Dinsdag 9 Maart. N°. 6133. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per poet.1.40. Afzonderlijke Nommer».0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 10 regel*.. Iedere regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. STADS'BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 11 Maart 1880, des namiddags te drie uren, Punten ter behandeling l8. Verzoek van B. Verhoeven, om een stoep te leggen. (32) 2°. Idem van J. W. Van Harteveld, tot overbouwing van een gedeelte der Kennewegsteeg. (34) 3°. Idem van C. 6. Kaakebeen, om ontslag als hulponderwijzer aan de Tnssehenschool. (35) 4'. Idem als voren van G. Van der Waals, als hulponderwijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (36) 5°. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke vermindering van het waarborgkapitaal voor de paardenspoorwegen. (29) 6°. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1879. (33) ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tneschen des voor middags negen en des namiddags drie nren, ter Secretarie dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. A. Van de Velde, geb. te Banjoemas, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„Opmerkingen over artikel 421 B. W." Het „Magazin fiir die Literatur des Auslan- des", dat te Leipzig verschijnt en als „Kritisches Organ der Weltliteratur" zijn negen-en-veertigsten jaargang beleeft, bespreekt in zijn nummer van 6 dezer den jongsten historischen roman van onzen stadgenoot, den heer J. M. E. Dercksen, getiteld „Een vondeling uit de zeventiende eeuw", op eene wijze die hoogst vleiend mag genoemd worden en die bewijst dat dit boek, waaraan ernstige studie werd ten koste gelegd, ook bij taalverwante volken de aandacht tot zich trekt. Naar „Sieboldia" met zekerheid meldt, is de excursie naar Gent, uitgaande van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, nu voorgoed bepaald op 4, 5 en 6 April a. s. Den 2den Maart werd de algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Leidsche Duin water-Maatschappij onder voorzitterschap van den commissaris, door den gemeenteraad van Leiden benoemd, den heer De Laat de Kanter, gehouden. Er waren 120 aandeelen vertegenwoordigd, uit brengende 62 stemmen. Door den voorzitter en den directeur mr. W. Van der Vliet werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van mr. Ch. Bosch Reitz, den in het vorige jaar overleden mededirecteur, die zooveel had toegebracht tot het instandkomen der Leid sche duinwaterleiding en die zich als concessionaris en directeur hoogst verdienstelijk had gemaakt. Uit het verslag van den directeur blijkt, dat de werken te Katwijk zich in goeden toestand bevinden en gedurende 1879 geene bijzondere kosten vereischten. Er werden 109,563 kub. meter duinwater naar Leiden opgevoerd, waartoe 152,705 kilogram steenkolen werden verbruikt. Het duin reservoir leverde genoegzaam water voor de be hoefte, zoodat het kanaal steeds gesloten is geble ven. Op u°. December 1879 stond het duinreservoir op 3.52 meter en het kanaal op 1.79 meter, zoodat in de eerste tijden zonder uitbreiding der werken voldoend water voor een zelfs zeer ver meerderd debiet aanwezig zal zijn. Van de 109,563 kub. meter zijn 15,280.4 kub. meter door fabrie ken en inrichtingen, waar het gebruik door water meters wordt gecontroleerd, verbruikt, en zijn er dus 94,282.6 door de abonnenten voor huiselijk ge bruik aangebracht, d. i. ongeveer 300 liter per etmaal in ieder perceel met de hoofdhuis verbonden. Het totaal der gesloten contracten op 1 Januari 1879 bedroeg 753 voor abonnement en 84 per meter; gedurende den afloop van het jaar zijn er bijgekomen 214 contracten in abonnement en 25 per meter, uitmakende een bedrag van 1076 contracten. Door het ministerie van oorlog werd een con tract voor levering van duinwater in de garni- zoens-infirmerie gesloten met brandleiding; welke ook op het gemeentegebouw „de Lakenhal" werd toegepast. Het water, onderzocht door dr. De Loos en door dezen goedgekeurd, bleef steeds van uitmuntende hoedanigheid. Buiten de gemeente Leiden werden na bekomen machtiging van dit gemeentebestuur nog vier con tracten voor waterleverantie gesloten. Het buizennet werd met 15165 meter in de gemeente Leiden uitgebreid om te voldoen aan het verlangen van ingezetenen, wier woningen niet aan de hoofdbuizen waren gelegen. Nog altijd blijven de contracten vermeerderen. Sedert 1 Jan. 1880 tot 1 Maart zijn weder 38 contracten gesloten, terwijl nog vele onderhande lingen over te sluiten contracten gevoerd worden. Onder anderen kunnen genoemd worden die met het ministerie van binnenlandsche zaken voor de levering van duinwater in de universiteitsgebou wen; die met de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij voor het nieuw