Een zware brand heeft in den nacht ran Vrijdag op Zaterdag in zeer korten tijd de flinke hoerderij Tan den bouwman G. Eegdeman, onder Berg-Ambacht, bij de gemeente Schoonho- Ten, vernield. Bijna alles, ook 20 stuks vee, is een prooi der vlammen geworden. Te Oudebildtzijl i« eeae weduwe in hechtenis genomen, als beschuldigd Tan brand stichting op den zolder van haar huis, hetwelk zij met achterlating van haar tweejarig kindje had verlaten. Gelukkig dat de buren den rook door de dakpannen zatren komen, zich derwaarts bega ven en den brand konden blusscheuanders waren huis en inboedel in de asch gelegd en was het arme kind in de vlammen omgekomen. Een offer der mode. In Weenen werd de vorige week een zeventienjarig meisje begra ven, wier vroege dood het gevolg was van de gewoonte der dames om zich te kleeden in japon nen, die de vrije beweging belemmeren. Eenige maanden geleden moest zij snel voor een nade rend rijtuig uit den weg gaan, doch struikelde door haar veel te nauwen japon over haar sleep, zoodat zij met het hoofd tegen de leaning en met baar knie op een stoel viel. Het eerste had eene hersenschudding ten gevolge, het, laatste eene ontsteking, die eene pijnlijke operatie nood zakelijk maakte, waaraan het slachtoffer bezweek. Een jonge Duitsche theoloog, de heer Fucbs, die verleden jaar als zendeling naar Egypte vertrok en daar ijverig werkzaam was, is volgens ingekomen berichten, op reis van Cairo naar Chatram, ten prooi gevallen aan een krokodil. Uit Salonika wordt gemeld dat he't losgeld voor kolonel Synge uitbetaald en deze onmiddellijk in vrijheid gesteld is. Twee passagiers-treinen zijn Zater dag-morgen bij het station Halle, in Pruisen, tegen elkander ingeloopen, waardoor verscheidene waggons verbrijzeld werden en zeven personen gedood, terwijl het aantal gekwetsten zeer aan zienlijk moet zijn. De botsing schijnt veroorzaakt door den verkeerden stand van een wissel, waarvan de wachter zich kort na het voorval heeft opge hangen. De vorstel ij ke verlovingen komen aan de orde. Eerst de kroonprins van Oostenrijk, daarop prins Wilhelm van Pruisen, nu weer prinses Frederika, oudste dochter van den overleden koning vaa Hannover met baron Alphons Pawel-Rammin- ge«, terwijl er geruchten loopen, dat de hertog van Genua, broeder van koning Humbert, zich verloven zal met eene zuster van koning Alphonsus van Spanje, en de reis van de koningin van Enge land in verband staat met huwelijksplannen van prinses Beatrice. Een huisbaas te Berlijn hield één van zijne bij hem inwonende huurders sterk verdacht van het voornemen met de noorderzon te willen vertrekken, zonder de achterstallige huur af te doen. Dag noch nacht liet hem dit denkbeeld rust en hij offerde daarom al zijne genoegens en dik wijls zelfs zijne nachtrust op om den kwaadwil ligen huurder in het oog te houden. Onlangs was hem echter de verleiding te sterk. Hij is name lijk een hartstochtelijk muntenverzamelaar en nu werd er op korten afstand van zijne woning eene verzameling van merkwaardige munten en gedenk penningen verkocht om van te watertanden. Hij ging er dus naar toe, zich geruststellende met de gedachte dat het al heel toevallig zou zijn wan neer zijn huurder juist in dien korten tijd zou trachten weg te komen. Deze echter, volkomen met 's mans zwak bekend, had juist op deze ge legenheid gewacht en toen de huisbaas terugkeerde, zag hij een meubelwagen voor de deur staan, waarop juist de laatste meubelstukken van zijn bovenbewoner, geladen werden. Op den wagen te springen en den koetsier te bevelen stil te houden, is nu het eerste werk van den bedrogen man. De koetsier legt echter, niettegenstaande alle protest, de zweep over de paarden en de gefopte huisjesmelker wordt, onder het gejuich der om standers, als in zegepraal, boven op het zoo lang bewaakte huisraad medegevoerd. over het ontslag van den secretaris-generaal van Algerië, met 296 tegen 188 stemmen verdaagd tot over eene maand. In de Kamer heeft de heer Spontigati een brief van den heer Farini voorgelezen, waarin hij verklaart bij zijn besluit te blijven tot het nemen van zijn ontslag als voorziter. De Kamer zal na de vacantie een nieuwen voorzitter benoemen. Groot-Britannië. Oostenr.