een gebed eindigde, werd de bijeenkomst besloten. Naar wij vernemen heeft de uitvoering, na aftrek van alle onkosten, ruim f 700 opgebracht. Gemengd Nteuws. Gisternamiddag om half vier ontstond er twist tusschen den schipper eener aan de Oude Test liggende kolenaak en diens knecht; de laat ste had des morgens zijn dienst verlaten en keerde nu op genoemd uur beschonken terug, waarbij hij zich als een krankzinnige aanstelde en alles sloeg wat onder zijn bereik viel, terwijl de schipper genoodzaakt was om hem den toegang tot de roef te beletten en tot twee malen toe van zich af te werpen. Ook nadat er een agent van politie aan boord was verschenen, bleef de woes teling doorgaan en verbrijzelde zelfs de ruiten van de roef, terwijl de vermaningen van den politie-agent niets hielpen. Toen de schipper van boord ging en alzoo het veld voor zijn knecht ruimde, ging ook hij van boord, waarna hij naar de politiewacht gebracht en aldaar in bewaring gesteld werd. Naar men verneemt wordt tegen den knecht proces-verbaal opgemaakt wegens be- leedigend burengerucht en verbreking van afsluiting. Een koopman, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond in hooger beroep van een vonnis der rechtbank, waarbij hij tot 45 dagen celstraf was veroordeeld omdat hy iemand in den duim had gebeten, is thans vrijgesproken. Het hof heeft aangenomen dat het feit wèl was bewezen, doch dat hij dit niet moedwillig had bedreven. Reeds vroeger waren drie personen veroordeeld, die deuzelfden persoon in den duim hadden gebeten. Te Noordeloos is eene 70-jarige we duwe achter hare woning verdronken in eene sloot gevonden. £ij schijnt bij het scheppen van water voorover gevallen en in de modder gestikt te zijn. Onder de gemeente Bergen-op-Zoom is brand ontstaan in een eikenbosch. Eene opper vlakte van vier aren is verbrand. Door spoedig aangebrachte hulp zijn verdere onheilen voorkomen. Een hevige brand heeft Maandag middag gewoed in het dorp Itteren, prov. Lim burg. Ongeveer 20 boerenwoningen zijn eene prooi der vlammen geworden, benevens een voorraad stroo, hooi en winter-provisie. A. W.geboren te Spijk en wonende te Assen, had sedert eenige dagen zijne woon plaats verlaten, zijne vrouw en kinderen onver zorgd aan hun lot overlatende, met het doel iu Groningen werk te zoeken. Dit laatste viel hem te moeielijker, daar er weinig werk te verkrijgen is en er vele handen zijn om alles aan te pakken, waarmede maar iets te verdienen valt. Na zijn weinigje geld, dat hij had medegebracht, te heb ben verteerd, en niet voornemens zijnde naar zijne woonplaats terug te keereu, daar hij het met zijne vrouw niet kon vinden, landde hij op den morgen van den 15den aan bij een photo- graaf, bij wien hij vier stnks portretten van zich liet maken, om daarmede zijne familie te ver rassen en een aan zijne vrouw te zenden als schadeloosstelling voor zijne afwezigheid. De por tretten zouden volgens afspraak de volgende week afgewerkt zijn, wanneer W. die zou komen afhalen en betalen met het geld, dat hij eerstdaags van zijn pensioen te wachten had Na zijn vertrek bemerkte de photograaf dat hij drie stuks portretten van zijn atelier vermiste, benevens een kleerborstel, die denkelijk in de zakken van A. W. zullen zijn verdwenen. Den volgenden nacht trachtte hij iu eene slaapstede nachtverblijf te bekomen, maar werd spoedig door den houder verwijderd, nadat dezen gebleken was dat hij de middelen niet had daarvoor de kosten te betalen. Hij zocht nu op andere wijze onder dak te komen en, aangetrokken door de galanterieën in een winkel in den Kromme-Elle- boog, sloeg hij daar een glasruit stuk en nam voor de glazen eenige beeldjes weg, waarmede hij zich snel verwijderde naar het zuiden der stad om ze daar te gelde le maken. Hij zou daarvan echter niet lang genot hebben, want nauwelijks was hij in het bezit van het geld, of de politie, die met de zaak iu kennis was gesteld, had hem reeds aangehouden, zoodat hij spoedig wel voor Jangen tijd zal bevrijd zijn van de moeite om zich kost en onderkomen te verschaffen. Zekere E. B. teRottevalle had door tusschenkomst van de armvoogdij zijne 74-jarige moeder bij zich inwonen. Hij behandelde haar evenwel zóó slecht, onthield haar vaak eten, drin ken en behoorlijke ligging, dat ten slotte de arm voogdij de ongelukkige bij een ander barer zoons besteedde. Toen deze zijne moeder kwam afhalen, verzette de ontaarde zoon er zich tegen, sloeg zijn broeder met een tang en beet hem een der vin gers af. Het monster is tot een celstraf van 6 maan den veroordeeld. