N°. 6169. 'Misdag 30 blaart. A*. 1880. Dete Courant wordt dagelijks, met nitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Eene oude quaestie. DAGBLAD. a PRIJS DEZER COURANTS i l Toot Leiden per S mtudetu.1.10, Fnaco per poeta 1.40. Aizcaderlyke Nommersa 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES V» 1—0 repteLOC. Iedere regel Mtr. .rr.rmT.a 0.17J. Grootere letten naar plaatsroimtc. Uithoofde van het Paaschfeest zal deze Courant Maandag niet worden uitgegeven. 8TADS-BERIOHTEN. JACHT EN VI8SCHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan keD, die zich voor het aanstaande seizoen 1880/81 in het bezit wenschen te zien ▼an Jaeht- af Vischakten, of wel van eene kostelooze ver gunning tot uitoefening der Visscherijdat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter ge meentesecretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den inden April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, tan einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blaneo ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdreven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vis- schen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter gemeente secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. geiden. De Burgemeester voornoemd, 11 Maart 1880. V. d. BRANDELBR. Iudien er ooit sprake kon wezen van de stem eens roependen in de woestijn, dan was het zeker wel die van den schipper, die zich bij bezwaar schrift van den 13den Januari des vorigen jaars tot den raad dezer gemeente wendde om zijn be klag in te dienen „over de ondraaglijke handel wijs van een gedeelte van het bruggepersoneel dezer stad, en wel voornamelijk die van de brag- gen Janvossensteeg en Mare, welke door twee vrouwen worden bediend, die alles behalve flink dat werk verrichtenten tweede ook de brug van Turf- op Varkensmarkt laat veel te wenschen over, daar ik aan deze drie bruggen zooveel werk heb om ze te beroepen, dat ik het bijna voor mijne ge zondheid schade acht" enz. Het is te hopen dat 's mans gezondheid sterker was dan hij zelf wel meende, want nadieml3den Januari van het vorige jaar kwam hij zeker nog menigmaal in de noodzakelijkheid om zijne stem te verheffen, wel niet in de woestijn, maar dan toch over de watervlakte binnen Leidens wallen, ten einde het hart te vermurwen, neen de man had eene meer practische bedoeling het gehoor te treffen van „het schoone geslacht, dat de brug bediende", gelijk eenmaal een raadslid het zoo hoffelijk uitdrukte. Inderdaad, de zaak van de gebrekkige bediening der Leidsche bruggen want ook voor andere dan de door den requestrant genoemde geldt die qualificatie werd meermalen in onzen gemeente raad besproken, doch zonder gevolg, en de toe stand, door B. en Ws. in een thans ingediend voorstel zoo terecht „beneden de waardigheid eener gemeente als Leiden geacht", bleef onveranderd voortduren, al werd wellicht nu en dan, natuur lijk zonder eenige hoffelijkheid, eene of andere ge- brekige bruggewachtster „zoo maar binnenskamers arbitrairlijk gecorrigeerd." Et pour cause. Het was geen zaak vaa willen, maar van kunnen. Point d' argent, point de Suisses, d. i., vrij vertaaldgeen hoogere bezoldiging ook geen flinke, steeds op hun post aanwezige mannen, maar, gelijk dat nu het geval is, personen, veelal vrouwen, die „hier en daar in sloppen en stegen wonen, waar ze onmogelijk zijn te beroepen." Het voorstel van B. en Ws. om de meerdere uitgaven, aan verhooging der bragwachtersbezol- digingen verbonden, door invoering van een hooger tarief van bruggelden te bestrijden, vond geene ge nade in de oogen van den gemeenteraad, daar men vreesde dat daardoor handel en nijverheid te zeer zouden worden gedrukt, en ook de gewij zigde voordracht van de commissie van financiën, om, met behoud van het tarief, de hoogere uit gaven ten laste der gemeentebegrooting te brengen, werd verworpen om overwegingen van financiëeleu aard. Maar waarom niet den gnlden middelweg inge slagen en gedeeltelijke tariefverhooging, gedeelte lijke bestrijding der meerdere kosten uit de ge meentekas in toepassing gebracht zal men vragen. Inderdaad werd een voorstel van die strekking door een der gemeenteraadsleden gedaan, doch leed schipbreuk op de onmogelijkheid om, wat daartoe toch noodig zou zijn, de tegenwoordige opbrengst van het bruggegeld te bepalen, om niet te spreken van die opbrengst, zoo bij een nieuw tarief de tonnenmaat der vaartuigen als maatstaf werd aan genomen. Intusschen, dat bemiddelend voorstel is niet ge heel zonder vracht geweest, want daarin hebben B. en Ws. aanleiding gevonden om thans aan den raad voor te stellen de vroegere voordracht (van 22 Juli 1878) met verhooging van tarief als grond slag, opnieuw in behandeling te nemen, doch in dier voege gewijzigd, dat het besluit in werking treedt op 1 Januari 1881 en van kracht blijft tot uit. December 1888. Die termijn zal dan moeten gelden als een proeftijd, waarin men zal kunnen nagaan, hoeveel schepen van elk charter van den dienst der brugwachters hebben gebruik gemaakt, ten einde