Terwijl men in Den Haag het standbeeld voor Spinoza gaat plaatsen, verdient het eenige opmerking dat nu ook juist het huisje, hetwelk 4en wijsgeer in zijne afzondering te Rijnsburg tot verblijf strekte, eerstdaags publiek zal worden ver kocht. Was het niet dat de laan, aan welker einde genoemd huisje gevonden wordt, nog altijd „Spi- noza"-laan heet, dan zou ons niets meer, zoo schrijft men ons van daar, aan 's mans verblijf te dezer plaatse herinneren. Jammer genoeg is ook de be wuste woning in den loop der tijden vrij wat ver anderd en men zou moeite hebben hare standplaats te herkennen, indien niet een steen in den gevel iederen voorbijganger terstond in het oog viel. Hierop toch heeft Spinoza het volgende couplet uit Camphuyzens „Maysche morgenstondt" laten schilderen: Achl waren alle menschen wijs En wilden daarbij wel! Dan was de aarde een paradijs. Nu is ze maar een HEL. Anno 1667. Het vermoeden echter bestaat dat niet Spinoza zelf dit versje heeft laten maken. Wat toch zou hem bewogen kunnen hebben om zijn naam op dergelijke wijze te vereeuwigen. Denkelijk zal een zijner vereerders het hebben gedaan. De spelling der woorden is ook veel te nieuw, en anders dan men in 1667 schreef. Men verkeert dus omtrent den vervaardiger in het onzekere en geen overle vering heldert het eenigszins op. Overigens maakt het huisje van Spinoza eene gunstige uitzondering op den regel, dat van geen van allen, die zich om des geloofs wille indertijd te Rijnsburg veilig waanden, het verblijf meer met zekerheid is aan te wijzen. Ook te Gouda verlangt men een water leiding. De gemeenteraad heeft er reeds eenige zittingen over gehouden. Daarbij kwam zelfs ter sprake om zich aan de Leidsche duinwater leiding aan te sluiten. Anderen gaven echter, vooral door de kosten, de voorkeur aan gezuiverd rivierwater. Dientengevolge werd een commissie van onderzoek benoemd. Intusschen zijn de Gou denaars daarmede vooreerst niet gebaat. Toch worden zij, naar men ons meldt, in de gelegen heid gesteld zich duinwater aan te schaffen, en wel door de Leidsche Stoombootmaatschappij „de Volharding", die het voornemen heeft opgevat om bij genoegzame deelneming hen te voorzien van water der leiding van hier. Ten einde te zorgen dat het water zuiver blijft, wordt dit alleen ver voerd in nieuwe eiken fusten, die voor de duur zaamheid voorzien moeten zijn van vier ijzeren banden, waarop de naam van den verbruiker staat. Deze fusten zijn van 20, 25 en 40 liter en worden door de Maatschappij tegen betaling ge leverd. De gemeenten Alphen en Boskoop moeten verzocht hebben eveneens van deze gelegenheid om duinwater te krijgen gebruik te mogen maken. Blijkens het overzicht der opbrengst van 's rijks middelen over de twee eerste maanden des jaars is er een vooruitgang op te merken van nage noeg 125,000 tegenover het vorige jaar. Die vooruitgang is weder geheel gelegen in het ge distilleerd, dat ƒ134,000 meer heeft opgebracht. De registratie-, hypotheek- en successie-rechten hebben eene vermindering ondergaan van nagenoeg ƒ80,000, die weder gedeeltelijk opgewogen wor den door de meerdere opbrengst der posterijen, telegraphie en der loodsgelden. Tegenover de raming is de achterstand groot, maar dat is steeds zoo in de eerste maanden en de redenen daarvan be hoeven niet telkens herhaald te worden. De commissie van beoordeeling voor de bloembollententoonstelling is verdeeld in vijf sec tiën, en de volgende heeren hebben zich bereid verklaard de taak van beoordeeling op zich te nemen, als: 1ste sectie (hyacinten gedeeltelijk en amaryllis)G. C. Tan Meeuwen te Haarlem, J. Van den Berg te Heemstede en H. Roozen Lz. te O verveen; 2de Sectie (hyacinten gedeeltelijk, fritellaria, cyclamen, verschillende bol- en knol gewassen): L. Kruyff te Sassenheim, W. J. El- dering te Overveen en P. Bos te Heemstede; 3de sectie (tulpen en narcissen)S. A. De Graaff te Leiden, H. Schoehuys Cristz. te Uitgeest en P. Alkemade Mz. te Noordwijk; 4de sectie (mo- zaïekperken, planten, bouquetten)J. M. Kraayen- brink op het Loo, Joh. Preyde Jacz. te Heem stede en J. 11. Reeling te Amsterdam; 5de sectie (gereedschappen en hulpmiddelen)H. Eigee, A. J. Koelemey. A. J. Jacobs en P. Beeren te Haarlem, J. Van Waveren Pz. te Idillegom. Men verneemt dat vooral van bol- en knolgewassen en in het bijzonder van hyacinten voor de tentoonstelling zeer belangrijke inzendingen zijn aangemeld. Ook de afdeeling „gereedschappen en hulpmiddelen" zal zeer goed vertegenwoor digd zijn. Uit goede bron verneemt het Vad. dat bin nen enkele dagen een wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieuwe schoolwet den Raad van State zal bereiken. Het ligt in het plan der regeering de wet vóór Jan. a. s. in te voeren. Prof. Nordenskjöld heeft de uitnoodiging om een bezoek aan Amsterdam te brengen, aan genomen. Het voornemen bestaat om hem een feestmaaltijd aan te bieden. Een commissie uit het college „Zeemanshoop", het Aardrijkskundig Genootschap en de Nederlandsche IJszeevaarders zal zich aan het hoofd van die ovatie stellen. De talentvolle muziekdirecteur Robert Collin, aan wien zoovele Amsterdammers hunne muzikale opleiding danken, is te Amsterdam overleden. Te Amsterdam is overleden de heer A. J. Van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van het Legioen van Eer. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Batavia, is Donderdag te Batavia aangekomen. De 1ste luit. der art. J. De Waal, die op den lsten Mei a. s. op zijn verzoek eervol wordt ontheven van zijne functie als adjudant van den gouverneur der kon. militaire academie te Breda, wordt op dien datum overgeplaatst bij het 2de reg. veld-artillerie en ingedeeld bij de 4de batterij. Bij beschikking van den minister van water staat is aan Wouter Peterse De Vries, te Rossum, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren en kanalen in de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, waar sleepbooten worden toegelaten, en op de Zuiderzee. Z. M. heeft. mr. L. H. Ruyssenaers, laat stelijk secretaris van legatie op non-activiteit, in dezelfde hoedanigheid bij het dep. van buitenl. zaken werkzaam gesteld; mr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Keil benoemd tot attaché bij het Nederl. corps-diplomatique; benoemd tot kantonr.- plaatsverv. te Heerlen A. C. Röell, ontvanger der registr. en dom. aldaar; den luit. ter zee 2dekl. K. D. De Vassy, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen. Naar aanleiding eener opmerking, onlangs in den gemeenteraad gemaakt betreffende de bediening van bruggen binnen deze gemeente, komen B, en Ws. terug op hun vroeger voorstel tot wijzigiug van de verordeningen regelende de heffing en invor dering eener belasting voor het ophalen of openen der bruggen, welk voorstel in de raadszitting van 24 October 1878 verworpen werd. Zij raden tot het verleenen van een eervol ont slag aan H. G. Van der Waals en P. P. Spruit, als hulponderwijzers aan de openbare school n®. 2 voor minvermogenden, met ingang van 15 April e. k. De commissie van financiën raadt tot goedkeuring van de rekening der stads bank van ieening over 1879, in ontvangst ad ƒ329,085.15, in uitgaaf tot 320,020.46'/j en alzoo met een batig slot van ƒ9064.6872. B. en Ws. stellen voor te besluiten dat aan de scholen n®. 2 en 3 voor minvermogenden, in plaats van een hulponderwijzer, een onderwijzer 2de kl. zal worden aangesteld, op eene jaarwedde van ƒ800. Zij raden voorts, aan P. Van Vliet op zijn ver zoek te vergunnen eene loozing te leggen naar het stadsriool in de Westhavenstraat. Met den brand te Leiderdorp is het nog niet gedaande oliebakken die eerst gebluscht waren, zijn weder beginnen te branden. Zulke verrassingen kunnen zich, naar men ons schrijft, nog wel de eerste paar dagen voordoen. Er is dan ook nog steeds een spuit aanwezig. Als men de vernieling nagaat, die de vlammen hebben teweeg gebracht, is het te verwonderen dat de beide woonhuizen, die door de vuurmassa bijna van alle zijden omringd waren, er