Zaterdag 27 Maart. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. N°. 6168. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenv.. f 1.10. Franco per post.7..7. 1.40. Afzonderlijke Nommersv.TViTV0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—l refela.......7....Vï.;.ï..VV.. 1.05. Iedere regel meer7.777.770.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuw» De bijna tachtigjarige bewoner van het hofje van Samuel De Zee op de Doezastraat, wien gisteren zulk een treurig ongeval overkwam, is hedenmorgen vroeg na een vreeselijk lijden aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Hedenmorgen te ongeveer elf uren heeft zich in de Kliksteeg alhier de volgende kluchtige scène voorgedaan. Zekere v. G. en zijne vrouw, die sedert lang in onmin leefden, zouden met wederzijdsch goedvinden hun inboedel ver- deelen. Dit vond echter bij de medebewoners dier straat zoodanige tegenkanting dat het noodig werd geoordeeld den man, nadat de verdeeling had plaats gehad, onder politietoezicht, de stad I uit te geleiden, hetgeen dan ook, maar steeds onder toeloop van vele personen, vooral krakee- lende buurvrouwen, gewapend met stofferen blik, geschiedde, zoodat van hem wel kan gezegd wor den dat hij „de stad werd uitgetrommeld." Gisteravond had op den HoogenRijn- dijk, op ongeveer 15 minuten afstands van deze stad, een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer L. van Hazerswoude keerde van een bezoek aan Leiden per tilbury naar zijne woonplaats terng toen het paard, een jonge, vurige harddraver, door een onbekende oorzaak schrik kende, van den weg geraakte en met het voertuig achter zich in de sloot terecht kwam. Gelukkig daagde er spoedig hulp op van de bewoners uit den omtrek en mochten dezen de voldoening sma ken eerst den berijder, vervolgens het paard en eindelijk de tilbury, beide laatste met groote krachts inspanning, op het droge te brengen. De heerL. is met den schrik en een nat pak vrij gekomen; ook het paard schijnt betrekkelijk weinig geleden te hebbende tilbury is echter nagenoeg geheel vernield. Dinsdag- m idd ag werd de arbeider W. v. R. te Stompwijk, terwijl hij in eene schuit stond te baggeren, door eene beroerte getroffen, die zijn onmiddelijken dood ten gevolge had. Hij laat eene weduwe met drie kinderen achter. Door de Vereeniging tegen het mis handelen van dieren te Haarlem en omstreken is in het laatst van het vorige jaar een slachtmasker uit Bazel ontboden. Dit slachtmasker onderscheidt zich van hel slachtmasker van Bruneau, doordat het door eene ontplofbare stof een puntkogel tot in het verlengde merg van het dier drijft. Gisteren zijn te Haarlem de eerste proeven met dit slacht- njasker-Siegmund genomen, die, zoover als men naar eerste proeven mag oordeelen, uitstekend voldaan hebben. Twee zware ossen vielen als door den bliksem getroffen dood neder. Aan de Prins -Hendrikkade te Amster dam is het lijk aangespoeld van een onbekend manspersoon, oogenschijnlijk ongeveer 40 jaren oud. Ook te Haarlem is uit de Leidsche vaart opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar gis sing ongeveer 50 jaren oud. Op de Nieuwe Heerengracht te Am sterdam vond een man eene enveloppe, welke een doosje bevatte met een diamanten steen, blij kens de bijgaande quitantie betaald met 18,000 franken. De man bracht zijne vondst spoedig bij den rijken eigenaar, die in de buurt woonde; deze raakte zóó buiten zich zeiveen van vreugde, dat hij, naar de Tijd meldt, den eerlijken vinder een geschenk gaf van 1000 centen! Dat het b ij geloof de wereld nog niet uit is, bleek de vorige week te Wierum, gemeente Westdongeradeel. Een oud moedertje, die veel van kinderen houdt, had in den voorgaanden zomer een kindje van zekeren De V. cenige koekjes ge geven, die het kind natuurlijk met smaak opat. Eenige weken geleden wordt dat kindje ziek en wil maar niet beteren. De ziekte moet eene oor zaak hebben, die oorzaak is niet te vinden, dus moet het kind betsjoend zijnmaar door wie Alles wordt nagegaan en nu herinnert de vader zich, dat het kindje den voorgaanden zomer koekjes heeft gehad van dat oude moedertje, die heeft dus het kind betsjoend. Yol wraakzucht tegen die oude vrouw gaat De Y. naar haar toe, siaat eD mishandelt haar, en bedreigt haar dat zij onder zijne handen zal sterven, wanneer zijn kind betsjoend is. Op het hulpgeschrei der oude vrouw komen getuigen aan en bemoeit de politie zich er mede, die van het voorgevallene proces-verbaal heeft op gemaakt. De V. echter bleef volharden bij het denkbeeld dat zijn kind betsjoend was en is nu naar den bekenden duivelbanner te Zwaagwesteinde gegaan om raad te vragen. Te Arnhem is eene dienstbode gear resteerd, die uit den winkel van haren meester eenige paren schoenen had ontvreemd. De dievegge gaf het gestolene aan eene buurvrouw cadeau, deze verkocht de schoenen weder aan een ander, die op haar beurt aan eene vriendin verzocht om ze te beleeneu. Toevallig was de bestolene in de bank van leeuing tegenwoordig toen de schoenen werden gepresenteerd, en herkende hij daar zijn eigendom. In het koffiehuis „de Koningskroon" te Den Helder is Zondag-avond nogal belang rijk gestolen. Een echte Egyptische professeur in de magie gaf dien avond in dat koffiehuis eene voorstelling. Op het oogenblik dat onze wereld beroemde professeur een tour de force uithaalde, was er een ander geïmproviseerde goochelaar onder de toeschouwers, die van de gespannen aandacht gebruik maakte, de volte sloeg, en weg was de recette van den kastelein uit de toonbanklade. De Egyptische professeur, zegt het N. v. d. D., had zijn meester gevonden. Te Valparaiso heeft dezer dagen een vreemdsoortig duel plaats gehad. Een muziekon derwijzer aldaar was namelijk grof beleedigd door een collega en had dien uitgedaagd tot een strijd „op de piano". De beide tegenstanders hebben daarbij gedurende 48 uren, zonder eten, drinken of rust op hunne instrumenten gehamerd. Een der hoofdvoorwaarden van het duel was, dat geen enkele dans zou worden gespeeld. Op het oogen blik dat een der partijen voor de 151ste maal de „Miserere" uit de „Trouvère" zou aanvangen, viel hij als een blok op zijn instrument en gaf den geest. Zijn tegenstander is in zulk een wanhopi- gen toestand naar het gasthuis vervoerd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De vier getuigen vertoonen teekenen van krankzinnigheid. Bij het vaststellen van straffen tegen tweegevech ten kan men dus deze soort gerust achterwege laten, daar alle partijen er zich zelf reeds genoeg straf door op den hals halen. Aan de „Figaro" wordt uit Londen getelegrapheerd dat Haltmann niet naar Amerika gaat, maar naar Genève; dat een lid van het nihilisten-comité van die stad en een van het uit voerend comité te St.-Petersburg te Londen eene samenkomst hielden en daarop naar Zwitserland vertrokkendat de Engelsche politie heeft ver nomen dat er een nieuwe aanslag wordt beraamd tegen het leven van den czaar en van Loris Melikoff en dat de Russische regeering hiervan in kennis gesteld is. Te Londen stortte een huis in de Prin cess-street in, dat afgebroken moest worden. Vier werklieden werden onder de puinhoopen bedolven drie kwamen er met wonden af, de vierde kwam om. Te Versailles brak een lijkkist juist toen de lijkstoet voor de kerk stilhield en de dra gers de kist naar de kerk wilden brengen. Het lijk viel op de steeuen. Een paar familieden vie len flauw. Te Straatsburg werd dezer dagen inspectie over de troepen gehouden. De militaire autoriteiten prezen om strijd het flinke voorkomen der manschappen en den goeden toestand der klee ding en wapening en gaven daarvoor allen lof aan den commandant. De laatste manoeuvres werden gemaakt. Het „zet af" weerklonk en juist stonden de manschappen gereed om „in te rukken", toen de commandant ineenzakte. Eene beroerte had hem getroffen; hij stierf bij de getrouwe vervulling zijner plichten voor het front van het leger: den dood op het veld van eer in vredestijd. In de eerste dagen van April komt de keizer van Oostenrijk zijne aanstaande schoon dochter te Brussel bezoeken. Uit Afghanistan verneemt men dat een Afghaan verdacht wordt van eene poging tot moord op generaal Roberts te Kaboel. Hij bad in de vertrekken van kapitein Thurston, adjudant van den generaal, zich verborgen en diens uniform aangetrokken. Hij werd ontdekt, maar is nog niet tot bekentenis gebracht. Men wil dat hij waan zinnig is. Menschenhandel in Europa! Uit Novi meldt men dat daar een inwoner van Bosnië op de openbare markt een zijner kinderen te koop aanbood. De man vertelde dat hij vier kinderen had, die hij zoolang mogelijk had onderhouden, doch voor wie hij thans geen brood meer kon verdienen. Of de verkoop slaagde, wordt niet gemeld. De heer en mevrouw N. te Parijs had den volgens Fransche gewoonte hun eenigst dochterlje bij eene vrouw, die zich met de tijdelijke verzorging van kinderen belast, op een paar uren afstands van hunne woonplaats, uitbesteed, en ontvingen steeds de gunstigste berichten omtrent den gezondheidstoestand van hun kind. Toen echter Zondag-middag de ouders onverwachts een bezoek aan de „voedster" brachten, vonden zij het kind in zulk een ellendigen, verzwakten toestand, dat men besloot het onmiddellijk mede naar Parijs te nemen, waar het echter weldra in de armen der ongelukkige moeder bezweek. Een geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de kleine aan onthouding van allerlei aard, hoofdza kelijk door honger, gestorven was. Eene gerechtelijke vervolging is ingesteld. De krijgsraad te Kiew heeft het nog altijd druk. Den 4den Maart stond een jongmensch terecht, genaamd Bogoslavsky, de zoon van een priester en een van de voornaamste propaganda- makers voor de revolutionaire partij. Hij was be schuldigd van het verspreiden van oproerige ge schriften onder de werklieden, van plannen om de kas van het 125ste regiment te plunderen, van het maken van ontplofbare stoffen, van het ge bruiken van een valsch paspoort en, „last not least", van moord. Den 6den Maart stond zekere Lozinsky terecht, een soldaat, die zich aan bet verspreiden van revolutionaire proclamaties had

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1