KCl 06. Woensdag 24 Spaart. .V. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD! PRIJS DEZER COURANT: Voor Tuiden per 8 maandenLIO. Fr^nc' per port.n 1.40. Afz<'.: lerlylie Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelt Iedere regel meer Grootere letten naar plaatsrnimte. 1.05. 0.17*. LEIBEN, 33 Maart. Naar wij vernemen zal eerstdaags de alhier tot heden bij de politie in gebruik zijnde klap tot het maken va. brandalarm bij nacht, vervangen wor den door een signaalhoorn. De Staatscourant bevat een uittreksel uit het verslag der commissie, in 1879 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onder wijs in Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Eagelsclie taal- en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskunde en staatswetenschappen. Bij het examen in de Nederlandsche taal- en letterkunde liet over het algemeen de kennis der elementaire taalkunde en van de historische ver klaring van verschijnselen in onze grammatica, zooals vorming van bijwoorden, sterke en zwakke declina'ie, causatieven enz. nogal te wenschen over; dit scheen, voor een deel althans, daaraan toe te schrijven, dat vele candidaten zich bij hunne studie grootendeels of uitsluitend hadden laten leiden door eene verouderde spraakkunst en ver zuimd hadden zich de hoofdregels onzer taalkunde in bekr.opien vorm en helder te leeren voorstellen door het bestudeeren van eene kleinere grammatica, die in de middelbare scholen gebruikt wordtvan daar dat meermalen de candidaten de eenvoudigste taalregels niet in zoodanigen vorm wisten mede te deden als het bij het middelbaar onderwijs behoort te geschieden. Kennis van de verwante moder alen (Hoogduitsche eu EDgelsche), alsook van dt vergelijkende taalkunde, was over het algemeen gering, zooals bleek uit de gebrekkige verklaring van eenvoudige vormen en verschijn selen in onze taal. Ook wat betreft het opsporen van eene fout in een voorgelegden of medege- deeldeu volzin, waren de uitkomsten, zelfs bij de besten, niet zeer bevredigend. De kennis van het Middelnr derlandsch was voldoende; maar hetzelfde kan niet gezegd worden van de algemeene ont wikkeling en kennis der candidaten. De examens in letterkunde waren over 't alge meen beter dan die in taalkunde, hetgeen wellicht gedeelte!jk is toe te schrijven aan de in het vorige verslag geuite klacht over gebrekkige ken nis onzer letterkundige geschiedenis. Het schrif telijk werk was, op een drietal gunstige uit zonderingen na, lang niet onberispelijk van vorm. Bij sommigen openbaarde zich eene neiging tot een verheven stijl, die onwillekeurig deed denken aan het tijdperk der rederijkers en aan de persi flage van Geel. Het scheen velen te ontbreken aan voldoende voorbereidende oefening om hunne gedachten eenvoudig en in beknopte, heldere, goedgebouwde zinnen uit te drukken. De kennis ouzer letterkundige geschiedenis was over 't alge meen bevredigend, doch ook hierbij ontbrak dik wijls de studie van monographieën en een over zicht van de litteratuur over het onderwerp. Het voorgaande heeft alleen betrekking tot de mannelijke canditaten, daar de eenige vrouwelijke candidaat, die was opgekomen, zich onder het examen terugtrok, dewijl het weldra bleek dat zij niet op de hoogte was van de eischen, welke bij het examen plegen gesteld te worden. De Koning en de Koningin worden den 9den April op Het Loo verwacht. Op de gisteren te Utrecht gehouden palm- paardemnarkt waren 1303 paarden aan de lijn, welke verkocht werdenwerkpaarden voor f 250 a f 850, luxe-paarden van f 700 tot f 1100. De handel was levendig in alle soorten en er waren veel buiten- en binnenlandsche kooplieden. De vraag, door den raad eener gemeente in Noord-Brabant, gedaan, of gemeente-instellingen, als bedoeld worden in art. 2 der Armenwet, tot het aankoopen of vervreemden van bezittingen, behalve machtiging van gedeputeerde staten, ook machtiging behoeven van het gemeentebestuur, is door den minister van binnenlandsche zaken, krachtens machtiging des Konings, in ontkennenden zin beantwoord. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam, laatst van Falmouth, is Zondag-morgen te Nieuw-York gearriveerd met verlies van het roer. Nadere bijzonderheden ontbreken. De „Hamp ton", van Batavia naar Rotterdam, passeerde gister namiddag om één uur Dover. De officier van gez. 2de kl. dr. G. A. Haremaker, arts, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 1 April a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. artillerie- instructieschip „Het Loo", en vervangen door den officier van gez. 1ste kl. J. A. G. Hulst. Z. M. heeft den heer E. C. U. Van Doorn, commissaris des Konings in de provincie Utrecht, met alle zijne wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, hem, met ingang van 1 Mei a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 's Konings commissaris in de prov. Utrecht, met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, gedu rende eene reeks van jaren den Koning en den lande bewezenin zijne plaats