Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden te Amsterdam, in een der lokalen van het genoot schap „Natura Artis Magistra", op Zaterdag den lOden April a. s., des voormiddags te elf uren. Punten van behandeling zijn o. a.voorstel tot wijziging der statuten in verband met de keuze van nieuwe bestuursleden; jaarverslagen van secre taris, penningmeester en bibliothecaris; mededee- lingen over het Noordzee-kanaal, door den heer P. J. Dirks; voordracht over de grondstoffen van Noord Celebes, door mr. S. C. J. W. Van Mus- acbenbroek; gelegenheid tot het doen van mede- deelingen en het behandelen van vraagpunten. De 800ste gedenkdag van de invoering der Hervorming in Friesland is in de Groote of Jaco- bijnenkerk te Leeuwarden feestelijk gevierd. In het tijdperk van 22 Febr. tot 20 Maart zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast vijf runderen, waarvan vier in Zuid-HollaDd en één in Friesland. In het vorige tijdperk van vier weken waren acht runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Batavia, passeerde Diisdag-middag Gibraltarde „Rotterdam", is gisteren van Nieuw- York te Maassluis aangekomen. Gemengd Nlenwüi Eergisteravond heeft H. J. H. B. zich aan diefstal schuldig gemaakt van ruim f 200 en eenige kleeren, ten nadeele van zijn zwager G. L., aan de Uiterstegracht woonachtig. Hij had zich den toegang tot de woning zijns zwagers, die niet te huis was, met den huissluitel verschaft, welke door L. in bewaring was gegeven aan de moeder van B. Na het plegen van den diefsta' heeft B. zich onmiddellijk uit de voeten gemaakt. De politie heeft intusschen maatregelen genomen ■om beta in handen te krijgen. In eene tapperij in de Burgsteeg bevond zich denzelfden dag de persoon van H. Yan A., die een borrel bestelde. Toen de kastelein zich naar den kelder begaf, waarin hij eene vischnegotie drijft, maakte v. A. van de gelegenheid gebruik om uit de ongesloten toonbanklade geld weg te nemen. Dit werd echter opgemerkt door een toevallig bin nenkomend bezoeker, die den kastelein van zijne bevinding kennis gaf. Nadat laatstgenoemde zich overtuigd had dat hij bestolen was, werd de hulp der politie door hem ingeroepen, kort waarna Van A. naar de politiewacht vervoerd en het gestolene bij hem gevonden werd. Van A. is, naar wij nader vernemen, naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht. Eveneens is door de politie alhier naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht G. B., die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt en tevens verdacht wordt ijzeren ornamenten van het Plantsoen te hebben ontvreemd. Wederom heeft gisteren de persoon van E. B., metselaar, een toeval gehad, ditmaal in de Rijn straat, en ook nu, na bijgeholpen te zijn, zijn weg vervolgd. Hedenmiddag te ongeveer 12 uren is op de Hoogewoerd een tramwagen in botsing geweest met een wijnwagen; doch zonder oponthoud of ongelukken te hebben veroorzaakt dan alleen een weinig schade aan den wijnwagen, hebben beide voertuigen onmiddellijk hun weg vervolgd. De weg naar Cuyk en de Gasselsche heide was Woensdag-middag getuige van een fei telijke klopjacht op een onderofficier van het gar nizoen te Gravé. De oorzaak was dezeDe solda ten in de kazerne hun voedsel ontvangende (bruine boonen), beklaagden zich allen dat hun zulke bij zonder kleine portiën waren uitgedeeld. De sergeant J., met de menage belast, schijnt daaromtrent geen voldoende ophelderingen te hebben kunnen geven, ten minste hij oordeelde beter plotseling het kazerneplein, waarop het onderzoek plaats had, zoo snel mogelijk te verlaten en zijn heil in de vlucht te zoeken, zoover zijne vlugge beenen hem konden dragen. Dit feit zou nu trel niet zoo verschrikkelijk geweest zijn, ware het niet dat de ontrouwe menagemeester op dat oogenblik in het gélukkig berit was van f 867.15*/a, zijnde de gelden dér menage voor zes dagen. Een officier, die op de hoogte van de „Vegetas" wandelde, had vergeefs beproefd den vluchteling staande te houden. Een groot aantal onderofficieren en man schappen, de geheele brigade der maréchaussée te paard zetten toen den vluchteling na, maar trots alle pogingen, de vogel was en is gevlogen. Het moeielijk terrein zandheuvels en bosschen hielp den deserteur dan ook niet weinig. Gisterfen zijn de