Woensdag 14- April. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. K°. 0182. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per post.a 1.40. AfionderHJke Dommere.ï-r.-iwr-.-.0.05. PRIJS DES ADVERTENTIES Ven 10 regel»,..... Iedere regel meer. Grootere letters na» plaatsruimte. 1.05. 0.174. LEIDEN, 13 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslicbting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 17dcn April a. s., des namiddags tc halftwee. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk 's morgens om halflien zijn bezorgd. Al bekleeden zij slechts eene nederige be trekking in de maatschappij, toch verdient het vermelding dat B. Karreman en J. Mooten heden veertig jaren onafgebroken bij de heeren J. "Van der Tai; Zoon, metselaars alhier, werkzaam zijn, en wel op eene wijze die hun tot eer verstrekt. Hunne patroons laten dezen dag dan ook niet ongemerkt voorbijgaan, maar zullen aan elk der beide jubilarissen een blijk van hunne tevreden heid aanbieden. Het gerucht wil dat hier ter stede, in ver band met de voorgenomen demping der vierde Binnenvestgracht, groote plannen op touw zijn. Door die demping toch zal langs het Plantsoen een flinke buurt verrijzen, waardoor aldaar voor de communicatie ook een weg zal moeten worden aangelegd. Nu moet het voornemen bestaan om, ingaande aan de Plantage, langs deze nieuwe huizen een derde lijn der tramway-onderneming aan te leggen, welke verder, van den te verbreeden grint weg aan den molen de „Oranjeboom" komende, langs de Vest en Boisot-kade zou gaan, om ver volgens dc Kaiserstraat en daarna in rechte lijn het Rapenburg te nemen, dat men voornemens moet zijn van den Vliet af tot en met het Kort Rapenburg te dempen, waardoor een prachtige en meer gezonde straat dan de tegenwoordige zou worden verkregen, de Noordeindsbrug ge heel zou verdwijnen en tevens gelegenheid komen om er een dubbele tramlijn met wissel te leggen, wat met het oog op de Borstelbrug, wanneer deze bleef zooals ze nu is hetgeen men echter om haren tegenwoordigen toestand reeds, vooral wat de leuningen betreft, niet wen- schelijk acht zou blijken noodig te zijn. In aansluiting aan deze plannen zou dan ook het blok huizen links der Paardensteeg, grenzende aan het Galgewater (de brand begon de vorige week reeds aan de tegenoverliggende zijde tot ver nieling over te gaan), moeten verwijderd worden, waardoor zoowel voor voetgangers als voor voer tuigen een vrij gezicht van de vroegere steeg op de brug en omgekeerd wordt verkregen en eveneens de veiligheid belangrijk zou worden bevorderd. De tram, waarvan het vervoer alsdan met een derde lijn is vermeerderd, behoeft dan niet meer rakelings langs de huizen te gaan, nu ten onge rieve van de neringdoenden aldaar, maar kan zich zonder gevaar over de flinke, vrije ruimte bewe gen. Het plan is inderdaad grootsch en zeker niet verwerpelijk. Voor de akte in vrouwelijke handwerken werden gisteren in Den Haag toegelaten: mej. A. C. Schretlen, voor smaak, en mej. M. A. Themps, voor nut en smaak, beiden uil Leiden. De tentoonstelling vau prijsvoorwerpen in de Gothische Zaal te 's-Hage werd Zondag door 1750 porsonen bezocht. 700 loten werden er ver- koch",. Gisteren was het aantal bezoekers 900 en werden 500 loten genomen. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van het Ned. Rundveestamboek is ge bleken dat het ledental 141 bedraagt, waarvan 24 in Zuid-Holland en 21 in Friesland. 68 run deren werden in 1879 ingeschreven. Een bestuurs voorstel tot verlaging der contributie voor de leden van 10 tot f 2.50 en voor begunstigers tot f 10 werd aaDgenomen. Baron VanderBorch werd als commissaris herkozenvoor wijlen den heer Hulleman werd gekozen de heer J. Wit van Midwoud, voor baron De Vos Yan Steenwijk te Zwolle, die bedankt had, de heer J. Breebaart te Winkel. De volgende vexgadering zal weder te Am sterdam plaats hebben. Volgens „De Amsterdammer" zal het Rotter- damsche tooneelgezelschap in den volgenden winter een nieuw drama van den beer Roodhuyzen op voeren. De schrijver van „Uit den achterhoek" en „De Roofvogels" heeft zich .ditmaal op histo risch gebied begeven en zijn jóngste werk „Oranje boven" genoemd. Door den heer P. G. Steensma, direclenr van het laboratorium voor wetenschappelijke onder zoekingen, lid van de wetenschappelijke commissie der Maatschappij van landbouw, tuinbouw en vee teelt te Breda, is een boekje geschreven, getiteld „Hoe moeten wij onze kaas bereiden Eenige nut tige wenken ten behoeve van den Nederlandschen kaasmaker", en dat wordt uitgegeven door de heeren Broese Co. aldaar. Dit boekje, slechts 32 octavo pagina's groot, dus niet te lijvig, en door een alleszins bevoegd deskundige in bevat- telijken vorm geschreven, verdient ten volle in de handen van alle landbouwers-kaasmakers te komen. Of de schrijver eene nieuwe methode voor kaas bereiding aan de hand wil doen? Volstrekt niet. „Uwe methode", zegt hij, „is goed, de ondervin ding heeft zulks duidelijk bewezen. Het eenige doel van mijn boekje is u eenige nuttige wenken te geven; al is de methode goed, dan hangt het er nog veel van af