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat kolonel Sjnge nog altijd in de macht der j roovers is, en Niko, de hoo'dman, als voorwaarde I voor zijne invrijheidstelling, behalve het geëischte losgeld, volledige amnestie voor de gebeele bendestelt. I In Klein-Azië heerscht. zulk eene ellende dat de bevolking iu de bergen naar wortels zoekt en die met lijnzaad vermengd eet, in plaats van brood. Telen sterven van honger en koude. Reeds zijn te Londen voor 15,000 pd. st. abonnementen genomen voor de voorstel lingen, die Sara Bernhardt, Cuquelin en later Céline Chaumout in het Gaiety Theatre zullen geven. De voorstellingen zullen iu acht weken ge geven worden. Toor de nationale Brusselsche ten toonstelling zijn 7000 iuzenders. Zij zal den 15de.n Juni gereed zijn. Het monument voor Louis Napoleon, door Boehm vervaardigd, stelt den prins voor in liggende houding. Het hoofd rust op twee kus sens, onder hem ligt een soldaten mantel, bij draagt het kostuum der Engelsche artillerie, de handen zijn over de borst gekruist en steunen op het gevest van een bloote sabel. Aan zijne voeten een helm, rechts een paar sporen, links de schede van de sabel en zijne handschoenen. De heer Eowler, secretaris van het koloniaal bestuur van Honduras, maakte een uit stapje in het binnenland, toen hij in een bosch- rijke streek een troep wilde zwijnen op zich zag afkomen. Nadat hij een der dieren bad doodge schoten, klom hij ijlings in een boom, zijn ge weer op den grond achterlatende. Nu was hij wel voor het oogenblik in veiligheid, maar tot zijne niet geringe ontsteltenis bemerkte hij dat de dieren zich op hun gemak onder den boom leger den, als wilden zij daar hun hoog verheven prooi afwachten. Iu dien lang niet aangeuamen toestand bracht de secretaris geruiuien tijd door, en reeds maakte de honger en een zeker gevoel van afmat ting zich van hem meester, toen er plotseling redding opdaagde, en wel van zeer onverwachte zijde. Een woest brullende jaguar naderde de wilde zwijnen met het blijkbare doel er zijn prooi onder uit te kiezen. Geen wonder dat de dieren alle op den loop gingen, door hun woesten vijand achtervolgdwonder evenmin dat Eowler zich haastte het thans schoongeveegde terrein te be treden, zijn geweer te laden en zich uit de voeten te maken. De Donau-Stoomvaart-maatschappij viert in het laatst van deze maand haar vijftig jarig jubilé. De Maatschappij telt tegenwoordig 193 stoombooten, 699 ijzeren en 36 houten sleepbooten. Aan het strand bij het Engelsche stadje Helston vond eene vrouw een vrij grooten vogel met den bek tusschen de beide scheipen van een oester beklemd. De vogel was dood, het schelpdier daarentegen levend. Men onderstelt dat de zeevogel, langs het strand voedsel zoe kende, den oester uit de schelp heeft willen pik ken, maar daarbij voor altijd in de klem geraakte. Het zonderling saamgestelde voorwerp werd door een verzamelaar van zeldzaamheden legen een be langrijken prijs voor zijn kabinet aangekocht. De tunnel door den St.