-Hoiifj- Monarchie. In het Lagerhuis beantwoordde de heer Tisza Zaterdag eene interpellatie van den heer Apponyi. Wat de beginselen betreft, welke voorzitten bij de uitlevering vau politieke misdadigers, wees hij op de bestaande verdragen met Montenegro en Rusland, volgens welke moord en sluipmoord, gepleegd op buitenlandsc'oe vorsten en leden van een buitenlandsch vorstenhuis, niet als staatkundige misdaden beschouwd worden. Overigens zal de regeering tegenover andere regeeringen steeds het beginsel vasthouden dat misdaden, welke in ver dragen nopens de uitlevering van gewone misda digers worden genoemd als gewone misdrijven, niet als staatkundige misdrijven beschouwd kun nen worden. Prins Rudolph van Oostenrijk keert mor gen, Dinsdag, uit Brussel naar Weenen terug om de traditioneele ceremonie der voetwassching bij te wonen. Aan die plechtigheid, die jaarlijks in de Paaschweek wordt gevierd, is een eigen aardig, oud gebruik verbonden. De voetwassching wordt gevolgd door een maal waaraan twaalf grijsaards en evenveel oude vrouwen worden ge- noodigd. Zij worden bediend door de aartshertogen, terwijl zij na afloop het recht hebben om het tafelgereedschap, de borden, servetten enz. mede te nemen en nog ieder een bedrag van 30 florijnen te ontvangen. PARIJS, 21 Maart. Prins Orloff is gisteren van hier naar St.-Petersburg vertrokken. Hartmann heeft aan de justitie een brief ge zonden, waarin hij verklaart dat het schrijven, onder zijn naam in Engelsche dagbladen overge nomen, een verzinsel is. R.OME, 21 Maart. Er wordt verzekerd dat de Paus besloten heeft zijne toestemming niet te schenken aan de bijzondere maatregelen, welke in Frankrijk tegen de Jezuïeten zullen worden ge nomen. De uitzetting van andere, niet geautori seerde corporatiën zal geduld, maar niet goedgekeurd worden. De Heilige Stoel stemt toe dat deze zich moeten schikken naar de wetten. KONSTANTINOPEL, 21 Maart. De genees- heeren hebben verklaard dat de moordenaar van den kolonel Comaroff krankzinnig is. Op voor stel der Porte heeft Rusland den ambassadeur gemachtigd tot het aanwijzen van een gedele geerde ter bijwoning van de debatten in het geding. Morgen wordt het vonnis verwacht. LONDEN, 22 Maart. Aan de „Times" wordt uit Kaboel geseind: Generaal Roberts heeft een brief ontvangen, door Moosa-Khan geschreven en door alle chefs te Ghuzny onderteekend, waarin zij verklaren bereid te zijn zich aan de Britsche overheid te onderwerpen en naar Maiotain te willen komen om onderhandelingen aan te kpoopen. De heer Parnell is hedenochtend te acht uren uit Nieuw-York te Queenstown aangekomen en door twee deputatiën zijner aanhangers ontvangen. KONSTANTINOPEL, 22 Maart. De heer Corte, Italiaansch gezant alhier, heeft ten stel ligste aan Savas-pacha verklaard dat indien de zaak der vergoeding van grondgebied aan Monte negro in de plaats van Gnsinje niet vóór den LBIDBN, S3 Murt, Z. M. heeft benoemd tot commissaris des konings in de provincie Utrecht baron De Vos van Steenwijk voorzitter der Eerste Kamer ter vervanging van den heer E. C. U. Van Doorn die op verzoek eervol is ontslagen en in den Nederland- schen adelstand is verhevenvoorts tot lid in den raad van state de gepensioneerde generaal-majoor Beyen. Ten overstaan eener commissie uit Gedejp. Staten der provincie Zuid-Holland werd heden m een der localen van het provinciaal bestnur over gegaan tot de nitloting van 20 aandeelen van het uitgegeven gedeelte ad f 210,000 der provin ciale geldleening van f 300,000, aangegaan den lsten Juli 1871 tegen eene rente van 5 percent *8 jaars. Van deze leening werdei uitgeloot de volgende aandeelen: Nos. 196, 92, 5, 108, 98, 146, 76, 137, 68, 81, 51, 88, 53, 117, 113, 185, 96, 177 en 39. De aflossing dezer obligatiën zal van af 1 Juli a. s. geschieden ten kantore van den arroud.