▼olie kunstbeschouwing. Eveneens de ets van Corot, „Landschap"; dit zwart en wit drukt kleur uit en ge zoudt u aan dien waterkant, in het malsche gras willen neervleien, om te genieten van de heerlijke zomerlucht die u uit de ets tegenstroomt. Wagners portret geëtst door Herkomer doet u door zijne breede uitvoering op eenigen afstand aan olieverf denken. In geheel anderen trant is Meissoniers mansfiguurtje, dat geheel en al een Meissonier is: de meest passende lofspraak die men er aan kan geven. We sluiten deze beschouwing met een dankbe tuiging aan het bestuur der teeken-academie „Ars Aemula Naturae", dat onvermoeid blijft in zijn pogen, het kunstminnend publiek een aangenamen avond te bezorgen en er voorzeker niet de schuld van draagt, wanneer een enkele kunstbeschouwing minder bevredigt, met eene dankbetuiging voor dezen avond in het bijzonder aan den heer Hartogh, waarbij we tevens den wensch uitspreken dat we met deze uitgezochte verzameling niet voor het laatst hebben kennis gemaakt. A. Gemengd Nieuws. De bijwoning der gemeenteraadszit ting en onmiddellijk daarop de brand te Leider dorp, werwaarts wij ons eveneens persoonlijk ter informatie begaven, waren oorzaak dat er in dien tijd in ons vorig nommer een allerzonderlingst bericht een plaats vond omtrent hetgeen door den marine-officier Van Broekhuyzen werd medegedeeld «ver het veranderen van oud-Hollandsche namen door de Duitschers in Duitsche namen. Wij haas ten ons dan ook die inderdaad vermakelijke ver- gissing zoo spoedig mogelijk te herstellen. De bewuste verandering toch had natuurlijk betrek king op namen in het hooge Noorden. Het zou wat al te onzinnig zijn zoo de Duitschers namen, in Nederland gingen veranderenzoo onverstandig' ziin ze waarlijk niet, en dan zouden ze nog zeker niet zoo weinig begrip van aardrijkskunde too- nen zij die de grootste aardrijkskundigen der wereld genoemd worden om in ons bij uitstek vlakke Zeeland een kaap te willen plaatsen! Een vrij ernstige brand brak Woens dag-avond te halftwaalf in de Trompstraat te VHage uit, ten huize van den tabakshandelaar S. Het winkelhuis brandde geheel uit, de boven- en achter vertrekken leden niets, slechts enkele ruiten spron gen op de eerste verdieping en de gevel werd een weinig geblakerd. Een persoon, ruim zestig jaar oud, meldde zich Woensdag-avond aan bij het parochiaal armbestuur der E.-K. gemeente te Delft, tot het verkrijgen van bedeeling. Dat werd hem toege staan.'Plotseling zakte hij ineen en was een lijk: een aanval van beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Te Haarlem is door het fluiten van den spoortrein een paard, gespannen voor een tentwagen, waarin behalve den voerman twee vrou wen zaten, op hol geraakt. Het wagentje sloeg om en een der vrouwen had daarbij het ongeluk een arm te breken. Een hevige brand heeft teGroningen het winkelhuis, in eigendom bewoond door E. Das, geheel vernield. Niets kon gered wordenalles was echter geassureerd. De daarachter gelegen woon kamers van drie arbeiders hadden mede veel door het vuur en het water te lijden en bijna niets werd er uit gered. Van hunne bezittingen was niets verzekerd. Men zal zich herinneren dat de heer W. H. Keun, ingenieur te Londen, indertijd een rechterlijke uitspraak uitlokte over den duur van «en retourbiljet. De rechtbank te Middelburg stelde hem in het ongelijk. Naar het Vad. verneemt, is de boete, waartoe de heer Keun veroordeeld werd, door hem betaald, zoodat de zaak is afge- loopen. Men weet dus nu ook uit de uitspraak der Middelburgsche rechtbank dat de dagen op de retourbiljetten geen etmalen zijn. Het gerechtshof te's-Hertogeabosch heeft den 22-jarigen kantoorklerk P. Th. J. Tho mas aldaar schuldig verklaard aan: 1®. misbruik van vertrouwen, 43-maal gepleegd 2°. valschheid in onderhandsch geschrift, door dit te veranderen 3*. valschheid in onderhandsch geschrift, door ver andering van feiten, die dit geschrift moest inhou den en doen blijken, 37-maal gepleegd, en