binnen, zeggende gerecommandeerd te zijn omtrent de goede qualiteit koffie. Toen hij als een echt kenner „een boontje" geproefd had, bestelde bij een kilo daarvan, vervolgens een kilo suiker, en na beide in zijn jas geborgen te hebben, riep hij zijn op straat wachtenden vriend toe: „Wateten wij morgen Het antwoord luiddesoepDaar voor was dus nog vermicelli noodig. Nadat de vrouw ook dit had afgewogen, legde hij een waar schijnlijk gebruikte quitantie ter betaling op de toonbank en wilde zich uit de voeten maken, doch hij werd door den winkelier nog juist bijtijds ge grepen en met behulp van eenige personen naar het poliliebureel gebracht. Of hij nu den volgenden dag toch „soep" heeft gegeten, was onzen bericht gever nog niet met zekerheid bekend. Omstreeks vier uren is gisternacht op de Hoogewoerd in den koekbakkerswinkel van de weduwe K. uit baldadigheid eene ruit inge slagen en eene flesch pereudrops medegenomen. Aan baldadigheid wordt in deze gedacht omdat eenige fatsoehlijk gekleede lieden wegliepen. In de afgeloopen weekzijnteKatwijk 16 schuiten aangekomen, welke besomden van 30 tot ƒ108 in 6 a 8 dagen reis. Wegens stormweer en hooge zee zijn er ook eenige te IJmuiden en te Nieuwediep met schade en levensgevaar binnen- geloopen. De vangst was zeer schraal en de meeste visch niet levend. Er werd besteed voor tarbot ƒ4 a ƒ8, tong ƒ0.20 a 0.60 en schol ƒ0.40 a f 0.70, alles per stuk; droogschol 6 a 11 en scharren 4 a 6 per mand, en voor zeesterren ƒ8 a ƒ10 per kar. Hedenmorgen zijn weder ver scheidene schuiten op de visscherij uitgegaan. De loopknecht van den winkelier in galanterieën K. te Haarlem heeft zich met een som van ruim 100 uit de voeten gemaakt, welk bedrag hij voor zijn patroon op een aantal qui- tantiën had ontvangen. De dader is in Den Haag door de politie gearresteerd. Zaterdag zijn te Delft aangehouden zekere L. G. en zijne huisvrouw J. S., beschul digd van diefstal van 3700 franken, onder ver zwarende omstandigheden, te Gosselies, in België, prov. Henegouwen (hunne vroegere woonplaats) gepleegd, van waar zij op 1 dezer naar Delft waren overgekomen. Bij hunne aanhouding was de vrouw in het bezit van 1760 aan bankpapier, 40 aan goud- en omstreeks 4 aan zilvergeld. Aan s R ij k s Munt te Utrecht is reeds aangemaakt een bedrag van 50,000 aan bronzen centen, die aan het rijk zijn afgedragen. De landbouwer Vullings te Belfeld werd Vrijdag de dupe van eene allesbehalve aar dige vergissing. Hij werd nl. door 2 maréchaus sees geboeid naar Venloo overgebracht, om daar drie dagen gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij wegens diefstal van gras zou veroordeeld zijn. Bij onderzoek bleek echter dat men een ander van denzelfden naam bedoelde. Hij werd toen natuur lijk weder op vrije voeten gesteld. Te Zierikzee had bij hetterreedeko- men van een Engelsch stoomschip een achttienjarig varensgezel van dien bodem het ongeluk bij het klaren der vlaggelijn uit den top van den mast op het dek te vallen. De arme jongeling was terstond een lijk. Een inwoner van Blankenham is, ter- wijl hij zich huiswaarts begaf, in een sloot ge vallen. Hij werd daar gevonden met het hoofd naar beneden en de beenen omhoog; toen men hem er uit haalde, was hij een lijk. Nauwelijks is de doorboring van de St.-Gothardtunnel tot stand gekomen, of het plan voor eene derde zoodanige tunnel komt ernstig ter sprake. Nu geldt het de Arlbergbaan, ook een Alpenspoorweg, waardoor Oostenrijk zal in ver binding komen met de provincie Vorarlberg en met het Zwitsersche spoorwegnet. Te Schaesberg (Limburg) is Zaterdag een vijftigjarig man, landbouwer in het nabu rige Heibosch, gevonden met afgesneden hals. Er lag een scheermes naast hem. Men weet nog niet of hier aan een misdaad dan wel aan zelf moord moet gedacht worden. Door het springen van een stoomketel in eene ijzergieterij te Glasgow verloren Vrijdag avond twintig werklieden het