Zaterdag 20 Maart. N°. 6163. A*. 1886. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per poeta 1.40. AboBBeilylte Nomnaena 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Th 1—8 rtfcti Iedere reftl mee Greotere letten 1.08. a 8.17*. LEIDEN, 19 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. J. Van Heyst, geb. te Wijk-bij-Duurstede, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Opmerkingen over de artikelen 19051908 Burgerlijk Wetboek." Het was eene harde teleurstelling voor de tal rijke leerlingen van de Zondagscholen, die onder het bestuur van dr. Knappert door eenige Leid- sche dames gehouden worden, toen omstreeks Kerstmis de gewone jaarlijksche feestviering we gens het heerschende roodvonk geen plaats kon hebben. Geen Kerstboom, geen avond in de Stads gehoorzaal Geene bijeenkomst van ouders en kinderen en onderwijzeressen en belangstellenden! Geen warme melk, geen koek en geene geschenken om de herinnering aan den feestelijken avond levendig te houden! De jongeluitjes hebben het zich moeten getroosten, maar dat zij voor die teleurstelling schadeloos zonden gesteld worden zóó als gisteravond is geschied, hebben zeker noch zij, noch hunne ouders vermoed. Het jaarlijksche "feest kon met Kersttijd niet doorgaan, maar het is nü gevierd en de aanlei ding door het uitstel gegeven, om er eenige af wisseling in te brengen, is niet ongebruikt ge laten. Zeer terecht begreep men dat het volstrekt niet met het godsdienstig karakter der Zondag- :holen in strijd zou zijn, indien de kinderen eens door iets anders dan door een Kerstboom in gepaste vroolijkheid dezen avond werden bezig gehouden het kwam er slechts op aan den rechten toon aan te slaan en te bewaren om met dankbare voldoening te kunnen eindigen. Wie het genoegen smaken mocht het feest bij te wonen, zal zeker gaarne getuigen dat het in alle opzichten uitstekend is gelukt. De orde liet, naar gewoonte, niets te wenschen over, en toen de kinderen, meer dan vijfhonderd in getal, hunne plaatsen hadden ingenomen, de dames zich tnsschen hen hadden nedergezet en de ouders de galerij gevuld, toen leverde de Stads gehoorzaal een aanblik op, zóó vriendelijk en zóó feestelijk, dat juist gepast het kinderkoor het blijde liedje van godsdienstige dankbaarheid aanhief. En daarna trad de heer Okhuyzen uit Rotterdam op, en hield, gelijk hij beloofd had, het jonge volkje alleraangenaamst bezig. Zoowel hetgeen hij in de eerste afdeelingen van zijn programma hun liet zien, als de lichtbeelden, welke hij ten slotte te aanschouwen gaf, bewezen hoe uitnemend hem eene dergelijke taak is toevertrouwd. Herhaaldelijk gingen de juichtonen op, ook natuurlijk als er lekkernijen en andere kleine geschenken onder de kinderen werden rondgedeeld. Door de milde bijdragen namelijk van vele belangstellenden kon dit feest weder op onbe krompen wijze worden ingericht en wie er aan had bijgedragen en de gepaste stemming van jong en oud mocht gadeslaan, kon zich overtuigen dat hij aan eene goede zaak had medegewerkt. Terecht mocht dan ook eindelijk dr. Hagen, uit naam van de kinderen en hunne ouders, een woord van dank richten vooreerst tot de dames, die zich zooveel moeite voor dezen avond hadden getroost, evenals wekelijks in de scholenook tot dr. Knappert, die, als het hoofd van geheel deze inrichting, steeds onvermoeid de dames ter zijde staat, en eindelijk al de aanwezigen opwekken om met een Gezang uit den Vervolgbundel, waarin aan den Gever alles goeds eerbiedig dankbare hulde gebracht werd, de feestviering te besluiten. Het was een kostelijke avond, dien de Vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" gisteren in den schouwburg alhier weder aanbood. Eerst een schooue opvoering van De Bauville's tooneel- spel „Gringoire", daarna een meesterlijke voor dracht van Coppóes „Werkstaking" door den heer Louis Bouwmeester en eindelijk Van Mauriks vermakelijke klucht „De Buren." Kunst in het spel en kunst in de voordracht was van alles de grondtoon. Jammer, dubbel jammer echter, dat alle rangen, vooral bij de vorige voorstellingen vergeleken, zoo slecht bezet waren. Zooals wij reeds voor een paar dagen er aan herinnerden, zou onze geachte stadgenoot de heer J. Baert gisteren het voorrecht genieten zijn gou den jubilé als stadsdokter te vieren. Reeds in den vroegen morgen vervoegden zich ten zijnent com missies van zijne armenwijk en van de gebuurten van wijk 5, 6, 7 en 8, die hem kwamen geluk- wenschen en met eene toepasselijke toespraak ee» bouquet vereerden. De burgemeester en wethou ders kwamen hem eveneens begroeten. Het college van stadsdoctoren bood hem insgelijks een cadeau aan. Het armbestuur der Israëlietische gemeente zond een brief van belangstelling, evenals de ver gadering van het Huiszittenhnis. Het Roomsch- Katholiek armbestuur en de regenten van het weeshuis kwamen in persoon. Vele particulieren brachten den grijzen jubilaris een bezoek en ook vele stoffelijke bewijzen van achting vielen hem ten deel. Aller wensch is dat hem de krachten mogen geschonken worden om nog lang