vergeten hadden te sluiten, en bezeerde zich daarbij zóódanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Volgens de „Citoyen" is de „onver schrokken" Vera Sassoulitsch dezer dagen uit Parijs naar Londen vertrokken. Een spoorwegbeambte te Kopenhagen stond in een vlaag van verstandsverbijstering 's nachts op, sneed de achttienjarige dienstbode met een scheermes den hals af, doodde zijne vrouw en vervolgens zich zelf. Eene dure vrouw. Graaf Potocki te Parijs kreeg eene nota van geleverde kostumes voor de gravin, van Juli '78 tot Januari '80, tot een bedrag van 110,541 fr., waaronder een man tel met bont van 32,000 fr.; bovendien eene reke ning van de lingère van 72,000 fr. De graaf vond die nota's wat kras en liet ze door den rechter onderzoeken. Er zullen experts worden benoemd. De botsing tusschen twee spoortrei nen te Halle had plaats des voormiddags te tien uren en eerst des namiddags te twee uren had men het zoover kunnen brengen, dat er weereen trein kon passeeren, waarna men voor de verdere ontruiming nog vier uren heeft noodig gehad. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Februari. De quaestie der gouvernements-subsidie voor de Chineescbe en Australische lijn is opgelost. Met 10 April a. s. zal van Soerabaya uit de Chinavaart geopend worden via Macassar, Manilla, Macao, Hongkoog en tusschenliggende plaatsen naar Amoy, vice versa. Viermaal 's jaars zal de N.-I Stoomvaartmaatschappij hare booten laags deze lijn naar China en crug laten 'oopen, en even zoovele malen in aansluiting met de China-mail den tegenwoordigen dienstop Australië onderhonden. Te Djokjokarta heeft zich in den morgen van den 12den dezer, omstreeks balfzes, weder eene kleine aardschudding doen gevoelen, terwijl den geheelen nacht door een onderaardsch gerom mel werd waargenomen. De paarden der cavalerie in Solo sterven ïn grooten getale aan den droes. Slechte stallen schij nen de hoofdoorzaak. Door sommige bladen is onlangs beweerd dat de Chineezen op Deli weigerachtig zouden zijn om de bedrijfsbelasting op te brengen. Volgens door het Bat. Hbld. ingewonnen information, be droeg de aanslag der bedrijfsbelasting van de Chineezen over het jaar 1879 ongeveer ƒ37,000. Van die som was met nit. Dec. ongeveer 96 pet. geïnd. Dat resultaat schijnt ongehoord als men bedenkt dat verreweg de meeste belastingschul digen arme koelies zijn, van wie geen cent te halen is, en die zoo ver uit elkander wonen dat aan de inning haast niet te denken viel. De be lasting is dan ook opgebracht door de ondernemers zeiven, door den nood hiertoe gedwongen, wijl zij hunne Chineesche arbeiders te zeer noodig hebben om hen aan de vexatie der regeering te kunnen overlaten. De vertegenwoordiger van de factorij der Ned. Handelmaatschappij te Pekalongan is ge vlucht, wegens verkeerdheden en de administratie, maar te Rembang gearresteerd. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegena ziekte, aan den resident der Zuidcr- en Ooster- afd. van Borneo, J. J. Meyer. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de ambt. op non-act. J. De Graaf; eervol, wegen9 ziekte, de ondercomm. 1ste kl. H. A. 3. Van Hien. Benoemd: Tot off. van jast. by den raad van jast. te Macassar (Celebes en Onderh.), mr. J. Dnmon; tot grillier bij den omg. rechter in de 1ste afd. op Java en Madura, mr. H. Z. A. Guttelingtot 2den comm. bij het dep. van tin. E. E. Behr; tot hoofdonderw. aan do te Probolingo (res. van dien naam) te openen school voor zonen van inlandsche hoofden en van andere aanzienlijke inlanders, A. Bommel; tot adj.-landm. 8de kl. b(j het kad. in NeA-Indië, D. Hollander, H. E. Van Dijk, W. C. Mal, W. H. E. Bake, J. D. C. Wolterbeek. A. A. Bertling, 3. F. C. Schram, A. Van der Waay en M. C. Muller; tot subst.-off. van jast. bij den raad van just, te Batavia, tor. W. Ch. Van Benthem Jntting. Bij het hooggerechtshof van N.-I.tot 2dcn snbst.-griff. mr. M. C. Snellen Van Vollenhoven; tot Sden subst.-griff. mr. E. Goddard. Bij den raad van jast. te Samarang: tot lid, mr. P. J. Van der Zweep; tot subst.-off. van just., mr. J. C. Th. Heyligers; tot subst.-griff., mr. J. Keepmaker. Bij den krijgsraad te velde te Atjeh: tot aud.-mil., mr. A. C. J. Hclfrich; tot tijdelijk subst.