B op het gemeentehuis door eene beroerte getroffen. Op een draagbaar naar zijn kasteel „Rhederoordt" gebracht, heeft hij sedert geen teeken van bewust zijn meer gegeven. Het stoomschip Amsterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde Maandag-middag bij Dover; de „Maas" is dien morgen te Nieuw- York aangekomende „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisteren de Scilly's. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zeë jhr. H. O. Wichers, adj. des konin'gs in buitengewonen dienst, den 27sten dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De Staatscourant van heden behelst den tekst van de tusschen Nederland en Groot-Britannië en Ierland op 15 Maart 1880 te 's-Gravenhage ge sloten overeenkomst tot regeling van het tele- graphisch verkeer. Gemengd Ntenw* Hedenmiddag te één unr kwam er eene trouwpartij in vollen draf uit de Donkersteeg rijden. Op de Vischbrug gekomen viel een der paarden, waardoor het andere paard tevens tegen den grond werd geslingerd. Gelukkig was de koetsier vlug ter been, sprong oogenblikkelijk van den bok en bracht de paarden weder op, zoodat het bruidspaar hoewel niet weinig verschrikt verder ongehinderd den tocht naar het stadhuis kon voort zetten. Als het maar niet aan voorteekens ge looft! Omstreeks twaalf uren is een zeven jarige jongen, terwijl hij aan het Kort Galgewater aan het spelen was, te water geraakt, doch, zonder letsel te hebben bekomen, gered door een der manschappen van een Katwijksche boot. Zij die de tweede opvoering van de „Roofvogels" in den schouwburg alhier bijwoonden, zullen zich nog herinneren hoe allen, nadat, zooals later bleek, het scherm voor de laatste maal gevallen was, in afwachting van hetgeen naar hunne meening nog komen moest, stil bleven zitten. Toen de aangekondigde acht tafereelen van hetzelfde stuk nu Maandag-avond in het gebouw v. K. en W. te 's-Hage waren afgespeeld en het scherm al gevallen was, begon de muziek, die al heel wat had afgespeeld, met nieuwen lust te spelen. Trouwens in de zaal was er óók niemand, die begrepen had dat het stuk „uit" was. Een wenk van achter het scherm bracht de muziek tot zwijgen en onder eenige hoezees verwijderden zich toen ook de toeschouwers. De trein, die Maandag-avond om on geveer zeven uren te Leiden moest aankomen, had eene kleine vertraging ondervonden, doordat bij het sein van vertrek te 's-Hage vergeten was de locomotief aan de andere wagens vast te maken, zoodat de machine de wagens die dan haat geleide waren toevertrouwd, in den steek liet. De vluchteling werd echter spoedig tot staan gebracht. Te Bergen-op-Zoom is gisternacht een brutale diefstal met inbraak gepleegd in een be woond huis. Door het uitsnijden van twee ruiten is men het achterhuis binnengekomen, de sleutels uit een kleedingstuk, op een stoel liggende in de kamer waar de familie sliep, machtig geworden en met behulp daarvan heeft men alles, wat maar eenige waarde had, medegenomen. Den volgenden ochtend vond de familie het voorhanden geld, gouden en zilveren voorwerpen en den spaarpot der kinderen, tot een gezamenlijk bedrag van onge veer f 500, verdwenen. Naar men zegt, is de politie reeds den dader of de daders op het spoor. Eene vrouw te Breda, die vroeger tot den gegoeden burgerstand behoorde, doch aan den drank verslaafd was geraakt, is geëindigd met Maandag-ochtend zich door ophanging van het leven te berooven. Het ongelukkige slachtoffer van den drank, ongeveer 50 jaar oud, had gaande weg alles wat zij bezat, verkocht om zich jenever te kunnen verschaffen. Twee jaren geleden onder ging haar broeder, onder dezelfde omstandigheden, een gelijk lot. Kolonel Synge is te Salonika aange komen hij bevond zich in zeer goeden welstandj Hij deelde mede dat de rooverbende van Niko uit Grieken en Wallachen