tot commissaris des Konings in de provincie Utrecht benoemd mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer; den gepensioneerden gene- raal-majoor H. J. R. Beijen benoemd tot lid van den Raad van State. [Reeds gisteren in een groot gedeelte der oplaag medegedeeld.] Gemeng»! Nieuw». Leiden is in de thans trekkende klasse der Staatsloterij wel gelukkig. Nadat hier gisteren de honderdduizend viel, kwamen er heden de vijftigduizend en tienduizend terecht. Voor den laatsten prijs is eene oppassende huisvrouw die uit werken gaat de gelukkige bezitster van een twin tigste lot. Het is te hopen dat een ander echt paar, dat een zelfde aandeel in den hoogsten prijs heeft en eveneens met handenarbeid den kost moet verdienen, ook de waarde van den onverwachten „rijkdom" zal leeren begrijpen. In den afgeloopen nacht is alhier door de politie een glad-zwartharige hond met bruine vlekken, welke onbeheerd op straat liep, in be waring gehonden. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf is op de Hoogewoerd bij de Watersteeg een pakwagen, bespannen met één paard, in bot sing gekomen met een tramwagen, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Een tienjarig knaapje, dat gister namiddag op de Ruïne over de aldaar liggende planken en palen met anderen aan het spelen was, had het ongeluk te struikelen en daarbij den linkerarm te breken. Het eerste verband werd door den heer Andreson gelegd. Zondag-avoDd is in den Westvliet onder Stompwijk het lijk gevonden van een man van 50 a 55 jaar oud, met grijzen baard, ronden zijden hoed, wandelstok met zwarten krommen handvat, roodgrijze paletot, grijs gespikkelde buks kin broek en licht grijs vest, ondergoed oBgemerkt. Zij die eenige inlichting kannen geven, worden verzocht met eenigen spoed zich aan te melden bij den burgemeester van Stompwijk en Veur aan den Leidschen dam. In denstal van den veehouder H. Kos ter te Oegstgeest openbaarde zich de besmette lijke longziekte onder het opgestalde vee. Aanvanke lijk zijn heden twee koeien onteigend, afgemaakt en begraven. De brand aan de meelfabriek te Voor burg heeft thans nog een offer geëischt. Een oppassend werkman, die bij het afbreken van de overblijfselen der vernielde fabriek doodelijk ge wond werd door het vallen van een munr, is in het gasthuis te 's-Hage aan de gevolgen overleden. Hij laat eene weduwe en vier kinderen achter. De dienstbode, die zich voor eenigen tijd schuldig maakte aan zakkenrollerij bij de bezoekers van de botermarkt te Utrecht, is door de arrondissements-rechtbank aldaar voor dat feit veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Het gala-toilet bij de voorstellingen van Sarah Bernhardt te Amsterdam is nu weder niet verplicht gesteld. Men schrijft uit Zwartewaal van 22 Maart aan de N. R. Crt.Onze gisteren uit de Noordzee binnengevallen visschers van de sloep „Syrene", stuurman Zwartveld, waren kort te voren de slachtoffers geworden van de bekende roofzucht der Engelsche visschers. De „Syrene" had de beug geschoten ten zuiden van Doggers- bank, en werd, toen zij wilde beginnen die in te halen, omringd door eene Engelsche visschers- vloot van wel 300 zeilen, waarbij vier stoom- booten om de vangst naar wal te brengen. Eer de bemanning der „Syrene" de eerst uitgeworpen joon (een aan een ankertje bevestigde boei met vlagge- stok) kon naderen, begonnen de Engelschen de vlagjes af te rukken en palmde een Engelsch schip op helder lichten dag de beug in, alsof die zijn eigendom was. Om de joonen des te gemak kelijker te kunnen lichten, begaven de zeeschui mers zich zelfs in roeibooten, en de bemanning der „Syrene", in wier nabijheid zich geen ander Hollandsch schip bevond, moest het aanzien hoe de beug, met ankers en joonen en honderden kabeljauwen, gestolen werd. Mondelinge protesten werden met vloeken, ruwe spotternijen en bedrei gingen beantwoord. Slechts een enkel Engelsch vaartuig gaf blijk den roof niet goed te keuren. Het nummer en de naam van dit schip zijn be kend. Het roofschip had zijn nummer door eene groote mat bedekt, doch ook zijn naam is gelezen. Alle andere Engelsche schepen gaven door hunne wijze van zeilen en uitroepen en gebaren der be manning te kennen dat het onzen visschers niet geraden was iets tegen het onrecht te doen, zoo zij er het hachje niet bij wenschten in te schieten; Het is te hopen dat onze Regeering middelen zal weten te vinden om aan zóó brutalen zeeroof een einde te maken. Bij een vischhandelaar te Arnhem heeft gisternacht een brutale diefstal plaats gehad. Een som gelds werd medegenomen, terwijl de inbrekers zich vóór hun vertrek aan eenige lekker nijen uit den winkel te goed hebben gedaan. De bewoners werden den diefstal gewaar, doordien in het kantoor opzettelijk of bij ongeluk eenige kleedingstukken in brand waren gestoken, waarvan de verstikkende rook hen nit den alaap wekte. Bij ongeluk viel ook nog de vronw des huizes in het openstaande kelderluik, dat de inbrekers

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1