-aud.mil., mr. E. M. Van Haagen. Bij den water staat en 's lands burg. openb. werken: tot ingen. der 2de kl. S. 3. G. Van Overveldt; tot ing. 8de kl., A. Ch. Nieuwen- huy8; tot lsten klerk, P. G. Lutter, Door den inspect.-gen., chef van den dienst der Staatsspoorw. op Java, by het algem. beheer geplaatst: op het hoofdbureau te Buitenzorg, de be noemde hoofd-ing. sous-chef H. G. Derckx. Goedgekeurd dat by het boschwezen op Java en Madura t(jn geplaatstin het boschdistrict Probolingo-Bezoeki-Banjoewangi, de benoemde tyd. opz. 3de kl. H. G. G. A. Van der Ploeg; in het boschdistrict Tegal-Pekalongan, de benoemde tijd. opz. 8de kl. C. H. C. A. P. J. Van Zuylen; in het boschdistrict Soerabaya-Madura- Fasoeroean, de benoemde tyd. opz. 8de kl. G. Guntler; bij den aanleg van de Ijjn Madioen-Blitar-Soerabaya belast met den dienst van chef van de lijn, de hoofding. J. K. Kempeea; met den dienst van chef der werkplaats te Soerabaya en chef-werktuig kundige, de adjunct-ingen.-werktuigk. lste kl. Th. M. G. Keule- znaus. Dat door den resident van Bezoeki is geschorst: in de verdere uitoefening zijner functiën, de opziener 8de kl. by het bosehwezen op Java en Madura, A. E. Van Loon. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. A. C. Steenhovcn. Ontslagen: Op verz. eerv., wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. F. Van Mauavelt en W. K. Staats, de laatste ouder toekenning van den titulairen rang van majoor. Benoemd: tot 2den luit. bij het wapen der inf., de wachtm. by het reg. cavalerie C. Walraven. Departement van Marine. Benoemd: Bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabayatot ingenieur 2de kl. A. J. V. Giesberger; tot machine-opsteller A. W. Boodt. BUITENLAND. Duitschland. De keizer beeft gisteren in volkomen welstand zijn geboortedag gevierd en de gelukwenscben van het bof, van de prinsen en prinsessen en van de gezanten ontvangen. Daar deze jaardag in de stille week viel, heeft de feestelijke viering reeds Zater dag jl. plaats gevonden. Daarbij heeft de keizer bekend gemaakt dat hij zijne toestemming gege ven had tot de verloving van prins Wilhelm, den oudsten zoon van den kroonprins, met prinses Augusta Yictoria van Sleeswijk-FIolstein-Sonder- burg-Augustenburg. Prins Wilhelm die bevorderd is tot kapitein en compagnie-chef in bet eerste regi ment der garde, is gisteravond naar Engeland vertrokken om aan prins Christiaan van Augus- tenburg een bezoek te brengen, bij wien zich de prinses Augusta Victoria bevindt. De kroonprins vertrekt naar Baden-Baden, om koningin Victoria te begroeten en gaat dan met de koningin naar Darmstadt. Prins Orlofi' blijft tot Vrijdag te Ber lijn en werd gisternamiddag door den keizer ten gehoore ontvangen. De heer Bratiano is Zondag naar Neuwied vertrokken en gaat van daar naar Parijs. Italië. Aan bet diner, dat Zaterdag aan het Duitsche gezantschapshotel naar aanleiding van den ge boortedag van keizer Wilhelm gegeven werd, ver zekerde de Duitsche gezant, de heer Kendell, dat de vrede het doel van de staatkunde des keizers is en het niet waarschijnlijk is dat de vrede ge stoord zou worden. De militaire macht toch van Duitschland maakt het niet denkbaar dat eenige mogendheid het met voordeel zou kunnen aantasten. Grroot-Iïi-ltaixiiië. De boeren van Mayo hebben besloten op eiken heuveltop in het graafschap vreugdevuren te doen branden om Parnells terugkomst in Engeland te vieren. lu het Hoogerhuis verklaarde gisteren de heer Granbrook, in antwoord op eene vraag van den heer Dunraven, dat het nog onmogelijk is eene vaste grens in Afghanistan te bepalen of de midde len aan te geven door welke Engelands suprema tie in dat land zal worden gehandhaafd. Hij be weerde dat er aan Herat niet zulk een groot ge wicht te hechten valt, wanneer Engeland Candahar en de verschillende bergpassen in zijn bezit heeft. Noch met Rusland noch met Perzië bestaat er eene overeenkomst ten opzichte van Herat; doch onder zekere omstandigheden zou het minder ge vaarlijk voor Engeland zijn, indien Perzië Herat in bezit nam. Intusschen, al deze vragen moeten nu hangende blijven, totdat men weten zal wat het voorjaar brengt. Hij hoopte op een zeer spoe dig herstel van den vrede in Afghanistan, en dat het land, met de