langs dien weg tot een zoowel voor de gemeente als voor de schipperij billijke wijziging van het tarief te geraken. Voegen wij er bij dat het ons volstrekt niet zou verwonderen, als na het verstrijken van dien termijn bleek dat zelfs bij toepassing van het voorgesteld verhoogd tarief de gemeente nog een zeker sommetje zal moeten bijpassen, zoodat a posteriori zon blijken dat het tarief niet opnieuw zou behoeven gewijzigd te worden om de meerdere uitgaven èn door de schipperij èn door de ge meente te doen dragen. Trouwens tegen de voor- loopige invoering van het verhoogd tarief zal des te minder bedenking worden gemaakt, als men in aanmerking neemt dat het geschoeid is op de leest van het te Rotterdam toegepaste tarief, waar tegen nooit noemenswaardige klachten werden in gebracht. Eene opmerking ten slotte. B. en Ws. vragen in hun voorstel of het niet louter een vraag van ondergeschikten aard is, wie de meerdere kosten betaalt, de gemeente of de schipperij, daar toch de laatste de hoogere uitgaven door verhoogde vrachten op nering- en handeldoenden verhaalt, terwijl dezen zich weder ten koste van de consu menten schadeloosstellen. Dat moge waar zijn ten opzichte van de schippers, die in onze gemeente laden of lossen, zeker niet ten aanzien van de transito-vaart. Louter doorvarende schippers toch zijn niet in de gelegenheid hun meerdere kosten door vrachtverhooging op de ingezetenen te ver halen. Hoe dit zij, het mag zeker hoogst wenschelijk worden genoemd dat de raad er toe besluite de voorgestelde proef voor drie jaren met het ver hoogd tarief te nemen, ware het alleen om een einde te maken aan den tegenwoordigen toestand, dien B. en Ws. terecht beneden de waardigheid eener gemeente als Leiden achten. LEIDEN, 27 Maart. Zooals te verwachten was, oDtbrak het dea heer H. J. Giezen gisteren geenszins aan belang stelling bij de herdenking van den dag, waarop bij vóór 25 jaren de betrekking van secretaris van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" aanvaardde. Van verschillende zijden ontving hij daarvan de bewijzen, zoowel van hen die hem persoonlijk kwamen gelukwenschen als van hen die hem namens hunne corporaties kwamen bezoe ken. Zoo bestond de commissie van het bestnur van het Genootschap uit de heeren Bertrand en Van Dijk, die hem een prachtigen fauteuil aan boden. Eene commissie der leeraren, bestaande uit de heeren Dikshoorn, Van Loghem, Mulder, Kou- wels en Petri, vereerden hem een inktkoker met twee kristallen flacons, georneerd met zilveren doppen op zwarthouten plateautusschen de flacons bevindt zich een sierlijk piedéstal, waarop aan de voorzijde in niellégravure de attributen vanknnst en wetenschap, aan de achterzijde de opdracht zijn geplaatst. Op het piëdestal verheft zich een zil veren beeldje, den lof van den jubilaris bezingende. Ook de bedienden der instelling, Noest en Bijtel, toonden hunne ingenomenheid met het feest door hnnne kristallen bokalen, waarop geëtst: „1855 1880. H. J. G. Secretaris van M. S. G." Eene commissie nit de leerlingen, de heeren Los, Van Ewijk, Sala en Knotnerus, maakte eveneens hare opwachting bij den jubilaris, die door deze met twee bouwkundige etsen van Delaunay ver rast werd, alsde Kathedraal van Reims en de Kathedraal van Parijs (Notre Dame) met zilveren inscriptie en noteboomenhouten lijsten. Hierbij was tevens een album gevoegd. Dat door allen de wensch werd uitgesproken dat de ijverige bestuurder nog tal van jaren tot bloei der instelling moge werkzaam zijn, spreekt van zelf. Bij voldoende inteekeniDg zal op Woensdag 21 April a. s. door het Fransche Opera-gezelschap uit Den Haag, in den Schouwburg alhier worden opgevoerd de opera „Carmen". Lijsten zullen ter inteekening liggen in de sociëteiten Amicitia, Minerva, de Nieuwe Sociëteit, Concordia en Musis Sacrum, zoomede bij de heeren B. Blankenberg, firma Couvée C'., MareP. Somerwil, Breestraat; en J. H. M. Taverne, Breestraat, alsook bij de bureeliste, Langegracht A N°. 1. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6075 volwas sen personen en van 711 kinderen. Na gehouden examen zijn tot do rijksnor maallessen te Katwijk toegelaten: J. Van Duyn, van Katwijk; C. Zijderveld en M. Schonenberg, van Valkenburg; en J. Van der Mey, van Rijns- burg; de jongejuffr. A. Dubbeldam, W. Vaa Duyvenbode, L. Rozier en H. J. H. Meerburg, van KatwijkR. S. Meyboom, van Rijnsburg. Verder zijn bevorderd: Van de 1ste naar de 2de klasse: H. Parlevliet, J. W. Kobus, C. Kuyt, J. Verdoes, J. Schaap, H. Den Haan, J. Annokkee en de jongejuffrouw J. M. Scheurkogel. Van de 2de naar de 8de kl.L. Kruyt, O. J. Grulle- mans, jongejuffr. L. Van Duyn en J. G. Knap. Van de 8de naar de 4de kl.C. Verdoes en jongejuffr. J. J. Knap. Van de 4de naar de 5de kl.mejuffr. A. M. Van Mels. Van de 5de naar de 6de kl.mejuffr. G. Boorsma. De inrichting telt thans 27 leerlingen. De prins Von Wied is uit Duitschland via WoerdenLeiden op het „Huis de Pauw" terug gekeerd. Gisteren was zijn tweede zoon prins Karei Hendrik Willem vier jaar oud.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1