werden ingeschreven 417 leerlingen, zijnde 269 internen en 148 externen. Van deze 417 zijn rechtstreeks naar een winkel gegaan of dienstbaar geworden meest externen, maar ook 43 internen; terwijl nog 52 over het algemeen zeer veel ver beterd in den hniselijken kring zijn teruggekeerd. 139 waren min of meer verbeterd en dikwijls ontijdig teruggenomen; 85 verpleegden en 12 dag scholieren zijn overleden; 72 moesten om hun ongunstigen toestand worden ontslagen; zoodat er nu nog 64 zijn. Belangstelling ondervond de stichting ruimschoots. Bezoeken toch werden haar uit Rusland en Noorwegen zoowel als uit Spanje en Italië, uit Amerika en uit Japan gebracht, kinderen ter verpleging uit België zoowel als uit Oost-Indië toevertrouwd. De heer G. Meyer, directeur in het huis van arrest en bewaring te Assen, heeft tegen 1 Juli a. s. zijn eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. De minister van financiën heeft bepaald dat in 1880 kunnen worden aangesteld achttien sur numerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. In een der laatste maanden van het loopende jaar zal op nader te bepalen plaats en dagen het vergelijkend examen worden afgenomen, terwijl de verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten met de noodige stukken vóór of uiterlijk op den lsten October bij het departe ment van financiën moeten zijn ingekomen. Voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe ter deelneming aan het in de maand Mei a. s. te houden ver gelijkend onderzoek candidaten worden opgeroe pen, waren aanvankelijk twaalf plaatsen ter ver vulling opengesteld. Met het oog op de behoefte van den dienst wordt het getal der te vervullen plaatsen op achttien gesteld. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Napels en heeft denzelfden dag de reis voortge zet; de „Rotterdam" is dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Wyberton" is, na gelicht te heb ben, vlot gekomen en te Batavia gearriveerd. Het schip heeft niets geleden en is volmaakt dicht. De luit. ter zee 1ste kl. H. Schotborgb, de luit. ter zee 2de kl. J. A. Kloek, jhr. H. M. Speelman en H. P. Netscher, de off. van gez. lste kl. dr. C. Alers, arts, en de off. van adm. 3de kl. F. J. Olivier worden met 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", eerstgemelde als lste officier. Voorts wordt de luit. ter zee lste kl. H. G. Hildebrandt, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met dien datum belast met het bevel over het torpedo-instructievaartuig. Oemengd Nieuws. Te Aalsmeer is in den Stommeer- polder, in de woning van C. Alderden, brand ontstaan, welke dadelijk zóó fel was dat niets gered kon worden en de bewoners nauwelijks gelegenheid hadden het huis te verlaten. Niet tegenstaande den sterken wind heeft men de be lendende perceelen kunnen behouden, vooral door de goede werking der drie brandspuiten. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een ingezetene uit And ij k was in g e- zelschap van een zijner buren en diens zoontje uitgereden. Onderweg schrikte het paard en sprong ter zijde, waardoor het langs den dijk nederviel, door een oud hek en een houten wand van een burgerwoonhuis heen. De in dit huis wonende vrouw, een geweldigen slag in de bedstede hoo- rende, trok de deur der slaapstee open en zag een paardekop. Het dier was morsdood. De drie personen, die op de kar zaten, hadden geen letsel bekomen. W Crt.) De 77-jarige verpleegde in het Be- stedelingenhuis te Dordrecht, die verleden Zondag ten gevolge harer doofheid zoo noodlottig onder een tram way-rij tuig geraakte, is aan de gevolgen van het afzetten van het been overleden. Nebucadnezar is er toch nog zoo slecht niet aan toe geweest toen hij gras at met dieren des velds, zooals het verhaal luidt. In de afdeelings- vergadering der Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde te Amsterdam