vermiste bruineboonen in een huis in de stad gevonden, waar de sergeant ze bij vergissing had achtergelaten en vergeten terug te doen halen. Een kleermaker en een boerenar beider te Wilsum geraakten in twist, die zóó hoog liep dat zij handgemeen werden. Van des kleermakers vrouw, die zich tusschen de vech tenden wierp, werd door den arbeider in zijne woede het voorste lid van den duim der linker hand totaal afgebeten. Op het gehucht Sprundel onder Ruc- phen is deze week eene boerenhuizing met stal, schuur en koetshuis afgebrand. Een der bewoners, een jonkman van 29 jaren, vond den dood in de vlammen; zijn lijk werd in de schuur gevonden. Van den inboedel is weinig gered. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Een schrikkelijke wraak werd dezer dagen te Doubno genomen, door een bedrogen echtgenoot op den minnaar zijner trouwelooze vrouw. Toen de gelegenheid zich aanbood, greep hij den jonkman aan en verminkte hem voor zijn leven, door hem beide ooren af te snijden. Een actrice van een theater teParijs wil de pont d'Asnières overgaan, toen een net ge kleed heer haar beleefd met den hoed in de hand nadert en tot haar zegt: „Mejuffrouw, ik bevind mij in een onaangeuame verlegenheidik heb mijn beurs vergeten, en daar ik geen enkelen stuiver bij mij heb, zal ik de brug hier niet over kunnen, als gij mij niet helpt." De aangesprokene dame aarzelt geen oogenblik, maar haalt een zijden beursje te voorschijn en reikt den haar onbeken den persoon het gevraagde geldstukje over. Deze bedankt beleefd, maar laat snel een klein pakje in hare hand glijden. Niet weinig verbaasd onder zoekt deze den inhoud, die blijkt te bestaan in een gouden ring met een kostbaren steen en een briefje van den volgenden inhoud: „Mejuffrouw, sinds lang wenschte ik een voorwerp te bezitten, dat u had toebehoord. Ik dank u en verzoek u dit bagatel aan te nemen als een geriug bewijs van mijn innige bewondering." Uit de ondertee- kening bleek dat de excentrieke bewonderaar, die zich intusschen ijlings uit de voeten had gemaakt, een Engelschman was. Eene jonge, vermogende weduwe te Lyon werd ten huwelijk gevraagd door een vriend van haar overleden man. Zij was volstrekt niet ongenegen aan dat aanzoek een gunstig oor te leenen, en zoodra de rouwtijd was verstreken, zou het huwelijk worden gesloten. Intusschen maakte de toekomstige echtgenoot zich dien tijd ten nutte om zijne zaken uit te breiden.met het geld der milde weduwe. Eindelijk kreeg hij nog een flink voorschot, om, immers tot vérhoo- ging van beider geluk, den bloei zijner zaak te verhoogen. Doch daarmee scheen hij het zoo druk te hebben, dat hij op eens zijne bezoeken staakte. Daar ontving de goedgeloovige dame op zekeren dag een brief uit Nieuw-York, met het bericht dat haar gewezen minnaar goed en wel in de nieuwe wereld was aangekomen, doch dat op zijn tocht over den oceaan de huwelijksplannen bij on geluk „in het water waren gevallen." Bij eene dame, woonachtig in den om trek van Parijs, meldde zich op zekeren dag een onbekende aan met een brief van haar in de hoofdstad gevestigden zoon. Dat schrijven be helsde het bericht dat hare dochter, mede te Parijs woonachtig, plotseling gevaarlijk ziek was geworden. Zonder verder op den brief acht te slaan, begeeft de hevig ontstelde moeder zich terstond naar de stad, waar zij.hare kinderen in blakenden welstand aantreft. Bij haar terugkeer werd het geheele geval haar op minder aangename wijze opgehelderd. De welwillende bezorger van den brief had zich hare afwezigheid ten nutte ge maakt om hare geheele woning te plunderen. Een politiebeambte te Parijs, die door een pijnlijke en ongeneeslijke ziekte was aangetast, rad dientengevolge zijn ontslag moeten nemen; geen wonder, dat zich een sombere gemoedsstem ming van hem meester maakte. In zulke vlagen had hij reeds herhaalde pogingen tot zelfmoord gedaan. Op zekeren dag dat hij bijzonder opge ruimd scheen, verliet zijne vrouw hem een oogen blik om zich naar een nabijgelegen waschhuis te begeven. Van die afwezigheid maakte de ongeluk kige gebruik om zich met zijn driejarig kind, waaraan hij bijzonder gehecht was, te bed te leggen, nadat hij eèu komfoor met kolen in de gesloten kamer had ontstoken. Toen de vronw te huis kwam, vond z(j beiden bewusteloos; den man wist men echter nog in het leven terug te roepen, doch het arme kind had reeds den geest gegeven. Wederom heeft in Frankrijk een kindermoord onder de ijselijkste omstandigheden plaats gehad en wel te Bercloux, kanton St.