N°. Cl 69. Dins dag SO Maart A0. 1880. Doze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. leidsch dagblad: PRUB DEZES COURANT Voor Iwden per 8 maandenL10. Franco per post.1.40. AbonderUjke Nemmen...0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 1—S rafel* rr.trni'aTiTlij». Iedere regel meer. a rir* r n kvmr*Tr* i 0. Groeier* letter* naar plaatsruimte. CremQng'd Nieuw*. De twintigjarige S. S. D., wonende op de Waardgracht, is gisternacht op de Yisch- uarkt bevallen terwijl zij naar het academisch zieken huis op weg was. Met den aan de politiewacht zich bevindenden brancard, waarop in aller haast een geïmproviseerd bed van agentenmantels was gemaakt, werd zij naar genoemde inrichting over gebracht, welke overbrenging in verband met den toestand van de jonge vrouw uiterst veel zorg vereischte. Moeder en kind bevinden zich zeer wel. Door de politie alhier is gisteren naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht P. v. P., die zich eenigen tijd geleden heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen. Hedenmorgen is een jongen, D. H. ge naamd aan de Langegracht in den tuin van den heer J. bij het uit een boom halen van een daarin verwarden vlieger, daaruit gevallen, ten gevolge waarvan zijn rechterarm is gekneusd. Het lijk van een sedert drie weken vermist, alhier wonend persoon, is hedenmorgen uit het kanaal bij Oegstgeest opgehaald. Door eon met ijzeren bouten geslo ten kelderluik hebben zich 's nachts twee personen toegang weten te verschaffen tot het magazijn van manufacturen van de heeren J. Yan Raalte en Zonen op 't Westnieuwland te Rotterdam. Door een andei laik wisten zij uit den kelder in het kantoor te komen wat met hel oog op zware pakken, die op het luik lagen, niet gemakkelijk ging waar zij zich van 40 gulden specie en een pakje coupons meester maakten. De pogingen om ook de brandkast open te breken, gelukten niet. Op de bovenverdiepingen werden ook lesse naars opengebroken, doch daarin was geen geld aanwezig. Langs het dak zochten de heeren inbre kers ieder hun eigen weg, waartoe ze eerst nogal eenige vernieling moesten aanrichten. Door over- en inklimming kwam een hunner in de boekbinderij van de firma M. Wijt en Zonen terecht, sloeg daar een in dc Nieuwsteeg uitkomende ruit stuk en ontsnapte, om echter reeds 's middags op de Leu- vehaven in handen der politie te vallen. Zijn jeug dige kameraad kwam op zijne dak wandeling in het perceel van den heer Driemeijer terecht; hij ging daar naar beneden en trok in den winkel een nette jas aan, om vervolgens, den rechten weg onraadzaam achtende, weder naar het dak terug te keeren en voort te klauteren totdat hij op den zolder van de firma Gebr. Polak aanlandde. Een der firmanten hoorde onraad, ging er op af en vond onr.en wandelaar, die voorgaf, als man van de brandweer, voor een schoorsteenbrand in de buurt op de daken te zijn geweest en zijne kameraads en ook den weg te hebben uit het oog verloren. De heer Polak gaf voor, dit verhaal gaarne aan te nemen en bereid te zijn den man langs konink lijken weg uitgeleide te doen. Onder weg sloot hij hem echter op, riep eerst zijne huisgenooten en daarna de politie, die hem in arrest nam. Reeds spoedig bekende hij alles en verklaarde zich bereid aanwijzing in loco te doendoch in het magazijn van de heeren Van Raalte kwam hij daarop terug, ontstemd als hij was omdat hij te voet door de politie langs de straten was vervoerdDe gestolen coupons heeft men teruggevonden hij had ze by zijne arrestatie laten vallen. Zijn metgezel heeft nog geen schuld beleden. Een hoogbejaard geneesheer die een patiënt te Doniaga had bezocht, werd op zijn terugreis laat in den avond, bij Tollega, dooreen paar kerels aangehouden, die natuurlijk iets ver langden, liefst geld. Na eene kleine woorden wisseling kwam de dokter met hen overeen; ze zouden zich met een tienguldenstuk tevreden stellen. Hij was dadelijk gereed het te geven en drukte den voorsten een nieuw twee-en-een-balf- centstuk in de hand, er bijvoegende dat ze eerlijk moesten deelen. De aanranders betuigden ten hoog ste dank en beloofden.waarop dokter hun geen tijd meer gunde uit te spreken en de zweep er ferm oplegde. Te Barneveld heeft eene vechtpartij plaats gehad, zooals er sedert jaren geen voor kwam. Twee personen hebben elkaar met messen zoodanig toegetakeld, dat zij bijna onkenbaar waren. Een hunner was door vijf sneden getroffen, waarvan een gedeelte door een geneeskundige werd dichtgenaaid. Aan zes gedetineerden in het tucht huis te Leeuwarden is kwijtschelding van den geheelen verderen straftijd verleend, aan één eene kwijtschelding van zes maanden en aan 42 eene van drie maanden toegekend. In de drie laatste dagen woedden in het zuiden van Limburg weder twee branden. De eerste te Houthem, welke drie huizen in de asch legde, en de tweede, welke vier huizen met den geheelen inboedel in puin veranderde, te Ubagsberg. De oorzaken zijn onbekend. Ook te Reuver brandde een groot bosch af, dat zich tot aan de Pruisische grens