leven, terwijl er een vijftigtal min of meer ernstig letsel bekwam. De schok was zóó hevig dat een der groote stoom hamers geheel van zijne plaats geworpen werd. In den omtrek der fabriek zijn tal van vensters en deuren vernield. Een te Melbourne verschijnend blad geeft eene beschrijving van een hevige vechtpartij, die in eene bijeenkomst van de wetgevende ver gadering tusscben twee harer leden plaats gehad heeft. De aanvaller, die sedert eenigen tijd zijne grijze bakkebaarden had laten verven, werd wegens een daarover geuite schimpscheut zoo woedend, dat hij den beleediger met een groot wetboek te lijf ging, waarop eene worsteling volgde, waarin hij trachtte zich op de haren en den baard van zijn vijand te wreken. Dit is de eerste maal, merkt het blad aan, dat iets dergelijks in die vergadering voorvalt. Door den storm van verleden week, welke ook in Noord-Duitschland woedde, werd een trein, die van Stettin naar Hamburg ging, in Mecklenburg een uur lang in het open veld tegengehouden. De wielen der locomotief draaiden, maar de trein ging niet voort. Een tweede loco motief werd ontboden en toen eerst kon de reis worden voortgezet. Het vlek Donoustauff, nabij Regens- burg in Beieren, is met het daarin gelegen vorste lijk kasteel van Thuru en Taxis geheel afgebrand. Aan de westkust van Noorwegen is eeB spoorwegwaggon aangespoeld, zonder wielen. Op een der deuren stond„Edinburgh and Glasgow". In den waggon werd een reiszak ge vonden. Vermoedelijk behoorde de waggon tot den in de Tay verongelukten trein. Koning Theebau heeft ook al geen rust: in ééne maand werden twee aanslagen op zijn leven gepleegd, in beide gevallen door vrou wen, en den tweeden keer, o gruwel, door zijne schoonmoeder! De koning kon het met haar niet al te best vinden en schoonmama besloot Birmah van zijn koning te berooven. Op zekeren dag verscheen eene groote hoeveelheid lekkernijen op tafel, op hóór last toebereid. Theebau nam een der gesuikerde dingen op en wierp het eene kraai toe, die in de veranda was gekomen. De kraai at en viel dGod neer. Schoonmama werd natuurlijk ge vangengenomen. BUITENLAND. Frankrljlc Prins Hohenlohe, <e Parijs teruggekomen, heeft, volgens den bekenden berichtgever der „Times" aldaar, een langdurig onderhoud met den minister president De Ereycinet gehad, waarbij hij, naar men verzek rt-, met nadruk de vredelievende be- teekenis van zijne overplaatsing naar Berlijn deed uitkomen. De Senaat heeft den heer Albert Grévy tot onafzetbaar lid benoemd in de plaats van wijlen den heer Crémieux. Het stoomschip „Loire" is van Nieuw- Caledonië te Brest aangekomen met 300 geam- nestiêerde communards aan boord. Zij stapten aan wal te midden der volmaaktste rust. Het rapport van den heer Cazot over de uitlevering van Hartmann is Zaterdag in den ministerraad voorgelezen. De conclusie strekte tot niet-uitlevering, daar de identiteit en de schuld van Hartmann niet voldoende zijn bewezen. Een later bericht meldt dat de regeering maat regelen heeft genomen om Hartmann uit het land te verwijderen. Vermoedelijk zou hij worden opgezondeu naar een haven aan het kanaal, waar hij zich naar Engeland zal inschepen. Een nog later bericht meldt dat Hartmann reeds Zaterdag-avond naar Dieppe is vertrokken en zich naar Engeland heeft ingescheept. Turlilje. Dezer dagen bracht de telegraaf het bericht van eene samenzwering tegen den sultan, waarin zekere Papadoponlos, een Grieksch koopman en genatura liseerd Brit, die zijne medeplichtigen verraden zou hebben, betrokken was. Volgens de sedert ontvan gen berichten heeft de genoemde koopman het verhaal der samenzwering verzonnen in overleg met een adjudant des sultans, die daarmede een plasdankje hoopte te verdienen en den koopman straffeloosheid had toegezegd. De zoogenaamde medeplichtigen van den koopman waren zijne zwa gers, tegen wie hij eene oude veete had. De adju dant, een tot den Islam overgegane Griek, blijkt nu dergelijke samenzweringen reeds meer dan eens zoogenaamd ontdekt en daarvan eene broodwinning gemaakt te hebben. Hij is in hechtenis genomen en, naar men verneemt, zijn nu alle ambtenaren in het paleis, die geen geboren Muzelmannen zijn, ontslagen. Oostenr.