bestaat, afkomstig uit Macedonië en Thessalië. Zijn losgeld (12,000 pd. st.) is door de Eugelsche regeering aan de Turksche voorgeschoten op rekening van de schat ting van het eiland Cyprus. Op eene te Londen gehouden meeting nam het raadslid Whittaken het woord om den liberalen candidaat aan te bevelen. Nauwelijks had' hij opgehouden te spreken, of hij viel flauw. Men droeg hem weg en liet geneesheeren komen, maar het baatte niet; de man was een lijk. Hij leed reeds lang aan eene hartziekte. Op Goeden Vrijdag verdronken drie jongelingen, oud 16, 17 en 19 jaren, in de Theems. Zij maakten een roeitochtje in eene kleine boot en bij het verwisselen van plaatsen sloeg deze om. De vierde in de boot zwom naar een schip in de buurt, dat voor anker lag, en hield zich vast aan den ketting, totdat hij gered werd. Een zeer zonderling bewijs van moed is dezer dagen door twee Russische officieren in het stadje Krassnostaw gegeven. In een gezelschap van officieren werd namelijk over moed gesproken en twee der aanwezigen, de luitenants Bogdanow en Anitschkow, beweerden daarbij dat zij in waar heid niet wisten wat vrees was en beloofden daarvan een bewijs te geven. Eenige oogenblikken later stonden beiden op en kort daarna hoorde men twee pistoolschoten. De haastig toesnellende personen vonden de twee moedigen in hun bloed badende; de een was kort daarna een lijk, de ander kon nog vertellen dat zij om hun moed te bewijzen op korten afstand hunne pistolen op elkaar gericht en gelijktijdig afgeschoten haddén. Aan het station te Tours had het vol gende zeldzame voorval plaats. De trein naar Parijs had zich juist in beweging gezet toen een reiziger, die te laat was gekomen, nog hard kwam aanloopen om plaats te nemen. Steeds naast den trein loopende, trachtte hij een rijtuig eerste klasse te openen, maar rent daarbij in volle vaart tegen eene ijzeren ballustrade aan, valt, en verdwijnt ouder de wielen. Door de herhaalde kreten van de beambten opmerkzaam gemaakt, stopt de machinist, doch niet voordat de trein reeds een aanmerkelijken afstand had afgelegd. Met ontzet ting verwachtte ieder nu het vermorzelde lijk van den waaghals op den weg te vinden, maar wie beschrijft de algemeene verbazing toen deze onge deerd van onder den trein te voorschijn kwam. Hij had het geluk gehad een ijzeren stang te grijpen, had zich daaraan wanhopig vastgeklemd, en zich onder de loopplank met de beenen langs den weg laten medesleepen. In het dep. Savoye zijn verscheidene meisjes van 10- a 12-jarigen leeftijd op de meest brutale wijze van heur haartooi beroofd. Wanneer zij zich namelijk naar school begeven en haar weg langs eenigszins afgelegen plaatsen voert, worden zij in den regel door een heer van een vriende lijk uiterlijk aangesproken. Hij maakt een praatje, loopt een eindweegs mede, en vóórdat de arme kinderen er op bedacht zijn, heeft hij met eene onnavolgbare behendigheid hare vlechten weten af te knippen; waarna hij zich spoedig uit de voeten maakt. De politie is den vreemdsoortigen dief nog niet op het spoor. De heer Chabrier, onderwijzer te Quimper in Frankrijk, ging met zijn zoontje de voordeur zijner woning uit, toen eensklaps een donkere massa voor zijne oogen heenschoot en een vreeselijke kreet hem door merg en been drong. Het was zijne vrouw, die, om haar man en kind bij hun uitgaan nog een groet toe te werpen, zich uit het bovenraam te ver voorover buigende, het evenwicht verloren had en van eene hoogte van 15 meter vlak voor hem opdestraat- steenen neerstortte. De ongelukkige verkeert in hopeloozen toestand. BUITENLAND. Frankrijk. Nordenskjöld heeft uit Londen aan den Parij- schen gemeenteraad getelegrapheerd dat hij den lsten April te Parijs zal aankomen. De kroonprins van Zweden zal hij de ontvangst van den rei ziger