JS°. 6184. Vrijdag 16 April. A*. 1880. t--.- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad; PEIJS DEZER COURANT: Voor LeWtn per 8 meenden.f L10. Freneo per poet.1.40. ACzonderlQke Nommeraa 0.05. PRIJS DES ADVERTENTIES Tea 16 regcts Iedere regel mee Groeten tetter* plaatsnam le. 1.0»; 0.17* LEIDEN, 15 April. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer D. J. Jitta, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Het vonnis van faillietverkla ring in het Internationaal Privaatrecht." De commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland heeft bepaald dat de eind examens der hoogere burgerscholen voor deze provincie, alsmede de vergaderingen der commissie, voor dit jaar te Leiden zullen worden gehouden. Tot leden der commissie dier examens zijn be noemd: dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool alhier, voorzitter; dr. G. J. Dozy, leeraar aan dezelfde hoogere burgerschool; dr. P. Zeeman Gz. en J. Klein, leeraren aan de hoogere burgerschool te 's-HageJ. Menalda van Schouwen burg en J. H. Slater, leeraren aan de hoogere burger school met vijfjarigen cursus te RotterdamJ. H. Dijkman en H. Duvanel, leeraren aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; dr. H. Haga eu mr. P. A. Tukker, leeraren aan die te Delft; dr. P. A. Bozon en W. L. Combé, leeraren aan die te Schiedam; dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman, direc teur, en J. H. Brunne, leeraar aan die te Gorcum. Het is zeker een verblijdend teeken dat er nog altijd menschen worden gevonden die bouw en trouw zijn aan hunne patroons. Daarom ver melden wij gaarne dat het heden 25 jaar geleden is dat de firma wed. P. De Wilde en Zonen aan den bestaanden handel in manufacturen de zaak in bedden, matrassen enz. toevoegde, en het op dezen dag ook tevens 25 jaar geleden is dat de persoon van W. Lut zich als knecht aan die zaak verbond. Het zal hem natuurlijk ook niet aan stoffelijke blijken van ingenomenheid zijner patroons met dezen dag ontbreken. Naar wij vernemen, zal de volgende week Don derdag in de Stadszaal alhier het Hoogduitsche opera-gezelschap optreden, dat gedurende dezen winter met succes te Groningen geregeld voor stellingen gaf en thans ook aan andere plaatsen van ons land een bezoek brengt. Wij ontvingen heden het verslag over 1879 der Spaarbank, opgericht door het dep. Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Daaruit blijkt dat het gezamenlijk bedrag der inlagen is geweest 291,927.25'/», tegenover ƒ272,501.86 in 1878, en dat der terugbetalingen ƒ222,000.49'/, tegenover 206,671.87'/, in het voorgaande jaar. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg in 1878 ƒ638,250.05 en in 1879 732,478.83. De bezittingen van het hoofdkapitaal vertegenwoordigen eene waarde van 732,478.83. Aan rente is ontvangen en te goed 30,775.86'/, en bijgeschreven 24,302.02. Het reservefonds bedroeg uit0. December 1878 43,079,95»/» en op uit0. Dec. 1879 ƒ46,165.26. Het aantal inlagen heeft bedragen 10,002 in 1878 en 11,795 in 1879, en het aantal terugbetalingen resp. 2839 en 5160. Als nieuwe inleggers zijn er ingeschreven 1093. De hoogste inleg in ééne zit ting bedroeg 15,340.58 en de laagste 447.95; de hoogste uitbetaling in ééne zitting 10,010.14 en de laagste 156, tegenover 6554.73 en 40.85 in 1878. Het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg 4856 in 1878 en 5313 in 1879. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger verschuldigd bedroeg 131.43'/, in 1878 en 137.86'/, in 1879. Aan dit staatsgewijze ingerichte verslag is nog toegevoegd eene aanwijzing van het bedrag van inlage en terugbetaling en van de aan de deelheb bers betaalde rente bij deze Spaarbank van 1849 tot en met 1879. Terwijl in het vorige jaar de hierboven genoemde aanzienlijke cijfers verkregen werden, bedroeg in het eerste jaar het inleggeld 57,028.69'/4 eu het terugbetaalde ƒ17,850.50. Deze cijfers spreken sterk van den vooruitgang dezer zoo nuttige instelling. Met het stoomschip „Utrecht", waarvan het vertrek van Rotterdam op Zaterdag a. s. is bepaald, wordt behalve aan Batavia mede eene brievenmaal aan Padang gezonden. De opbrengst van 's rijks middelen over het afgeloopen eerste driemaandelijksche tijdvak heeft die van hetzelfde tijdvak des vorigen jaars over troffen met 311,425.21. Tot die vermeerdering heeft weder voornamelijk bijgedragen de opbrengst van het gedistilleerd met een hooger bedrag van 242,170. Ook de accijnzen op het zout, de zeep en het geslacht hebben gezamenlijk 94,350 meer opgebracht. Daarentegen heeft de accijns op de suiker ƒ90,963 minder opgebracht. In de opbrengst der indirecte belastingen valt voor de zegel- en registratierechten opnieuw eene verbetering op te merken van ƒ39,336, doch die wordt weder geheel weggenomen door eene verminderde opbrengst der successierechten van 41,456. De posterijen en de telegraphie blijven de vooruitgaande beweging volgen en hebben gezamenlijk weder 67,460 meer opgebracht. In de invoerrechten en in de opbrengst der loodsgelden is een vooruitgang van f 39,331 waar te