Op de voordracht tot benoeming van een gewoon boogleeraar in het strafrecht, de strafvor dering eu de wijsbegeerte van het recht aan de universiteit te Amsterdam zijn door B. en Ws. geplaatstrnrs. A. O. Waller te Haarlem, G. A. Tan Hamel te 's-Gravenhage en J. Domela Nieu- wenhuis te Amsterdam. Uit Zierikzee schrijft men: Met den locaal- apoorweg over ons eiland naar den Staatsspoorweg in Noord-Brabant zal het denkelijk ernst worden. Locale opnemingen worden steeds menigvuldiger gedaan en de concessionaris, de heer De Meule- meester van Delfshaven. leidt persoonlijk de voor bereidende besprekingen met da betrokken be sturen ter uitvoering van zijn plan. Men verneemt dat zijn plan is om bet vervoer van veldproducten (voornamelijk suikerbieten) van de landerijen naar de eiders gelegen fabrieken te vergemakkelijken en op minder kostbare wijze dan tegen woordig te doen geschieden. Door wijlen den heer J. A. Vülcker is een legaat van 10,000 besproken aan de diaconie der Ned.-Hervormde gemeente te Amsterdam. De gewijzigde bepalingen op het telegraphisch verkeer lieten twijfel over, of het bewijs van voor uitbetaald antwoord in betaling zal kunnen wor den gegeven in mindering der kosten van een telegram van meer woorden dan waartoe dat bewijs recht geeft, en konden zelfs eer het tegendeel doen onderstellen. Het Hbl. kan thans nader raede- deelen dat het bewijs in betaling zal kunnen worden gegeven voor de overseining van elk tele gram, onverschillig met welke bestemming en tot welk bedrag der seinkosleD. Zijn de seinkosten hooger dan het op het antwoordbewijs uitgedrukt bedrag, dan moet het ontbrekende worden bijbe taald. Bij gebruik van minder woorden wordt echter in geen geval terugbetaling verleend. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is hedenochtend van Point de Galle vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Zevenbergen J. S. P. W. Eerens, ontvanger der registratie en domeinen aldaarbe noemd tot burgemeester der gemeente Ophemert G. De Haas, secretaris dier gemeente; pensioen verleend ten laste van den staat aan H. De Poel en H. Straatman, beiden gewezen rijksveldwachters 3de kl., opzieners der jacht en visscherij, de eerste ten bedrage van f 94 en de tweede van 330 'sjaars; aan R., zich noemende en schrijvende R. J. Hal- besma, comm. 1ste kl. bij 's rijks belast.,332 N. Steger, hoofdcomra. bij het departement van financiën, 1805; H. R. Luneman, comm. 4de kl. bij 's rijks belast., f236-, H. W. Yan Riel, essayeur van den waarborg op de gouden en zil veren werken, f 2000J. G. De Bosson, ontv. der dir. belast., ƒ813; J. Van Isterdael, comm. lste kl. bij 's rijks belast., f 335; A. M. A. B. Gobius, wed. van J. P. Helmolt, in leven ontv. der directe belastingen enz., f 720; A. E. Van Meerlantz, zich noemende en schrijvende Van Meerlant, wed. van P. Verdam, in leven ontv. der dir. belast, enz., ƒ918; L. R. Van Sandick, ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Doesburg c. a., benoemd tot ontvanger der dir. belastingen te Haarlem c. a. BUITENLAND. Frankrijk. De jaardag der commune, de 18de Maart, is door een drie- a vierhonderd personen te Parijs in eene besloten vergadering gevierd. Er is gegeten en gedronken, geredevoerd en getoost, en eene collecte gehouden ter bevordering der socialistische propaganda en het aanwerven van „soldaten voor de aanstaande revolutie". De man, die de collecte aankondigde, verzekerde dat ditmaal de revolutie zou zegevieren. Aan dronken op het heil der com mune heeft het niet ontbroken. Zoodoende had men ten minste nog wat. Dultschland. De rijkscommissie voor het veeartsenijkundig toezicht besloot de verlichting der bepaling op de toelating van rundvee uit Nederland voor te stellen indien ook Nederland alle beperkingen van den invoer van Duitsch vee opheft en het vee uit Nederland een attest van oorsprong van den vee arts verkrijgt. Er is melding gemaakt van het schrijven van den Paus aan den aartsbisschop Melchers, waarin verlof gegeven wordt tot de aangifte der namen van de aan te stellen geestelijken aan de regeering. De „Kölnischë Zeitung" doet opmerken dat het juist de wet van 11 Mei 