Heden, 6 April, is het vier eeuwen geleden dat de stad Dordrecht bij verrassing door de Kabeljauwschen bemachtigd werd, onder aan voering van Jan Van Egmond en Zaris van Slingeland Zariszoon, waartoe de 150 Engelsche soldaten in twee met rijs beladene schepen waren verborgen. Uit Montfoort meldt men van Zon dag: Reeds sedert geruimen tijd waren er enkele sleutels der Hervormde kerk vermist, en meende men eene vermindering te bespeuren der collecte gelden. Men giste eH verdacht, doch heden werd aan de onzekerheid een einde gemaakt, doordien twee kerkeraadsleden, die zich in het kerkgebouw hadden laten opsluiten, den dief op heeterdaad betrapten. Het was een tienjarige knaap, die zich op deze brutale wijze toegang tot de kerk had weten te verschaffen en op wien niemand verdenking had gehad. Te Leeuwarden is een valsch bank biljet van honderd gulden uitgegeven. Het was reeds door de handen van twee personen gegaan, eer het bedrog werd ontdekt. Toch ware dit gemakkelijk geweest, daar het biljet zeer slecht ïs nagemaakt. Het papier is lichtblauw, de rand is met potlood geteekend, vermoedelijk door dien op glas van een echt biljet af te trekken. De cijfers zijn zeer ruw met inkt geschreven, zóó zelfs dat reeds daardoor alléén bij den eersten oogop slag de valschheid ware te zien geweest. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. De justitie te Parijs heeft een ver volging wegens oplichting ingesteld tegen een heer van zeer aanzienlijke familie, die, onder voor geven dat hij ging trouwen, voor 5- a 600,000 fr. juweelen kocht om ze onder de waarde te verkoopen en niet te betalen. In een waggon 2de klasse aan het Westerstation te Parijs heeft een reiziger Vrijdag iets laten liggen, dat gelukkig door den opzichter van 't materieel werd gevonden, nl. een kindje van ongeveer drie maanden Onder groote deelneming zijn de ongelukkige slachtoffers van de ontploffing in de steenkolenmijn nabij Bergen ter aarde besteld. Onder de dooden zijn ook drie vrouwen en be vindt zich een huisvader met twee zonen, wiens vrouw den dag te voren aan haar tiende kind het levenslicht had geschonken. Eene weduwe met verscheidene jonge kinderen verloor twee zonen, enz. Naar men in de dagbladen leest, maakt men tegenwoordig in Amerika huizen van katoen, waartoe men zich bedient van de minste soorten, den afval der fabrieken enz. Er wordt eene pap van gemaakt, welke de hardheid van steen ver krijgt en door eene soort van vernis voor vocht ondoordringbaar wordt gemaakt. Een van deze sto gebouwd huis is de helft spoediger gereed dan een gewoon huis en kost driemaal minder geld. In plaats van het houtwerk gebruikt men stroopapier, door verschillende bereidingen even hard en stevig ge maakt als hout, ondoordringbaar en zeer moeilijk brandbaar. Niet ver van Tougour, in de kleine oase van Zaouia (Algerië), worden in den laatsten tijd groote verwoestingen aangericht door eene soort van termiet. Bijna veertig huizen zijn er ingestort, omdat al het houtwerk allengs verknaagd was, en men vreest dat het geheele dorp ten gronde zal worden gericht. Het insect is ongeveer een cen timeter lang, met een roodachtigen kop en een goel-grijs lijf. Alle middelen, aangewend om het uit te roeien, zijn tot nu toe zonder baat gebleven. Berlijnsche bierdrinkers. Den eersten Paaschdag werd de Berlijnsche Bockbierbrouwerij bezocht door 10,000 personen, die samen 197 tonnen bier ledigden. Den tweeden dag was het debiet iets minder groot, maar toch verdwenen nog door verschillende keelgaten 187 ton. De hoe veelheid van beide dagen zou een klein meer kun nen vullen. De beroemde Weener Mannenzang- vereeniging heeft met algemeene stemmen besloten om in den loop van Mei a. s. naar Brussel te gaan, ten einde eene serenade te brengen aan prinses Stéphanie, de bruid van kroonprins Rudolph. Men hoopt dat de kroonprins, die juist dezer dagen uit Brussel is teruggekomen, zich