N°. 6 Maandag 5 -"pril. A*. 1880. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.01. 0.17J. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Zuivelbereiding. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT} Voor Leiden per 8 uundeb.1.10. Franco per post1.40. Afaonderlyie Kommer»OAS. PRIJS DER ADVERTENTIESt Va* 1—rtfet»... Ieder» regel meer.. G rooier» letter» naar ptaaUratat* De hertog van Alva noemde onze natie „een volk van boter," de Belgische revolutionairen van 1830 duidden den „Noordelijken broeder" aan onder den titel van „Jantje Kaas". Daar werden juist geeu complimenten mee bedoeld, eu als zoodanig behoeven we er geeu notitie van te nemen; alleen vinden wij er in uitgedrukt, waar steeds het zwaartepunt der Nederlandsche industrie was gelegen. Bij toeneming is dat nog in onze dagen het geval. De uitbreiding der internationale betrekkingeu heeft een soort van verdeeling van den arbeid in het leven geroepen, die het algemeen belang zeer ten goede moet komen. Een volk behoeft er niet meer naar te streven, in alle opzichten in zijn behoeften te voorzien en zich onafhankelijk te maken van het buitenland: elke natie kan datgene voor hare rekening nemen, waartoe zij de beste hulpmiddelen bezit, en hare overvloedige productie naar elders afvoeren. Als van vier landen het eene uitmunt door goede weilanden, het tweede door zijn bouwgronden, het derde door zijn wijnbergen, het vierde door zijn minerale rijkdommen, dan zou het in aller voordeel zijn als N*. 1 zich bij voorkeur, ja, bij uitsluiting bezighield met de bereiding van zuivel, N*. 2 met de teelt van akkergewassen, enz. Nu is het wel waar, dat ook binnen de grenzen van denzelfden Staat, inzonderheid bij de groote, afwisseling wordt aangetroffen; maar toch is het niet te ontkennen dat speciale industrieën met het meeste voordeel in een bepaalde streek worden uitgeoefend. Beden waarom het noodig is alle krachten in te spannen om die dan ook, met terzijdestelling somtijds van al het overige, tot haar recht te doen komen. Nederlands welvaart hangt nauw samen met de zuivelfabricatie. Van alle bedrijven is zij nummer één, alle andere zijn tot op zekere hoogte aan haar ondergeschikt. Niet zonder reden hebben wij, eeuwen achtereen, in deze de overhand behouden. De geheele wereld wilde onze boter en kaas koopen, eenvoudig omdat nergers even goede was te vinden. Later veranderde dit. Andere natiën beproefden ons een vlieg af te vangen. De voordeelen die onze bodem aanbiedt, werden opgewogen door meerdere zorgen aan de bewerking van het product besteed. Waar de praktijk op hinderpalen stuitte, werd de hulp der wetenschap ingeroepen. Spoedig kon de vreemdeling met ons concurreeren weldra was hij ons de baas. Daar kwam nog bij dat onze landbouwers en kooplieden niet altijd rekening hielden met de eischen van de goede trouw, en opzettelijk een prodnct aan de markt brachten, waarvoor zij zich hadden moeten schamen. De achteruitzetting, die wij hier en daar moesten ondervinden, deed eindelijk veler oogen opengaan. Men begon elkander bedenkelijk aan te zien, en sprakAls de buitenlanders onze boter en kaas niet meer willen hebben, wat dan? Moeten we alleen voor de binnenlandsche consumptie gaan werken, dan kannen we de matten wel oprollen. En bovendien, diezelfde vreemdelingen, wier artikel boven het onze wordt getrokken, weten zelfs den weg naar onze eigen markten te vindenook daar, vlak onder den rook van onze boerderijen, steken zij one den loef af. Natuurlijk, dat kon niet. Ook hier moest de wetenschap in den arm genomen worden. Mannen van talent en doorzicht, zoowel theoretisch als practisch goed op de hoogte, gingen het land rond om overal waar men naar hen wilde luisteren, inlichtingen te geven. Zij deden helder uitkomen dat het maken van een goed product geen quaestie is van hel toeval, maar in verband staat met oorzaken die we kunnen opsporen. Om maar iets te noemende scheikundige werkingen, die room tol boter, kaasstof tot kaas doen overgaan, geschieden het volkomenst onder een bepaalden warmtegraad. Deze eenvoudig te controleeren door het insteken van de hand, gaat niet opde thermometer geeft veel nauwkeuriger aanwijzingen. De wenken, aldus door het levende woord of in geschrifte ten beste gegeven, vonden bij sommigen toepassing: niet zelden echter op een wonderlijke manier. Zoo is mij in Noord-Holland een geval bekend van een boerin, die, na een voordracht over het kaasmaken te hebben bijgewoond, voor het eerst een thermometer zou gebruiken. Zij nam er een die geheel onbeschermd was: één stootje, en daar liep de kwik in de tobbe. Nu moest alles worden weggegooid, en de goede vrouw, allen mogelijken poespas van voorlezingen verwenschende, zwoer bij zich zelve dat men haar niet weer zou beetnemen. Ofschoen de vooruitgang op dit gebied nog niet zoo groot is, dat er niet zeer veel te verbeteren overblijft, zijn er toch belangrijke levensteekenen te bespeuren, en dringend is het noodig dat ieder, in de eerste plaats de veehouder, zich beijvere op de hoogte te blijven