Dinsdag 13 April. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i\°. 6181. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per I meenden.L10. Franco per poet*.1.40. Afionderlflke Nommer».0.05. PRUS DER ADVERTENTIES: Van 16 rejele Iedere regel meer....... Grooier» letten neer plaatsruimte. 1.0*. o.i7|; LEIDEE, 12 April. De hoogleeraar dr. S. S. Rosenstein alhier her dacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren tot arts werd bevorderd. Talrijk waren de bewij zen van belangstelling, die hij te dier gelegenheid zoo van binnen als buiten de stad ontving. Des middags om twee uren werd hem door eene com missie van oud-leerlingen en leerlingen, zoowel van Groningen als Leiden, een cadean, bestaande uit gedreven koperen pendule en staande cande- labres aangeboden. Dokter Pel uit Amsterdam voerde namens hen het woord en herdacht in een kernachtige toespraak hoezeer zijn voorbeeld en zijn wetenschappelijke zin gedurende die afgeloopen 25 jaren, nut hadden gesticht. Diep gevoelden zijne ond-leerlingen en leerlingen hoeveel verplichtingen zij aan Rosenstein hadden en daarom grepen zij dezen dag zoo gaarne aan om hem een stoffelijk be wijs van erkentelijkheid en dankbaarheid te geven. Diep bewogen dankte de geachte jubilaris voor de hartelijke woorden. De pendule, ze wees het aan dat zijn tijd begon te verstrijken, maar in de luchters zag hij het zinnebeeld voor de toekomst zijner leerlingen, van wie daarna het licht moest uitgaan. Dankbaar was hij voor dat bewijs van liefde zijner leerlingen en gevoelde hij op dat oogen- blik levendig de waarde van het woord: non omnis moriar, niet geheel zal ik sterven. Des middags vereenigde hij de commissie en eenige Andere geïnviteerden aan zijnen disch. De mededeeling omtrent den aanleg van het Ruïneplein voor de a. s. studentenfeesten, in ons vorig nommer voorkomende en zooals men gezien heeft aan het Handelsblad ontleend, blijkt, na bekomen inlichtingen, niet in alle opzichten juist te zijn, terwijl ze tot verkeerde gevolgtrekkingen zou kunnen leiden, die wij door de mededeeling der volgende bijzonderheden wenscheu te voorkomen. Vooreerst maakt het gebouw niet het middel punt van den aanleg uit en wordt dus ook het plant soen niet daaromheen, maar er vóór en ter zijde aangelegd door den heer Galesloot, onder leiding en toezicht van onzen bekenden stadgenoot den heer Witte, die ook het plan voor dien aanleg ontwierp. Door den heer Galesloot was een door den Amster- damschen tuin-architecht Springer ontworpen plan van aanleg ingezonden, hetwelk, door commissarissen aan de goedkeuring van den heer Witte onder worpen, door dezen geacht werd, met eenige wijzi gingen, zeer goed voor het doel geschikt te zijn. Toch verzochten commissarissen den heer Witte een plan geheel naar zijne eigen zienswijze, waarop door hem op zijne gewone belangelooze wijze werd voldaan, en dat door commissarissen onmiddellijk werd goedgekeurd. Dat de uitvoering aan den heer Galesloot en niet aan een onzer stadgenooten werd toevertrouwd, is alleen het gevolg van lagere inschrijving. De heeren Speet en Kriest toch hebben zich nu vijf jaren geleden door hunne goede uitvoering van het feestterrein genoegzaam vertrouwen in hun bekwaamheid en goeden smaak verworven om hun die uitvoering andermaal toe te vertrouwen. Daar zij echter thans eenige honderden guldens hooger inschreven dan de heer Galesloot, en deze niet minder vertrouwen verdient, moest het hiermede wel gaan als met elke andere inschrijving, al is het waar dat men dit werk liever aan stadgenooten had gegund. Dat voor den hoofdaanleg door den heer Witte aan den zuiveren renaissauce-stijl de voorkeur werd gegeven, ligt hierin, dat die beter in over eenstemming is met den tijd, waarin de optocht plaats heeft, terwijl een zoogenaamd Engelsch park in dit geval een anachronisme zou zijn. Ook wordt hierdoor beter gelegenheid gegeven de allées des- verkiezende te overdekken, terwijl overigens gazons, bloemen, beelden en vazen, de hoofdelementen van dien stijl, beter passen voor een geïmproviseerden aanleg, dan heesters en hoornen, die een Engelsch park kenmerken. Naar wij vernemen, zal aan eene reeds lang gevoelde behoefte voldaan worden door aan het commissariaat van politie eene wachtkamer voor bet publiek toe te voegen. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor het éénjarig onderhoud der kazernegebouwen, be groot op 8300, waren inschrijvers de heeren A. Ressenaar alhier voor f 7398, S. Van Leeuwen alhier 7499, A. Kloots te 's-Hage f 7776, E. Verbroggen te Waddingsveen f 7832, v. d. Drift alhier 7843, W. A. v. Lith alhier f 8099, Schimmel alhier f 8181.81, C. Alkemade te Noordwijk f 8247, Verhaar alhier 8390. Voor eene verving van de kazernegebouwen, be groot op f 3500, was ingeschreven door de heeren: P. Marks alhier voor 3140, M. H. Eysvogel te Rotterdam ƒ3149, L. v. d. Drift alhier f 3237, J. P. Klees te 's-Hagc 3248, De Leur te Utrecht 3277, J. C. Gerritsen te Utrecht 8290, G. Meibergen te Zwolle f 3333.33 en M. E. v. Friesland te 's-Hage voor 8398. Zaterdag den 24sten April zal worden aanbe steed het herstellen van stallen en riolen, waarvan de raming 4900 