liet getal leerlingen gemiddeld 58 bedroeg, vond de regeering het wenschelijk, ook met het oog op de ligging van Venloo, de school voor rijksrekening over te nemen met September a. s. Een onzer bekwaamste schrijvers op het gebied van administratief recht, mr. G. Van Oosterwijk, is te Lent overleden. Hij is vooral bekend door zijne uitstekende bewerking der Ge meentewet in de nieuwe uitgaaf van mr. Boissevains Commentaar. Het Rotterd. Nwbl. heeft besloten bij den aanvang van het derde jaar een „Zondagsblad" als gratis-bijvoegsel te geven, waarvan de lectuur zal bestaan uit romans, novellen, levensschetsen van beroemde personen, verhalen, belangrijke mede- deelingen van allerlei aard, kleine berichten, anek doten enz. Ter kennismaking is reeds een proef blad verschenen. Met 1 April zal de uitgave voorgoed geschieden. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de gou verneur-generaal van Ned.-Indië door den Koning gemachtigd om het octrooi der Javasche Bank, dat naar luid der ordonnantie V3n 9 Maart 1870, Indisch Stbl. N®. 34, met den Sisten dezer maand eindigt, voor den tijd van één jaar (in plaats van tien) to verlengen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam de „P. Caland", gesleept door de sleepbooten Hercules en IJmuiden, is dien dag te Vlissingen aangekomen en onmiddellijk naar Middelburg ver trokken om te repareerende „Maas" vertrok van Rotterdam naar Nieuw-York. Bij beschikking van den minister van water staat is aan J. en A. Van der Schnjt te Rotter dam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in Zuid-Holland, Noord-Holland, Gelder land en Noord-Brabant. Gemengd Nteuvri. Om kwart over elven kwam gister avond een in beschonken toestand verkeerend huzaar aan de tapperij van De V. in de Agnieten- steeg, waar hem de toegang geweigerd werd op grond dat die tapperij te elf uren moest gesloten zijn. Daarover zeer ontsticht, trapte hij het paneel uit de deur en wilde hij zich op die wijze toe gang versohaffen, hetgeen een inwonend commensaal hem wilde beletten. De huzaar trok daarop zijne sabel en braoht laatstgenoemde een paar steken onder een der armen toe, terwijl hij de tapster, die daarop hare woning ontvluchtte, achternaliep en haar, aan de Haarlemmerstraat gekomen, met de sabel sloeg, waardoor zij tegen den grond viel, op hetzelfde oogenblik dat hij door een paar bur gers en agenten van politie werd gegrepen, waarna hij aan de inmiddels gerequireerde militaire pa trouille werd overgegeven, waaraan hij echter wist te ontsnappen met achterlating van zijn colbac. Aan de Breestraat is denzelfden avond liggende gevonden zekere R., in verregaanden staat van dronkenschap verkeerende en half gekleed. Zooals zulks meermalen met hem geschied is, werd hij ook nu door burgers en politie-agenten per wagen naar het politiebureel gebracht. Van het feestgebouw ten dienste der aanstaande maskerade zijn heden de eerste palen verrezen. Zaterdag-nacht ontstond in den paar denstal van den korenmolen „De Oranjeboom" een begin van brand, welke nog met eenige emmers water kon worden gebluscht, zoodat de twee aan gerukte spuiten geen dienst behoefden te doen. In de vorige week zijn te Amsterdam 30 personen aan mazelen overleden. Te Maasdam is 's avonds omstreeks halftwaalf een felle brand uitgebroken in een huis met annexe schuur en timmermanswinkel, aan den Hoekschen dijk, welk perceel werd bewoond door drie gezinnen. De bewoners, die allen reeds te bed lagen, moesten tot behoud van hun leven het geheel in brand staande perceel half gekleed ontvluchten. Slechts een der bewoners had zijn inboedel, ofschoon niet voldoende, verzekerd. De inboedels der beide andere gezinnen waren niet verzekerd. Eene vrouw, wier man als schipper afwezig was, vlood met hare zeven alle nog jeug dige kinderen, waarvan er een pas tien dagen telde, barrevoets en ongekleed uit het brandende gebouw. In den nacht