Donderdag IS Maart. A*. 1880. N'. Ci 61 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandetu1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommeraw. 9 0.65. PRIJS DER ADVERTENTIES i Vn 1—8 nfaii leder, regel Grooter* letten pbaUntmt*. 1.05. 0.17*. STADS-BERIOHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN herinnert bij deze den geestelijken en studenten iu de godgeleerd heid, die bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hnn die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot bet bekomen der ontheffing van den werkelijk™ dienst, bedoeld bij de lste zinsnede van Art. 127 der Wet van den 19den Augnstus 1861 (Staatsblad N®. 72), verplicht zijn tnsschen den 20sten Maart en den lsten April dezes jaare, hunne aanvrage, met het daarbij behoorende bewijsstuk, bij hem Bnrgemeester in te dienen. Leiden, De B.rgemeeater voornoemd, 17 Maart 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Maart. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk Y der staatsbegrooting voor 1880 (subsidiën voor historische monumenten) heeft, blijkens het voorloopig verslag, in de afdeelingen der Tweede Kamer verschillende bedenkingen uitgelokt. Naar veler oordeel zijn de vroegere bezwaren door deze voordracht nog geenszins geheel opgelost. "Wel was nu een specificatiestaat overgelegd, maar de inlichtingen waren niet zoo volledig als men wen- schelijk en noodzakelijk moest achten. Men vroeg of er nog meer thans niet vermelde monumenten zijn, waaromtrent eeuige toezegging is gedaan en de regeering dus geacht kon worden zedelijk ver bonden te zijn. Men verlangde voorts een speci- fieken stnat van de uitgaven die gedurende de laatste drie of vier jaren uit het begrotings artikel zijn bestreden voor elk monument. Men drong a n op splitsing van den begrotingspost in uitgaven voor onderhoud van rijksmonumenten, subsidiën voor reeds aangevangen restauratiën en nieuwe subsidiën. Volgens vele andere leden ging men te ver om op den post van 75,000 iets te willen afdiDgen; die post was, in vergelijking van hetgeen naburige landen ter bevordering van kunstzin bij de natie ten beste geven, waarlijk miniem. De opname der specificatie van de sub sidiën in het ontwerp zou ten eenenmale afwijken van hetgeen voor veel aanzienlijker sommen sedert jaren in de begrotingen van binnenlandsche zaken en van waterstaat geschiedt. Het ware wantrouwen tegenover den minister daarop aan te dringen, te minder gerechtvaardigd nu de minister positieve verklaringen heeft afgelegd, zich niet te zullen binden voor de toekomst. De Haaggche gemeenteraad heeft besloten tot den openbaren verkoop van afbraak van de gebouwen, machinerieën en toestellen behoorende tot de oude gasfabriek, alsmede tot den bouw eener school voor minvermogenden in de Duin straat te Scheveningen. Prins Albert van Pruisen is gisteren weder uit Voorburg naar Duitschland vertrokken. Men schrijft uit RotterdamHans Makarts schilderij „De intocht van Karei V te Antwerpen" lokt dagelijks een groot aantal kunstminnaars naar het Verkooplokaal. Wanneer men de ruime, flink verlichte zaal binnentreedt, en een blik werpt op het doek, dan wordt men in de eerste plaats getroffen door de ongewone afmetingen, iu de tweede plaats door het groot aantal figuren, die als om strijd de aandacht vorderen. De hoofd figuur, Karei V (te paard), treft door zijn ziekelijk, bleek gelaat en achtelooze houding, waarbij de fiere tred der hem voorafgaande jonge vrouw, gedost in donkergroen fluweel met goud en die een lauwerkrans draagt, scherp afsteekt. Twee meisjes, bijkans geheel naakt, schrijden rechts van den keizer voort, terwijl twee kloeke in donkerrood en violet gekleede mannen gaan ter weerszijden van het paard, typen van mannelijke kracht, zooals de beide meisjes van vrouwelijke schoonheid. Door de nauwe straat, tnsschen de dichte groepen, be weegt zich de stoet voort, waarin men o. a. een kardinaal en een reeds bejaard krijgsman, beiden te paard, opmerkt. Uit de huizen steken de hoofden van tal van nieuwsgierigen en de balkons zijn dicht bezet. Onder de toeschouwers ziet men ook Albert Durer, aan zijn lokkenpracht dadelijk ken baar; kijklustig ziet bij er echter niet uit. Zeer fraai zijn twee groepen één van eene moeder met een kind, dat een bloem in de hand houdt die het Karei V toesteekt, en één bestaande uit een grijsaard, eene vrouw en een kind. Beide groepen zijn rechts van Karei V de linkerhelft van de schilderij is minder boeiend dan de rechterhelft; het geheel maakt, ondanks de groote verscheiden heid van kleuren, een zeer harmonischen indruk. Ten gevolge van den gunstigen toestand der kas van het Officiers-weduwenfonds zal op den lsten April a. s. aan elke weduwe, die op den lsten Januari j. 1. in het genot van pensioen was, eene gratificatie voor éénmaal worden uitbe taald, ten bedrage van 25 pet. van het haar toe komend jaarlijksch pensioen. Een aantal oud-leden der vroegere phar- maceutische vereenigingen van „Luctor et Emergo" zijn Maandag uit verschillende plaatsen des lands in het chemisch laboratorium te Amsterdam bijeen gekomen om de tweede pharmaceuten-reunie te vieren. De vergadering werd gepresideerd door prof. Gunning, die haar met