1873 betreffende de op leiding en aanstelling van geestelijken is geweest, die tot den hevigsten strijd aanleiding gegeven heeft. Het blad meent daarom reden te hebben om te hopen dat de Curie na in alle belangrijke punten heeft toegegeven, zoodat thans ook de Staat con- cessiën kan doen. Het verzet tegen de genoemde wet dwong tot de uitvaardiging der wetten van 21 Mei 1874 en 22 April 1875 deze zullen inge trokken kunnen worden zoodra dat verzet ophoudt. Groot-Britannlê. Van vertrouwbare zijde verneemt men dat Rus land, alvorens den strijd te hervatten, beproeft Merw door list in zijn bezit te krijgen. Abdarrah- man-khan, de Afghaansche pretendent in Rus- sischen dienst, heeft namelijk kortelings, tijdeus zijn verblijf te Maimene, onderhandelingen met Merw aangeknoopt, en aan de dappere Turko- mannen aldaar een rijken buit toegezegd, indien deze hem slechts tegen de Engelschen willen steunen. Oostenr.-Hons;. Monarchie. De half-officiëele „Abendpost" schrijft: „De zeer bevredigende indruk, dien de redevoering van den minister Cairoli in de Italiaansche Kamer vau 15 dezer in Oostenrijk-Hongarije reeds na het telegraphisch uittreksel daarvan maakte, wordt nog versterkt door de kennisneming van den tekst zijner verklaringen. Overal worden ook de ver diensten van die Italiaansche afgevaardigden erkend, die het initiatief genomen hebben tot dit debat, dat een verbiijdcnd licht over den bestaanden toe stand geworpen heeft." Bualand. Het geheele souterrain van het winterpaleis, de zolders, het dak en alle bewoonde en onbewoonde vertrekken, ook de muren en schoorsteenen, zijn onderzocht en het is gebleken dat er geen vrees voor nieuwe aanslagen behoeft te bestaan, indien voortaan nauwkeurig toezicht gehouden wordt op de personen die in het paleis komen. De czaar is na dat onderzoek weder in het paleis gaan slapen, maar eiken nacht in een ander vertrek. Het leven, dat hij tegenwoordig leidt, is, naar wordt medegedeeld, werkelijk beklagenswaardig. Hij eet geene spijzen en drinkt geen wijn of andere dranken, die niet in zijne tegenwoordigheid door anderen geproefd zijn; het water der baden welke hij gebruikt, moet eerst door zijn lijfarts onder zocht worden, en eiken avond voordat hij slapen gaat, worden het slaapvertrek en de aangrenzende, daarboven en daaronder liggende vertrekken nauw- keorig onderzocht. De keizer is zeer zenuwachtig, wil van niets meer hooren, en zelfs de parades, waarin hij anders veel belang stelde, houden hem niet meer bezig. De niet-uitlevering van Hartmann heeft hem nog meer ontstemd en tegen de Fran- sche republiek, jegens welke hij toch al nooit zeer gunstig gestemd was, verbitterd. Ook op den grootvorst-troonopvolger moet deze zaak haren invloed niet gemist en wat hem nog van vriend schap voor Fransche elementen was overgebleven, volkomen uitgedoofd hebben. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 18 Maart. Er bestaat verschil van gevoelen tusschen Aleko-pacha en generaal Strecker over de ongeregeldheden te Kirdjale. Aleko-pacha zond dientengevolge aan de Porte een rapport, waarin hij de houding van den generaal afkeurt. De heer Schmidt, directeur voor de financiën, heeft zijn ontslag ingediend. PARIJS, 19 Maart. Hedenavond zal aan het departement van biunenlandsche zaken eene con ferentie plaats hebben tusschen de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie en de sectie- presidenten van den Raad ran State over de maat regelen, tegen de godsdienstige congregatie te nemen. De prefect van politie heeft aan de com missarissen van politie een gedetailleerden staat gevraagd van de congregatiën te Parijs en in de departementen. KONSTANTINOPEL, 19 Maart. De commissie, belast met bet onderzoek van den moord op kolo nel Comaroff, heeft gisteren weder verscheidene getuigen gehoord. Vijf geneesheeren hebben den moordenaar onderzocht, om te ontdekken of hij al dan niet krankzinnig is. Heden wordt geen zitting gehouden. Zaterdag verwacht men het rapport, der geneesheeren en het vonnis. Aan de gisting, welke te Smyrna was ont staan ten gevolge der waardevermindering van gemunt geld, is een einde gekomen. WEENEN, 19 Maart. Vorst Alexander van Bulgarije vertrekt Maandag a. s. van St.