Zij kweten zich op uitstekende wijze van hunne soms zelfs niet zeer gemakkelijke taak, ofschoon moet erkend worden dat de eenheid der verschil lende partijen in den beginne te wenschen overliet. De solisten waren op ééne na uit den vreemde, althans geen stadgenooten. De dames Kempner en Gripekoven, en de heer Fischer hebben zeer zeker, oek zelfs den strengen criticus, algemeen voldaan. 'Hunne voordracht, gepaard met hun schoon ge luid, waren soms overheerlijk. Het is hier de plaats niet de uitvoering in détails na te gaan, anders zou nevens de sopraanaria „Jerusalem", de bassolo „Gott sei mir gnadig" en het recitatief en arioso ▼oor tweede sopraan, menig voorbeeld ten bewijze kunnen strekken. De heer Reinhold kon ons ech ter als tenor-solist minder voldoen. Het is moge lijk dat hij als opera-zanger uitstekend op zijne plaats is, als oratorium-zanger is hij dit blijkens zijn optreden alhier zeker niet. Daartoe mist hij in de eerste plaats een goed tenor-geluid. O. i. had men waarlijk niet in Rotterdam behoeven te zoeken om deze partij beter vervuld te zien. Nadat de eerste afdeeling onder leiding van den heer Taylor had plaats gehad, geschiedde de uitvoering der „Missa in C-dur" van Yan Beet hoven onder die van den heer Wetrens, die, het zij met genoegen opgemerkt, tijdens de „Paulus" een medewerkend aandeel in het orkest had ge nomen. Ook de uitvoering hiervan, zoowel der koren als van de verschillende quartetten, waarin de tenor-solist eenigszins beter voldeed, strekt de vereeniging tot eer, zoodat wij haar niet anders dan dankbaar kunnen zijn voor het genot dat zij ons dezen avond heeft verschaft. In de eerste plaats zij daarbij een woord van lof aan hare beide directeuren gebracht. Tevens zij nog herinnerd dat ook het orkest flink werkte. Enkele vlekjes doen zich natuurlijk bijna altijd voor; het zou daarom ergondankbaar zijn nevens al het aangeboden schoone den execu tanten haar te willen aanrekenen. Gemengd Ntenwu De vrouw, die eergisteravond met hevige brandwonden naar het ziekenhuis te Rot terdam vervoerd is, is gisteren overleden. Te Ruinerwolde is een welgesteld landbouwer levenloos op zijn hooizolder gevonden, met eene ledige jeneverflesch bij zich. Den avond te voren had hij een vroolijke partij bijgewoond en zich zoodanig bedronken, dat men veronder stelt dat dit de oorzaak van zijn dood is geweest. In de Nes te Amsterdam bevindt zich een zang- en danslokaal, dat slechts langs een zeer hooge en steile trap te bereiken is, en niet door een portaal daarvan is gescheiden. Zaterdag-avond viel een der bezoekers, het lokaal verlatende, van de trap, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene vrouw en vier kinderen na. Op den Biezen, nabij Barneveld, is Zondag het dochtertje van J. H. over een pot met heet water gevallen. Het brandde zich zoo danig dat het weldra aan de gevolgen overleed. Een bootje, waarmede zeven studen ten uit Doetinchem een roeitochtje op den IJsel deden, is op een ijzeren voorwerp gestooten en omgeslagen, met het ongelukkig gevolg dat twee der jongelieden zijn verdronken. De overigen zijn met hulp van eenige toegesnelde personen gered. De Italiaansche regeering heeft uit gemaakt dat de slavin, die uit den harem van den ex-khedive geschaakt werd, eene burgeres is van Egypte, aangezien zij het grootste deel van haar leven in dat land doorbracht. Er is dus alleen eene verklaring van de-\ Egyptischen consul noodig, dat er geene verhindering bestaat voor haar huwelijk. De sterrenwichelaars te Mandalay verklaarden dat 700 menschen moesten worden geofferd om de booze geesten tot' bedaren te brengen, die de stad met pokken hebben geteis terd. Aldns geschiedde. 