zal althans de heer M. L. Q. Van Ledden Hulse bosch den 13den dezer eene voordracht houden over: „Grassen, het voedsel voor mensch en dier bij uitnemendheid." We meenen het er althans voor te moeten houden dat de qualificatie „uit nemendheid" op voedsel en niet op dier slaat. Een portie gras zal dus voortaan een plaats op onze spijskaarten dienen in te nemen. Rff.) Te Borssele is weder met goed ge volg het ontvlammen van de petroleum in de lamp, door middel van eene kleine hoeveelheid melk, onmiddellijk uitgedoofd. Het stadje Meudon, in Frankrijk; schijnt aan de dieven en moordenaars te zijn over geleverd. In de vorige week werden er o. a. twee stoute diefstallen cu een moord gepleegd. Op klaarlichten dag haalden de dieven twee groote zilveren kandelabers van het altaar uit de kerk weg, terwijl zich daarin nog enkele personen be vonden. Hun kostbaren buit in de hand dragende, doorliepen de dieven het geheele stadje, zonder dat het bij iemand van de bewoners schijnt te zijn opgekomen hen tegen te houden. Daarop werd er op de meest brutale wijze ingebroken in het bureel van den stationschef, en uit een gesloten kist ongeveer 150 fr. gestolen. De moord eindelijk had 's avonds plaats. Een zekere heer Verdier werd door drie kerels aangegrepen, die hem geld afeischten en, toen daaraan niet aanstonds voldaan werd, hem met knuppels doodsloegen. Waarschijnlijk zijn al de misdrijven, daar ter plaatse in den laatsten tijd gepleegd, het werk van een bende booswichten, die zich in den omtrek schijnt op te houden. De Daily-News"-correspondent te Weenen bericht dat de Rothschilds aldaar met Italië onderhandelen over eene leening van 600,000,000 fr. tot regeling der spoorweg-quaestie. Woensdag zouden de troepen, die te Marseille in garnizoen liggen, veldoefeningen hou den. Twee pelotons waren in ligne de bataille op gesteld en kregen bevel om eene charge te maken. Te gelijker tijd waren echter op hetzelfde veld, doch verborgen achter eene ruïne, andere troepen aan het manoeuvreeren en ook aan dezen was juist eene charge gecommandeerd. Bij den hoek van het gebouw renden de twee troepen onverwachts op elkander in. Daar de eersten te paard waren, was de schok ontzettend en de verwarring onbeschrijfe lijk. Verscheidene soldaten werden gedood of ernstig door de hoeven der paarden gewond. Groote ontsteltenis heerschte er dezer dagen te Saint-Denis, bij Parijs. Meer dan 150 personen, die brood gegeten hadden van zekeren bakker aldaar, werden vergiftigd. Ten gevolge van spoedig ingeroepen geneeskundige hulp werd het gevaar voor allen afgewend. Sommigen wilden weten dat de bakker uit onvoorzichtigheid bij het bakken zich bediende van oud verlakt hout. Volgens anderen is de bakker onschuldig, en heeft hij zelf de politie verzocht het brood, het zout, het water, het meel en al wat zich in de bakkerij bevond in beslag te nemen en te laten onderzoeken. Zooveel is zeker dat dit laatste gedaan is. Ook zijn bij particu lieren brooden van den bakker in beslag genomen. Latere berichten melden dat naar aanleiding van het gerechtelijk onderzoek een pas voor eenigen tijd wegens oneerlijkheid weggejaagde knecht van den bakker gearresteerd is. Men vermoedt nl. dat hij tot wraakneming tegenover zijn ouden meester heimelijk het een of ander vergift onder het deeg gemengd heeft; hij blijft echter alle schuld ontkennen. Een tragisch voorval had Woensdag avond te Berlijn plaats. Het kanaal had het Iqk van een schoon, smaakvol gekleed, twintigjarig meisje aangespoeld. Terwijl men wachtte op den lijkwagen van de politie drong eene armoedig ge- kleede oude vrouw door de omstanders, rukte het kleed weg, waarmede het lichaam was bedekt, en viel toen met een kreet van smart bewusteloos neder. Eene moeder had daar haar eenig kind terug gevonden. Vrij daghad in eene chemische fabriek te Berlijn eene geweldige ontploffing