-Petersburg en begeeft zich rechtstreeks naar Sofia. Het Huis van afgevaardigden heeft het ont werp van wet tot uitgifte van 20 millioen goud- rente bij derde lezing aangenomen met 251 tegen 134 stemmen. In antwoord op de interpellatie be- treffeude de beweerde vervolging der prol est anten in Bohemen zeide de minister van eeredienst en onderwijs dat de overheid aldaar in haar optreden tegen wettig niet erkende kerkgenootschappen nooit is afgeweken van den wettelijken bodem en dat van eene vervolging der Evangelische Bohemers nimmer sprake kan zijn. DRESDEN, 19 Maart. De Koning is ziek. Hij lijdt aan catharrale koortsen. Heden is zijn toestand iets beter. ST.-PETERS BURG, 19 Maart (N. R Crt.). Aan het St.-Petersburgsche blad de „Golos" is het recht ontnomen om annonces te plaatsen, tot straf voor een artikel, waarin de Derde Afdeeling te scherp over den hekel werd gehaald. CAIRO, 19 Maart. De Italiaansche regeering vraagt het recht van veto voor elk lid der commissie van liquidatie, ten einde een tegenwicht te vormen tegen de meerderheid van stemmen van Frankrijk en Engeland. LONDEN, 49 Maart. Eenige ochtendbladen bevatten een brief van Hartmann, waarin hij be kent de dader van den aanslag te Moskou ge weest te zijn en bericht dat. hij weldra naar Amerika zal vertrekken. ATHENE, 19 Maart. In de Kamer van afge vaardigden werd gisteren door de oppositie eene motie voorgesteld, houdende verklaring dat de begrooting niet in overeenstemming is met 's lands fiuanciëelen toestand en dat de politiek der regee ring afkeuring verdient. Met 99 tegen 93 stemmen nam de Kamer deze motie aan. Men verwacht daardoor de aftreding van het ministerie. ATHENE, 20 Maart. De koning heeft den heer Tricoupis uitgenoodigd een nieuw ministerie te vormen. Naar men verzekert, zal de heer Tri coupis die taak aanvaarden en zullen op zijn ver zoek de zittingen der Kamer eene week worden uitgesteld. NX arlitberichten. Leiden, 20 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 12 hectoliter f 11.50 a 12.50. Zomertarwe 12 hectol. f 10.a 10.50. Winterrogge 17 hectol. 7.25 a f 7-75. Zomerrogge 17 hectol. f 6.75 a f 7.Zomer- gcrst 13 hectol. 5.50 a ƒ6.Chevalier-gerst 13 hectol. 7.25 a f 7.75. Zware Haver 1* hectol. f 4.75 a 5.25. lichte Haver 14 hectol. f 4.a 4.25. JUuivenboonen 10 hectol. f 8.75 a 9.25. Paardenboonen 8 hectol. f 7.50 a f 8.50. Grasboter 4320 kilogr., lste qnalit. 1/a vat f 72.a/76. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat f 64.a f 68.Grasboter 1st* qualit. per kilogr. 1.80 a f 1.90., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.60 a ƒ1.70. Lange Zwarte Turf 21000 dnhb. hectol. 0.25 a 0.30. Schiedam, 19 Maart. Moutwjjn 11.75 Jenever ƒ17.25. Amst. proef 18.50. Spoeling per ketel 1.30; door de Schiedamsche spoeling-commissie werd ze voor 1.60 per ketel verkocht. Zwolle, 19 Maart. Op de heden alhier gebonden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe 10.25 a 10.50, Kogge f 7.a 7.25, Boekweit 7.40 a/7.80, Gerst/6. a f 6.25, Paardenboonen 8.50 a 9.Aardappelen 2.60 a 4.alles per heet. Boter per KG. ƒ1.40 a 1,65, per 1/g vat/26 a f 33.Eieren 3.30 a 4.per 100 stuks. Vee. Aan gevoerd op de markt 736 en op de stallen 400 stoks. De han del was heden ving, prijzen stationair. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 135 a 280, dito Schot ten of Vaarzen 110 a 225; guste koeien voor de vetweide 100 a 160, dito Vaarzen 80 a 135, zomer kalvende Koeien 110 a 165; Ossen voor de bak f 80 a 160, jar. springstieren f 70 a 130; vaarspinken 100 a 140; Pok kalveren 40 a f 60, nuchtere Kalveren f 4.a ƒ9.vetta Koeien en Ossen per KG. 72 a 80 c., dito Stieren 60 a 66 c. dito Kalveren 80 a 95 c., dito Schapen 60 a 65 c., Lammeren per stuk 12 a f 18. Varkens: op 40 wagens aangevoerd 250 Biggen; 6 w. golden ƒ8 a 11.10w./10.a/12.drach tige J 38 a 62, magere dito 18 a 39. Vette levende dito per KG. 52 a 57 c., dito voor Londen 40 a 42 c. Londen, 19 Maart. Boter, Friesche 143/. Tarwe over het geheel prijshoudend. Meel flauw. Mais 6 p. hooger.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2