-Hilaire. De echtelieden Parent hebben hun kind, waarvan zij zich wenschten te ontdoen, door een varken laten verslinden. Zij hebben hunne misdaad reeds bekend. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Februari. De Java-Bode verneemt dat, wegens gebrek aan vrije koelies, de directie der Bataviasche haven werken besloten heeft der regeering té verzoeken, om van de werkkrachten der inlandsche veroor deelden, die te Batavia bun straf moeten onder gaan, gebruik te maken. In beschikking op dit verzoek heeft de regeering het plaatselijk be stuur gemachtigd, om dagelijks ten behoeve der werken van Tandjong Priok 150 man te verstrekken. Grooten schrik bracht op 's Kouings verjaardag omstreeks 7 uren 's avonds op het Koningsplein te Batavia, een brand teweeg, die uitbrak in de tribune, waar reeds een zeker aantal personen bijeen waren. Bij het aansteken van de lampions aan de twee standaards van de poort vlak bij die overdekte tribune is een vonk op het atappen dak der tribune gevallen. In korten tijd vlamde het geheele dak. De aanwezigen vluchtten ten snelste en ook de stoelen zijn nog uit het gebouw kunnen gered worden, dat daarna nagenoeg geheel ver brandde. Het vuurwerk is later zonder hinder in goede orde afgestoken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Department. Benoemd: Tot resid. dor znider- en oosterafd. van Borneo W. Broers; tot algemeen ontvanger to Cheribon J. F. Hornnng; idem te Rembang J. R. Jans; tot ingenieur 2da kl. bii het mijnwezen J. A. Hoozo; tot resid. van Batavia jhr. H. W. F. Hora Siccama; tot voorz. van de landr. te Padang en Priaman mr. H. Van Dissel Szn.; tot tijd. vervanger van den notaris J. H. Fuchter te Passoeroean, de cand.-notaris A. Van Rijckevorseltot griffier bij den landr. te Poerworedjo C. A. W. Franzen; tot 2den comm. hij 's lands kas te Samarang C. F. H. Diakeitot vendum. tevens kassier en boekhouder bij het vendudep. te Passoeroean W. M. Maurita. Belast: Met de waarneming der betrekking van algemeei ontvanger te Toeban, de ambtenaar op onderstand H. J. C. Van der Star. Verleend: Een tweejarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den notaris te Passoeroean J. H. Fochter. Ontslagen: Eervol, met behond van recht op pensioen, de opz. 2de kl. bij den dienst der Staatssp. op Java F. Van El- dik; idem de comm 1ste kl. by den post- en telagraafd. H. J. Donwes; idem wegens ziekte, de griffier bij den landraad te Poerworedjo J. W. Weyzig; idem de 2de comm. bij 's lands kas te Samarang P. Doeve. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: de majoor der inf. J. W. Van Son, van Soerabaya naar Atjeh; de off. van gez. 2de kl. J. K. Jakobs, van Atjeh naar Soerabaya; ond. tot. 2de kl. P. M. E. Soeters, van Ba'avia naar Samarang; 1ste lnit -kwartierm. H. C. D. v. d. Ven, van Samarang naar Wel tevreden; 2de luit. J. C. Palm, van Batavia naar Samarang. V e r 1 e e n dEen tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 2den lnit. der inf. A. Nyenhnis. Departement van Marine. Benoemd: Tot commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement op ODrust F. Goos. Bevorderd: Tot ofF.-machist 2de kl. A. J. Over de Linden. Belast: Met de waarneming der betrekking van gezaghebber 3de kl. bij de gouv.-marine, de ambtenaar op onderstand H. Bierings. Vergunning verleend: Om te repatriëeren, wegens ziekte, aan den kapt.-lnit. ter zee C. A. Bosch en aan den lnit. ter zee 1ste kl. D. L. M. E. Kens. BUITENLAND. D ultschland. Een der eerste gevolgen van de naasting der KeulenMindener en Rijnspoorwegen door de Duitsche regeering zal zijn eene belangrijke verla ging van de vrachtprijzen voor het vervoer van steenkolen uit de Westfaalsche, Zuidelijke en Bal- tische havens naar Duitschland, ten einde voor die steenkolen een monopolie in het leven te roepen en de Engelsche zooveel mogelijk te verdringen. Groot-Britannié. In de City der hoofdstad zijn gisteren voor het Lagerhuis gekozen drie conservatieven en een liberaal, evenals in hel vorige Parlement. De

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2