmachtig schijnt in dat transport te voorzien. Een hoeveelheid van 135,000 picols Preanger-koffie van den oogst 1879 liggen in het vochtige bergklimaat te verrotten en ten prooi aan de snuit kevers. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. is in de assistent-residentie Tangerang een ketjoe- partij voorgevallen. Een Chinees en zijne vrouw, wonende op het land Parong Boemi, werden met het bezoek vereerd. Beiden, die toevallig voor de deur zaten, toen zij door de ketjoes verrast wer den, werden zwaar verwond, waarop de roovers binnendrongen en een meisje van 12 en een van 14 jaren doodden, die reeds te slapen lagen. Het gebeele huis werd ledig geplunderd. In enkele streken van Java heerscht groote schaarschte aan voedsel, vooral in het Gadoeansche. Men spreekt van een gerucht, als zouden in de afdeeling Poerwontoro vier Javanen van honger gestorven zijn. De advocaat mr. J. De Haas is te Samarang dood in de badkamer gevonden. Van Ternate wordt gemeld dat twee be ruchte zeeroovers met 60 volgelingen in onder werping gekomen zijn. Te Solo heeft een twist plaats gehad tusschen Amboineesche soldaten en Chineezen. Een Chinees is in het water geworpen en gedood. De schul digen zijn in hechtenis. Van Pangooi wordt het volgende bericht: Een landbouwer zag een paar honden bezig met in een kuil te wroeten. Naderbij komende, zag hij een der honden wegloopen met een stuk vleesch. Hij deed verder onderzoek en kwam tot de vree- selijke overtuiging, dat in den kuil een zeer jong kind begraven was. Vermoedende dat hier misdaad in het spel was, begaf hij zich naar den wedono, om van hetgeen hij zag rapport te maken. Een onderzoek door dit districtshoofd ingesteld, leidde tot de wetenschap dat eene vrouwelijke inlandsche bediende van den ondercollecteur van Pangooi haar eigen kind levend had begraven, ter plaatse waar de landbouwer het kindje gevonden had. Het lichaampje was door de honden reeds zóó verminkt dat een der armpjes en de beide beentjes ontbraken. De wreede, ontaarde moeder is onmid dellijk gevangengenomen en zal hare welverdiende straf niet ontgaan. Bij de firma Rathkamp en Co. alhier is, des avonds te halfzeven, uit een goed gesloten kast f 1200 gestolen. Van het gestolene is nog niets terecht en de dader is nog niet gevat. Te Kendal heeft een kleine amokpartij plaats gehad. Zekere Singotroeno, die, zooals men vertelde, aan ijlende koortsen leed, drong des nachts om 12 uren in het huis van zijn buurman en begon daar als een razende met een bijl om zich heen te slaan. Het rumoer, dat daardoor ontstond, toen de bewoners ontwaakt waren, is onbeschrijfelijk en bracht teweeg dat van links en rechts hulp kwam opdagen. Het eind van dit treurspel was Singotroeno's dood. Hij werd met stokslagen afge maakt, nadat hij vier personen, gelukkig in lichten graad, gewond had. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot res. van Tegal jhr. C. H. A. Van der Wjjck; tot contr. 2de kl. op Java en Madura L. Th. Mayer; tot onderwijzeres 3de kl. hij het openh. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijk gestelden M. Koopal; tot onderw. 3de kl. bij het o. 1. o. voor Eur. enz. P. F. H. Oektrs. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, wegens ziekte, aan den ads.-res. van Berbek (Kediri) W. L. H. A. HarlolT, aan den voorz. van den landr. te Samarang mr. J. D. Peereboom Voller en aan den voorz. van den landr. te Toeban mr. C. Wijhrandi. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de contr. 2de kl. bij bet binnenl. best. op Java 'en Madura W. F. E. Boiasevain. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eerv. uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens lieh. ongesch. voor den mil. act. dienst, met befaond van recht op pens., de officier van gez. late kl. J. J. Postma; op verzoek eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de officier van gezondheid 2ie kl. W. H. F. Hartsteen; w. lieh. ongesch. voor alle mil. dienstee, met behoud van recht op pen»., de kapt. der inf. Th. W.H.J. M. Hustinzw. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens. en onder toekenning van den tit. rang van mej., de kapt. dar inf. H. D. J. F. Smeets. Gesteld: Op zijn verzoek op non activiteit, zonder bezwaar van den lande, voor den tijd van een jaar de 2de luit. der inf. J. C. Soeters. Departement tan Marine. Ontslagen: Eervol, uit 'alands dienst, de 3de stuurman bij de gouv.-marine I. J. Kok. Ver gunning verleend, om te repatriëeren, aan den off. van gez. 2de kl. H. J. Weustenraad, en aan de off. van adm. W. E. Muller, J. P. Van Goethem en J. C. Vos. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „National" heeft de minister Lepere op voorstel van den heer Andrieux, prefect van politie, een besluit uitgevaardigd, waarbij de ver wijdering bevolen wordt van negentien vreemde socialisten, wegens onlusten in eene door hen belegde vergadering ontstaan. De minister-president De Freycinet zal aan de vertegenwoordigers van Frankrijk buitenslands eene circulaire richten, waarin Frankrijke buiten- landsche politiek sedert het optreden van zijn minis terie wordt uiteengezet. De „Union" behelst een brief van den aarts bisschop van Parijs, waarin deze tegen de decreten betreflende de niet erkende congregatiën protesteert. DviitMotilaiicL Uit Darmstadt wordt gemeld dat de 23-jarige erfgroothertog Friedrich Wilhelm van Baden ver loofd is met de 17-jarige prinses Victoria, oudste dochter van den groothertog van Hessen. Te Berlijn heeft zich een comité gevormd om uit vrijwillige bijdragen een fonds bijeen te brengen, waarvan de renten zullen worden besteed ter ondersteuning van ongehuwde dochters van overleden Pruisische staatsambtenaren, onverschillig van welken rang. Bij de gisteren in het derde district van Berlijn plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den Rijksdag is de hoogleeraar Virchow, van de Fortschritts-partij, gekozen. België. Er is sprake van geweest dat de aanstaande onafhankelijkheidsfeesten, behalve te Brussel en te Antwerpen, ook op andere plaatsen zouden gevierd worden. Te Luik had men besloten dit zeer luis terrijk te doen, doch men is er thans te rade ge worden, de zaak tot den 21sten Juli van het vol gende jaar uit te stellen en dan de aanneming der Constitutie en de eedsaflegging van Leopold I te vieren. Hierover en over [de oprichting van een gedenkteeken zal met de regeering in overleg worden getreden. Groot-Britan nië. Koningin Victoria vertrekt hedenavond van Baden naar Brussel en wordt den 17den te Queens- town verwacht; de „Victoria" is reeds naar Vlissin- gen vertrokken om de Koningin aan boord te nemen. Telegrammen. MADRID, 14 April. Otero, heden ter dood ge bracht, heeft niets meer bekend. ST.-PETERSBURG, 14 April (N. R. Crt.). De „Herold" verneemt dat een Russisch obser vatie-corps in Turkestan aan de Chineesche grenzen geplaatst zal worden onder bevel van kolonel Kura- potkin, chef van den staf van Skobeleffs corps in den laatsten oorlog. Tien a vijftien oorlogsschepen zullen naar de Chineesche wateren gezonden wor den, onder bevel van admiraal Butakow. De tegen woordige commandant, vice-admiraal Asslanbegow, is teruggeroepen. Onder deze schepen is het pantser schip „Hertog van Edinburg", aan boord waarvan zich als officier bevindt de tweede zoon van groot vorst Konstantijn, 's keizers broeder. Men spreekt hier opnieuw van het aanstaande huwelijk van den vorst van Bulgarije met prinses Jussupow, eene onzer rijkste adellijke dames. Haar vader, prins Jussupow, bevindt zich op reis naar Bulgarije. BERLIJN, 14 April. Particuliere tijdingen uit St-Petersburg melden dat de toestand der keizerin

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2