Aan den directeur-uitgever van de „Noord- branter" is door den Paus de zilveren medaille „Bene Merenti" toegekend voor den ijver, waar mede de heer J. H. Poell gelden verzameld heeft tot leniging van den hongersnood in China. Het stoomschip „Prinses Marie", 14 Pebr. van Amsterdam vertrokken, arriveerde gisteren te Batavia. Z. M. heeft aan den met verlof in Europa aanwezigen kapt. der inf. van het leger in N.-Indiê L. J. Zelle, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen; den off. van gez. eerste kl. bij de landmacht in W.-Indië G. A. L. Perguson benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. BUITENLAND. Du) tweliland. De koning van Beieren heeft den wensch ge uit dat de dag, waarop voor 700 jaren de eerste vorst uit het Huis Wittelsbach hertog van Beieren werd, niet door luidruchtige feesten, maar door stichtingen vau allerlei nut gevierd zon worden. De koning heeft zelf het voorbeeld gegeven door met zijn broeder, prins Otto, 650,000 mark uit de nalatenschap van hun vader, koning Maximiliaan II, te bestemmen voor eene stichting ten bate van kunsten en wetenschappen. gaat, die de in hechtenis genomen nihilisten ge noten hadden, deze was meerendeels zeer goed geweest; 80 pet. hadden instellingen van hooger onderwijs, gymnasiën of lycea bezocht en slechts 20 pet. hadden alleen lager of in het geheel geen onderwijs genoten. Van de 68 veroordeelde vrou wen, die aan de revolutionaire beweging deelna men, hadden 89 pet. hoogere meisjesscholen be zocht, 25 pet. den cursus voor opleiding van vroedvrouwen bijgewoond en 17 pet. in de medi cijnen gestudeerd; de overige 19 pet. hadden alleen gewoon onderwijs ontvangen. Turliljo. De oproerige beweging onder de Muzelmannen in Oost-Rumelië duurt voort; het brandpunt der beweging is het district Kirdschali, waar de Muzelmannen de meerderheid der bevolking uit maken. Men zegt dat zij in aanraking trachten te komen met de Albaneesche Liga, die zich nog altijd vrij krachtig doet gelden en nog onlangs gedreigd heeft, zich gewapenderhand tegen elke schikking tusschen de Porte en Montenegro te zullen verzetten. De Porte heeft de benoeming gelast van eene nieuwe geneeskundige commissie, tot onder zoek van den geestestoestand van Mahomed Veli, beschuldigd van den moord op kolonel Comaroff. Vereenlgde Staten. te zamen 41,714 man, waarvan 2963 te Rotterdam, 3286 te 's-Gravenhage, 866 te Leiden, 205 te Katwijk en 90 te Woerden. De geheele sterkte van de beide kategorieën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te zamen be droeg 118,198 man op 1 Januari 1880, tegen 118,236 op 1 Januari 1879. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2408,/1 portiën,als: 2050 warme spijs, 305 vleesch en 53'/j spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5574 volwas sen personen en van 610 kinderen. Het hoofdbestuur voor het geven van een huldeblijk aan generaal Van der Heyden, den wakkeren civiel- en militair-gouverneur van Atjeh, heeft aan de burgemeesters der gemeenten in den lande eene circulaire doen toekomen, waarin het hunne medewerking inroept, met verzoek ook door hunnen invloed sympathie voor het beoogde doel op te wekken, tot welk einde het vormen eener plaatselijke commissie tot inzameling van inschrij vingen of bijdragen het aangewezen middel schijnt. Welke de aard van het aan te bieden geschenk zal zijn, is afhankelijk van de hoeveelheid milde bijdragen die zullen inkomen; doch ook kleinere giften zullen zeer op prijs worden gesteld, juist omdat er groote waarde wordt gehecht aan eene zooveel mogelijk algemeene, inderdaad nationale, deelneming. Door eenige zeeofficieren te Willemsoord werd in het vorige jaar het plan gevormd tot stichting van een eenvoudig gedenkteeken voor hun diepbetreurden admiraal, prins Hendrik der Neder landen. De Koning en prinses Hendrik betuigden bunue ingenomenheid met dit plan. Men kon daaraan echter geene uitvoering geven voordal men ook verzekerd was van de medewerking van de zich in andere werelddeelen bevindende zee officieren. Dit is thans wel het geval en van het aanstaande groot verlof der adelborsten zal dan ook gebruik gemaakt worden om de maatregelen te nemen, noodig tot plaatsing van het gedenk teeken in het koninklijk instituut voor de marine. De heer Colinet te Amsterdam heeft reeds een ontwerp gemaakt en zal ook het gedenkteeken vervaardigen. Tot hoofdonderwijzer aan de met Augustus a. s. te openen R.