Maandag 15 Maart. N°. 6158. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over het afgeloopen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. Oorlog aan de drinkebroers. LEIDSCH DAGBLAD. i i r~ -* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1-40- Afzonderlijke Nonuner»a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Va 1—nc*LM. Ieder* r*jel BMr.....m.-rt.»oT»T.«... s 0.17J. Grootera letten aaar plaatsstate. STADS-BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 23sten December 1879, n°. 1/1 Provinciaal Blad n°. 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n6. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten, onder raededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheek, en wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 18 en 19 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 23, 21 en 25 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 26, 30 en 31 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 6den December 1879, de letter P in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den yk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk, van weegwerktuigen voor fijnere wegingen terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weeg werktuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de be paling van Art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879 (Gemeenteblad N°. 9), houdende, dat ten min9te tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 10 Maart 18S0. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van G. A. H. GOES, spekslager, wonende alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene bergplaatt van varkent in het pand in de Haarlemmerstraat N». 13. Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 18den Maart aanat., 's voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, Y. d. BRANDELER, Burgem. 13 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. Wanneer we het vraagstuk; de beperking van het sterke-drank-misbrnik een van de vele „brandende quaestiën" waaraan onze gelukkige eeuw bijzonder rijk is zoo onder ons, wij zeggen niet bespreken, maar bepraten, dan zijn er onderscheiden punten, die vrijwel door allen worden beaamd. Om er slechts enkele te noemen 1». Een dronkaard is iemand, die gerespecteerd wordt door niemand. 2°. Drankmisbruik is een ruïne voor onze na tionale welvaart. 3*. De vrouw en dc kinderen van een drinke broer zijn beklagenswaardige wezens. 4°. Een dronkaard, die op straat spektakel maakt, de orde verstoort, ruzie zoekt met de voorbijgan gers, enz., behoort te worden ingerekend. 5®. De jaarlijks klimmende opbrengst van den jenever-accijns is een hoogst bedenkelijk verschijnsel. 6*. Wanneer het middel mocht gevonden worden, het gebruik van gedistilleerd te beperken, dan zou dit een weldaad voor ons vaderland zijn te noemen. We zouden dit half dozijn stellingen, die we allen geneigd zijn als axiomata aan te nemen, met nog eenige kunnen vermeerderen, maar veel verder gaat de overeenstemming niet. Zoodra er sprake is van maatregelen tot beteugeling, begint eene Babyloni sche spraakverwarring, die genoegzaam aantoont dat het universeel middel niet gemakkelijk te vinden is. De één verwacht slechts heil van de toenemende beschaving door betere volksopvoeding een tweede meent dat het kwaad zal verdwijnen als de volksvoeding beter wordt; een derde wacht de beste resultaten van beperking van het aantal drankwinkels; een vierde verlangt straf bedreiging tegen dronkenschap; een vijfde dringt aan op scherper politie-toezicbteen zesde ein delijk is va» meening dat hier het een bet ander niet uitsluit, en dat wie het doel wil, niet een zijdig moet zijn in de keus der middelen, doch ze zooveel mogelijk alle te gelijk in werking moet brengen. Deze laatste beschouwing is, gelooven we, de ware. De vijand dien we te bestrijden hebbe», is zeer machtig. Zijne verschansingen zijn zoodanig versterkt, dat hij met gerustheid een kloeken aanval kan afwachten. Daarom moet hij van alle kanten te gelijk worden aangegrepen, met gebruik making van alle beschikbare wapens. Wie geen mitrailleuse of Beaumont-geweer kan banteeren, bediene zich maar van een hooivork, als de strijd slechts ernstig gemeend is. Ware reeds bij het publiek de overtuiging diep genoeg doorgedrongen, dat dronkenschap misdadig is! Doch belaas, in dit opzicht zijn