N'°. Cl 67. Donderdag 25 Maart. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. IDSCH DAGBLAD. m'CT THIJS DEZEE COURANT: Voor Leides per K maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. ritIJS DEE ADVERTENTIES; Van 1—6 regels1.0». Iedere regel meer0.17* Groolere letters naar plaatsruimte. Vithoofdc van den Goeden Vrijdag zal deze Courant dien dag niet worden alt- gegeven. Zij die zich met 1 April a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April en Mei wor den dan alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in rekening gebracht. LEIDEN, 24 Maart. Omtrent den toestand van den land- en tuinbouw bericht men ons dat de meeste akkers met wintergraan zeer goed staan. Enkele stukken evenwel moesten omgeploegd worden, omdat het getal planten geene hoop meer kon geven op eene voldoende opbrengst. Van het koolzaad is heel weinig overgebleven. De karwij, welke nu ook meer algemeen wordt verbouwd, laat zich goed aanzien. Het bewerken van het land gaat, zelfs op de zware klei, gemakkelijk; de winter heeft den grond mul gemaakt. De zomergranen, boonen en erwten wor den dan ook in eene goed verkruimelde aarde gezaaid. De weiden beginnen mooi te groenen, vooral de nieuwe gras- eu klavervelden hebben een hoopvol aanzien. Het is te verwachten dat het vee tijdig de stallen kan verlaten, wat ook bij velen wenscbelijk is, want de voorraad wintervoe der wordt gering. Tot dusver gaf dit jaar al bij zonder weinig hemelwater; de grond is op de meeste plaatsen dan ook goed droog, waardoor de nadeelige gevolgen van de vrij sterke nacht vorsten niet zoo zichtbaar zijn als bij natte voor jaren. In de tuinen wordt druk gewerkt. De eerste groenten komen reeds ter markt. Als de nachten wat gunstiger worden, zullen vele gereedstaande planten uit de koude bakken in den vollen grond overgebracht worden. Het zonnige weer werkt ook voordeelig op de bloementeelt. Van de vrucht- boomeu vertoonen de pereboomen heel weinig knoppende appelboomen daarentegen zien er meest veelbelovend uit. In de residentie is overleden een onzer vroeger meest bekende en meest geachte stadge- nooten, mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, ge boren te Rotterdam den 18den October 1816. De overleden geleerde was langen tijd conservator aan 's Rijks Museum van natuurlijke historie alhier en thans sedert jaren het middelpunt der entomologische wetenschap in ons land. Hij was dan ook voorzitter der Entomologische Vereeni- ging en hoofdredacteur van het tijdschrift voor entomologie. Met tal van buitenlandsche speciali teiten in verschillende vakken van wetenschap stond de heer Van Vollenhoven voortdurend in briefwisseling. Lid van de academie van weten schappen te Amsterdam en van tal van binnen- en buitenlandsche geleerde genootschappen, werd hij door de hoogeschool alhier benoemd tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde. Zijn meest populair werk is dat over „de Gelede Die ren". In het buitenland maakte hij naam met de „Eauna entomologique des Indes Orient ales". Be kend is zijn vervolgwerk op Sepp's „Nederland- sche vlinders". Van zijn werk over de We^t- Europeesche wespen verschenen slechts acht afle veringen. De betreurde doode moest zijn arbeid onvoltooid achterlaten. Bij het herzien van Nieuwen- huis' beroemd "Woordenboek van Kunsten en Wetenschappen was hij een ijverig medewerkend redacteur. Den lOden April a. s. zal onder nadere goed keuring van den minister van oorlog, in het genie- bureel bij de Doelen-kazerne alhier worden aan besteed het eenjarig onderhoud en eene verving van de kazerne-gebouwen te Leiden, onder het beheer der genie te 's-Graveuhage. Gedurende de tweede helft der maand Febrnari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Mej. E. Fortunatie, D. J. Hulsebos, rnej. J. De Vries, Amsterdam; mr. H. Godefruy, Breda; De Jong, Delfshaven; C. Den Groot, Delft; I. Vuis- ting, Leiden; C. De Kruif, RijpweteringVerster, Valkenburg; J. Veen, IJmuidenC. Vrak, Soe- termeer. Briefkaarten: J. Kool, C. Venings, H. De Kleyn, Amsterdammej. H. Jacobs, Haarlem. De minister van oorlog heeft bepaald dat voortaan de huren der woningen voor de gehuwde onderofficieren en minderen door de plaatselijke of garnizoens commandanten moeten worden aange gaan, zullende alleen in dat geval de huursom door het rijk worden bekostigd en vrijdom van belas ting kunnen worden genoten. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gem. te Woubrugge is beroepen ds. J. F. Van Dijk te Gendringen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Boskoop heeft een adres gericht aan de Synode, die 14 April a. s. samenkomt, om baar te ver zoeken, in zake de kerkelijke quaestie, met name het verzet tegen en de overtreding van art. 38 regl. godsdienstonderwijs, afdoende maatregelen te nemen, en zich Diet door den tegenstand, zelfs van velen en machtigen, te laten weerhouden om, naar hare bevoegdheid en roeping, orde en wet te handhaven en tucht te oefenen. Den 17den April a. s. zal per stoomschip „Utrecht" van Rotterdam naar Ned.