700 personen, waaronder 100 vrouwen, 100 jongens en 100 meisjes, werden levend begraven. Een vreeselijke paniek heerscht in de stad; honderden verlaten haar. Men zegt dat koning Theebau niet aan de pokken, maar aan melaatschheid leed. Twee mijnwerkers zijn dooreeneont- plofBng in de mijn van Trélys (dep. Gers) omge komen; drie kregen gevaarlijke verwondingen. Te Parijs kan men zich een kostume- Marie Bierre aanschaffenhet bestaat uit eene grijze japon met volants, met een roodsatijnen lijf; de ceintuur wordt gesloten door ean gesp met een kleinen dolk. De prijs is 270 fr. Uit Brussel schrijft men dat daar in den laatsten tijd de zelfmoorden op schrikbarende wijze toeuemen, soms drie op een enkelen dag. Wie het volgende verhaal leest, kan zich haast niet meer verwonderen over dat treurig verschijnsel; het bewijst althans hoe weinig waarde menigeen aan het leven hecht. Een kantoorbediende had genegenheid opgevat voor een meisje, werkzaam op het kantoor van een magazijn, een genegenheid, die door haar scheen te worden beantwoord. Op zekeren morgen, nadat beiden de mis hadden bij gewoond in een naburige kerk, gaf de kantoorbe diende gevolg aan zijn voornemen om hare hand te vragen, doch ontving een weigerend antwoord van het meisje, dat beweerde dat hare ouders nimmer hunne toestemming zouden geven. In het naagazyn zelf, waarheen de teleurgestelde minnaar haar had gevolgd, schoot hij zich voor het hoofd met een revolver, dien hij blijkbaar met dat doel bij zich had gestoken. Zaterdag-nacht heeft zich aldaar wederom een man van 50-jarigen leeftijd op dezelfde wijze van het leven beroofd. De zelf moorden schijnen er dus bepaald aanstekelijk te worden. Een kassiersbediende, Gillard, is dezer dagen te Parijs met 127,700 fr. verdwenen. Uit die stad zelve hebben verschillende personen, o. a. de vrederechter van Limours, brieven met bankbiljetten van 1000 fr. van hem ontvangen, met verzoek de helft aan zijne vrouw te zenden. Deze laatste, door den rechter van instructie in verhoor genomen, schrijft den diefstal haars mans aan verstandsverbijstering toe. De directeur van het postkantoor te Montclair, in de Yereenigde Staten, heeft met eene netelige quaestie te doen. Onder de ingekomen briefkaarten was er namelijk een uit Newark ge adresseerd „Aan het schoonste meisje te Mont clair." Daar hij gehuwd is, wilde hij het om zekere licht begrijpelijke reden, niet wagen geheel alleen te beslissen bij wie de briefkaart moest worden bezorgd. Daarom heeft hy alle jonge en oude ongehuwde mannen van het stadje ter vergadering opgeroepen, om dit bij stemming uit te maken. Elk meisje in de stad hoopt (natuurlijk alléén uit nieuwsgierigheid naar den inhoud der briefkaart) dat de keus op haar zal vallen. De „XlXe Siècle" geeft een lang verhaal van de reis van Sarah Bernhardt en eenige leden van de „Comédie Fran^aise", naar ons land, waaraan wij om de merkwaardigheid het volgende ontleenen„Zoo kwam men dan te Amsterdam aan. Daar wachtte een nieuwe verlegenheid. Geen kostumes en de Koning wacht! Toevallig had men in den Amsterdamschen schouwburg vóór 14 dagen de „Belle Hélène" opgevoerd. Hebt ge de kostumes nog? roepen de acteurs. Hier zijn ze Maar dat gaat toch niet. Welzeker, het zijn immers Grieksche kostumes. Yooruit maar! Eindelijk gaat het gordijn op. Steunende op den arm van hare vertrouwelinge, treedt de beroemde tooneelspeelster met wankelenden gang en kwijnen den blik op. Nauwelijks echter heeft zij de eerste woorden van hare echt tragische rol uitgesproken, of daar barst eensklaps, vlak voor hare voeten, een fanfare-orkest los, dat last gekregen had haar koninklijke eer te bewijzen en op dit slecht ge kozen oogenblik de „Marseillaise" deed weergalmen. Sarah raakt niet zoo heel licht van haar stuk af, maar nu kostte het haar toch moeite zich goed te houdenhet was al te dolEn achter de cou lisses stonden Hippolytus en Aricies en zelfs Theseus, met den helm van den „roi barbu" op het hoofd gedrukt, zich den buik vast te houden van het lachen." BUITENLAND. frankrUk. Het bericht, volgens hetwelk de Jezuïeten in het vorstendom Monaco grond hadden gekocht om eene school voor 2000 leerlingen te stichten, wordt door het officiëele orgaan