prof. Oudemans bij woonde. Besloten werd, dat het genootschap eene pbarmaceutische boekerij zal aanleggen, en dat daarbij eene verzameling monsters van pbarmaceu tische handelsartikelen zal gevoegd zijn. Het dividend van de Amsterdamsohe Om nibus-maatschappij voor 1879 is op 10 pet. bepaald. Bij de laatste voorstelling van „La Juive" die gisteravond te Amsterdam werd gegeven door het Eransche opera-gezelschap uit Den Haag, werd aan mevrouw Laville-Eerminet, in een corbeille de fleur, een prachtige gouden ketting met zwart medaillon, omzet met brillanten en met de inscrip tie: „Aan mevrouw Laville-Eerminet, van eenige kunstliefhebbers", aangeboden. Den 28sten April zal aan het departement van waterstaat te 's-Hage worden aanbesteed het maken van de landhoofden en pijlers van de brug over de Beneden-Merwede te Baanhoek. De raming bedraagt f 981,000. De minister van waterstaat brengt ter kennis vau belanghebbenden dat ter opleiding tot telegraphist 2de kl. bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Aug. a. s., leerlingen kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegraphist 2de kl., aan welke betrekking aan vankelijk eene jaarwedde van negenhonderd gulden is verbonden. Zij, die zich aan het bovenbedoelde onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór of op 31 Juli a. s. bij het departement van waterstaat daartoe aanmelden. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cavalerie, tot lsten luit. bij het lste reg. huza ren, de 2de luits. R. H. O. baron Van der Ca- pellen en jhr. A. S. E. Van Tets, beiden van het corps; den lsten luit. G. M. Trip, van gen. regiment, op non-activiteit gesteld, in afwachting •at omtrent hem nader zal worden beschikt. Een kleine veertig weezen van „Neerbosch" bij Nijmegen gaven gisteravond in de Stadszaal de aangekondigde muziek- eu zanguitvoering, waar van de opbrengst moet strekken tot het stichten van een vluchtheuvel en de uitbreiding van hun kerklokaal. Op het platform gezeten, leverden zij een eigenaardigeu aanblik op en aan belangstelling ontbrak het hun ook niet, want zoowel de be nedenzaal als de galerij waren flink bezet. De jeugdige zangers en zangeressen kweten zich eer vol van hunne taak. De uitvoering hunner wel eenvoudige, maar daarom soms te meer tref fende liederen, muntte uit door vastheid en zui verheid. Op verlangen herhaalden zij er een paar, terwijl zij er ook eenige die niet op het programma of in het tekstboekje vermeld stonden, ten beste gaven. Twee meisjes droegen bovendien ieder een solo-nommer voor, welke niet minder dan de andere voordrachten de algemeene goedkeuring der aanwezigen wegdroegen. Van de jongens vormden er dertien een orkest. Alleraardigst was het om te hooren hoe goed zij hun koperen instru menten, hetzij trompet, hoorn, trombone of bas, meester waren. Ook zij verwierven algemeenen bijval, zoodat onze jeugdige „concertgevers", onder leiding staande van hnn onderwijzer den heer Sneep, zeker nog wel lang bij de bezoekers in aangename herinnering zullen blijven. De samenkomst werd geopend met een inleidend woord van onzen stadgenoot den heer J. H. Donner, die in korte trekken het bekende doel van deze uitvoering nader uiteenzette en een vluchtigen blik op Neerbosch en de omgeving dezer instelling deed slaan. Deze schets werd, om zoo te zeggen, meer in bijzonderheden uit gewerkt door den heer J. Van 't Lindenhout, stichter en directeur van het toevluchtsoord voor ouderlooze en arme weezen. Hij herinnerde er aan hoe men vóór achttien jaren met ééne wees begon. Nu worden er ruim 500 verzorgd, in een aautal bij elkaar gestichte gebouwen of woningen. Zij worden er voor allerlei vakken of handwerken opgeleid. Men vindt er timmerlui, landbouwers, klompen-, kleer- en schoenmakers, ververs, sme den, zetters en zelfs heeft men er een drukkerij met drie snelpersen. Geen opvoeding echter zon der onderwijs; ook daarvoor wordt zorgvuldig zorg gedragen. Er zijn thans niet minder dan zes onderwijzers. Kapitaal heeft Neerbosch nochtans niet. Neen, maar toch, zelfs ook wanneer b. v. door de mislukking van den oogst de nood zeer hoog gestegen was, kwam er uitkomst. Spr. haalde ver schillende voorbeelden aan van giften, ook van bekeerde inlanders uit Indië, waarmede de weezen dan werden verblijd. Telkens bleek hun de god delijke genade en christelijke barmhartigheid. Zoo heeft men ook geen middelen voor het doel waar mede deze uitvoeringen gegeven werden. Ieder der verpleegden heeft zich echter bereid verklaard door het maken van het een en ander in zijne vrije uren er iets voor bij te dragen, terwijl de meest ontwikkelden in zang en muziek zich aanboden om te voldoen aan de reeds meermalen ontvangen uitnoodiging om deze kleinen eens te zien en te hooren. En zoo kwamen zij door tus- schenkomst van de jongelingsvereeniging „Obadja" ook te Leiden. De weezen zijn uit verschillende plaatsen van ons land, vooral van dorpen, waar geen weeshuizen zijn en de onderloozen das bij particulieren zouden moeten besteed worden. Met een slotwoord van ds. Joh. Drost, waarin hij den kleinen o. a. dank zeide voor den lieve uitvoering hunner stichtelijke liederen en dat hij met

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1