heer v. D. daarmede de wonden toe, welke een hevig bloedverlies veroorzaakten, doch gelukkig niet gevaarlijk bleken te zijn. De aanrander werd onmiddellijk in hechtenis genomen, doch het open baar ministerie weigerde vooralsnog de bevoegdheid te verleenen om den dader in hechtenis te houden, aoodat hij voorloopig op vrije voeten moest worden gesteld. Een meisje in de hofstad dat in droe vige omstandigheden door hem, die beloofd bad haar te aullen trouwen, verlaten was, wilde zich gister avond verdrinken en had den minnaar van haar voornemen kennis gegeven. Hierdoor was het mo gelijk haar op te sporen en op het laatste oogenblik haar te verhinderen de noodlottige daad te vol voeren. De politie bracht haar naar het ouderlijk huis terug. De commissaris van politie te Schie dam waarschuwt in de Schied. Crt. de ingezetenen voor een Duitscher, vergezeld als tolk van een jeugdigen Hollander, type Israëliet, die eerst tracht tegen spotprijzen alle soorten van goederen te verkoopen waarvan hij slechts de monsters bij zich heeft, en die daarna onder allerlei mooie praatjes te koop aanbiedt laken of bukskin, ook volgens zijn zeggen zeer goedkoop, doch welk laken en bukskin is van zeer slechte qualiteit en bij lange na niet waard den prijs dien men er bij hem voor besteedt. De goederen die men hem bestelt op het monster dat men gezien heeft, levert hij niet, en hij laat niets meer van zich hooren. Men zij op zijne hoede; Leiden ligt zoo heel ver Tan Schiedam niet af. Een twaalftal machinisten der Kon. Ned. marine, aan boord van het stoomschip „Prins Hendrik1' van de maatschappij „Nederland", dat binnen weinige dagen van O.-I. te IJmuiden wordt binnenverwacht, zullen bij aankomst op last van den minister van marine in hechtenis worden ge steld wegens het niet opvolgen van een bevel hun door een officier der marine aan boord van dien bodem gegeven. Bedoeld bevel hield in, zich op den verjaardag des Konings te kleeden in uniform, ten einde bij het uitreiken van onder scheidingsteekenen tegenwoordig te zijn. De be trokken officier telegrapheerde dit verzet tegen een gegeven bevel van Napels aan den min. van marine. De plannen zijn in bewerking voor eene passage te Amsterdam met winkels, café, misschien hotel, enz., lang 100, breed 15 meter, en die zal worden gebouwd van de Heerengracht tusschen Koningsplein en Vijzelstraat naar de Reguliersdwarsstraat. Is men wel ingelicht, dan zijn de perceelen, welke voor den bouw moeten worden afgebroken, alle het eigendom van den ondernemer, die het kapitaal verschaft, zoodat aan de uitvoering geene moeilijkheden, van welken aard ook, in den weg staan en de totstandkoming der passage als zeker mag worden beschouwd. Een 21-jarige bierbrouwersknecht van den heer Verhagen te Baarloo had het onge luk tusschen Venloo en Baarloo van zijn kar te vallen doordat het paard schichtig werd. Daar het rad over zijn borst heenging, werd hij zoodanig gekwetst dat hij aan de gevolgen is overleden. Nadat in de provincie Groningen ge durende eenige jaren geen longziekte bij het rund vee was voorgekomen, heeft zich nu een geval der ziekte voorgedaan op een stal te Veendam. Te Kralingen kwam Maandag van Gonda een wagen met één paard bespannen en beladen met 44 nuchtere kalveren. Het vermoeide beest kon het voertuig aldaar niet over de Jaffa- brug krijgen; de wagen ging daardoor achteruit het water in en niettegenstaande er spoedig hulp kwam, verdronken 88 kalveren. De voerman sprong nog bijtijds van den wagen en het paard werd gered. Te Bussetières, een dorpje in het dep. Dordogne, is een afschuwelijke misdaad ge pleegd. Een landbouwer en grondbezitter aldaar verzocht aan eene vrouw, die in zijne buurt woonde, haar dochtertje, een kind van twaalf jaren, bij hem aan te zenden, daar hij haar een linnen kiel mede wilde geven om nit te wasschen. Het n*isje wordt door de moeder uitgestuurd, maar keert den geheelen dag niet terug, wat in het eerst geen argwaan wekte, daar men dacht dat zij zoolang op