van den vorst, het „Journal de Monaco", gelogenstraft en volkomen onjuist verklaard. tea—tssst Groot-BrltAnnië. In het Maandagsche telegram van de „Times" uit Britsch-Indië wordt gemeld dat Abdurrahman in Afghaansch Turkestan door de bevolking zeer goed ontvangen is. Of hij uit het Russische grond- i gebied heimelijk ontsnapt is, dan of hij vergunning heeft ontvangen te vertrekken en bovendien nog eene ruime subsidie in geld, is onzeker. In Kaboel zouden de soldaten en velen van de stammen der Kohistans en Ghilzais niet ongenegen zijn hem als hun hoofd te erkennen. Dat de sirdar Shir- Ali-Khan met den titel van wali tot onafhanke lijk bestuurder van Kandahar is aangesteld, is een begin van definitieve regeling van den toestand in Afghanistan. Lord Lytton, de onderkoning van Britsch- Indië, zal, in aanmerking genomen dat lord Har- tington herhaaldelijk op zijn aftreden heeft aan gedrongen, naar algemeen verwacht wordt, zeer spoedig zijn ontslag indienen. Ook de heeren Layard en Elliott, gezanten te Konstantinopel en te Weenen, zullen hunnen postniet blijven behouden. Oostenr.*Hong. Monarohle. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren besloten tot de behandeling van de artikelen der begrooting over te gaan. Bij het hoofdstuk „Geheim fonds" ver klaarde dr. Herbst namens de Duitsch-liberalen dat deze uit wantrouwen in het tegenwoordige ministerie het genoemde fonds, over welks gebruik niet het minste toezicht bestond, niet ter beschik king van de regeering konden stellen. De heer Grocholski verklaarde dat de Polen met het toestaan van dat fonds geen stellig votum van vertrouwen bedoelden. De heer Kowalski ver klaarde dat de Ruthenen tegen het fonds zouden stemmen wegens de ondersteuning, die de regee ring bij de verkiezingen den Polen verleende. De president-minister verklaarde dat hij het goed keuren van dezen post der begrooting niet als een votum van vertrouwen beschouwde. Bij hoofdelijke stemming is de post met 154 tegen 152 stemmen verworpen. De berichten van eenige dagbladen, als zou de Porte op den grondslag van een afstaan harer souvereiniteitsrechten op Bosnië en de Herzegowina eene toenadering tot of verband met Oostenrijk- Hongarije zoeken, zijn, naar men van goederhand verneemt, volkomen ongegrond. Het Hong. Volkshuis heeft met 172 tegen 62 stemmen den aftredeuden minister van koop handel, graaf Pechy, tot voorzitter gekozen. Turkije. Het preliminaire tractaat betreffende de Turkscb- Montenegrijnsche grensregeling is gisteren te mid dernacht in de Italiaansche ambassade ondertee- keBd door Sawas-pacha en den Montenegrijnschen zaakgelastigde. Telegrammen. STOKHOLM, 13 April. Het geheele ministerie heeft wegens de verwerping der legerwet zijn ont slag genomen. De koning heeft aan graaf Arvid Posse de vorming van een nieuw kabinet op gedragen. BERLIJN, 13 April. Keizer Wilhelm wil voor- loopig niet naar Wiesbaden vertrekken, hoewel de geneesheeren dringend de verandering van lucht aan raden. Men beweert dat de keizer de koningin van Engeland niet wil ontmoeten. ROME, 18 April. De Kamer is heden tot de verkiezing van een voorzitter overgegaan. Er werden 847 stemmen uitgebracht, waarvan 109 in blanco, 155 op den heer Coppino en 73 op den heer Zanardelli. Er moest dus eene tweede stemming plaats vinden. Bij die tweede stemming werden 342 stemmen uitgebracht. De heer Coppino is gekozen met 174 stemmen, terwijl de heer Zanardelli er 144 verkreeg en er 24 briefjes in blanco waren. ST.-PETERSBURG, 13 April (N. R. Crt.). In de aanstaande vergadering van aandeelhouders der groote maatschappij van Russische spoorwegen zal voorgesteld worden de overneming door deze maatschappij van de lijnen naar Murom, Novgo- taijok, Barovitchi en Novgorod, te zamen 415 werst. Gortschakoffs toestand is heden iets gun stiger, hoewel gisteravond geconstateerd werd dat de ingewanden hoogst ernstig aangedaan zijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2