hem deswege veroordeeld tot twee jaren cellulaire ge vangenisstraf en 38 geldboeten van 50 ieder, subsidiair 2 dagen eenzame opsluiting voor elke boete. In de gemeente Haarlemmermeer is afgebrand het huis bewoond door W. H. Lelieveld en de wed. A. Geilvoet. Van den inboedel is niets gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Naar het Utr. Dagbl. meldt, gevoelde een arme weduwe zich zoozeer bezwaard met de zorg over hare vier jeugdige kinderen, dat ze Woensdag-ochtend aan het station Amersfoort een vijfjarig meisje afstond aan een reisgenoot, met wien zij van Amsterdam gekomen was. In de gemeente Odoorn zijntweeboe- renbehuiziugen afgebrand. Ook levende have en huismeubelen zijn daarbij een prooi der vlammen geworden. Te Waddings veen is overleden Arnoldus Uilen, oud-strijder vau Waterloo, in den ouderdom van 85 jaren. Te Assen is een kind in een pot met heete spijs gevallen en kort daarna overleden. Er komen weder staaltjes van onbe schaamde struik- en andere rooverijen in Spanje aan het licht. Niet alleen, zooals nog vóór eenige dagen gemeld werd, in het midden van het land, maar ook in de overige provinciën, voornamelijk in Catalonië, ziet het er bedroevend uit. Daar dron gen zelfs eenige gemaskerde lieden bij klaarlichten dag een kerk binnen, waar juist godsdienstoefening gehouden werd. Twee bleven aan de deur op wacht staan, om te zorgen dat niemand het gebouw kon verlaten om hulp te halen. Drie anderen begaven zich naar den kansel en sleepten den geestelijke naar zijne woning, waar zij van hem een som eischten, die de arme grijsaard echter onmogelijk kon be talen. Toen begonnen de roovers den ongelukkige te kwellen en te folteren, maar de priester had geen geld en kon dus niet aan den eisch voldoen. De dienstmaagd die de noodklok wilde gaan luiden, werd op staanden voet doodgeschoten. Éin delijk verlieten zij het gebouw, waar zij, onbe grijpelijk genoeg, geen enkel der kerksieraden hadden aangeroerd. Twee dagen later werden vijf der ellendelingen door de gendarmerie achterhaald. De overige bandieten zullen vermoedelijk nimmer gevonden worden, vooral daar het meerendeel der gendarmen met hen in betrekking staat en de zaken overal voor gemeenschappelijke rekening gedreven worden. Door het ijs in de Weichsel, dat zich aan de Oostenrijksch-Eussische grens ophoopte bij Dzikow, brak een dijk. Dertig dorpen werden overstroom I. Duizenden personen zijn zonder dak en er is veel vee verloren. De „Eblana" van Newport is in de Baai van Fnndy vergaan. De kapitein en zes man verdronken. Pas veertien dagen geleden verwis selde de thans verloofde Belgische prinses de kinderjurk met een lange japon, en wel bij ge legenheid van een feestmaal ten hove, ter eere van den hertog van Saksen-Coburg. Het was toen ook de eerste maal dat zij zilveren lepel en vork, groot model, hanteerde. De Chineesche gezant Tschung-Chou, die onlangs uit Eusland terugkeerde na aldaar een verdrag over Koeldja gesloten te hebben, dat later aan zijne regeering niet meer beviel, werd zooals men weet te Peking gevangengenomen en is thans ter dood veroordeeld. "Volgens Chineesch gebruik behoeft hij, als edelman, zich niet door beulshanden om het leven te laten brengen, en mag hij dus zich zeiven den dood geven. Dat met de bandieten, die kolonel Synge gevangengenomen hebben, r.iet te spotten valt, blijkt uit het volgende staaltje van wreed heid, dat men van hun hoofdman Niko vertelt. Voor drie jaren liet hij een gevangene, die zijn losgeld niet betalen kon, bij een langhaam vuur verbranden. Bedaard bleef Niko gedurende de geheele strafoefening zijn pijp rooken. en tot een zijner kameraden zeide hij: „Deze foltering heeft dit voordeel, dat zij den gevangene tot het laatste oogenblik het gebruik zijnor tong laat, om zoo mogelijk verborgen gelden aan te wijzen." Nog altijd weet men niets omtrent het lot van kolonel Synge. De dag waarop hij zijn neus zou verliezen, is reeds verstreken en het losgeld is nog nie'c betaald. Te