stationsgebouw, en eene van ingezetenen van Zoeterwoude tot leve ring van water in perceelen gelegen aan den hoo- gen Rijndijk enz. Het militaire detentiehuis is nog altijd van duinwater verstoken; men moet zich in die in richting behelpen met regen en gefiltreerd gracht water; toen ook dit in dezen winter ontbrak is de Maatschappij haar behulpzaam geweest, door levering van duinwater in vaten, die per as ver voerd werden. Deze wijze van voorziening in een eerste levens behoefte was gebrekkig, maar tevens zeer kostbaar, daar het water dat gedurende 40 dagen vervoerd werd aan water slechts kostte f 23.75, maar door het vervoer op f 339.75 kwam te staan, d. i. op een halven cent per liter, terwijl de Maatschappij het water op de gewone wijze levert voor ƒ0.35 de duizend liter. Uit de balans blijkt dat na behoorlijke afschrij ving de kosten door de ontvangsten meer dan gedekt zijn, hetgeen een gunstige toestand in het eerste volle jaar der exploitatie mag heeten. In den beginne toch zijn de exploitatiekosten hoog en de ontvangsten klein, terwijl jaarlijks de tweeden vermeerderen, en de eersten bijkans stationair blijven. Sedert uit. Dec. 1878 was de Maat schappij ruim 4000 vooruitgegaan en was het te verwachten dat in het loopende jaar die voor uitgang niet minder zoude zijn. De heer J. Ph. Bosch Rcitz werd met bijna algemeene stemmen tot directeur benoemd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 43,00, 21.00, 4.40 en 2.15; de laagste f 42,00, f 20.50, 4.10 en f 2.10. Eene commissie uit gedeputeerde staten dezer provincie, bestaande uit de heeren mr. C. W. Hu- brecht en mr. P. L. E. Blussé, vergezeld van den griffier mr. Tavenraat, heeft zich Vrijdag jl. naar de gemeente Lisse begeven, ten einde in loco een onderzoek in te stellen naar de afsluiting van een weg, tot nu toe tot openbaren dienst bestemd. De weg genaamd de „Vuursteeg", eene verbin ding van den achterweg met den rijksstraatweg, komt op den legger der wegen en voetpaden der gemeente Lisse als openbare weg voor, en is ook op oude kaarten van Rijnland als weg aangeteekend. De eigenaar der woning naast de „Vuursteeg" beweerde dat de weg hem in eigendom toebe hoorde, dat deze niet voor den publieken dienst bestemd was, dat hij wel had toegelaten maar niet verplicht was de „Vuursteeg" voor het publiek ver keer open te laten, - en had door demping der schei- dingssloot den weg aan zijne woning verheeld en den toegang over den weg door een sluitboom belet. Vergezeld door de leden van het dagelijksch bestuur nam de commissie den toestand in oogen- schouw, en de leden van den gemeenteraad tot eene bijeenkomst opgeroepen, deelden aan de com missie de bezwaren mede, die tegen de afsluiting bestonden, terwijl tevens bij publicatie was afge kondigd dat alle belanghebbenden hunne bezwaren zouden kunnen voordragen. Hiervan werd ruim gebruik gemaakt, en van een en ander proces verbaal opgemaakt. De commissie hield zich van des voormiddags elf tot des namiddags drie uren met het onderzoek dezer zaak bezig. Daar voor de betrekking van hulponder wijzer aan de openbare school te Boskoop, met akte van hoofdonderwijzer en aanteekeniDg voor Prausch, Duitsch en teekenen, op een salaris van f 900, zich niemand heeft aangemeld, zal thans eene oproeping gedaan worden op een traktement van f 1000. Ter beroeping van een predikant te Wou- brugge is het volgend tweetal, om daaruit eene keuze te doen, aangeboden aan den ambachtsheer dd. A. Bouma Gzn. te Beetsterzwaag en J. E. Van Dijk te Gendringen. In de vorige week zijn te Amsterdam 30 personen aan mazelen overleden. In de jaarlijksche algemeene vergadering der Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland onder directie van de heeren mr. B. Mees, B. Van Rossem en E. C. W. Hoyer, Zaterdag te Rotterdam gehouden, werd de uitdeeling der winst bepaald op 17 pet. voor de aandeelhouders der beide eerste seriën en op 7 pet. voor die der laatste serie. Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, is Vrijdag te Port Said aangekomen en vertrok Zaterdag; de „Schiedam" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Nieuw- York, doch is bij het naar zee gaan op het Zui den aan den grond geraaktde W. A. Scholten" is Zaterdag-nacht van Falmouth vertrokken, na de lading van het stoomschip „P. Caland" te hebben overgenomen. Gemengd Nieuws. In het „Politieblad" wordt door den commissaris van politie alhier de aandacht ge vestigd op de personen van M. Speyer en J. P. Verra, die zich als veehandelaren of slachters voordoen en vee koopen, dat zij zonder betaling trachten te ontvangen. In de Lokhorststraat alhier trad Zaterdag-avond omstreeks elf uren een persoon van verdacht uiterlijk den winkel van Van Heusden

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1