uitstrekt. Te Berg, gemeente Urmond,bij Sit- tard, moesten de maréchaussées van Beek eenige personen, die vergezeld waren van acht beren, over de grenzen brengen. De berenleiders ver zetten zich, en één hunner bracht met een groot stuk hout een der maréchaussées eenige slagen toe, terwijl de anderen de beren van hunne muil korven ontdeden, ten einde deze met de maré- ohaussées zouden kennis maken. Intusschen laadde een maréchaussée zijn karabijn, doorboorde met een kogel den berenleider, die hem aangevallen had, en schoot een beer op de plaats dood. In Frankrijk zijn kindermoorden aan de orde. Onlangs hoorde men van eene vrouw, die haar kind had gewurgd en het daarna in den schoorsteen had gelegd om de laatste sporen te doen verdwijnen; thans leest men van eene 22- jarige moeder, die haar kind zwavelzuur te drin ken gaf, en van eene, die haar kind in den slaap deed stikken. Een 16-jarigleerlingvaneenProtes- tantsch lyceum te Straatsburg, die een slecht ge tuigschrift verwachtte en het misnoegen zijner ouders vreesde, wierp zich op de raÜ3 bij Hoen- heim en werd door een trein verpletterd. In het grensstadje Strelno, provincie Posen, nam de politie dezer dagen een onbeken den jonkman gevangen, die geen voldoende bewij zen van zijne afkomst en bestemming kon geven. Men vond bij hem een revolver en een strik, welke hem afgenomen werden. Toen men een uur later bij hem in de gevangenis kwam, was hij reeds een lijk; hij had zich met zijn zakdoek aan een deurknop opgehangen. Eenige dagen later is ge bleken dat de onbekende een Russische nihilist was, die een opdracht te vervullen had. Hij moest nl. aan een verrader het vonnis voltrekken, dat het geheime comité had uitgesproken. Bij de onlangs reeds gemelde voet- wtssching door de keizer van Oostenrijk, welke Donderdag plaats had, telde de oudste der twaalf grijsaards 102, de jongste 87 jaren. De gezamen lijke leeftijd der twaalf mannen was 1002 jaren. Van de twaalf vrouwen, wier voeten door de keizerin gewasschen werden, was de oudste 92, de jongste 88 jaren oud; samen telden zij er 966. De handelswijk Samara van San-Do mingo, is afgebrand; de schade wordt op 375,000 gulden geschat. In Montevideo moest men bij een brand in eene brouwerij, bij gebrek aan water, zijn toevlucht nemen tot het edele gerstenbrouwsel. Eene hoeveelheid van 24,000 liter vond haar weg door de spuiten en doofde eindelijk de vlam. BUITENLAND. Frankrljli. De minister van oorlog heeft bevolen dat alle officieren, die onderricht geven in de Jezuïeten inrichtingen, onmiddellijk hunne medewerking aan deze moeten onthouden. Voorts verneemt men dat de prefecten reeds aanschrijving hebben ont vangen, dat de vreemde Jezuïeten het land zullen worden uitgezet. De „Temps" meldt dat alle maatregelen tegen de niet erkende geestelijke orden reeds vastge steld zijn en de goedkeuring verworven hebben van den president der repnbliek. Ze zullen echter eerst de volgende week in het „Journal officieL" openbaar worden gemaakt. Dultsohland. In den „Reichs-Anzeiger" wordt door den rijks kanselier Von Bismarck, namens keizer Wilhelm, aan allen hartelijke dank betnigd, die, bij ge legenheid van 's keizers jongsten verjaardag, blijk hunner deelneming en sympathie hebben gegeven. Rusland. Om voortaan aanslagen in het winterpaleis te St.-Petersburg onmogelijk te maken, zullen op elke verdieping 5 officieren van de keizerlijke garde beurtelings 24 uren de wacht honden. Zij moe ten eiken bediende persoonlijk kennen en aan de politie alle vreemdelingen uitleveren, die het paleis binnengaan, wanneer het doel hunner komst onbekend is. Het regeeringsblad van St.-Petersburg maakt een schrijven van keizer Alexander II aan den minister van binnenlandsche zaken openbaar, waarbij deze in last ontvangt, aan het volk den hartelijken dank des keizers te betuigen voor de vele bewijzen van innige verknochtheid en de aan zienlijke giften voor weldadige doeleinden, Welke hij bij gelegenheid van zijn jongste 25-jarig regeerings-jubilé heeft ontvangen. Marktberiohten. Leiden, 27 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 10 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe. 10 hectol. 10.a ƒ10.50. Winterrogge 14 hectol. 7.25 a 7.75. Zomerrogge 14 hectol. 6.76 a ƒ7.Zomer- ger«t 10 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerit 10 hectol.7.25 a 7.75. Zware Haver 14 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 14 hectol. 4.a 4.25. Dnivenboonen 4 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 5 hectol. 7.50 ƒ8.-. Graaboter 5800 kilogr., late qnalit. 1/4 vat ƒ72.a 76. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat 64.a 68.Graaboter late qnalit. per kilogr. 1.80 a f 1.90., Schei- 2de qnalit. per kilogr. 1.60 a ƒ1.70. Lange Zwarte Turf 27000 dnbb. hectol. 0.25 a 0.27!A- Schledam, 26 Maart. Moutwijn 12.Jenever ƒ17.50. Amst. proef 18.75. Spoeling per ketel 2; door da Schiedamache ipoeling-cgmmwiie werd ze voor f 2 per ketel verkocht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1