plaats, waarbij deuren en vensters en zelfs eea deel van het dak verbrijzeld werden, waarna het gebouw spoedig in brand stond. De brand echter was weldra ge- bluschtslechts één werkman kreeg ernstige brand wonden. Ten gevolge van het niet komen vaa prof. Nordenskjöld heeft de Brusselsche gemeente raad geen fortuintje gehad. Deze toch had be sloten den beroemden reiziger een officieel feest maal aan te bieden. De uitnoodigingen daartoe waren reeds gedaan en het diner besteld, endaar komt opeens de noodlottige tijding. Wie zal nu, zoo vraagt men, het gelag betalen? Gastein zal eerlang zijn 1200-jarig bestaan als badplaats herdenken, en maakt reeds toebereidselen dat feest op waardige wijze te vieren. In het jaar 680 immers werd bij de warme bron, welke een paar jaren te voren door eenige jagers was ontdekt, de eerste hut opgericht ten gerieve der lijders die er zich kwamen baden. De machinist van den goederentrein, die oorzaak was van het bekende spoorwegonge luk, in het laatst van het vorige jaar te Mechelen gebeurd, is nu door de rechtbank aldaar tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dezer dagen heeft eene dienstbode te Arnhem een kistje met geld van hare meesteres opengebroken en daaruit eene zekere hoeveelheid ontvreemd, 's Morgens vroeg bleek dat zij spoor loos was verdwenen. Door de zorg der politie werd zij echter te Hengeloo gearresteerd en Zaterdag 11. aan de justitie overgeleverd. BUITENLAND. FrankrlJ k. Zekere Hubertine Aucler heeft aan den prefect der Seine een brief geschreven, waarin zij ver klaart voortaan geene belasting meer te willen be talen. „Mijn recht van Fransche burgeres willende uitoefenen", schrijft zij, „en, toen de kiezerslijsten herzien werden, verlangende dat ik onder de stem gerechtigden zou worden ingeschreven, werd mij geantwoord dat de wet uitsluitend aan de mannen en niet aan de vrouwen rechten toekende Heb ik geene rechten, dan betaal ik geene lastenstem ik niet, dan betaal ik niet." Dit stuk is nog door zeven andere vrouwen onderteekend. De leerlingen van de eerste afdeeling der Parijsche Handelsschool zijn den lsten April hunne jaarlijksche reis van eene maand begonnen door het noorden van Frankrijk, België en Holland. Zij zullen ook Amsterdam bezoeken. Een telegram uit Singapore bevestigt dat de heer Wallon, wien door het Fransche gouverne ment eene zending naar Sumatra was opgedragen, den 15den Maart is vermoord door de inboor lingen van Sumatra aan de rivier Tengung. Er is eene militaire expeditie uitgezonden om het lijk en de bagage te zoeken en de moordenaars te straffen. De gouverneur van Atjeh zal haar verge zellen. De kolonel Roze, commandant van het te Verdun in garnizoen liggende regiment dragonders, heeft van den minister van oorlog veertien dagen kamerarrest gekregen, omdat hij de rijbaan ter be schikking heeft gesteld van geestelijken, om er vasten-predikatiën te houden. DulUschland. De Rijksdag heeft Zaterdag de tweede lezing voortgezet van het militaire ontwerp en de overige paragrafen goedgekeurd volgens de voorstellen der commissie. Het voorstel van den heer Bühler, om den rijks-kanselier uit te noodigen tot het aan wenden van pogingen om een congres der mogend heden te doen samenkomen ten einde over eene algemeene ontwapening te beraadslagen, is met bijna algemeene stemmen verworpen. Wegens de voortdurende smokkelarij met tabak en sigaren uit Nederland en België heeft de minister van financiën eene nieuwe administratieve regeling ingevoerd, waardoor het toezicht langs die grenzen opnieuw wordt verscherpt. Groot-BritanniS. De „Daily News" schijnt te vermoeden dat de heer Gladstone niet te bewegen zal zijn om als minister op te treden. Maar het blad drukt er ten sterkste op dat, als de heer Gladstone niet optreedt, dit alleen het gevolg is van zijn

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2