N°. 6164 Maandag 222 Maart. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD! PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per S Kaanden.1.10. Franco per post.a 1.40. Abonderijjke Remmen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vaa 16 regel*1.05. Iedere regel meer. 0.17J. Groeten letten naar plaatsruimte. STADS-H IdRICHT EN. BURGEMEESTER sk WETHOUDERS tan LEIDEN; Herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9den Jannari 1868 (gemeenteblad N'. 1) de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 26sten Maart e. k. zal worden gekonden op Woensdag den 24sten Maart te voren. Burgemeester en Wethondera voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 11 Maart 1880. E. KIST, Secretari». LEIBEN, 20 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer W. L. P. A. Molengraaff, geb. te Nijmegen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift„Internationale avarij-grosse regeling". Ter vervulling van de vacature ontstaan 'j door het vertrek van ds. Baart de la Paille is door het kiescollege der Ned.-Hervormde gemeente alhier het volgende drietal van predikanten opge maakt: dd. E. E. Gewin te Renkum, A. Renier te Bergambacht en E. A. Lazonder te Zegveld. Maandag, Dinsdag en Woensdag a. des avonds van zes tot tien uren, zullen in het ge bouw op de Pieterskerkgracht de overgangs examens plaats hebben van de leerlingen der scho len van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix." Tijd en plaats van de tentoonstelling der teekeningen en werkstukken zullen eerst later bekend gemaakt worden. Wij vestigen op deze examens de aandacht. Ze kunnen door belangstel lenden worden bijgewoond. De minister van waterstaat heeft akn Yan Leeuwen en Swerver-te Alkmaar, voor het tijdvak van 26 Maart tot en met 7 Mei a. s., vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van vee tnsschen Vijfhuizen en Leiden en tusschen- gelegen plaatsen. Van goed onderrichte zijde zegt de Dordr. Courant te vernemen dat het door sommige dag bladen medegedeelde bericht, alsof te Leiden en te Middelburg de leerlingen van de moderne predikanten, die belijdenis hebben afgelegd in bijzijn van oud-ouderlingen, en die dus niet van wege den kerkeraad kouden zijn gemachtigd, toch in het lidmatenboek zijn ingeschreven, geheel be zijden de waarheid is. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6077 volwas sen personen en van 810 kinderen. Het verslag omtrent het sectie-onderzoek van de conventie betrekkelijk het kanaal van Gent naar Terneuzen en het naasten van den spoorweg AntwerpenHollandsch Diep is verschenen. Na eenige voorafgaande opmerkingen ten aanzien van het tijdstip van indiening en enkele bedenkingen tegen den vorm van het wetsontwerp ging men tot de beoordeeling van den hoofdinhoud der con ventie over en vestigde daarbij in de eerste plaats de aandacht op het belang van Terneazen. Naar het oordeel van eenige leden zou die gemeente, indien het kanaal naar Gent ook voor grootere zee schepen bevaarbaar werd gemaakt, een aanmerkelijk verlies lijden. De groote meerderheid echter meende dat wanneer dit verlies voor Terneuzen van eene soort van stapelrecht het eenige bezwaar was, de conventie daarop zeer zeker geen schipbreuk zou mogen lijden. Is het kanaal verbeterd en knnnen de zeeschepen met ongebroken last doorvaren, dan zal ook de scheepvaart naar Gent aanmerkelijk toenemen en zal Ternenzen daardoor waarschijnlijk grooter voordeden trekken dan het door het niet- overladen zou derven. Verder werd opgemerkt dat bij de thans gesloten conventie niets hoegenaamd omtrent de spoorwegtarieven bepaald wordt. Van de zijde van tegenstanders van de tegenwoordige conventie werd die wijze van handelen der Neder - landsche regeering streng gegispt. Naar veler meening telde men het bezwaar te licht, dat eene Belgische maatschappij in het bezit blijft van spoorweglijnen op Nederlandsch gebied en hel daardoor in hare macht heeft, om op dat gebied het vervoer, niet alleen naar België en Erankrijk, maar ook naar Engeland en niet minder van Enge land, via Vlissingen en VchIoo, naar Duitschland te belemmeren. Het financiëel bezwaar, in den aankoop voor 7 a 8 millioen gelegen, werd van deze zijde volmondig erkend, en ook deze leden wenschten daarom van de regeering inlichtingen omtrent het vermoedelijk aandeel van de schatkist in de opbrengst der lijnen. Dit jaar zullen o. a. in werkelijken dienst worden opgeroepenvan 14 Aug. tot 18 Sept. de milicien-verlofgangers der lichting van 1877 van het regiment grenadiers en jagers en van de acht regimenten infanterie; van 24 Juli tot 28 Aug. die der lichting van 1877 van het 1ste reg. en van 14 Aug. tot 18 Sept. van het 2de, 3de en 4de reg. huzaren; 2de reg. veld-artil lerie: van 14 Juli tot 14 Aug. de verlofgangers der lichting van 1877 van de 2de, 5de en 6de batterijvan 23 Aug. tot 25 Sept. die van de 4 ste, 8de en 4de batterijvan de compagnie artillerie-transporttrein en van de compagnie trans porttrein bestemd voor den administratieven dienst. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij is, na discussie, met algemeene stemmen eene motie van den heer Mouthaan aangenomen, in hoofdzaak strekkende om aan het bestuur in overweging te geven de reeds bekend geworden of nog in te dienen voorstellen aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen en naar aanlei ding daarvan, met of zonder overleg met de regee ring, nadere voorstellen te formuleereD, om deze in eene daartoe te beleggen vergadering aan het oordeel van aandeelhouders te onderwerpen. Wegens de invallende Paaschvacantie werd de dies natalis der Utrechtsche hoogeschool reeds gisteren, een week vroeger dan andere jaren, fees telijk herdacht. De driekleur woei van den Dom toren en van openbare en bijzondere gebouwen. De rector magnificus dr. E. Mulder sprak in het groot auditorium der universiteit eene redevoering uit in de Nederlandsche taal over „analyse en synthese in de natuurwetenschappen". Een talrijk publiek woonde die plechtigheid bij. Des middags hielden de studenten een rijpartij met een vijftigtal rijtuigen en 's avonds werd door het studenten corps eene serenade gebracht aan de professoren, die zich aan een diner, ten huize van den heer Smit in de Maliebaan, waarbij curatoren en eenige autoriteiten waren genoodigd, vereenigd hadden. Naar men verneemt, heeft het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland het besluit van het klassikaal bestuur van Dordrecht als zouden er bij de gemeente aldaar geen ouderlingen ontbreken, omdat het klassikaal bestuur beweert dat het vonnis van Gelderland, waarbij de ouderlingen zijn ge schorst, geen vonnis is, vernietigd. Het provinciaal kerkbestuur verklaart dat het klassikaal bestuur met zulk een besluit zijne bevoegdheid is te buiten gegaan; het stelt dat bestuur aansprakelijk voor de gevolgen van dit even onberaden als onwettig besluit, en draagt aan dat bestuur op om, bij de tijdelijke ontstentenis van ouderlingen te Dordrecht, de belangen der gemeente met de meeste nauw gezetheid te behartigen. De toestand van prins Alexander moet vol gens een residenliebrief in het Z. D. in den laat- sten tijd niet te best wezen. De Prins moet veel bedlegerig zijn en onthoudt zich bijna geheel van het genot van de buitenlucht. Men spreekt er dan ook van dat de Prins, tot herstel zijner gezond heid, weder eene reis naar het buitenland zou onder nemen. Dat lijden van den jeugdigen Vorst zou dan ook de reden zijn, waarom hij op den jaar dag zijns koninklijken vaders niet ten paleize ver scheen. De zittingen van den Raad van State woont hij ook niet meer bij, waaruit wel kan wor den afgeleid dat hij zich nog niet iu staat gevoelt om eenige werkzaamheid te verrichten. De Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft besloten, naar aanleiding van de jongste ongunstige berichten omtrent den toestand van den Rotterdamschen waterweg, nogmaals een adres aan den minister van waterstaat te zenden, waarin wordt aangedrongen op spoedige en krachtige maatregelen tot verruiming van dien waterweg. Van dit adres zal een afschrift gezonden worden aan de leden der Tweede Kamer. Naar aanleiding van het proces Pincoffs- Kerdijk, dezer dagen door den hoogen raad behan deld, zegt de schrijver van den „Haagschen Kout" in de Pr. Gron. Crt. o. a. dat in den aanvang de leelijke zaal met hare ontelbare bogen vol was, maar van lieverlede de stroom van bezoe kers verminderde. Hetgeen hem in dit getuigen verhoor opnieuw getroffen en gehinderd heeft, is de lange, vormlooze manier, waarop de getuigen door den voorzitter worden toegesproken. Het gaat niet aan dat een rechter, hij moge een simpel kantonrechter of een voorzitter van den hoogen raad zijn, een getuige toespreekt, alsof deze zijn oppasser of schoenpoetser was. In plaats van op bijna onverstaanbare wijze, met de hand voor den mond hetgeen Demosthenes toch nooit geleerd heeft kort en bits te vragen: „Je naam?... ouderdom?" enz., zou men, onver schillig of de getuige een lid der Tweede Kamer of een kantoorlooper is, de goede vormen in acht kunnen nemen. Af- en toesnauwen behoort op de Vischmarkt, niet in den Hoogen Raad thuis. De schrijver herinnert zich hieromtrent een voorval, dat jaren geleden aan de arrondissements rechtbank te 's-Hage plaats had. Een apotheker aldaar, een zeer fatsoenlijk, achtenswaardig man, die zich veel met het verkoopen van geheime middelen, zooals het buitenland die van alle zij den toezendt, bezig hield, werd voor de rechtbank ter verantwoording geroepen. De voorzitter sprak hem toe en zeide o. a.„Nu moest jij maar eens vertellen hoe dat in jou winkel gaat met die geheime middelen" enz. De apotheker ant woordde: „Ik kan jou dat dadelijk vertellen, al3 jij er niets op tegen hebt.„Weet je wel tot wien je spreekt?" vraagt de voorzitter. „Zeker weet ik dat", luidt het antwoord; „maar als men mij met jij en jou toespreekt, wensch ik voor den president niet onder te doen." De voorzitter begreep den wenk en zette het verhoor in een meer gepasten vorm voort. Opmerkelijk blijft het intusschen, dat juist in ons land, waar het gevoel voor vrijheid en onaf hankelijkheid zoo groot is, de toon der rechters, ontvangers en ambtenaren tegenover den burger, met wien zij in aanraking komen, zoo barsch en aanmatigend kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1