ten nutte zijner lijdende stadgenoot en werk zaam te blijven. Den llden April a. s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat dr. S. S. Rosenstein, thans hoogleeraar alhier, zijne loopbaan als arts begon. Op dien dag zullen zijne oud-leerlingen en leer lingen hem een bewijs van hunne waardeering van zijn onderwijs aanbieden. Diakenen der Nederduitsch-Hervormde ge meente te Rotterdam hebben aan de Tweede Kamer een adres ingediend met verzoek om de voorge stelde rentebelasting in dier voege te wijzigen, dat van het betalen dier belasting zullen zijn vrij gesteld de diaconieën en andere armeninrichtingen. De Koning zal van Dinsdag 6 tot Maandag 12 April a. s. zijn gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. Gistermiddag werd eene vergadering gehou den van belangstellenden in de instandhouding van de Hoogdnitsche Opera te Rotterdam, ten einde te beslissen of de opera al dan niet zou blijven voortbestaan. Er werd mededeeling gedaan dat aan coupons geteekend was voor f 63,700, zoodat aan de benoodigde som nog circa f 26,000 ontbrak. Er werd besloten te trachten het ont brekende bijeen te krijgen door de plaatsing van garantie-aandeelen van f 100 elk met recht op restitutie. Tijdens de vergadering werden 18 aan- deelen geplaatst, terwijl de heer Burger voor zijn persoon daaraan f 1000 bijbracht. Dertien heeren verklaarden zich bereid tot het plaatsen der aan deden mede te werken. Inmiddels zou de gele genheid tot inschrijving voor coupons nog worden opengelaten. De volgende week zal betreffende de plaatsing van aandeelen rapport worden uitgebracht. De verdienstelijke bibliothecaris van het Rotterdamsch Leeskabinet, de heer D. Muller Bosgoed, is na eene kortstondige ongesteldheid overleden. Eerstdaags zal te Haarlem eene derde, door stoom gedreven, kunstboterfabriek worden opgericht. De voorstelling van „De Kat va* den Tower" had in den schouwburg van den heer Van Lier te Amsterdam voor een buitengewoon talrijk publiek plaats. Het stuk werd over het algemeen met warmte ontvangen. Het stoomschip „Koningin Emma", 31 Januari van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aangekomen; de „Rotterdam" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Oemengd Nieaw* Op de Oude Schans te Amsterdam is gistermiddag eene gehuwde vrouw, die bezig was de glazen te lappen, uit de tweede verdieping harer woning achterover op straat gevallen. Met een zwaar gewond hoofd en een gebroken arm en heen is zij naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. Nader wordt gemeld dat de patiënt van den te Winschoten overleden dokter niet be zweken is. Hij schijnt slechts een 20tal droppels ingenomen te hebben, terwijl de geneesheer eene hoeveelheid van 60 tot 70 droppels gebruikte. Te Vliermaal is het verminkte lijk gevonden van een jonkman van 28 jaren, die tijdens het onweder, dat Vrijdag-middag in de omstreken van Maastricht, Hasselt, Bilson enz. woedde, een schuilplaats onder een eikeboom schijnt te hebben gezocht, en daar aan het hoofd en de borst door den bliksem is getroffen. Volgens een bericht van gisterenuit Weenen aan de „Indépendance beige" is te Smyrna een oproer uitgebroken. De gouverneur heeft mili taire hulp te Konstantinopel aangevraagd en de Europeesche consuls hebben aan de verschillende ambassadeurs verzocht oorlogsschepen hnnner natio naliteit te zenden. Twee Fransche kanonneerbooten zijn van Konstantinopel naar Smyrna vertrokken. Een Amerikaan heeft in Frankrijk een patent genomen voor het aanbrengen van adver- tentiën aan de binnenzijde van paraplu's. Wanneer men dus in een hevige regenbui loopt, kan men zich inmiddels over de koude en nattigheid troos ten door het bestudeeren van de plaatsen waar men heerlijk ontbijt enz. enz. kan verkrijgen. Onze Yankee heeft hierdoor een vernuftig bewijs geleverd dat het nuttige ook met het onaange name is te verbinden. In het zuiden van Frankrijk hebben in de laatste dagen hevige onweders gewoed. Va» het observatorium op den „Puy de Dome" heeft een bliksemstraal den afleider gesmolten en den galvanometer verbrijzeld. Een telegram nit Kaapstad meldt dat in het postkantoor aldaar een brutale en belang rijke diefstal is gepleegd in den nacht van Maan dag op Dinsdag jl. Het pakket met aangeteekende brieven is geopend en van al de brieven met diaman ten beroofd, die met de mail van 4 Maart van de Diamantvelden waren afgezonden, maar toen te laat aankwamen, zoodat zij eerst den 16den ver der verzonden konden worden. De dief moet met die omstandigheid en met de inrichting van het gebouw bekend geweest zijn; ook was hij blijk baar vertrouwd met de wijze, waarop diamanten worden ingepakt, want al de andere aangeteekende brieven waren onaangeroerd gebleven. De waarde der gestolen diamanten wordt op ongeveer 500,000 gulden geschat. Volgens de New-York Herald" heeft te Saint-Louis, Noord-Amerika, de schoolcommissie besloten dat voortaan op de scholen aldaar mon delinge lessen in beleefdheid en goede manieren zullen worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1