-Indië ver trekken een detachement suppletietroepen, sterk 53 man, onder commando van den kapt. Stadlmair en met medegeleide van de 2de luits. J. C. Frederiks, D. Demoulin en H. W. Houbolt. De Haagsche gemeenteraad heeft aan den heer Van der Meulen te Amsterdam de voorloopige concessie verleend voor een stoomtramweg van de Loosduinsche brug tot aan den tol bij de Beeklaan. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 12den April a. s., te halftien des morgens, zitting houden te Amsterdam, in liet raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens weuschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 5 April schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan. den voorzitter der commissie, met geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Het veelbesproken stuk van Hans Makart: „De intocht van Karei V binnen Antwerpen", zal van af Vrijdag a. s. in den foyer van het ge bouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Hage tentoongesteld worden. Door het kiescollege der Ned.-Herv. ge meente te Amsterdam zijn uit de bestaande drie tallen tot predikant beroepen: in dc vacature- Pantekoek, ds. G. Ringnalda te Oldebroek, en in de vacature-Rutgers, ds. E. C. Gravemeyer te Oosthem. Door ds. H. A. G. Brumund, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam, is emeritaat aangevraagd na volbrachten veertigjarigen dienst. Door wijlen den heer Martin Coster, in leven consul-generaal der Nederlanden te Parijs, is aan de algemeene armen te Amsterdam bespro ken een legaat, groot 5000 fr. De gemeente raad heeft er besloten tot, aanschaffing van eene kettingboot (floating bridge) ten behoeve van het veer naar de overzijde van het IJ, en tot vast stelling van een plan van bebouwing in den Over- brakerbinnenpolder. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenscholen aldaar is beuoemd de heer J. H. Gaarenstoom, thans hoofdonderwijzer te Hilversum. Tot hulponderwijzeres aan de 1ste burger school voor meisjes te Gouda is benoemd mej. A. Schouten te Middelburg, en tot hulponderwij zeres aan de 2de armenschool mej. D. Schouten te Zaandam. Op 93-jarigen leeftijd is te Harkstede in Groningen overleden jhr. mr. J. Hora Siccama, oud-inspecteur van het kadaster. De Midd. Crt. verneemt dat de prins en prinses van Wales Vrijdag a. s. op hunne reis naar het vasteland te Vlissingen zullen aankomen. De overtocht uit Engeland geschiedt met een daartoe van de maatschappij „Zeeland" gehuurde stoomboot. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Java, arriveerde gistermorgen te zeven uren te Southampton; de „Hampton", 4 Febr. van Batavia vertrokken, kwam gisteren te Helle- voetsluis aan. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger: te Oud-Beierland D. F. J. Van Walsem, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; te Sneek W. T. Van der Molen, lid der provinciale staten van Friesland, te Sneek. Oemencd Nlenwa. Een bijna tachtigjarigen bewoner van een hofje op de Doeza-straat, die veel leed aan duizeligheid in het hoofd, overkwam gisteravond een treurig ongeval. Naar alle waarschijnlijkheid was hij namelijk achterover, met zijn rug op een aschpot, gevallen. Door zijn gekerm waren de buren komen toesnellen, die hem met brandende kleederen op den grond vonden liggen, het geheele achterlijf met brandwonden overdekt. Onmiddellijk werd den vlammen verdere voortgang beletmaar toch moet de dadelijk geroepene geneeskundige reeds zijne vrees voor het behoud van het leven van den ongelukkige te kennen gegeven hebben: Den burgemeester van Oegstgeest is de last verstrekt al het rundvee van den bouwman H. Koster aldaar te onteigenen en te doen afmaken. Het kantongerecht in Den Haag heeft gisteren 133 personen wegens openbare dronken schap veroordeeld, van wie Batteljé en Scheffer beiden voor den 59sten keer, Maria Chr. De Leeuw voor den 45sten keer, Scheidels voor den 26sten keer enz. enz. Het Dagblad meldt dat een ontslagen portier uit de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in Den Haag, zekere v. V., Maandag-middag den kastelein, den heer v. D., op het Plein vlak voor het sociëteitsgebouw twee steken met een men aan den schouder heeft toegebracht. De aanrander was wegens verdenking van oneerlijkheid onlangs ontslagen, en had herhaalde malen een getuig schrift gevraagd, dat hem echter telkens geweigerd was. Dien dag hield hij den kastelein opnieuw met dit verzoek staande, en toen hij weder geen bevredigend antwoord ontving, haalde hij eensklaps een mes uit de mouw te voorschijn, en bracht dea

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1