-K. Parochiale School te Alphen aan den Rijn is benoemd de heer J. H. J. Kuy- pers, thans hulponderwijzer aan gelijke school te Haarlem. Yoor het teekenen werden gisteren in Den Haag toegelaten drie candidatenE. Van Baten burg, J. A. Mondt en C. H. Steenbeek, allen uit 's-llage. Voor de Pransche taal werden vier cand. geëxamineerd, waarvan toegelatenH. J. A. Ahsman en M. G. Huygens, beiden uit Delft. Eene eigenaardige verrassing werd den jubilaris van den Rotterdamschen Schouwburg, den heer W. Van Zuylen, nog gistermorgen be reid door de toezending van een fraaien, met zil ver gemonteerden sigarenkoker, die, opengeslagen, een paar vogels te zien geeft. Ofschoon wat al te kleurig voor duiven, doen zij toch onmiddellijk aan kirrende tortelduifjes denken. Het geschenk werd den jubilaris dan ook vereerd door mr. Maas Geesteranus, den schrijver van „Mijn Torteljes." In de gisteren te Rotterdam gehouden bijeen komst van belangstellenden in de Duitsche opera aldaar is gebleken dat het benoodigde kapitaal van ƒ90,000 aan coupons en aandeelen is bijeen gebracht, zoodat het bestaan dier opera weder voor een jaar verzekerd is. Men meldt dat de heer Emil Fischer, de verdienstelijke bas-zanger van de Rotterdamsche opera, een engagement heeft aangenomen bij hel Kon. Hoftheater te Dresden. Volgens het Rott. Nbl. is er te Rotterdam echter nog niets van bekend. Men maakt de N. R. Crt. de opmerking dat haar bericht omtrent de gerechtelijke instructie tegen den voormaligen directeur der Rotterdamsche Handelsvereeniging, A. Then Bergh, te algemeen gesteld is. Terwijl aanvankelijk rechtsingang uit sluitend was verleend wegens de bekende belee- nings-akte van Peruanen, is die thaDS uitgebreid tot boekingen in de zaak der Peruanen. Voorts was nog rechtsingang gevraagd wegens het boeken van een post van 50,000, in verband met de zaak van het aandeelen-consortium, maar op dit punt is rechtsingang door de rechtbank geweigerd. België. Volgens de „Indépendance" gaat de geestelijk heid voort met de sacramenten te weigeren aan degenen, die medewerken tot de uitvoering der nieuwe schoolwet. Het blad verneemt dat de leden van den gemeenteraad en het bureau van welda digheid te Warren formeel door den Deken aldaar in den ban zijn gedaan, die hun zulks persoonlijk is gaan mededeelen. Bijna in alle plattelandsge meenten, zegt het blad, is hetzelfde geschied. Uit Weenen is een professor naar Brussel gezonden om prinses Stéphanie Hongaarsch te leeren. Gr roo t-33 i- i tn n ii 1 In het Londensche kiesdistrict Southwark heb ben de liberalen twee zetels gewonnende liberale candidaten Cohen en Rogers zegevierden met 1500 stemmen meerderheid over de conservatieve candidaten. Rusland. Volgens de „Golos" hebben aan de grens van Kuldja schermutselingen plaats gehad tusschen Kozakken en Chineezen. De eersten maakten tien paarden en eenige geweren buit. In eene particuliere dépêche wordt aan de N. R. Crt. uit St.-Petersburg gemeld dat het wel mogelijk is dat prins Orloff na het Russisch Paaschfeest naar zijn gezantschapspost te Parijs terugkeert. De Russische zaakgelastigde te Parijs, de heer Kapnist, zal aan den Franschen minister president eene nota voorlezen, ten geleide van de stukken betreffende de zaak-Hart mann, die de Russische regeering te St.