hoe die methode wordt toege past, een kleine fout in de bewerking kan soms van machtigen invloed op het product zijn en het is niet altijd mogelijk deze fout dadelijk te ont dekken, of liever men ziet de fout geheel over het hoofd, omdat men zich moeilijk kan voorstellen dat zoo'n „kleinigheid" de oorzaak zou zijn dat de kaas niet geheel aan de eischen voldoet." Zie daar de strekking. Na eene korte inleiding worden in het boekje achtereenvolgens behandeldde melk, de stremming, het roeren, het wringen, de persing, de pekeling, verdere behandeling, de bereiding van het stremsel, het gereedschap en eindelijk eenige slotbemerkingen gemaakt. Ten gevolge van inslructiën van hoogerhand zullen in of nabij de voornaamste garnizoenen, dezen zomer, naar het Utr. Dbl. meldt, naafloop der practische oefeningen, voor de officieren en onderofficieren kadermanoeuvres (volgens het on langs nieuw ingevoerde voorschrift) op groote schaal plaats hebben, door hoofdofficieren geleid. Aan de tramwagens op de lijn Beurs-Cen- traalstation te Rotterdam zijn vóór de wielen met leder bekleede platen bevestigd, ter beveiliging tegen overrijden. Yan betrouwbare zijde verneemt men dat de minister van buitenlandsche zaken thans na het overlijden van den heer Martin Coster voornemens is het consulaat-generaal te Parijs op te heffen en te vervangen door een consulaat, onder toezicht van den Nederlandschen gezant in de Fransche hoofdstad. De luit. ter zee 1ste kl. N. A. De Yries, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over Zr. Ms. kostschip „Amstel", wordt met 25 dezer op non activiteit gesteld en met 26 d. a. v. vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. J. P. Noorduyn. Het stoomschip „Prins van Oranje" is Zater dag van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Gemengd N1 eu"wa. Over verwarming van serres en ge bouwen, schrijft L. W. in het tijdschrift „Sem- pervirensEen sedert geruimen tijd in Engeland bestaande wijze van verwarming van serres enz. is in den laatsten tijd ook hier te lande toegepast. De eigenaardige voordeelen, hieraan verbonden, geven ons aanleiding om de aandacht op dit stel sel te vestigen. Wij bedoelen het door den heer Perkins uitgevonden en later in verschillende op- zichten verbeterde heetwaterstelsel, met kleine ijzeren buizen van slechts 35 millimeter buiten- middelliju. De verbinding dezer pijpen is hoogst vernuftig; ze zijn n. 1. aan het eene einde scherp en aan het andere zuiver vlak, terwijl zij daarbij^ voorzien zijn van sockets, met een rechtschen en linkschen schroefdraad. Het scherpe eiude der eene' buis dringt nu, door het aanhalen der sockets, in het vlakke eind der andere en vormt op die wijze een zoo solide verbinding, dat bij een goed aan gelegde leiding van lekken nimmermeer sprake is. Een gedeelte der leiding, die geheel met water gevuld wordt, ligt als een spiraal in het vuur van het hierbij behoorend fornuis. De leiding vormt, in verbinding met het boven- en benedeneinde der genoemde spiraal, een buis zonder eind, alleen aan het hoogste punt voorzien van een rechtop staande pijp van p. m. 7 centimeter middellijn, voor de uitzetting van het water. Door de betrek kelijk geringe hoeveelheid water en de groote op pervlakte, die aan het vuur is blootgesteld, wordt het water spoedig verhit, begint aldus van het boveneinde der spiraal door de leiding te circu- leeren, komt aan het benedeneinde er van terug en stroomt, op die wijze onophoudelijk opnieuw verwarmd, met een snelheid van 200- a 300-maal per minuut door de leiding, waarbij de pijpen spoedig verhit worden tot 120* a 150® Celsius. De voordeelen aan dit stelsel verbonden zijn dat door de hooge temperatuur der pijpen de be- noodigde verwarmingsoppervlakte ongeveer 40 pet. kleiner is dan bij de gewone warmwaterleidingen, terwijl de geringe diameter het tevens gemakkelijk maakt om, vooral bij salonserres en dergelijke lokalen, de leiding achter de plinten of in een kanaaltje van geringe diepte in den vloer te leggen, en met roosterwerk af te dekken. Voorts komt hierbij nog het volgende in aanmerking: aange zien van deze kleine pijpen meer rijen moeten ge legd worden, kan een gedeelte der leiding door afsluitkranen buiten werking worden gesteld, waar door de temperatuur naar welgevallen wordt ge regeld, terwijl verder het fornuis zoodanig is ge construeerd, dat, '8 avonds gevuld zijnde, het vuur den geheelen nacht blijft branden, zonder eenig toezicht te behoeven. Het is gemakkelijk te be grijpen dat, zoodra het water eenmaal in circu latie is, de werking met een zeer klein vuur kan worden onderhouden, zoodat het brandstofverbruik uiterst gering is. Behalve in kerken, kantoren, woonhuizen, drogerijen, enz., zijn o. a. een paar dezer toestellen het vorige jaar te 's-Hage geplaatst, één tot verwarming eener salonserre van 400 kuft. meter inhoud en één tot verwarming van een ge heel huis met serre, enz.*, bij de felle koude in den afgeloopen winter kon, met deze toestellen, steeds gemakkelijk een temperatuur van 18° Celsius in de lokalen behouden worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1