Proury, dep. du Nord, is een graan- en korenmagazijn tot den grond toe afgebrand. Van de gebouwen, die eene lengte van 75 meter hadden en zeven verdiepingen telden, en van den kostbaren inhoud is niet het minste kunnen gered worden. De schade wordt berekend op 2,600,000 franken ea gedekt door verzekeringen bij ver schillende assurantie-maatschappijen. Te Hastings werd mej. Scott, de direc trice van eene jongenskostschool, aangeklaagd wegens het slecht verzorgen eener dienstbode, die half verhongerd in het armhuis werd opgenomen. De justitie deed onderzoek en vond dat ook de jongens slecht gevoed werdenéén verkeerde zelfs in levensgevaar. Mej. Scott zal nu door de ouders in rechten worden vervolgd. De spoorwegdijk bij Erohnhausen en Marburg is door de Lahn overstroomd en het ver keer gestremd. Te Praag hebben ongeregeldheden plaats gevonden. Voor de woning van kardinaal Schwarzenberg, die den volgenden dag zijn ver jaardag zou vieren, had zich eea volkshoop ver zameld, die onder het uitvoeren van ketelmuziek de vensters begon in te werpen. De politie slaagde er spoedig in, de saamgerotte menigte, waaronder zich ook Czechische studenten bevonden, uiteen te jagen, maar de serenade, die eene katholieke vereeniging den kardinaal den volgenden dag als naar gewoonte brengen zou, werd verboden, om eene herhaling der ongeregeldheden te voorkomen. De aanleiding tot het gebeurde bestond in de scherpe terechtwijzing, die de kardinaal aan de Czechische kweekeliugen van het seminarie te Praag gegeven had, welke zich tegen het gebruik der Duitsche taal wilden verzetten. De kardinaal had hun aan het verstand gebracht dat zij Duitsch behoorden te kennen, gelijk de Duitsche kweekelingen Czechisch moesten leeren. Hoewel de directie van het semi narie later iets had toegegeven, door te bepalen dat de gebeden zoowel in de Czechische als in ds Duitsche en Latijnsche taal gehouden zouden wor den, vonden de Czechen het blijkbaar toch nog- noodig om den kardinaal hun ongenoegen over zijne handelwijze op de genoemde wijze t3 kennen, te geven. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 12 en 14 Maart storing in den dampkring op de Britsehe, Fransche en Noordsche kusten verwacht worden. BUITENLAND. Duitschland. De plechtige onthulling van het standbeeld van koningin Louise, in den ïhiergarten te Berlijn, tegenover het standbeeld van haren gemaal, koning Friedrich Wilhelm III, werd door prachtig voor jaarsweder begunstigd en ingeleid met het gezang van het Domkoor. Toen de keizer het teeken ge geven had dat het omhulsel vallen kon, werd het standbeeld voor de duizenden omstanders zicht baar, schitterende in de stralen der zon. De bijna 83-jarige keizer was blijkbaar zeer getroffen door de uitnemende gelijkenis van het beeld zijner moeder en omarmde, diep geroerd, zijn broeder en zijne zuster, prins Carl en de groothertogin-weduwe van Mecklenburg-Schwerin. Hij dankte den beeld houwer Eacke voor de wijze, waarop deze zijn werk had volbracht en zoo ook de leden der com missie. Het plan der oprichting van dit standbeeld is van de Berlijnsche burgerij uitgegaan. De 10de Maart werd als de jaardag der geboorte van Pruisens onvergetelijke koningin voor de onthulling bestemd. Groot-Brltannlë. In het Lagerhuis stelde de beer Gladstone gis teren voor de beraadslagingen over de begroo ting Maandag aan de orde te stellen. De heer Northcote stemde hierin toe; bij de tweede lezing der financiëele wet kunnen formeele resoluties aangaande het budget genomen worden. Het voor stel werd aangenomen. Ook nam het Huis het suppletoir krediet van 1,125,000 pd. st. voor den Zoeloe-oorlog aan. De heer Northcote deelde mede dat het tekort op de begrooting van het loopend jaar wordt geraamd op 3,340,000 pd. st., en dat de uitgaven voor het volgend jaar zijn geraamd op 81,486,000 pd. st. en de inkomsten op 81,560,000, zoodat er een overschot zou zijn van 74,000 pd. st., waarbij

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2