bedraagt. Maandag 26 dezer, 's morgens te 9 uren, zal aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens tusschen de 14'/a en 16 jaar, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de' 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. De muziek- en tooneelvereeniging „Musicae et Amicitiae" gaf Zaterdag-avond weder eene buiten gewone uitvoering, waarvan de eerste afdeeling bestond uit instrumentale en vocale voordrachten, o. a. „Die Blümen" van Van Praag en De Vliegh's „Roeierslied", beide voor mannenquartet, terwijl de tweede afdeeling was gewijd aan de opvoering van het blijspel „De twee Echtscheidingen." Noch in het een, noch in het ander kweten de meeste medewerkenden zich onverdienstelijk van hunne taak. Aan de leden Cum. Lau en H. J. Van Praag werd naar aanleiding van hun vertrek naar elders het lidmaatschap van verdienste aangeboden. Na afloop der uitvoering was er gelegenheid tot dansen. Bij de heden gehouden openbare verkoe- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 49,00, 24.50, f 4.90 en 2.50; de laagste 48,00, 24.00, f 4.60 en f 2.45. Eene breede schare was gisterochtend op „Eik-en-Duinen" saamgekomen om de plechtige onthulling van het monument op Van Zeggelens graf bij te wonen. Tal van personen uit alle standen der maatschappij, letterkundigen, industri- eelen en werklieden hadden er zich vereenigd om den geliefden volksdichter een laatste huldeblijk te brengen. Door den voorzitter van de commissie van het monument, den heer A. L. H. Ising, werd het gedenkteeken aan de weduwe, de kinderen en verdere nabestaanden des ontslapenen overgedragen met eene gevoelvolle en van diepe waardeering ge tuigende improvisatie. Namens de weduwe en de nabestaanden dankte de heer Loosjes, uit Haar lem, allen die tot dit blijk van waardeering hadden medegewerkt. Met aandoening bezichtigden de weduwe en nabestaanden den grafsteen en legden er een tweetal immortellenkransen op neder. De fraaie, statige marmeren gedenkzuil is uit Arden- nersteen opgetrokken. Het is thans zeker dat de bekende bas zanger van de Hoogdnitsche Opera te Rotterdam, de heer Fischer, niet alleen dat tooneel, maar ook ons land verlaat, daar hij zich verbonden heeft aan het Hof-theater te Dresden. Zaterdag nam bij van Rotterdam afscheid. Hij deed het met eenige eenvoudige, hartelijke woordenmet eene dank zegging voor de genotene vriendschap en waar deering met de betuiging dat hij de vijf jaren, daar gesleten, tot de schoonste en gelukkigste rekent van zijne loopbaan als kunstenaar met de verzekering dat hij niet dan ongaarne de Rot- terdamsche opera verlaat met de bsde einde lijk, dat de stad hem een welwilknd aandenken blijve toedragen. Talrijk waren de kransen en toejuichingen die hem bij zijn laatste optreden ten deel vielen. De zomerdienst der spoorwi gen zal, met het oog op het vroeg invallen der Tinkiterdagen, voor den Nederlandschen Rijnspoorweg reeds met 10 Mei een aanvang nemen. Voor de Staatsspoor wegen en den Centraalspoorweg is het begin van den zomerdienst bepaald op 15 Mei. Den 22sten dezer zal te Utrecht eene com missie vergaderen, ten einde plannen te beramen om het 40-jarig hoogleeraarschap van prof. G. J. Loncq op 23 September a. s. feestelijk te herdenken. Voor de akte in de Fransche taal werden Zaterdag in Den Haag vijf candidaten geëxami neerd, waarvan toegelaten de heerenJ. Van Breukelen uit Leiderdorp en J. J. W. Eringaard uit Nootdorp. Voor de akte als hulponderwijzer deden veertien candidaten examen, waarvan werden toegelaten de heerenF. Bult, W. Goudswaard, R. Hartman, G. P. Moerman, C. M. Oltz en P. A. Winkelman, allen uit Rotterdam. Nadat men hij weet niet hoevele mannen der kunst gedoodverfd heeft als de uitverkorene, die de Koningin zou bijstaan, is volgens den „Haagsche-kout"-schrijver van de Pr. Gron. Crt. ten slotte een chirurgijn in ruste, een respectabel man van zeventig jaar, de heer Hoek, de bevoor rechte geworden. De heer Hoek had destijds een groote praktijk onder de burgerklasse, behoorde tot de zoogenaamde ouderwetsche chirurgijns en was tevens bekend als een zeer sterk magnetiseur. Als operateur had hij weinig bekendheid. Waar schijnlijk om geen ijverzucht tusschen de mannen der praktijk op te wekken, heeft men den gemoe delijken heer Hoek met deze taak belast, en deze heeft haar zonder groote opgewondenheid aanvaard. Het wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der schoolwet is reeds sinds eenige dagen van den Raad van State terug en kan dus eerstdaags bij de Tweede Kamer inkomen. Nader verneemt het Vad. dat de traktementen voor de inspecteurs zullen worden vastgesteld op f 3500, die voor de districtschoolopzieners op 2500. De hoofddirectie van het geneeskundig ge sticht voor minderjarige idioten te 's-Gravenhage heeft eene inteekenlijst rondgezonden, waarin zij eene „feestgave" vraagt tegen het 25-jarig bestaan barer inrichting. Uit een daarbij gevoegd kort woord ter aanbeveling, waarin de directie met voldoening mag wijzen op de vele gunstige resul taten harer nuttige inrichting, blijkt dat van 15 Mei 1855 tot 1 Maart 1880 op de Idiotenschool

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1