school was gebleven. Toen de avond echter begon te vallen, werd de moeder ongerust en ging men het kind overal zoeken. Na vele vergeefsche nasporiugen vond men eindelijk de arme kleine dood terug, en wel in de woning van den boer, die haar met een misdadig doel bij zich gelokt had. De hersenpan lag geheel open, in de ooren waren spijkers geslagen, en het geheele lichaam was verder met wonden overdekt; men telde o. a. 22 messteken. De misdadiger, die de vlucht had genomen, is gearresteerd en zal dus zijne straf niet ontloopen. Wat het onmenschtot de misdaad bewogen heeft, is nog niet bekend. De „Etoile Beige" verneemt dat het gemeentebestuur van Brussel besloten heeft den lord-mayor van Londen tot bijwoning der nationale feesten in den aanstaanden zomer uit te noodigen. Het blad voegt er bij dat, volgens zijne infor maties, deze uitnoodiging zal worden aangenomen en dat de lord-mayor, vergezeld van de „aldermen", met zijne equipages en alle teekeneu zijner waar digheid naar Brussel zal komen. Zijn bezoek zal waarschijnlijk samenvallen met het groote politieke feest: onthulling van het standbeeld van koning Leopold I, plechtig Te-Deum, enz. enz. Door verkeerde wisselstelling kwam op de halte Lawang een van Soekoredjo komende werktrein op een dood-spoor terecht, waarop drie ledige wagens stonden. Door den ontvangen schok gingen deze aan het rollen, en liepen tegen het halte-gebouw aan, met dat gevolg dat dit spoedig bijna geheel in elkander lag. De halte-chef werd aan hoofd en handen licht gekneusdandere per sonen kregen geen letsel. Op ongeveer achttien mijlen afstands van Salonica aan de rivier Vistritza hebben roo- vers eene pachthoeve van een Turk, Kerim Effendi, gepluuderd en in brand gestoken. Zij hadden het gemunt op Kerims neef, maar deze had, tijdig gewaarschuwd, zich uit de voeten gemaakt. Een 15-jarig winkelbediende te Parijs liet zich door een makker verleiden, om een pak circulaires, voor de post bestemd, in een riool te werpen en met de 5 fr. fraukeerkosten op zijne wijze goede sier te maken. De zaak kwam uit, doch de meester van den knaap gaf, met het oog op zijn vroeger goed gedrag, er geen gevolg aan. Wèl la3 hij hem, hetgeen trouwens zeer ver diend was, duchtig de les en zeide hem onder anderen dat zijne ouders met het gebeurde zouden bekend gemaakt worden. Dit laatste schijnt de jongen zich zóó aangetrokken te hebben, dat hij een brief aan zijn vader schreef en dien op den „pont d'Arcole" aan een besteller ter bezorging overgaf. Toen de ongelukkige vader den inhoud gelezen had, snelde hij naar de brug en kwam daar juist tijdig genoeg aan om het lijk van zijn kind door eenige varenslieden uit de Seine tc zien ophalen. Te Kiew stond zekere Rosinskyte- recht. Hij had meegedaan als vrijwilliger in den Servischen veldtocht en was o. a. beschuldigd van revolutionaire proclamaties te hebben geschre ven en verspreid. Hij erkende tot de socialisti sche partij te behooren, maar zeide dat sociale hervormingen alleen langs vredelievenden weg konden worden tot stand gebracht. De krijgs raad veroordeelde hem met dat al om opgehangen te worden. BUITENLAND. Franlrrij k. Brisson, voorzitter van de begrootingscommissie, heeft een amendement op de financiëele wet inge diend, volgens hetwelk zekere voorrechten, die de geestelijke orden, erkende en niet erkende, ten nadeele der schatkist hebben weten machtig te worden, voortaan zullen ophouden. Zoo zal de patentwet worden toegepast op de orden, wier leden een handwerk of een tak van nijverheid uitoefenen of handel drijven; elke schenking, in welken vorm ook, aan een geestelijke orde of ge meenschap zal onderworpen zijn aan de belasting op de overdracht van bezittingenvan de onroerende goederen in de doode hand zal grondbelasting worden geheven. Men wil weten dat de regeering voor dit amendement is. Grroot-Britannlë. Koningin Victoria zal ongeveer drie weken op reis blijven; zij zal Parijs slechts doortrekken. Bij hare terugkomst in Engeland zal zij naar Windsor en later naar Schotland. Parnell werd te Queenstown opgewacht door deputaties van de „Home Rule League" en de „Land League", 's Avonds werd hem te Cork een feestmaal aangeboden. In de redevoering, die hij daar hield, zeide hij dat hij in drie maanden tijds in Amerika 62 steden had bezocht en reeds 200,000 dollars had gezonden aan de „Irish National League", 's Nachts vertrok Parnell naar DubÜDhij werd met muziek en fakkellicht naar het station gebracht. Oostonr.