-betaalmeester te 's-Gravenhage of van de Rotterdamsche Bank te Rotterdam. De 1ste luitenant J. C. J. Van Ogten, van het wapen der infanterie, te 's-Hage, zal de be trekking van directeur op zich nemen van het Kon. Zoöl. Botan. Genootschap aldaar, na het aanstaand vertrek van den tegenwoordigen directeur. De mail uit Batavia, per Fransche pakket boot, kan hedenavond verwacht worden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Suez en zette terstond de reis voort, en de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerden denzelfden dag Kaap St.-Vincent. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 20 Maart 1880, ten overstaan van den notaris P. MallerEen huis en erf met tuin aan de oost zijde van de St.-Jorissteeg, N®. 6, Sectie D,N®.436, kooper F. T. H. Bentz, voor ƒ3050een huis en erf aan de oostzijde van de Oude Heerengracht, N°. 18, Sectie C, N®. 29, kooper J. C. Meysing q.q., voor f 2670; een huis en erf aan de oostzijde van de Langestraat, N®. 13, Sectie C, N'. 622, kooper L. Maas q q., voor 1220een huis en erf aan de oostzijde van de Speksteeg, N°. 1, Sectie B, N®.533, kooper D. Van Leeuwen, voor f 525; een dito aldaar, N®. 2, Sectie B, N°. 532, kooper I. J. Chaudron, voor f 510een dito aldaar, N°. 3, Sectie B, N°. 531, kooper J. P. Ramakers q q„ voor f 505; een dito aldaar, N®. 4, Sectie B, N®. 530, kooper G. T. L. Beenakker voor 500. Ten overstaan van den notaris mr. J. L. Klaver- wijden Een woonhuis en erf waarin met goed gevolg sedert jaren de grutterij wordt uitgeoefend, aan den Hoogen Rijndijk tegenover de Doesbrug onder Zoeterwoude, wijk H, N°. 147, Sectie B, N®. 1092, 1257, 1461 en 1462, kooper C. Van Mourik te Amsterdam, voor f 9000; een perceel weiland aan den Ouden Rijndijk, in den grooten polder onder Zoeterwoude, Sectie B, N®. 628, kooper G. Rietbergen voor f 1040een woon huis en erf in de Zonneveldsteeg, N*. 13, Sectie G, N°. 735, kooper J. C. Van Hartrop, voor f 3025; een woonhuis met tuin aan de Oude Vest, N®. 133, met binnenplaatsen, werkplaats, loods enz. en een poort uitkomende in de Paradijssteeg, Sectie H, N°. 1815, en gedeeltelijk N®. 2567 en 2572, kooper M. Sieval, voor f 5310; twee hnizen aan de oostzijde van de Pieterskerkkoor- steeg aan den hoek van het St.-Pieters-kerkhof N®. 32 en 34, Sectie G, N®. 770 en 1492, kooper J. C. Meysing voor f 8860een huis en erf aan de oostzijde van de Paradijssteeg BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft op voorstel van den heer Lepere de interpellatie van den heer Godelle, Men deelt algemeen de verwachting dat zeer spoedig een begin zal worden gemaakt met de nitvoering der wetten op bet uitzetten van vreemde geestelijken. Er wordt geloofd dat het ministerie bezig is met het ontwerpen van een besluit dienaangaande, dat de heer Grevy zal teekenen en weldra in het officiëele blad zal ver schijnen. Italië. Koningin Victoria en prinses Beatrice zijn naar Baden vertrokken. De koningin reist incognito onder den naam van gravin Balmoral. Telegrammen. Sisten dezer geregeld is, Italië van alle tusschen- komst afziet. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij is heden bij enkele inschrijving publiek aanbesteed het bouwen van eene locomotievenloods, met aan bouw voor smederij, magazijn enz.op het stati* onsterrein te Leiden. Laagste inschrijver was dè heer A. Groenendijk te Utrecht voor f 17,488. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk is benoemd de heer W. F. Menring, thans te Kampen. Geveilde perceelen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 8