vanVrijdagopZaterdag zijn van den landbouwer Jan Klok, op omtrent twintig minuten afstands van RockaDje, de schuur, de woning, het wagenhuis, de hooiberg en een hoop takkenbossen in een oogenblik tijds tot asch verbrand. De bewoners hadden ternauwernood tijd zich te redden. Van het huisraad is nog iets gered geworden, dooh 30 stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Eenige dagen geleden werd te War schau het hart van Chopin geplaatst, in het ge- denkteeken, aldaar voor den beroemden componist opgericht. Het is geborgen in een glazen vaas iu teerlingvorm, die gesloten is in een zwart houten kistje. Op de eene zijde is aangebracht een hart van zilver, waarop in het Poolsch staat gegraveerd „Frederik Chopin, geb. in Polen op 1 Maart 1810, gest. te Parijs op 17 Get. 1849". Het kistje werd in een eiken kast geborgen, die vervolgens onder het monument werd geschoven, dat daarna werd dichtgemetseld. Aan de buitenzijde werd een mar meren plaat aangebracht, waarin de woorden ge beiteld staan: „Hier rust het hart van Frederik Chopin". Verscheidene bloedverwanten en vereerders van den grooten doode woonden de plechtigheid bij. Door eene ontploffing in eene vlas spinnerij te Frankfort, (Indiana) zijn tien personen omgekomen. Een jeugdig beambte van het minis- terie van oorlog te Berlijn zou in Mei a. s. gaan trouwen, na een engagement van eenige maanden. Zijn meisje had hem uit valsche schaamte ver borgen gehouden dat hare bejaarde moeder geheel van de inkomsten harer dochter leefde en dat zij in den afgeloopen zomer, toen zij maanden lang zonder werk was, eene betrekking als buffet juffrouw had aangenomen, die zij echter zoodra mogelijk weder verlaten had. Voorleden Zaterdag waren de jongelui samen op een bal en daar her kenden eenige heeren de vroegere „Biermamsell". De jonkman vernam toen alles; hij verliet bet bal met zijn meisje en zeide haar op weg naar huis, dat er vnn hun huwelijk niets kon komen. Des anderen daags schreef het meisje hem een brief en deelde hem de oorzaak van haar optreden als buffetjuffrouw mede. Zij ontving dien brief echter ongeopend terug. Den daaropvolgenden nacht, meende de moeder van het meisje baar hart verscheurend te hooren weenen; zii ging naar hare kamer, doch zag dat zij blijkbaar sliep; den volgenden morgen bleek zij zich bedrogen te heb ben het meisje had den geest gegeven door het innemen van eene groote dosis morphine, het overblijfsel van een doos poeders, die hare moe der in eene vroegere ziekte had gebruikt. BUITENLAND. Dnitischlnnd. De commissie voor de nieuwe legerwet heeft art. 1 der voordracht aangenomen, met die wijziging dat de sterkte van het leger voor 1881 tot 1888 in tijd van vrede bepaald werd op 427,274 man, en niet op 1 pet. der bevolking. Art. 2, over de vermeerdering van het kader, werd onveranderd aangenomen en art. 3, bepalende dat de aanvul- lings-reserve eveneens aan de oefeningen moet deelnemen, werd ook aangenomen, met de wijzi ging dat zij vier keer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zal komen en niet langer dan den eersten keer voor 10, den tweeden voor 4 weken en de beide laatste keeren voor 14 dagen. De „Germania" verneemt dat de Paus den aartsbisschop van Keulen zijn dank betuigd heeft voor de uitgevaardigde toelichting der Encyclica betreffende het socialisme, en dat de Paus daarbij ten slotte nogmaals zijn levendigen wensch heeft uitgesproken naar den spoedigen terugkeer van den kerkelijken vrede in het Duitsche vaderland, verklarende dat van de zijde van den II. Stoel alles geschiedt om de gestoorde eendracht tnsschen Kerk en Staat te herstellen. Telegrammeu. ST.-PETERSBURG, 13 Maart (N. R. Crt.). Een gerucht, hetwelk veel geloof vindt, zegt dat het ontslag der ministers van justitie en onderwijs, Nebokoff en Tolstoi, aanstaande is en deze laatste door graaf Ouwaroff vervangen zou worden. ST.-PETERSBURG, 14 Maart. Het „Journal de St.