noodige voorzorgen, door zijn eigen hoofden bestuurd zou kunnen worden. Rusland. De verbittering over het niet uitleveren van Hartmann is in de officiëele kringen nog niet bedaard. De „Petersbmrskaia Wedomostii" zegt: Wij laten het aan de geschiedenis over om vast te stellen, in hoever deze daad, waarbij het inter nationaal recht en het politieke geweten geschon den zijn, behalve door de lafhartigheid van het Pransche ministerie tegenover de onverzoenlijken, veroorzaakt is door vreemden invloed. Het is een positief feit, dat Hartmanns bevrijding, welke op nieuw voor langen tijd een afgrond heeft geopend tusschen Rusland en Frankrijk, een aangename» indruk maakte te Berlijn. Dit feit verd.eef de gedachte, welke de hersens van Duitschlands staat kundigen bezig hield, dat er kans was op een verbond tusschen Rusland en Frankr (k met het oog op eene revanche. Het politiek inzicht van den heer De Freycinet, dat dit spook verdreef, plaatst Frankrijk en Rusland geïsoleerd tegenover het verbonden Engeland, Oostenrijk ea Duitschland. Skobeleff vertrekt heden naar de' Kaspische Zee, om het commando over de expeditie tegen de Turkomauuen te aanvaarden. De berichten omtrent den gezondheidstoe stand der keizerin luiden den laatste» tijd weder minder gunstigafneming der krachten, vermeer dering van koorts, weinig hoop op herstel dat is de inhoud van het laatst bekend geworden bulletin. Gridtenlanxl. De heer Tricoupis heeft aan den koning eene memorie ingediend, waarin hij zich onder zekere voorwaarden verbond om een kabinet samen te stellen. Daar de koning die voorwaarden goed keurde, heeft hij gisteren de volgende lijst inge diend: Tricoupis, financiën en buitenlandsche zaken; Petraezoo, binnealandsche zaken; Lom- bandos, justitie; Ciraiskaki, oorlog; M ;?e:iocordat, onderwijs en eeredienst; Bulgaris, marine. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 22 Maart (N. R. Crt.). De Russische regeeriug zal eerstdaags openbaar maken de stukken betreflende de zaak van Hartmann. Er hebben talrijke arrestaties plaats gehad in het seminarie. De centrale commissaris heeft in Siberië twee nieuwe politieke gevangenissen doen inrichten. Bij eene revue over de troepen heeft de keizer den groet van den Engelschen ambas sadeur zeer minzaam, dien van den Franschen zeer koel beantwoord. ROME, 22 Maart. De Italiaansche regeering heeft heden bekend gemaakt dat zij zich onvoor waardelijk aansluit bij het voorstel tot benoeming eener commissie van liquidatie voor Esrypte. KONSTANTINOPEL, 22 Maart. Een persoon, als derwisch gekleed, heeft op 14 dezer den groot-sherif van Mecca, toen deze de stad Djeddab binnentrok, een dolksteek toegebracht. De sherif is gisteren overleden. Sir. A. Layard hi eft eene depeche ontvangen, waarin gemeld wordt dat de moordenaar een Perzisch geestdrijver is. De Porte heeft geen bericht ontvangen. LONDEN, 22 Maart. De prins van Wales zal persoonlijk het presidentschap waarnemen bij het Nordenskjöld-banket, dat Woensdag a. s. gegeven wordt. Theodor Martin, schrijver van „het leven van den prins-gemaal", is in den ridderstand verheven. ATHENE, 22 Maart. Het nieuwe kabinet onder voorzitterschap van den heer Tricoupis is tot stand gekomen. LONDEN, 23 Maart. De markies van Harting- ton hield gisteren eene redevoering tot zijne kie zers te Rawtenhall. Hij verklaarde zich ten krach tigste tegen een drievoudig verbond tus chen En geland, Duitschland en Oostenrijk, omdat zulk een bond, in den tegenwoordigen toestand vau Europa, meer of minder als tegen zekere Europeesche mogendheden gericht zou aangemerkt worden. Enge land mocht geen bondgenootschap aangaan, hetwelk wantrouwen of onwil tegen Frankrijk aanduidde. Lord Cranbrook verklaarde gisteren in het Hoogerhuis dat Stewart den terugtocht naar Indië over Ghuzny zal nemen en dat het nog onzeker is of hij het noodig zal achten Ghuzny aan te tasten. BRUSSEL, 23 Maart. Kamer en Senaat zijn uiteengegaan tot 20 April. LEIDEN, 93 Maart. Daar de Koning en de Koningin den 9den April op het Loo worden verwacht, veronderstelt men dat het bezoek aan de hoofdstad dit jaar achterwege zal blijven. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Gibraltar.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2