-Gothard heeft ongeveer 50 millioen franken gekóstiedere meter lengte van de tunnel komt alzoo op gemiddeld 3300 fr. te staan. Het noordelijk gedeelte van de tunnel, aan de zijde van Göschencn, heeft meer gekost dan dat aan de zijde van Airoio; voor het zuidelijk gedeelte is bijna 22, voor het noordelijk ruim 23 millioen uitgegeven; van Güscheuen uit is daarentegen ook de grootste helft doorboord. In Calcutta is in de laatste twee maanden eenige schrik verspreid door het ver schijnen van eene tot nu toe volgens sommigen onbekende ziekte, waaraan vele menschen sterven. Een aantal geneesheeren zijn echter van oordeel, dat het de ziekte is, die in Madras eH op Ceylon „Beriberi" genoemd wordt. In Calcutta heeft zij zich het eerst vertoond na de zware regens van 1877, maar thans eerst maakt zij vele slachtoffers. De voornaamste verschijnselen zijnzwelling der leden, vergezeld van pijn en hitte in dio leden, koorts, ingewandspijnen en ten slotte snelle ver magering, waarop meestal een plotselinge dood volgt. Omtrent de besmettelijkheid bestaat verschil van gevoelen. Europeanen zijn er tot nu toe niet door aangetast. Een dilettant-nihilist! Uit Mans ha u- sen, in Oostenrijk, meldt men dat da!,r een zeven tienjarige knaap in hechtenis is genomen, die bezig was een lont aan te steken. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en het bleek dat de knaap in den kelder van het onde slot Prag- stein, dat door twaalf' familiën wordt bewoond, een aantal dynamiet-patronen had gelegd, om eens „voor nihilist te spelen". Reeds meermalen had men bij den overigens goedigen knaap sporen van verstandsverbijstering bespeurd en daaraan alleen schrijft men zijn gevaarlijk spelletje toe, dat ge lukkig nog intijds werd ontdekt. Bij Cal mpthout is een twaalfjarige knaap, die zich op de spoorbaan van de r Grand Central Beige had gewaagd, ouder den goederen trein van Antwerpen naar Rotterdam geraakt met het ongelukkig gevolg dat hem beide beeneu wer den verbrijzeld en hij weinige uren latei' overleed. BUITENLAND. Frankrijk. De afgevaardigde Deves heeft cie regeering gis teren in de Kamer geïnterpelleerd over de maat regelen, die zij denkt te nemen na het besluit van den Senaat omtrent art. 7; Jiij verlangde dat de regeering bet land zal gerust-tellen. De president-minister De Ereycinet antwoordde dat de regeering niets heelt te voegen bij linre gisteren afgelegde verklaring. Wij hebben, zeide hij, ver klaard dat wij de wetten ouder onz< verantwoor delijkheid zullen toepassen en vrijheid van han delen verlangdwij zijn altijd bereid ons op de gewone wijze jegens n le verantwoorden. Wij vragen dat gij ons zult steunen door uw ver trouwen. De heer De la Bassetière verlangde dat de regeering zou nadenken alvorens te handelen. De heer Madier-Montjau sprak breedvoerig over den tegenwoordigen toestand, die niet lang meer kou duren. De rede van den president-minister scheen concessiën te beloven, maar men moest z. i. „het leger zwartrokken" uit het land jagen. De Kamer heeft met 838 tegen 147 stem men eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De wet betreflende de vrijheid van het hooger ouderwijs is door de Kamer met 376 tegen 93 stemmen aangeuomeu met de door den Senaat er in gebrachte wijzigingen. Italië. De heer Cairoli zeide gisteren in de Kamer dat Italië te Berlijn eene eervolle rol vervuld heeft. Het laadde er geene verbintenissen op zich en knoopte er geene compromitteerende alli anties aan. Hij wenschte het behoud van den vrede, doch tevens dat de natie sterk zij daarom zal hij zich verzetten tegen vermindering der militaire uitgaven. Groot-Britanniê. Iu het Lagerhuis heeft de heer Stanhope in antwoord op eene vraag van den heer Cartwright verklaard dat de toestemming van aiie mogend heden tot de internationale Turksch Grieksche grens-commissie nog niet ontvangen is. De zaak wordt nog overwogen en bijzonderheden kunnen daarom nog niet worden medegedeeld. Luidens een Kaapsch telegram werd de Trausvaalsche wetgevende vergadering op 10 Maart geopend door den administrateur, kolonel Lanyon. De bijeenkomst der Boeren was weer uitgesteld. Aangezien er geruchten liepen van etp aanstaand ontruimen van de Transvaal, telegrapheerde gene raal Woiseley naar Londen, om te vragen wat

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2