van hetgeen in die richting geschiedt, vooral ook. om op eigen bedrijf toe te passen wat elders proefhoudend blijkt te zijn. Ware de energie bij dezen tak van nijverheid levendig genoeg, dan zou men er wellicht aan gaan denken op onderscheiden plaatsen van ons land centrale stations op te richten waar vergelijkende proeven met de meest bekende stelsels van zuivel bereiding genomen konden worden. Dat zal evenwel vooreerst tot de vrome wenschen moeten behooren. Zelfs een flink op 't touw gezet plan, indertijd in Noord-Holland gevormd om een school voor zuivelbereiding op te richten, kon niet tot uitvoe ring komen, hoofdzakelijk, zoo wij meenen, omdat het bestuur van de gemeente waar zij ge vestigd zon worden, het geheel aan medewerking liet ontbreken. Laat ons echter de bewijzen van vooruitgang niet miskennen. Vooreerst hebben we de hier en elders verrijzende boter- en kaasfabriekenniet alle boeren zien die zonder wantrouwen aan, en toch, als zij wilden, konden zij er veel waarnemen wat ook op beperkter schaal, in hun eigen bedrijf, van nut zou zijn. Dan hebben we het onderzoek, vanwege de Eriesche Maatschappij van Landbouw ingesteld naar de Deensche boterbereiding, van welk onderzoek de resultaten in een brochure zijn openbaar gemaakt. Vervolgens het thans aanhangig plan van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, ten doel hebbende om op niet al te bekrompen schaal gedurende een ganschen zomer vergelijkende proeven te nemen aangaande de geldelijke uitkomsten van verschillende stelsels. Eindelijk de uitgeschreven prijsvraag voor boter, die de proef eener reis naar Nederl.- Indië en terug zal moeten doorstaan, en waaraan wij vertrouwen dat ook in onze omgeving, waar de boterfabricatie zoozter op den voorgrond staat, zal deelgenomen worden. Dat alles zijn verschijnselen, die moed geven voor de toekomst. Op dezen weg ga men voort, voorshands bestaat er nog geen gevaar van te veel ijver. Zie Leidseh Dagblad van 19 Maart 11. LEIDEN, S April. De commissie van fabricage heeft met het oog op de algemeen erkende behoefte aan geschikte woonhuizen, een plan ontworpen en aangeboden, om in de behoefte aan bouwterrein op eenigszins ruime schaal te voorzien, door nl. de Binnenvest gracht langs het Plantsoen te dempen en den daardoor verkregen grond perceelsgewijze als bouw grond beschikbaar te stellen. De kosten van aan plemping van die gracht en van de Geeregracht worden geraamd op f 23,800. Ter benoeming van een hulponderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse wordt het volgende drietal voorgedragenC. Goedeljee, tijdelijk verblijf hou dende te Parijs; G. J. P. Biegman, te Leiden, en B. Van der Weel, tijdelijk te Parijs woon achtig. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 550 en f 50 voor het geven van onderwijs in de Pransche taal. De commissie van financiën raadt tot goedkeu ring van een staat van af- en overschrijving op de begrooting van 1879 van de dd. schutterij alhier. Zij raadt mede tot goedkeuring van eene suppletoire begrooting en een staat van af- en overschrijving van het stedelijk werkhuis, over 1879. B. en Ws. raden gunstig op een verzoek van J. E. Vlaanderen Jr., om vergunning tot het leggen van een beerput onder de stoep voor het huis in de Steenstraat N'. 19. Zij geven in overweging, aan J. Hartendorp op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als hulponderwijzer aan de openbare school N#. 2 voor onvermogenden, met ingang van 1 Mei a. s. Zij raden wijders, aan R. N. Duits Wesseling vergunning te ver leenen tot het vernieuwen van de stoep voor het huis aan den hoek van de Paardensteeg en den Apo- thekersdijk, geteekend N*. 1, en tot het maken eener uitloozing in het stadsriool in de Schapensteeg. Nog raden B. en Ws., het benedengedeelte van het perceel in de Smidssteeg N*. 59 onder de hand te verhuren, voor den tijd van twaalf maanden, aan W. Van der Wilk, voor de som van 50. Zij raden mede, het lokaal op de Aalmarkt bij de Stads-apotheek bij continuatie aan het Rijk te verhuren, om als ijkkantoor te worden gebezigd, en zulks voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Augustus dezes jaars, tegen een huurprijs van 100 per jaar. Het bestuur der onderofficiers-vereeniging van het éde reg, infanterie verzoekt ons te willen vermelden: dat nog nader aan den burge meester dezer gemeente ten behoeve der algemeene armen is afgedragen de siTmma van 8aldcn acht en veertig cents, zijnde zev'*® 8ulden en acht cents terugontvangen patentrecht tu *'er 8u^den veertig cents advertentiekosten, terugontv^®11 T® den uitgever van het Leidseh Dagbladeen ei/ ei m verband met de door genoemde vereenig. gegeven liefdadigheids-voorstelling op den öden Pebruari jl. sterkte van den eersten ban der dienst doende schutterijen hier te lande, met inbegrip van de reserve, was op 1 Jan. 11. 42,025 man, waarvan 27,451 van de eerste en 14,574 van d# tweede kategorie. Op 1 Jan. 1879 bedroeg die der eerste kategorie 27,444, die der tweede 14,270,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1