Voor het hof van assises van het dep. Aude stond eergisteren terecht een 15-jarige moor denaar. Zijn slachtoffer was een knaap van 4'/j jaar. Op den 12den October 1879 verdween de kleine Adrien Sancey, de zoon van een spoorwegbeambte; men vond den volgenden dag een kleedingstuk dat hij had gedragen en later het lijkje van Adrien onder een hoop wijnranken in een kleinen kuil. Het lijkje was naakt, op de voeten na; in het gelaat waren verschillende wonden, de schedel was verbrijzeld en het lichaam gruwelijk verminkt. Adrien was met zijn 7-jarig broertje Pierre, een halve idioot, gaan wandelen. Eugène Radonde had hen vergezeld, Pierre heengezonden en Adrien ver moord, waarop hij naar zijns vaders huis terug keerde. Welke drijfveer hem bewoog, wilde hij niet bekennen. De jonge moordenaar stond reeds lang in een slechten reuk. Het hof heeft hèm veroordeeld tot twaalf jaren gevangenisstraf, in een verbeterhuis te ondergaan. Door eene ontploffing in deDrumoyae- steenkolenmijn bij Glasgow werden twee man zwaar en twintig licht gewond. Jakob Lincoln, de broeder van den vroegeren president der Veraenigde Staten, is in eene fabriek, die hij exploiteerde in Virginië, ver moord. De aanleiding tot don moord was diefstal. Te Nieuw-York ontvangen berichten melden dat de Indianen ia Zuid-Colorado weder ettelijke blanken hebben omgebracht. Men herinnert zich hoe onlangs in Dnitschland een hoofdambtenaar van het departe ment van oorlog zich van kant heeft gemaakt toen de verduistering van aanzienlijke geldsommen, waaraan hij zich had schnldig gemaakt, werd ontdekt. Dergelijke ontdekkingen moeten thans gedaan zijn ten aanzien van de administratie der nationale porseleinfabriek van Sèvres. Een onderzoek is ingesteld, een rapport is aan de regeering uit gebracht, en naar men verzekert zijn verscheidene hooggeplaatste ambtenaren zeer gecompromitteerd. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Februari. Te Loemadjang is de toestand niet bevredigend. De een spreekt van hongersnoodo de ander van gebrek. Het laatste is waarschijnlijk het meest juist. Ook in het Malangsche is de toestand treurig. De tabaksoogst mislukte, de rijstoogst viel tegen en van de djagoeng (hoofdvoedsel na de rijst) kwam zoogoed als niets terecht. Rijst wordt overvloedig per spoor aangevoerd, a 10 de picol. Er heerscht geen voedsel-gebrek, maar geldgebrek. Oorzaak zijn de te zware heeren diensten, die door sommigen berekend worden op 150 dagen in het jaar. Veel dessa-verloop is een van de gevolgen. Gebrek heerscht ook in het Solosche. In het Gadoeansche kost de rijst ƒ16 a ƒ17 per picol; het bestuur van Madioen heeft verboden rijst aan ingezetenen van andere residenties te verkoopen en prins Mangkoe Negoro heeft 5000 beschik baar gesteld om onder zijne onderhoorigen in het Karang Pandansche te verdeelen, opdat zij in hun onderhoud zouden kunnen voorzien tot den aan staanden padioogst. Uit een particulier schrijven uit Djambi is het volgende ontleend„Met eerbied werd ik ver vuld bij het graf van den te vroeg ontslapen Schouw Santvoort. Eigenaardig is het, dat de be volking der kampong Solok (op ongeveer 50 pas sen van onze militaire versterking gelegen) zich steeds een omgang getroost om dat graf niet te passeeren. De Djambinees is blijkbaar bevreesd voor het stoffelijk overschot van den man, die daar zoo eensklaps en onopgemerkt het leven verloor. Maar het volksverhaal maakt van den overledene dan ook een offer, dat op de bede van een Betoca door Allah aan het heil der Djambineezen is ge bracht." Men verneemt dat de geëmployeerde van de Factorij der N. II.-M. te Pekalongan verdwenen is, althans zijne tegenwoordige verblijfplaats is niet bekend. Bedoelde geëmployeerde zou, naar men wil weten, handelingen hebben gepleegd, die bezwaarlijk zonder onaangename gevolgen den toets van een onderzoek zouden kunnen doorstaan. Uit Solo wordt in de Soer. Crt. over de onveiligheid te Djebbres en Mesen geklaagd. De politie is en blijft slecht in de Vorstenlanden en voor een deel onbezoldigd. Nog onlangs had de heer L. v. B., na zevenmaal bestolen te zijn, een der dieven weten te vatten. Het bleek een bekende gauwdief te zijn; hij werd in handen der politie gesteld en ontsnapte natuurlijk terstond. Er is uitgerekend dat het land zich een nadeel van ongeveer acht ton berokkend heeft door een te duur zout-contracl voor Java's Noord kust en de Buitenbezittingen. De landraad van Samarang heeft den loerah Sanawidjojo van dessa Doeplang, district Singen Kidoel, wegens misbruik van vertrouwen, hem door zijn dessagenooten betoond, veroordeeld tot drie jaren dwangarbeid en f 1000 boete. Door den goavemeor-geaeraal tab Nsd.