dan weder daar bevinden zal, en men zegt dat ook de keizer voor nemens zou zijn omstreeks dien tijd een bezoek aan het Bejgjsphe hof te brengen. Adeline Patti heeft, tegen hare ge woonte, verleden week te Parijs ook in een par ticulier gezelschap gezongen en wel ten huize van baron Hirsch, den bekenden millionair. Behalve een kostbaar geschenk ontving zij 25,000 franken voor dien avond. Een Italiaansch geneesheer, Macano, van Nizza, beveelt het volgend recept dengenen aan, die een verzwakt of vermoeid gezicht hebben. Bij een kan water voegt men een eetlepel goeden brandewijn en een greepje keukenzout, hetgeen men te zameu laat oplossen. Vóór de betting schudt men de flesch om. Een herhaald gebruik van dit aldus bereide water versterkt weldra het gezicht en geeft aan de oogen de vroegere kracht terug. In Berlijn rijdt eene eigenaardige droschke door de straten. Een fabrikant is op het denkbeeld gekomen om eene soort van vélocipède te vervaardigen, met eene vóór- en twee achter zitplaatsen. Dat vervoermiddel is thans in gebruik gesteld; de koetsier of wil men liever: het paard zit voorop, de achter-zitplaatsen zijn voor passagiers bestemd. De prinses De C. teParijsgafonlangs bij gelegenheid van haar 22sten geboortedag een honden-feestmaal. Hare genoodigden, allen dames, moesten hare schoothondjes medebrengen, en naast het couvert van elke meesteres was een zilveren schotel vopr haren hond geplaatst. Ieder der vier voetige gasten werd door een gegalonneerden lakei bediend. Aan de militaire school te Fontaine- bleau had het volgende onheil plaats. De heer Roussel, luitenant-instructeur, leidde, te paard gezeten, de exercitiën der cadets, toen plotseling een groote houthakkershond tegen het dier op sprong. Het paard werd schichtig en wierp zijn bereider met zóóveel geweld tegen een nabijstaanden boom, dat hij met verbrijzelde schedel naar het hospitaal moest worden vervoerd, waar hij korten tijd daarna overleed. Op den personentrein Elberfeld-Yohn- wiukel werd in de nabijheid van het station Stein beck geschoten. De kogel drong door den mantel van een dienstdoenden conducteur en verbrijzelde hem den arm zoodanig, dat dit lichaamsdeel moest geamputeerd worden. Alle nasporingen zijn tot heden nog vruchteloos. Nogmaals een staaltje van de wreed heid der Grieksche bandietenDe „Messager d'Athènes" meldt dat een der rooverhoofdlieden aldaar, Kaloghero, dezer dagen twaalf Grieksche boeren op één dag met eigen hand vermoordde. De hoofdman had twee leden zijner bende om levensmiddelen naar een naburig dorp gezonden. Zij kwamen echter niet terug en eenigen tijd later vond men hen dood aan den weg liggen. Blijk baar had men vergif onder de levensmiddelen ge mengd. Daarover zwoer Kaloghero wraak. Hij ging geheel alleen naar het dorp, waar de levensmid delen gekocht waren, en doodde de eerste twaalf personen, die hem tegenkwamen. Met dat zoenoffer stelde hij zich tevreden. Te Lintei, Pruisen, is eene vrouw overleden in den ouderdom van 112 jaren. Loris Melikoff prijkt thans bij mme. Tussaud en wordt eiken dag druk bekeken. De regeerende graaf Elberhard van Erbach-Erbach zal een tweede huwelijk aangaan met de dochter van zijn hovenier, frl. Luck. Yolgens zekere statistische becijfe ringen worden dagelijks in Europa 80 millioen spelden gemaakt, waarvan 50 millioen alleen in Engeland. Een landbouwer te Montrevel, dep. Isère, stond in de deur zijner woning toen hij bemerkte dat brokken kalk van den buitenmuur loslieten en naar beneden kwamen rollen. Op het zelfde oogenblik vernam hij een vreeselijk gekraak, zoodat hij begreep dat het huis op het instorten stond. Dadelijk riep hij uit alle macht zijne vrouw en eene vriendin van deze, die in de keuken waren, toe dat zij vluchten zouden. Het was echter te laat. Met een donderend gekraak stortte het huis in en bedolf de beide vrouwen onder balken en puin. De geheele