zoo goed zijn afgeko men. Dit is zeer zeker te danken aan het personeel der brandweer, waarvan er sommigen alle gevaar voor de vuur- en rookkolommen als met minachting onder de oogen zagen. Hadden zij dat niet gedaan, ook van deze beide perceelen waren waarschijnlijk niets dan naakte muren overgebleven. De Leider- dorpsche brandweer verdient daarom allen lof en hst is te begrijpen dat zij in haren ijver om zelve den brand te willen blusschen in den beginne! alle aangeboden hnlp van Zoeterwoude en Leiden? onnoodig achtte. De spuit van eerstgenoemde ge.1 meente kwam echter tóch aanrukken en mocht het genoegen smaken ook nog iets tot verdere blussching bij te dragen. Prins Erederik vereenigt heden de ministers, leden van Zr. Ms. regeering, aan een diner op het „Huis de Pauw." Prins Erederik heeft als prijzen voor de al- gemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, onder bescherming van HH MM. den Koning en de Koningin, ingezonden ee; zeer prachtige jardiniere en twee vazen, faïeno artistique, met verguld brons gemonteerd; een ver guld bronzen sigarenbeker en een zeer fraai photo graphie-album, met gedreven verguld-verzilverdei band. Voorts kwamen o. a. nog in vele dames handwerken, o. a. van de dames B. M. Beyerinc! en H. Mercier, beiden uit Leiden; en 172 al opbrengst eener brochure, getiteld „Blijder uren1' door Eberhard, uitgegeven ten voordeele der nood lijdenden door den boekhandelaar C. Kooyker t Leiden, terwijl 114 exemplaren van dat geschrif als prijzen zijn afgestaan. Heden heeft prinses Hendrik aan het buitet gewone Rumeensche gezantschap audiëntie verleeni Het stoomschip „Voorwaarts", kapt. Auke: heeft hedenochtend te negen uren de reis van Au sterdam naar Batavia aanvaard; de „Koningii Emma", van Batavia, wordt Dinsdag a. s. t IJmuiden verwacht; de „Wyberton", van Rottei dam naar Batavia, is gisternam. van Suez vertrokkei BUITEN tLAISTD. Duitschland. De „Nordd. Zeitung" meent dat de te Pari] J verschijnende „Europe diplomaiique", welke nif aan de duurzaamheid der eensgezindheid tusschew Oostenrijk en Duitscbland gelooft en Duitschlar onder meer ook het plan toeschrijft van Nederlati in te lijven, een bondgenootschap tusschen Franl rijk, Oostenrijk en Rusland wenscht te bewerker In zeker opzicht, zegt de „Norddeutsche", zoude i wij zelfs den wensch willen uitspreken, dat 4, eensgezindheid tusschen Duitscbland en Oostenrijk duren moge totdat het beweerde eerste onhei brengend gevolg daarvan, de inlijving van Nede: land, werkelijkheid begint te worden. Op die wijl! zou er voor de vijanden dier eensgezindheid af vooruitzicht bestaan om al hopend en wachten wijs te worden. België. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk heeft ee kort bezoek aan de koninklijke familie en ai: Brussel gebracht. De verloving van kroon pril Rudolph heeft haar gedwongen het jachtvermai in Ierland vaarwel te zeggen, ten einde te Weene en te Pest, aan de zijde van haren keizerlijke gemaal, de officiëele gelukwenschen te ontvange: welke door de verschillende regeeringslichame: door corporaties en particulieren bij gelegenhe: van de verloving van haren zoon aan het keizerliji paar gebracht zullen worden, 's Morgens per extra trein van Calais komende, vertoefde zij sleek van tien min. voor achten tot kort vóór elven I Brussel. Ondanks het vroege uur heeft het as officiëele plichtplegingen en aan warme geestdri' der bevolking echter niet ontbroken. Turkije. De Porte heeft haar antwoord op de nota vs sir A. H. Layard gereedgemaakt. Sawas-pact verklaart daarin dat eene internationale commiss: niet noodig is, daar de hoop op eene schikkit met Griekenland nog geenszins is opgegevei overigens zou hij ook niet voor de veiligheid va de leden der commissie kunnen instaan. Indie Europa het denkbeeld eener commissie handhaaf dan zou Turkije daarin vertegenwoordigd moetf zijn, gelijk het in alle internationale grenscoii missies vertegenwoordigd was.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2