-Pétersbourg" bevat eene beschouwing over de mededeeling van de „Temps" aangaande Hart- mann, en meent dat die niet volkomen met de ware toedracht der zaak strookt. Eerstgenoemd blad zegt dat kennis was gegeven van de afzending van nieuwe bewijsstukken, welke geen twijfel meer overlieten wat de identiteit en de schuld van Hart- mann betreft, en dat den heer De Freycinet de aankomst dier stukken werd gemeld op 6 Maart, d. i. de dag, waarop ministerraad werd gehouden. De heer De Freycinet echter had gemeend deze mededeeling niet te moeten of te kunnen afwach ten. Beweegredenen van binnenlandscbe politiek hebben tot het nemen van het besluit van het Fransche kabinet geleiddoch daarin ligt eene aanmoediging voor de boosdoeners. Het besluit blijft dus zeer betreurenswaardig. ROME, 15 Maart. Naar men verzekert, zal de beraadslaging in de Kamer van afgevaardigden over de buitenlandsche politiek van het kabinet een votum van vertrouwen ten gevolge hebben. PARIJS, 15 Maart. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden is in Narbonne gekozen de heer Labadie, van de uiterste linkerzijde, met 11,349 stemmen. Te Rambouillet verkregenFerdinand Dreyfus, repu blikein, 8209Maurice Richard, bonapartist, 5618 Robinet Clery, legitimist, 755 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Te Mirande (Gers) ver kreeg de heer Georges Cassagnac 10,095 en de heer Sausat, republikein, 6636 stemmen. De uit slag in één kanton was nog niet bekend. LONDEN, 15 Maart. Aan de „Daily Chronicle" wordt, uit Allahabad van heden geseind: „Destad Chariker is door den vijand hernomen en ver woest. Onze bondgenooten keeren zich tegen ons. De stammen der Safis scholen in grooten getale bijeen. Een nieuwe veldtocht is onvermijdelijk." ST.-PETERSBURG, 15 Maart. Te Warschau is door de politie een vergadering van socialisten ontdekt. Zestien personen zijn in hechtenis ge nomen, namelijktwee ingenieurs bij de techno logie, een student in de geneeskunde en dertien handwerkslieden. LEIDEN^ 1£> Maart» Naar wij vernemen ondervinden de heeren Crans C®. voor hun stoomtram ten aanzien van den straatweg van het Schouw van Duiven voorde naar Katwijk aan Zee eenige teleurstelling. De commissie uit de aandeelhouders van dien weg moet namelijk vreezen dat door de kruising van den stoomtram over dien weg de opbreDgst van het gewone vervoer belangrijk zal verminderen, zoodat zij als voorwaarde stelt dat concessiona rissen elk jaar zullen bijbetalen wat het Schouw tijdens de exploitatie minder dan de gemiddelde ontvangsten der laatste jaren zal opbrengen. Deze voorwaarde moet, daar bovendien de ge meenten Oegstgeest en Rijnsburg reeds geen rente garandeeren, nogal bezwarend zijn, zoodat er zelfs over gedacht wordt pogingen in het werk te stellen om de eerst gekozen richting van Kat- wijk-binnen naar Katwijk-buiten te veranderen, haar door de duinen to nemen en alzoo de aan raking met den straatweg te vermijden. Het is te hopen dat de eigenaars van genoemden straat weg tot eene billijker schikking zullen bereid gevonden worden, zoowel in hun eigen belang als ten einde noodelooze meerdere kosten voor de nieuwe onderneming te voorkomen. Men denkt nu den stoomtram met 1 Augustus in werking te kunnen brengen. Ter openbare terechtzitting van het kantonge recht alhier had heden de uitspraak plaats in zake contra den koffiehuishouder G. K., die ver oordeeld is tot betaling van drie geldboeten, elk van tien gulden, subsidiair drie dagen gevan genisstraf. Als eene merkwaardigheid kan tevens worden vermeld dat in dezelfde zitting terechtstond zekere logementhouder H., beklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan waarzeggerij door middel van kaartleggen. Drie getuigen werden gehoord, die indertijd H. hadden geraadpleegd omtrent de aanwijzing van den persoon, die van den eerste zon hebben

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2