-Hong. Monarclile. Zaterdag heeft het Lagerhuis na eene zeer toe gejuichte rede van den president-minister Tisza met groote meerderheid besloten om tot de tweede lezing der begrooting over te gaan. Alleen de uiterste linkerzijde stemde tegen. Een door den heer Simonyi voorgesteld votum van wantrouwen in de regeering werd met 222 tegen 174 stem men verworpen. Telegrammen. BERLIJN, 6 Maart. De Rijksdag heeft het wetsontwerp betreffende de verlenging der socia listenwet naar eene commissie van 14 leden ver wezen. In den loop van het debat hadden zich de woordvoerders der oud- en vrij-conservatieven en der nationaal-liberalen voor het ontwerp verklaard, die der Eortschritts-partij en der sociaal-democraten daartegen, die van het centrum voor onderzoek in eene commissie. "De minister van binnenland- sche zaken betoogde dat de socialistenwet correct en loyaal werd toegepast. WASHINGTON, 7 Maart. De bijzondere com missie van vertegenwoordigers, benoemd tot onder zoek van het ontwerp op het graven van het Panama-kanaal, heeft besloten aan de Kamer der vertegenwoordigers een rapport te zenden, waar van de strekking is om aan de beide takken der wetgevende macht het nemen van gemeenschappe lijke besluiten voor te stellen, tot krachtige handhaving der leer van Monroe en tot betoog der noodzakelijkheid dat de Vereenigde Staten het bestuur en het toezicht hebben op alle ge meenschapswegen der landengte. Elke poging eener Europeesche mogendheid, welke ook, om een beschermheerschap in den een of anderen onaf- hankelijken Amerikaanschen staat te vestigen, zou door de Vereenigde Staten beschouwd wor den als gevaarlijk voor hun vrede en veiligheid. De president zou uitgenoodigd worden om maat regelen te nemen, waardoor de afschaffing wordt verkregen van alle met bovenstaande verklaringen strijdige verdragen. PARIJS, 8 Maart. De heer Eourtou is in Dor- dogne met 362 stemmen tot lid van den Senaat gekozen. Bij de benoeming van een tweeden sena tor verkregen: Bosredon 317, Garrigat 307, Cha- voix 288 en Gibiat 70 stemmenbij herstemming werd de heer Bosredon met 367 stemmen gekozen. WEENEN, 8 Maart. Naar men verneemt, is de kroonprins Rudolph van Oostenrijk met de Belgische kroonprins Stéphanie verloofd. BRUSSEL, 8 Maart. Het „Journal deBruxel- les" meldt dat gisteren door de koninklijke familie te Laeken het verlovingsfeest is gevierd tusschen de prinses Stéphanie en den groothertog Rudolph van Oostenrijk. LEIDKN, 8 Maart. Ter vervolge op hunne voordracht betrekkelijk eene tijdelijke vermindering van het waarborgka pitaal voor de paardenspoorwegen, geven B. en Ws. den raad nader in overweging om, wanneer tot de voorgestelde vermindering wordt besloten, daar aan de bepaling te verbinden dat de gemeenteraad gerechtigd blijft de overgebleven som te doen ver- hoogen ook tot een hooger bedrag dan de som van 6000 in de concessie vermeld, wanneer zij naar het oordeel van het gemeentebestuur onvol doende mocht zijn, en dat concessionarissen zich verbinden alsdan het gevorderd kapitaal te storten binnen den door B. en Ws. gestelden termijn. De commissie van financiën raadt tot goed keuring der rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over 1879, in ontvangst tot f 475, in uitgaaf tot 382.74, zoodat van de toegestane gelden niet is gebruikt 92.26, het geen den rendanten in korting zal strekken van de toelage over 1880. B. en Ws. raden dat aan J. W. Van Harteveld op zijn verzoek vergunning worde verleend om de Kennewegsteeg te overbouwen ter lengte van 12 meter. Zij raden tot het verleenen van een eervol

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2