bevolking van het dorp toog nu onmiddellijk aan het werk om de puinhoopen op te ruimen en na een langdurigen arbeid gelukte het de ongelukkigen te voorschyn te brengen. De vrouw ran den boer gaf nog teekenen van leven de bezoekster, eene 64-jarige vrouw, vond men nog op haren stoel zittende, blijkbaar onmiddellijk gedood. BUITENLAND. Frankrijk. De „Estafette" maakt een brief van prins Napoleon openbaar, waarin deze verklaart dat de jongste decreten betreffende de congregatiën niet met eene vervolging gelijk te stellen en niets dan een terugkeer tot een onvermijdelijken regel van het staatsrecht zijn. De prins verklaart verder dat er niets gemeen is tusschen de Legitimisten en de Bonapartisten, tusschen de mannen van de witte banier en hen, die getrouw zijn aan de nationale vlag. Het „Journal officiel" behelst een besluit van den president, waarbij de bekende decreten betreffende de Jezuïeten enz. ook voor de Frau- sche koloniën van toepassing worden verklaard. Duitscbla.nc|. De „Kölnische Zeitung" beschouwt den uitslag der Engelsche verkiezingen als gewenscht voor de binnenlandsche aangelegenheden van Groot- Britannië, maar in het belang der algemeene Euro- peesche staatkunde had zij liever gezien dat het ministerie-Beacoasfield aan het bewind gebleven was. Zij vreest dat Rusland nu weder tot eene avontuurlijke politiek zal worden aangemoedigd. Turkije, meent zij, zal nu spijt gevoelen dat het de Grieksche grensquaestie zoolang onbeslist heeft gelaten, want de Engelsche leden der internationale commissie zullen van een liberaal ministerie ver moedelijk audere, voor Turkije minder aangename instructiën ontvangen dan lord Beaconsfield of lord Salisbury hun gegeven zou hebben. Als een bewijs van vernieuwd leven in den handel meldt men uit Frankfort dat de bekende jaarlijksche missen, die dezer dagen aldaar ge houden zijn, dit jaar zóó buitengewoon druk be zocht waren als in de laatste tien jaren aldaar niet het geval geweest was. Vooral de handelaren in leder, die uit alle oorden van Duitschland toegestroomd waren, maakten buitengewoon goede zaken en hielden na den afloop der markt eene vergadering om hunne onderlinge belangen te bespreken. JBelg-iü. Gedurende de nationale feesten in Juli e» Augustus zal het „Théatre de la Monnaie" te Brussel spelen. Het rijk heeft voor de opvoering van eenige „gelegenheids-opera's", o. a. „Richard coeur de Lion", 100,000 fr. subsidie toegestaan en de stad Brussel 25,000 fr. Yolgens een bericht uit Weenen is de hu welijksvoltrekking van aartshertog Rudolph met prinses Stéphanie op Februari 1881 bepaald. Zuid-Amerika. Een telegram uit Valparaiso meldt dat de „Huascar" bij bet gevecht voor Arica vijf kogels in den romp kreeg, welke echter weinig schade aanrichtten. Zij ging later voort met de corvet „Angamos" de stad te beschieten, welk laatste schip een zoover reikend kanon voerde, dat het zelf buiten schot van de Peruaansche batterijen bleef. Arica was volgens dit telegram driemalen in brand geraakt. De Chileenen maakten zich gereed om van Ilo naar Tacna op te rukken. Telegrammen. ATERABAD (Perzië), 4 April. De Russen heb ben 5000 kameelen met geweld aan de Turkomannen ontnomen. Een aanzienlijke wapenmacht is te Tchikislar gearriveerd. LONDEN, 5 April. In Mid-Lothian is Gladstone gekozen met 1579 stemmen tegen 1869 op den tegen-candidaat. Bij de meeste der heden gehou den verkiezingen in de graafschappen zijn conser vatieven herkozen. De liberalen wonnen heden twee plaatsen, St.-Ives en Mid-Lothian. BERLIJN, 5 April. Naar men uit St. Peters- burg meldt, moet de Russische regeering géneigd zijn nieuwe onderhandelingen betreflende Kouldja te Peking aan te knoopen. ST.-PETERSBURG, 5 April (N. R. Crt.). Yolgens berichten, heden uit Konstantinopel hier ontvangen, stemt de sultan er in toe met Mon tenegro eene schikking te treffen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2