-IIong. Monarchie. Het Heerenhuis heeft gisteren het ontwerp tot verleening van een voorloopig krediet van twintig millioen goudrente aan de regeering aangenomen. De heer Von Schmerling bracht de vraag ter sprake, waarom men voor de dekking van het deficit moest zorgen, nog eer het deficit nauwkeurig geconstateerd was. Hij was er overigens van overtuigd dat de commissie de zaak goed onderzocht had. De nood zakelijkheid van het krediet erkende hij. Hii en zijne geestverwanten stemmen er in toe, maar die toestemming sloot geenszins een wenk voor de regeering in. Rusland. Bij het gala-diner, dat op het winterpaleis te St.-Petersburg is gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Wilhelm, heeft keizer Alexander den volgenden toost in het Fransch uitgebracht: „De keizer, wiens geboortedag wij heden het geluk hebben te vieren, beeft mij bij gelegenheid van mijn jubiló een nieuw bewijs van vroegere en voortdurende vriend schap gegeven, doordien hij mij twee brieven schreefden eenen officieel, welken ik mij haastte openbaar te maken; den anderen particulier, welke beide mij op het innigst bewogen. Ook ik koester de in die brieven geuite gevoelens en wenschen. Ik reken volkomen op de handhaving en verster king van de meer dan een eeuw oude betrekkin gen tusschen onze beide volken, tot hun weder- zijdsch welzijn. Ik drink op het welzijn van den Keizet en Koning, mijn besten vriend. Moge God hem beschermen en ons dea troost schenken, zijn geboortedag nog vele jaren te vieren." Vereenigde Staten. In het Huis van afgevaardigden heeft de heer Ellis, democraat, eene motie ingediend, strekkende om de intrekking te vragen van het tractaat, waarbij de Vereenigde Staten Engeland hebben toegelaten tot het gemeenschappelijk protectoraat over de middelen van verkeer op de Stille Zuidzee. De heer Young, republikein, heeft eene motie voorgesteld, waarbij verklaard wordt dat de aanleg van het kanaal door Panama gevaarlijke politieke verwikkelingen zou ua zich sleepen, en dat de Amerikaansche regeering dien aanleg diende tegen te werken. Beide motiën zijn aan eene com missie verzonden. Telegrammen. CAIRO, 23 Maart. Men verzekert dat de com missie van liquidatie niet benoemd zal worden voordat Rusland en de andere mogendheden, die deelgenomen hebben aan de oprichting der inter nationale gerechtshoven, maar niet aan de onder handelingen over de commissie, hunne goedkeu ring zullen te kennen gegeven hebben. BERLIJN, 23 Maart. Prins Orloff had heden een langdurig onderhoud met Von Bismarck en keizer Wilhelm over de Hartmann-quaestie, waarin beiden de beslissing van de Fransche regeering op de gunstigste wijze trachtten voor te stellen. PARIJS, 23 Maart. Onze gezant te St.-Peters burg, generaal Chanzy, is op staanden voet terug geroepen. Redenen, die daartoe aanleiding gaven, zijn niet bekend. LONDEN, 23 Maart. In de Londensche wijk Hackney heeft de minister Northcote eene toespraak tot de kiezers gehouden. Scherp keurde hij de uitdrukkingen af, waarvan Gladstone zich bediend had toen deze van Oostenrijk gewaagde, en hij las een depeche van sir G. H. Elliot, gezant te Weenen, voor, waarin kennis wordt gegeven van den wensch van baron Haymerle, om in het Parle ment of door de pers te doen verklaren dat de woorden, door Gladstone aan keizer Frans Jozef in den mond gelegd, niet door dezen gesproken zijn. Toen de gezant den keizer over Gladstones rede onderhield, scheen Z. M. zeer verbaasd, zonder

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2