tegenwoordig zijn; in de zaal zal eene groote buste prijken van Nordenskjöld, vervaardigd door Runeberg, den zoon van den dichter van dien naam Aan het feestmaal zal o. a. Christine Nilsson deelnemen. De clericale bladen verzekeren dat al de geestelijke congregatiën besloten hebben geene aanvrage te doen om erkend te worden, hetgeen zij onnoodig achten om op de bescherming der wetten aanspraak te mogen maken. Groot-Britannië. Gisteren zijn elf leden voor het Huis van afge vaardigden verkozen. Door deze verkiezingen wordt in de verhouding der partijen geene verandering gebracht. Rusland. In Februari hebben in het geheele rijk, volgens officiëele opgaaf, 1692 branden plaats gevonden, welke eene schade van 1,643,175 roebels aanrichtten. In 858 gevallen was de oorzaak van den brand onbekend en in 114 gevallen kon de schade niet worden opgegeven. Telegrammen. TEHERAN, 29 Maart. De Turkomanen wei geren de vier jaren schatting te betalen, welke de Shah vordert, en blokkeeren het Perzische kamp. KA.BOEL, 29 Maart. Voortdurend wordt tus schen Mahomed-Jan en de Hazaras gevochten. Het bericht als zou de eerste verslagen zijn, wordt betwijfeld. Er heerscht groote opgewondenheid, en men zegt dat de bevolking langs de commu nicatielijn in beweging dreigt te komen. Kapi tein Showers, van den Bengaalschen staf, sneu velde op den marsch tusschen den berg Chappent en Quetta. PARIJS, 30 Maart. Het Braziliaansche ministerie is samengesteld als volgt: Saraiva, minister van financiën, tevens president van den ministerraad; Homende Mello, minister van binnenlandsche zaken; vicomte Pelotus, oorlog; Lima Duarto, marine; Souza Dantas, justitie; PedroLuiz, buiten- landsche zaken; Buarque de Macedo, landbouw, koophandel en openbare werken. BOSTON, 30 Maart. In eene alhier gehouden bijeenkomst van ingenieurs en handelaren is eene motie van generaal Bancks aangenomen, waarbij het ontwerp van den heer De Lesseps voor een kanaal door Panama zonder eenig voorbehoud wordt goedgekeurd. ST.-PETERSBURG, 30 Maart. (N. R. Crt.) De toestand van de keizerin verergert. Elk oogenblik kan het einde verwacht worden. Hedenavond vertrekt een koerier naar Parijs met stukken betreffende het uitleveringsgeschil. Zoodra hij daar zal zijn aangekomen, zullen de stukken openbaar gemaakt worden. KONSTANTINOPEL, 30 Maart. De minis terraad heeft, naar men verneemt, belangrijke besluiten genomen. Aan Montenegro zijn groote concessiën gedaan. Dit vorstendom krijgt, op weinig na, het verlangde grondgebied. De besluiten worden heden aan den sultan ter bekrachtiging voorgelegd. Naar men verzekert, is het bericht onwaar dat de Porte verlangd zou hebben verte genwoordigd te zijn in de door Engeland voorge stelde internationale commissie voor de Turksch- Griekscbe grensregeling. ROME, 30 Maart. De Duitsche kroonprinses komt overmorgen hier, om er drie weken te blij ven. Zij zal ook Napels bezoeken. Hare kinderen heeft zij te Pegli gelaten. LONDEN, 31 Maart. Gisteren zijn tien liberalen en acht conservatieven gekozen zonder strijd. Aan de „Times" wordt uit Kandahar ge seind dat generaal Stewart gisteren met het hoofd kwartier en de Bengaalsche divisie naar Khelat- y-Ghilzai is getrokken; de overige troepen volgen heden. Het oprukken der geheele divisie op Ghuzny zal 8 April geschieden. LEIDEN, 31 Maart. Naar wij nader vernemen zijn de uitnoodi- gingen aan de kerkbesturen van de verschillende gezindheden, tot het doen van gebeden voor de Koningin, uitgegaan van den directeur van het kabinet des Konings. Aan het departement van waterstaat werd heden aanbesteed het maken en stellen van den tweeden bovenbouw voor de brug over de Linge te Geldermalsen, ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Eist. Het minst was in-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2