we nog lang niet waar wij komen moeten. „Beter dronken dan gek", luidt het volksgezegde, en daarmee maakt men zich van de zaak af. Men is altijd geneigd verzachtende omstandigheden te pleiten voor wandaden, in een roes gepleegd, precies als de gewone rechter Zelfs de handhavers der openbare veiligheid gaan in deze nogal verschoonend te werk, ten minste in de stad onzer inwoning. Een paar dagen geleden zagen we een man mogen we zoo iemand wel den eernaam van man geven? haveloos gekleed, langs een onzer voornaamste straten de wonderlijkste zigzaglijnen beschrijven; zijn hoofd hiDg op de borst, zijne oogen waren bijna gesloten, zijn mond, kortom, 't was een afschuwelijk gezicht. Eindelijk stuitte hij op een maar en bleef daar half staan, half hangen, in eene alles behalve aesthetische houding. Een agent ging voorbij en deed juist als de priester en de Leviet tegenover den man op den weg naar Jericho. Klaarblijkelijk onthield de politie-dienaar zich op grond van zijne instructie. Als straks de drinke broer, bij het voortzetten zijner wandeling, te water was geraakt, ja, natuurlijk, dan zou men hem, levend of dood, er uitgehaald hebben. Als hij bij u door de glazen was gerold, dan zoudt gij ze hebben kannen betalen, want van een delin quent «oo arm als een rot is niets te halen. Een poos geleden 't was Zondag-middag ontmoetten we een knap gekleed meisje, dat haar stomdronken vader vrnchteloos uit de kroeg naar huis poogde te voeren. De nare schoft strui kelde ieder oogenblik, en dan begon het arme kind bitter te schreien. Er sprak een wereld van jammer uit dat vrij alledaagsch tafereeltje. De kleeding van het meisje deed denken aan eene zorgvul dige moeder, die alle krachten inspant om een schijn van welvaart te bewaren, terwijl haar natuurlijke beschermer zich verliederlijkt en ver dierlijkt. Een paar voorbijgangers hadden mede lijden met het arme kind en namen den tegen stribbelenden ellendeling onder de armen. Misschien heeft hij, thuis gekomen, zijn meubilair nog wat nagekeken. Geen vijf minuten later zagen wij een kerel in de alleronbetamelijkste houding bij een boom staan, op een plaats waar aanhoudend vrouwen en kinderen voorbijgingen. Hij scheen zoowat zijn bewustzijn te hebben verloren Wij vertellen deze dingen, niet om hunne zeldzaamheid ieder weet dat men in Leiden zoo min als ergens eldera met een lantaarn naar dron- kenlui behoeft te "moeken maar alleen om de vraag te opperenMogen zulke schandalen, zulke voor het zedelijkheidsgevoel beleedigende vertoo ningen op de openbare straat worden geduld? Kan de polit ie lijdelijk blijven tegenover deze dagelijks wed^rkeerende ergernissen? Het antw/oord geven wij niet: wij wachten het van de pn'olieke opinie. LEIDEN, 13 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer W. B. A.. Donker Curtius, geb. te 's-Gravenhage, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De nietigheid des huwelijks." Januari heeft ook weer tal van oude men- schen ten grave gesleept. Boven de 65 jaren stier ven te Amsterdam 170, te Arnhem 24, te Dordrecht 26, te 's-Hage 66, te Leiden 23, te Rotterdam 74 en te Utrecht 39 personen. Aan lichaamszwakte, keel- en lo.ngtering, acute en chron. ziekten der ademhalingsorganen bezweken te Am sterdam 492, te Arnhem 47, Je 's-Hage 121, te Leiden 53, te Maastricht 46, te Rotterdam 222 en te Utrecht 69 personen. Aan waterzucht en schenrbuik stierven te Amsterdam Ife1 te Leiden 1 en te Maastricht 10aan mazelen te Ams. *erc*am 7^> te 's-Hage 14 en te Leiden 0 pers. Dooi 8eweld" dadigen dood en verdrinken kwamen om k sterdam 12, te 's-Hage 2, te Leiden 2 t te Rotterdam 7 pers. De verhouding der overleden tot 1000 inw. per jaar was te Amsterdam 38.14, te 's-Hage 30.3, te Dordrecht 37.5, te Leiden 35.5, te Maastricht 45.8, te Rotterdam 32.9 en te Leeuwarden 24.15. In Amsterdam overtrof in Januari de sterfte zelfs de geboorten. Aan roodvonk stierven er daar 6 en te Leiden 7 personen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6379 volwas sen personen en van 812 kinderen. Men meldt uit Den Haag dat de synodale commissie gistermiddag hare vergadering heeft geëindigd. Zij heeft geene besluiten willen nemen, die iets zouden kunnen praejudiciëeren. Er zal eene buitengewone vergadering van de algemeene synode worden bijeengeroepen in April a. s.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1