-Petersburg weldra denkt openbaar te maken, waarin de juridieke zijde dezer zaak behandeld wordt. De nota zelve die vrij scherp is, zal niet openbaar gemaakt worden, daar men tot verzoening geneigd, geen voedsel wil geven aan de staatkundige discussie der dagblad pers. Veel zal ten deze afhangen van de houding van het Fransche kabinet. Iutusscheu mag men zich niet ontveinzen dat, zoo oogenschijnlijk de betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk weer op den ouden voet komen, de slechte indruk, die eenmaal teweeggebracht is, wel eenige sporen zal achterlaten. Het nieuwe officieuze regeeringsblad, dat reeds geruimen tijd geleden was aangekondigd en dezer dagen onder den titel „Bereg" (het Strand), onder hoofdredactie van prof. Zitowitsch, tot dusver hoogleeraar in de rechten te Odessa, is verschenen, behelst een artikel over den oorsprong der revolutionaire partijdaarin wordt medege deeld dat van de tot dusver in hechtenis genomen nihilisten 80 pet. bestonden uit edellieden, offi cieren, kooplieden en eereburgers; de adel was onder de gearresteerden met 26, de geestelijkheid met 19, de eereburgers met 3 en de officieren met 1 pet. vertegenwoordigd; de overigen waren Israëlieten en kooplieden. Wat de opleiding aan- De Senaat heeft een wetsontwerp voor eene in ternationale tentoonstelling te Nieuw-York goed gekeurd. Uit eene officiëele opgave blijkt dat de waarde aan uitvoer van koopmansgoederen uit de Vereenigde Staten gedurende de maand Februari jl. die van den invoer met 4,296,810 dollars te boven gaat. De invoer van specie in dezelfde maand heeft den uitvoer met 276,662 dollars overschreden. Telegrammen. BERLIJN, 2 April. Uit Nederland zijn alhier gearriveerd vier groote spoorwegwaggons met goe deren bestemd voor de visscherij-tentoonstelling. Zij werden begeleid door den heer Looisen, hoofd opzichter bij de gemeentewerken te 's-Gravenhage, die door de Nederlandsche commissie met de éta lage der voorwerpen is belast. ST.-PETERSBURG, 2 April. Gisteravond heb ben prins Orloff en de beide hooge ambtenaren aan het ministerie van buitenlandsche zaken, de heeren Jomini en Gier», eene soirée bij den am bassadeur van Frankrijk, generaal Chanzy, bijge woond. MUNCHEN, 2 April. Prinses Gisela, gemalin van prins Leopold, dochter van keizer Frans Jozef, is hedenmiddag van een zoon bevallen. SOFIA, 2 April. Vorst Alexander is gisteren hier teruggekeerd en werd door de saamgestroomde bevolking met geestdrift begroet. Des avonds werd de stad feestelijk verlicht. PARIJS, 2 April. De „Fransais", het orgaan van Buffet en De Broglie, verzekert dat tusschen de congregatie, het episcopaat en de politici der con servatieve partij een volkomen overeenstemming bestaat wat het verzet tegen de decreten van 28 Maart betreft. De wijze hoe dit verzet geopen baard zal worden, is nog niet vastgesteldmaar de wederstand zal even krachtig als zuiver zijn. Door den Paus is het verzet volkomen goedgekeurd. Heden werd de algemeene vergadering der hoofden van de niet-erkende orden gehouden, om over de te nemen maatregelen te beraadslagen. Ook in de departementen is de ultramontaansche partij ijverig aan den arbeid. Woensdag werd door den kardinaal-aartsbisschop van Toulouse met veel plechtigheid de eerste steen gelegd voor een kapel der Dominicanen, en in zijne toespraak zeide hij o. a.: „Hedenochtend zijn decreten verschenen, welke wij van ons af- stooten; want zij treffen de getrouwe zonen van den Heiligen Ignatius. Laat ons tot Maria, die de Koningin van Frankrijk is, bidden dat zij onzen vijanden de oogen opene!" ST.-PETERSBURG, 8 April. Volgens een ge rucht hebben de Chineesche troepen de Russische grens aan de rivier Amoer overschreden. LONDEN, 3 April. De „Times" bespreekt de samenstelling van het te verwachten nieuwe Kabi net en betoogt dat lord Granville aanspraak heeft op het presidentschap, en Hartington en Gladstone

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2