-InditS zgs de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof mar Eeropa, w. z. een dee hoofding. 1ste kl. bij den waterstaat ea 's lands bnrg. op. werken, insp. in de tweede afd., J. P. Van Mansvelt. Benoemd: tot lid in den raad van just, te Batavia, mr. B. G. D. 6. Waasink; tot griffier bij den landraad te Djoewsna (Japara), B. De Torbal; tot voorzitter van de land raden te Pasoeroean en Baegil (res. Paseeroeae), mr. C. Raach; tot lid in den raad van jnst. te Padang, mr. L. H. Rnmbon- net; by den dienst der Staatsspoorw. op Java, tot ingen. 2de kl., R. A. J. Snethlage en R. H. J. Spanjaard; tot adj.-ing. lste kl. E. Wyss; tot adj.-ing. 2de kl. J. A. Kerkhoven. Ge plaatst: sis hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Kendal (Samarang), F. G. L. Haanstra; te Batavia, de be noemde ingenienrs 2de kl., W. F. Vogelzang en de waarn. opzichter 2de kl. R. Tb. Nijlaod; te Kendal (residentie Sama rang), de benoemde adsp.-ingeniear R. A. Van Sandick; te Kedirie, de ben. adsp.-ing. dr. F. G. Van Bnaren. Ingetrok ken: De detaeheering bij het dep. der marine van de opzich ters lste en 2de kl. L. Van der Tas en K. Bnrm, met bepa ling dat ay zullen worden geplaatst, resp. te Serang (resid. Bantam) en te Cheribon. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, w. z., aan den voorz. van de landraden te Padang en Priaman (Sumatra's Westkust), mr. W. J. Essers, aan den 2den commies bij het dep. van fin., D. A Hemkeo, aan den onderw. 3de kl. by het op. 1. ond. voor Europeanen en met dezen ge- lijkgestelden in N.-Indiê, H. W. De Beyl, en aan den 2den commies ter algemeens secretarie F. R. Seelig. Benoemd: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samaraug mr. P. Brooshooft; tot griff, by den raad van just, te Amboina.mr. H. Bakker; tot omg. rechter in het gouvern. Celebes en onderh., mr. P. H. F. Junius; tot griff. bij den omg. rechter in de 2de afd. op Java en Madoera, mr. G. S. J. Van Ronkel. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd met behoud van recht op pensioen, de majoor B. E. Makers en de kapt. F. De Lannoy, beiden van het wapen der inf.op verz. eervol, wegens volbrachten dienst tijd, met behond van recht op pensde kapt. der inf. C. W. Kiutc ed W. Mnnder; de late luit. der inf. H. G. Balfour van Burleigh; op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensjtyd, met beh. van recht op pens. en onder toekenning van den titul. rang van luit.-koloneï, de maj. der inf. W. Q. E. Vetter. Benoemd: tot milit. commandant der Lam- pongsche districten, de kapt. der inf. D. Brake); tot 1 sten luit.- kwartierm. de 2de luit. der cav. B. W. H. Weber. Gesteld op non-aotiviteit: artillerie: de kapt. J. II. Van der Burg. Hersteld in activiteit: mil. geneesk. dienst: de off. van gez. lste kl. J. G. Kroon. Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.- Indië aan den eersten luit. der inf. M. C. De Vos; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der art. J. F. Dormaar, en aan de lste luits. der inf. F. D. Triebei en G. H Kr nil. Geplaatst: kapt. der inf. A. D. I. De Man te Atjeh lste lnit. inf. H. F. Meyer te Atjeh; lste luit. art. H. W. Van Rbyn te Soerabaya; lste luit. art. W. I. C. B. Droogle ver Fortuyn te Batavia; lste luit. kwartierm. K. L. Knanff te Batavi»; allen onlangs nit Nederland aangekomen. BUITENLAND. Duituchlaiid. De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing de rijks-begrooting, overeenkomstig de bij de tweede lezing genomen beslissingen, alsmede de wet op de middelen en de leeningwet goedgekeurd en daarna zijne zitting tot den 6den April verdaagd. De commissie voor de wet tegen het socialisme heeft met 10 tegen 3 stemmen den duur dier wet tot den SOsten September 1884 voorgesteld in plaats van tot 1886, zooals de regeering verlangt. Ten aanzien van de zoogenaamde paragraaf be treffende den staat van beleg heeft zij eene ver klaring goedgekeurd, inhoudende dat verbanningen van rijksdag- en landdagleden gedurende de zit tingen niet van kracht zijn. Spanje. De ministerraad, onder voorzitterschap des konings vergaderd, heeft gisteren Eiduayen benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, Bastillos tot minister van koloniën, en Corgayon tot minis ter van finauciën. Groot-Britannië. Aan de „Temps" wordt uit Londen bericht dat koningin Victoria in het voorjaar met keizer Wilhelm een samenkomst zou hebben en dat zij dan met prinses Beatrice naar Italië zou gaan dit laatste zou in verband staan met het huwelijk der prinses met een Italiaanschen prins. In het Lagerhuis heeft de minister North- cote, den heer Gourley beantwoordende, gisteren gezegd dat, daar generaal Roberts thans op de hoogte tracht te komen van den toestand te Ghuzny, de regeering niets omtrent onderhandelingen met Mahomed-Jan had mede te deelen. Rusland De veldtocht tegen de Teke-Turkmenen zal in expedities op kleine schaal plaats hebben en waar schijnlijk twee jaren duren. Spoedig zal daarmede een begin worden gemaakt, daar de groote hitte later de operaties zon beletten. Generaal Skobeleff zal als opperbevelhebber reeds in de volgende week van Petersburg vertrekken. Telegram me». MADRID, 18 Maart. De literarische conventie met Nederland en België is een half jaar verlengd. KONSTANTINOPEL, 18 Maart. De heer Radolinski heeft bij de Porte aangedrongen op maatregelen in het belang van de veiligheid te Salonika. De moordenaar van den kolonel Comaroff heeft zijne misdaad bekend. Zijn verdediger betoogt dat hij krankzinnig is. Het rechtsgeding duurt voort. WASHINGTON, 18 Maart. Naar men ver zekert, heeft de president Hayes den gezant der Vereenigde Staten in China verzocht zijn ontslag in te dienen. LONDEN, 18 Maart. Lord Hartington is on gesteld. PARIJS, 18 Maart. De Kamer heeft het recht op ruwe koffie op 156 fr. en op gebrande koffie op 208 fr. vastgesteld. Zij besloot tot den vrijen invoer van tabak ten behoeve van de regie, en tot geheel verbod van invoer voor particuliere rekening. ROME, 18 Maart. De Kamer van afgevaar digden heeft heden de beraadslaging over de bui tenlandsche staatkunde voortgezet. In den loop der discussie zeide de heer Mancini dat de heer Bonghi de linkerzijde met Olympischen trots be jegende; hij werd daarvoor door den president tot de orde geroepen en uitgeuoodigd zijn taal te maligen. De heer Mancini protesteerde, doch de voorzitter handhaafde het terugroepen tot de orde, waarop de heer Mancini verklaarde van het woord af te zien. Deze verklaring werd door de linkerzijde met gejuich begroet en een onbeschrij felijk tumult volgde, ten gevolge waarvan de heer Farini den voorzittersstoel verliet, hetgeen de toe juichingen van de rechterzijde uitlokte. De afge vaardigden der rechterzijde drongen de afgesloten ruimte binnende ministers verlieten de zaal en de vice-president hief te midden van eene buitenge wone verwarring voor een half uur de zitting op. ST.-PETERSBURG, 18 Maart. De berichten over de Russische expeditie in Centraal-Azië worden bevestigd. Ze zal op beperkten voet plaats hebben, twee jaren duren en den oostelijken oever der Caspiscbe Zee tot basis nemen. Het aantal troepen zal beneden de 10,000 man zijn. De kosten worden geraamd op 10 millioen roebels. ROME, 19 Maart. Ten gevolge van de onstui mige tooneelen in de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Farini zijn ontslag als voorzitter der Kamer ingediend. In een gisteren door de rechterzijde gehouden bijeenkomst is besloten geen nieuw hoofd in plaats van den heer Sella te benoemen. De heer Cavalotti is voorloopig met de leidiDg der partij belast. LEIDEN, ld Maart. In tegenwoordigheid van de genoodigde auto riteiten en van de leden met hunne dames, der inzenders en verdere bezoekers had hedenmiddag om één uur in de sociëteit „Vereeniging" te Haarlem de feestelijke opening plaats van de groote vijfjarige tentoonstelling der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De tentoonstelling voldoet alleszins aan de verwachting. De inzendingen der hyacinten zijn talrijker en gewichtiger dan ooit. Ook de inzendingen van andere bolgewassen zijn talrijk en fraaidaarentegen vindt men minder andere bloeiende planten. De planten en gewassen, bol- en knolgewassen zijn in de groote sociëteits zaal sierlijk gerangschiktdoor groote groene sier planten zijn de wanden op behoorlijke hoogte ge dekt, en daardoor wordt een fraaie achtergrond gevormd, tegen welken de tentoongestelde verza melingen zeer goed uitkomen. Het orkest is her-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2