Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden......1.10. Franco per poet1.40. AkooderlijJie Kommer»r.B 0.05. PRUS DER ADYEBTENTIEN Van 16 regel»1.05. leden regel meera 0.17$. Grooiere letten naar ptaalanumta. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door een belas tingschuldige, die te laag in de plaatselijke directe belasting in deze gemeente over het jaar 1879 is aangeslagen, eenhedragvan zeven en dertig gulden vijftig cents is ter hand gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRANDELER, Bnrgemeester. 12 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Blaart. Een onzer verdienstelijkste kunstschilders, de heer E. Koster, conservator van het rijks-museum in het Paviljoen te Haarlem, is ten gevolge van het verlies van een oog en beleediging van het andere niet langer in staat zij tie kunst uit te oefenen. Eerlang zal hij zich zelfs verplicht zien ontslag uit zijne rijks-betrekking te vragen. Ten einde in aijn onderhoud en dat van zijn gezin te kunnen voorzien, is hij genoopt zijne fraaie verzameling schilderijen, teekeningen en plaatwerken en zijne studiën en schetsen te verkoopen. De veiling daar van zal in de eerste dagen van April door de beeren C. F. Koos Zoon te Amsterdam plaats hebben en voorzeker merkwaardig zijn, daar niet alleen het doel, maar ook de verzameling zelve eene scherpe concurrentie doet verwachten. Immers niet alleen.de stukken, die de heer Koster reeds bezat, worden verkocht, maar ook een aantal andere, daar zijne kunstbroeders en zusters zich gehaast hebben zijne verzameling te vergrooteu, zoodat zelden eene zoo volledige collectie van doeken onzer nieuwere school onder den hamer werd gebracht. Aan den burgemeester der gemeente Hazers- woude is voor de armen dier gemeente eene som van f 100 ter hand gesteld, waarvan de gever onbekend wil blijven. Dit bedrag is aan de diaconieën der verschillende gezindheden, in ver houding van het zielental, verdeeld. Tot predikant te Lopik is beroepen ds. F. Van Spall te Leimuiden. Z. M. de Koning heeft gistermiddag te vijf uren den gezant van Kumenië, belast met eene zending bij ons hof, in buitengewoon gehoor ont vangen. Daarna zal de vertegenwoordiger van het vorstendom zijne opwachting aan H. M. de Ko ningin maken. In de Woensdag gehouden vergadering van het in Den Haag gevestigde departement der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid is medegedeeld dat het bestuur zich als hoofdcommissie heeft geconstitueerd voor de in 1881 te Scheveningen te houden internationale tentoonstelling voor visscherijgereedschappen. De minister van waterstaat, jhr. Klerck, heeft zich bereid verklaard het ecre-voorzitterschap der hoofd commissie te aanvaarden. Daar de heer Corn. De Groot, in de vorige vergadering benoemd tot lid van het bestuur, voor die betrekking heeft bedankt, werd nu tot lid gekozen de heer J. F. F. Moet. Ten gevolge van die benoeming werd de hoofd commissie voor gemelde tentoonstelling samenge steld uit de heeren dr. L. Mulder, voorzitter; G. H. N. Rietstap, onder-voorzitter; mr. J. H. C. Lisman, penningmeester; mr. W. O. T. Van Oudhensden, secretarisA. E. Maas, buitengewoon lid voor ScheveningenC. Rutten, jhr. A. W. Teding Van Berkhout, F. W. Van de Putten, A. J. H. Van der Toorn en J. F. F. Moet. Bij de behandeling der voorstellen voor de punten van beschrijving voor de 103de algemeene verga dering en voor het congres, die dit jaar zullen plaats vinden, bleek dat de vergadering het wen- schelijk achtte dat het museum van kunstnijverheid te Haarlem worde verplaatst en dat dit tot een onderwerp van bespreking op de algemeene ver gadering zou worden vastgesteld. -— De Vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" zal den 19deu dezer den leden der afd. 's-Gra- venhage van het Ned. Tooneelverboud eene voor stelling aanbieden bestaande in Schimmels „Kat van den Tower." Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de wis- en sterrenkunde de heer Jacob Robbers, geboren te Zutfen, na verdediging van een proefschrift, get.„Berekening der loophaan van de planeet [182] (Elsbeth), uit de waarne mingen bij de eerste en tweede verschijning ver kregen, met inachtneming van de storingen door Jupiter en Saturnus." Het onderzoek van het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting was gisteren, naar het Vad. meldt, nog niet afgeloopen. De openbare behandeling der tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zou daardoor tot de volgende week worden uitgesteld. Ds. H. W. Eigeman te Nieuw-Loosdrecht herdacht dezer dagen zijne vijf-en-twintigjarige Evangeliebediening. Onderscheidene bewijzen van deelneming vielen hem ten deel. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Gelderland" vertrok Woensdag van Batavia naar Rotterdamde „Drente", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde Dinsdag te Padang. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Met iDgang van 15 dezer zijn tot tweeden klerk bij het departement van binnenlandsche zaken benoemd P. N. Haremaker en W. Groenemeyer. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit, waarbij op voordracht van den minister van oorlog en met intrekking vau het besluit van 27 Nov. 1877 eene wijziging der inrichting van het depar tement van oorlog wordt ingevoerd. In afwachting van de nadere voorstellen, die door den minister ten aanzien van den werkkring der inspecteurs van de wapens en der chefs van dienstvakken gedaan zullen worden, wordt het departement van oorlog verdeeld in zes afdeelingen1ste afd. secretariaat, 2de afd. generale staf, 3de afd. personeel, 4de afd. artillerie, 5de afd. genie, 6de afd. intendance, en een, buiten die afdeelingen staand, bureau: secretarie, indices en archieven. Z. M. heeft aan M. Luymes, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het zesde schooldistrict van Noord-Holland; H. Den Engelse, veearts te Hoorn, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Alkmaar als standplaats is aangewezenP. P. E. Hoefnagels, ontvanger der dir. bel. en ace. te Aderden, ben. tot ontvanger derzelfde middelen te Amstenrade c. a.K. J. Gey van Pittius, ont vanger der dir. bel. en acc. te Leiden (buitengem.), benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Zwaluwe c. a,den maj. L. Vetzo, magazijnmees ter der art. 1ste kl. te Amsterdam, op pensioen gesteld; aan genoemden hoofdoff. den rang verleend van luitenant-kolonel; benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot maj.-maga- zijnm. der art. 1ste kl. te Amsterdam den kapt. R. Verschoor, magazijnmeester der art. 1ste kl. te Nijmegen; aan den met verlof hier te lande aanwezigen apoth. 1ste kl. van het leger in Ned.- Indié G. H. Beer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning van pensioen. "Viex'de Ivuu.-itlje.sclioii^wiiig;. De meeste aquarellen uit de portefeuille van mr. C. A. Hartogh te Amsterdam waren voor vele be zoekers der vierde en laatste kunstbeschouwing oude kennissenzulke oude kennissen echter die men liefst dikwijls terugziet, daar zij bij herhaalde ontmoeting een aangenameren indruk nalaten. Inder daad, de eigenaar is te benijden, niet alleen om het bezit van zulk eene keurige kunstverzameling, maar ook om den smaak waarmede ze bijeen is gebracht. Loopt de kunstliefhebber soms gevaar uit voorliefde voor deze of gene kunstrichting eenzijdig te worden, in de portefeuille van den heer Hartogh is bijna iedere tegenwoordige richting eer vol vertegenwoordigd, LandschapHoppenbrou wer, Schelfhout, Apol, Du Chattel; Vee: Storten beker, Mauve; Stadsgezicht: Springer, Tetar van Elven, MarisGenreBles, Kochussen, Israëls, Artz, Neuhuys. Verder onderscheidene Italiaansche aquarellisten, meest genre, als: Tofano, Biauchi, Aranda e. a. Dus stof tot vergelijking genoeg. Welk een verschil tusschen de fijn gedetail leerde Italiaansche genreteekeningen en b. v. die van onzen Bles, mede uitvoerig, doch door hun kalmen toon weldadig uitkomend tegen de schit terende kleuren der eersten, waaraan een Hol- landsch oog niet zoo spoedig went. Hoppenbrou wer, Schelfhout en Apol doen u een andere vergelijking aan de hand, die ontegenzeglijk in het voordeel van den laatsten is. Apol's „Winter" is winter, terwijl de eersten een gecomposeerde afbeelding van een winter geven. Scherper nog staan tegenover elkaar Springer, Tetar Van Elven en Maris; geven beide eersten u bijna alles te zien wat er met mogelijkheid in een stadsgezicht te zien is, de laatste verbaast u, dat zijn breede, stoute, bijna kleurlooze vegen en toetsen zooveel uitdrukken en bij iedere nieuwe beschouwing een menigte onverwachte details openbaren. Meer nog verbaast het u, in Du-Chattels teekening, dat een verzameling vlekken op eenigen afstand zulk een goed effect kunnen maken, wat zij toch ontegenzeglijk doen. Mauves „Stal" vindt een tegenhanger in een dito van Bosboom. Dun en frisch gewasschen, wint Bosboom het ongetwijfeld van de wat zware teekening van Mauve. Diens schapen zijn ontegenzeglijk geestiger behandeld en vinden een goed pendant bij Stortenbeker, ditmaal blijkbaar onder de impressie der impres sionisten; zijn werk is hierdoor echter niet miuder, de zilverachtige luchttoon en de breede behande ling maken deze teekening tot eene zeer aan trekkelijke. Op dit onderlinge verschil der teekeningen, dat reeds zoo groote waarde aan de portefeuille geeft, wordt gewezen, aangezien bij een meer of minder volledig overzicht van den inhoud geen enkele teekening onvermeld zou mogen blijven, daar zij ieder op zich zelf kunstwaarde hebben. En dit zou te veel plaats eischen. Van denzelfden keurigen smaak als de teekeningen getuigen de tot deze verzameling behoorende etseH. Wie in de meening verkeerde dat de etskunst meer bijzonder door de oude meesters met succes is beoefend, is zeker geheel van gedachten veran derd huiswaarts gekeerd. Ch. Jacques „Schapenstal" is een meesterstuk, dat voor geen der oude etsen in dit genre behoeft onder te doenuitvoerig, breed en geestig, geestig tot in den teederen lichtstraal die door een enkel venster over de meest verwijderde schapen glijdt, is deze ets alléén, genoeg voor een avond genot- lyo */fl ff 7 tT" n IOOA il Ui D i -ST*!-f •Lj- x OOv. LEIDSCH ÉSli DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1