nemen. Zeker geen ongunstig teeken. De directe belastingen zijn stationair ge bleven, doch daaruit zijn geene gevolgtrekkingen te maken. De golvingen daarin zijn gewoonlijk alleen te wijten aan vervroegde of vertraagde be taling. Zij gaan met de toeneming der bevolking gestadig langzaam vooruit. Volgens de laatste door de regeering medegedeelde statistiek zijn zij van 22,422,347 in 1873 gestegen in 1878 tot 24,036,043, dus nagenoeg 1.2 pet. per jaar. De bevolking was in dien tijd gestegen van 3,716,002 tot 3,981,887 zielen. De gemeenteraad van Haarlem heeft het plan vastgesteld van eene geldleening, in het ge heel groot 1,000,000, rentende 4 pet., verdeeld in 10 seriën, elk van 100,000, waarvan in dit jaar te leenen 8 seriën, zoo tot bestrijding van de kosten van buitengewone publieke werken, aankoop van onroerend goed, als tot aflossing van de be staande leeningen, die in 1861 en later tegen eene hoogere rente dan van 4 pet. zijn gesloten. De storting der ingeschreven sommen zal moeten ge schieden 1 Juni a. s. De watersnoodtentoonstelling werd gisteren tegen vijftig cents entree door 581 personen be zocht. Vierhonderd loten werden genomen. De bekende Haagsche kunstschilder K. Klin kenberg is door den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach benoemd tot ridder der orde van den Witten Valk. Voor de wiskunde werden gisteren vijf can- didaten geëxamineerd, waarvan toegelaten H. Bon- gaars uit Ridderkerk en P. J. Ikking uit Moor drecht; voor de Pransche taal zes candidaten, waarvan toegelaten M. D. De Bruyn, uit's-Hage. Te Amsterdam worden pogingen aangewend om een directe stoompakketvaart van Amsterdam op Suriname en Curasao in het leven te roepen. Door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam is de eere-premie toege kend aan den heer A. Bruyn, directeur der Gemeente- Muziekschool te Bergen-op-Zoom, voor zijne com positie van „Sneeuwwitje", kinderzaDgspel in drie bedrijven en een voorspel, waarvan de tekst vrij bewerkt werd naar het bekende sprookje door den heer C. Van Kempe Valk, leeraar aan de H. B. S: te Winterswijk. In weerwil van de mededeeliag der regee ring dat plannen gemaakt worden tot opening der Oude Maas en sluiting der Heerewaardsche Over laat, hebben de ingelanden van de polders „Van der Eigen enz." bij Den Bosch, groot 3600 hec taren, besloten een stoomgemaal kosten ruim 3 ton op te richten; daardoor zullen die polders steeds tegen 1 Mei geheel droog kannen liggen. Tegen de plannen der regeering, die door het gevallen besluit niet in de hand gewerkt worden, had men dit, dat ze zeker eerst over 12 a 15 jaren uitgevoerd zouden zijn. 211 stemmen waren opgekomenhet besluit werd met 16 stem men meerderheid genomen. Namens het rijk stemde de ontvanger der registratie met 2 stemmen tegen.1 De adviseur der polders was de ingenieur Nierstrasz. te 's-Bosch. Z. M. heeft opnieuw benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië, met herstelling in zijne vorige anciënniteit, mr. H. D. Levyssohn Norman, laatstelijk lid in dat college, thans onder genot van wachtgeld hier te lande; bepaald dat de betrekking van commissaris des konings in Gelder land zal worden waargenomen door mr. G. W.1 baron Van Zuylen Van Nievelt, lid van Gede puteerde Staten dier provincie, totdat in de vacature der genoemde betrekking door den Koning zal zijn voorzien; C. H. Van Menrs, advocaat en procureur te Haarlem, benoemd tot griffier bij het hof van justitie in de kolonie Suriname; aan den Oost-Indischen ambtenaar J. J. H. Kater,' laatstelijk commies 3de kl. bij den post- en tele graafdienst in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s.,1 eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gemengd Nlenjw» Door de politie alhier is proces-ver baal tegen P. C., J. en A. W. opgemaakt, ter zake van mishandeling op J. R. en diens huis vrouw, wonende in de Korte Lijsbethsteeg, ge pleegd, nadat zij vooraf de straatdeur der woning hadden ingetrapt. Hedenvoormiddag omstreeks kwart voor elven is een begin van brand ontstaan in het pakhuis van Smit aan de Uiterstegracht. De vlammen werden echter spoedig met behulp van eenige emmers water gebluscht. De bloei der hyacinten binnendege- meente Haarlem zoowel als in hare onmiddellijke omstreken vertoont zich reeds in alle pracht. Een bezoek der bloemrijke dreven van Haarlem in deze dagen zal niemand onvoldaan laten, te meer daar de bloei der hyacinten, die van ongunstig weder of nachtvorst niet te lijden hadden, schooner is dan men in de laatste jaren gewoon was en de oogst tot nu tee de beste verwachtingen opwekt. Daar de hyacinten op het open veld zoodra haar bloei zekere volmaaktheid heeft bereikt, spoedig afgesneden worden, is het zaak, een bezoek niet te lang uit te stellen. De ongunstige bloei der hyacinten op het open veld heeft er toe geleid dat men eene oude methode van tentoonstellen van hyacinten in de zoogenaamde pronkbakken weder opgevat heeft. Reeds voor anderhalve eeuw werden die bij de voornaamste bloemisten te Haarlem gevonden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1