N°. 6176. Woensdag 7 April. A0. 1380 Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.0». Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD: PRIJS DEZER COURAIT: Voor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post.a 1.40. Afionderiflke Nommen0.05. PRIJS DER ADTERTEHTTO Van 16 regel» Iaden ngel meer...... Groeten letten naar plaatsruimte. LEIDEir, O April. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hen opmerkzaam te maken op de aanstaande uitvoering der Leidsche Zangvereeniging Caecilia, den lSden April in de Stadszaal te geven. In den laatsten tijd is men op muzikaal gebied zoo stiefmoederlijk bedeeld, dat men zeker gaarne de gelegenheid zal waarnemen iets goeds te hooren. Deze nieuwe vereeniging, samengesteld uit de vroegere leden der Leidsche Zangvereeniging en der zangvereeniging Caecilia, heeft het voetspoor gevolgd der vroegere Leidsche Zangvereeniging om bij een goed gekozen programma een keur van solisten te voegen, die ons een waar genot voor dien avond doen verwachten. Zien wij de C-dur Mis van Beethoven en het eerste gedeelte van het oratorium „Paulus" aan gekondigd, wij zien terzelfder tijd de drie eerste solisten der Hoogduitsche Opera en onze verdienste lijke stadgenoote mej. Gripekoven genoemd. Dit, gevoegd bij een koor van ongeveer 180 execu tanten en een voltallig orkest, belooft werke lijk veel schoons. Wij wensehen dan ook der nieuwe vereeniging geluk met de keuze van het programma barer eerste uitvoering en hopen dat het publiek door eene talrijke opkomst moge doen blijken dat het zulke schoone pogingen op den waren prijs weet te stellen. De aanplemping der Binnenvestgracht, vol gens het denkbeeld der commissie van fabricage uitgevoerd, zal behalve het noodige terrein om de Rijn- en Kraaierstraten tot aan het Plantsoen te verlengen, 47 perceelen bouw- en tuingrond be schikbaar maken, gezamenlijk ter grootte van 9400 M., waarvan de prijs bij publieken verkoop zoodanig zou moeten worden geregeld, dat de kosten van aanplemping daarmede ruim gedekt waren. Wanneer de minimumprijs niet lager dan 2.50 wordt gesteld, dan zou dit doel reeds be reikt zijn; en men mag volgens de commissie aannemen dat dit minimum hoe hoog het moge schijnen bij den luttelen prijs waarvoor tot nog toe de gemeenteraad gronden afstond, inderdaad zeer laag is; niet alleen in vergelijking met het geen in andere groote steden voor bouwgrond wordt betaald, maar ook met betrekking tot de kosten van oprichting van woonhuizen. Immers de perceelen zullen gemiddeld 200 M. groot zijn; en het behoeft wel geen betoog, dat geen onder nemend man zich zal laten weerhouden van het bouwen van huizen door de overweging dat de bouwgrond eene uitgaaf van 500 van hem zal vorderen. Prins Prederik heeft voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heyden eene som van f 50® toegezegd. Na het bedanken van ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predikant te Bruchem, zijn door den kerkeraad te Harderwijk beroepen ds. N. Osti te Warmond en J. Krull te Spannum. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft in zake de Dordtsche quaestie besloten 1*. zelf te doen wat het classicaal bestuur had behooren te doen, met ontslag van dat bestuur van verdere bemoeiingen in deze; 2°. eene com missie van vier leden uit zijn midden te benoemen, die bevoegd zal zijn in vereeniging met de predi kanten al datgene te verrichten wat des kerkeraads is, althans voor zooveel de goede gang van zaken dat onvermijdelijk vordert, bepaaldelijk ook met opzicht tot de aanneming van nieuwe lidmaten en de inschrijving hunner namen in het lidmatenboek der gemeente. - Voor de gymnastiek werden gisteren in Den Haag geëxamineerd vier candidaten, die allen werden toegelatenE. Van Batenburg, G. J. Bijn, W. Jenezon en S. H. Ch. J. König, allen uit's-Hage. Voor de Hoogduitsche taal waren zeven candidaten, waarvan werden toegelatenM. H. Lem uit Leiden, A. Mielart uit 's-Hage, en F. W. O. Schmidt uit Veur. Nieuwe telegraafreglementen zijn in den laatsten tijd aan de orde van den dag en vooral heeft de algemeene invoering van het woordtarief groote wijzigingen gebracht in de prijsberekening van binnen- en buitenlandsche depeches. Voor hen die veelvuldig van de telegraaf gebruik maken, is een veilige gids een ware uitkomst. De „Telegraafgids" door den heer P. W. H. Linckens, adj.-commies bij het ministerie van waterstaat, met goedkeuring van den minister uitgegeven bij den boekh. M. M. Couvée te's-Hage, verdient als zoo danig bijzonder aanbeveling. Het laatste nummer (ze verschijnt tweemaal 's jaars) voor een paar dagen uitgegeven, bevat al de opgaven welke voor het publiek van belang kunnen geacht worden naar de jongste gegevens, en een daarbij gevoegde losse tabel geeft gelegenheid om in één oogopslag den prijs te leeren kennen voor de overbrenging van telegrammen van 225 woorden in 't binnen- landsch verkeer en in dat met de voornaamste Europeesche Staten. Op bijna 74-jarigen leeftijd is te Middel burg overleden jhr. mr. Schuurbecque Boeye, oud- raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland. Yolgens het N. v. d. D. bestaat er reden le vreezen dat de groote Nordenskjöld niet in de gelegenheid zijn zal, zijn voorgenomen bezoek aan Amsterdam te brengen. Bij het Noordpool- comité is evenwel nog niets officieel bekend. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren St.-Vincent. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag en die van den minister van financiën Donderdag a. s. niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van marine zijn bij zijn departement bevorderd tot eersten klerk de tweede kl. A. J. Van Gogh, C. De Hoop, K. H. A. Wollfensperger, A. W. Carrière Jr., M. C. A. Muller en F. W. Van Erp Taalman Kip, en aangesteld tot tweeden klerk F. K. C. De Jongh Van Arkel, L. P. A. A. Trippelaar en C. C. Vogelenzang. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Haarlem mr. J. C. Du Pui, thans griffier bij het kantongerecht te Gouda; aan den commies der posterijen 3de kl. H. Beets, op zijn verzoek, eervol ontslag verleendaan den Oost-Ind. ambtenaar K. A. J. E. Van Gcrkum, laatstelijk verificateur 5de kl. bij de in- en uit voerrechten en accijnzen in N.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aldaar den kapt. ter zee jhr. A. C. Van Haeften be noemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw; 1°. de hoofdcomm. bij het dep. van marine S. Staatman en J. A. Beek, uithoofde van vijf-en-zestigjarigen ouderdom, de eerstgenoemden op zijn verzoek, eervol ontslagen, onder dankbe tuiging voor hunnen langdurigen dienst en toeken ning van pensioen; 2°. bij gemeld departement bevorderd tot hoofdcomm., de comm. J. W. Van den Berg en A. G. Van Poeteren; tot comm., den adj.-comm. A. Van Loenen. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfnegen geraakte van een rijtuig op de Haarlemmerstraat nabij de Janvossensteeg een der wielen beklemd tusschen de rails van den tramweg, waardoor de as brak en het voertuig, waarin twee personen gezeten waren, tegen den grond viel. Door spoedige hulp werd het paard dadelijk afgespannen en het rijtuig, dat op de rails lag, ter zijde gehaald, zoo dat de tram zijn geregelden dienst op die lijn kon voortzetten. Den 8den en 5den dezer kwamen te Katwijk 22 schuiten binnenlekkers aan die slechts 1 besomden van 17 tot 50 in 6 dagen reis en 8 buitenlekkers van 50 tot ƒ90 in 8 a 10 dagen reis. De vangst is bijzonder schraal. Met een gun- stigen wind zijn veel schuiten op de visscherij naar Borkum vertrokken. Er werd besteed voor tarbot van ƒ2 a ƒ5, tong 0.15 a ƒ0.60, ben schol ƒ0.30 a ƒ0.75, kabeljauw 1.50 a 2.50, alles per stuk; buitenlek droogschol 5a 6.50, levend buitenlek 3 a 4.50 en droogscharren 8 a ƒ4, alles per mand; zeesterren 10 a 12 per kar. Er zijn veel garnalen naar het buitenland verzonden. Zondag-morgen, tusschen zeven en tien uren, had te 's-Gravenzande een brutale diefstal plaats. Bij den tuinder G. v. W. aldaar, wonende op een kwartier afstands van de bebouwde kom der gemeente, en die met zijne vrouw naar de R.-K. kerk te Naaldwijk was, heeft men zich met geweld door opschuiving van een raam toe gang weten Ie verschaffen tot de woonvertrekken, waar een secretaire en een kast werden opengebro ken. Daaruit is medegenomen ongeveer ƒ300 aan goud- en zilvergeld, een gouden hoofdijzer en hor loge en nog andere voorwerpen van waarde. De politie doet ijverig onderzoek. De agenten van politie te Delft zijn voorzien geworden van de kokerdreggen, die uit gevonden zijn door den heer Boers, hoofdonder wijzer te Purmerend, en die door doelmatigheid en geringen omvang zeer zijn aan te bevelen. Zondag is boven Utrecht een vrij hevige onweersbui gevallen; de bliksem sloeg in een boom van het park Tivoli. Twee dagen te voren barstte een zwaar onweder boven Berlijn en omstreken los; de bliksem sloeg in een huis van het nabij Berlijn gelegen Schöneberg en in een boom bij het exercitieveld. De bui ging ge paard met zware* hagel, die nog een uur later den grond zóó dicht bedekte, dat men wanen kon midden in den winter over de besneeuwde velden te zien. Tusschen den baas en een der werk lieden, die bezig zijn een huis aan den Oostzee dijk te Rotterdam te sloopen, ontstond gister morgen een twist, die zóó hoog liep dat de knecht met een stuk ijzer zulk een slag op het hoofd kreeg, dat hij zwaar verwond door een paar agenten naar het ziekenhuis moest ge bracht worden. Een verpleegde in het Hervormd be- stedelingenhuis te Dordrecht is door den tramwagen op het Begijnhof aldaar zoodanig aangereden, dat haar linkerscheenbeen is verbrijzeld en dientengevolge moest geamputeerd worden. De verwonde was zeer doof en had den tram niet hooren aankomen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1