Abonnementen worden dagelijks aangenomen, N Te Arnhem is eene dienstbode in ar rest genomen, die bijna dag aan dag goud-, zilver en papiergeld aan hare meesteres ontvreemdde. Nadat daarvan aan de politie kennis was gegeven en deze het geld had gemerkt, werd de dienst bode den volgenden dag in het bezit van een dier «tukken gevonden, alsmede van een valschen sleutel, waarmede zij de linnenkast, waarin het geld werd be waard, wist te openen. Een huismoeder te Leeuwarden, die zich bij tijdelijke afwezigheid van haren man voor eenige oogenblikken uit de huiskamer naar den winkel moest begeven, liet haar tweejarig kind in de kamer achter. De kleine zette den op de tafel geplaatsten theepot aan den mond, en brandde haar mondje en keel zóó ernstig, dat het in weerwil van onmiddellijk ingeroepen genees kundige hulp aan de bekomen wonden overleed. Te Cognac had de 75-jarige weduwe Laversenne zich te bed begeven; haar kleinzoon Jules, die pas uit den militairen dienst was ge komen, trad hare kamer binnen. „Wie is daar?" vroeg de oude vrouw verschrikt. „Ik ben het", antwoordde Jules, „ik kom u even omhelzen". En de onverlaat wierp zich op zijne grootmoeder; met de eene hand kneep hij haar de keel dicht en met de andere hand sloeg hij haar met een straatsteen op het hoofd. Daarna poogde hij haar te worgen en de tong uit den mond te trekken. De ongelukkige vrouw gaf geen teeken van leveu en de moordenaar opende hare secretaire, waaruit hij alle waarden wegnam. Toen ging hij heen. De oude vrouw bezweek den volgenden dag. Jules is gearresteerd. Het stoomschip „Hindoo", vanNieuw- Tork naar Huil en beladen met graan, moest den 22sten Febr., na een hevigen storm, in zinkenden toestand worden verlaten. Het was onmogelijk het schip te sturen ten gevolge van de groote massa graan, hoewel een groot deel der lading en 200 stuks vee overboord waren geworpen. Drie personen verdronken, de overige bemanning werd gered. Twee hoefsmeden waren in eene werk- plaats in de rue Miroménil te Parijs bezig een stevige ijzeren staaf stuk te slaan. De een hield daarvoor een metalen wig op de plaats waar het ijzer gescheiden moest worden, terwijl zijn makker een zwaren hamer boven zijn hoofd zwaaide en dien met geregelde slagen op de wig deed neerkomen. Bij een van die bewegingen schoot de hamer van den steel los en trof den stilstaanden werkman met zooveel kracht aan het hoofd dat deze met ver brijzelde hersenpan nederstortte en spoedig daarop den geest gaf. Bij Bombay is het stoomschip „Vin- gorla" verongelukt, ten gevolge van het bekomen van een lek. De kapitein, drie ingenieurs, eenige beambten en 62 passagiers (inboorlingen) verdron ken. De salon-passagiers werden gered. Zaterdag-avond keerde te Par ij s een jong meisje, Josephine M., met hare familie uit den schouwburg terug, toen zij op de brug „de l'Ar- chevêché" door een reusachtigen Newfoundlander besprongen werd, die haar de punt van den neus afbeet. De hond, door eenige gendarmes met sabel houwen afgemaakt, is door den veearts verklaard niet dol te zijn geweest. De Italiaansche arbeider, die den boor hanteerde, welke het eerste gat in den scheids muur tusschen het Italiaansche en het Duitsche gedeelte van de Gothard-tunnel boorde, heet Celestin Negaraviglia. Zoodra hij bemerkte dat de boor was doorgeschoten, trok hij dien terug, riep door het gat zijn Duitschen kameraden een „Bonjour!" toe en ijlde toen zonder lamp naar het vier kilometers ver gelegen telegraaf bureel om de eerste te zijn, die het heuglijk feit wereld kundig maakte. De arbeider, die de laatste lading deed ontploffen, heet Pietro Chirio. Beiden be- hooren tot de 20 of 30 oudste werklieden, die van den aanvang van het werk af aan de tunnel werkzaam zijn geweest. Volgens een telegram uit Nieuw- York kan tusschen 5 en 7 Maart op deBritsche en Noordsche en een gedeelte der Franscbe kust stormweder uit het Z.-O., rondloopend tot het N.-W., vergezeld van regen verwacht worden. Benoorden 40° N.Br. zal het in den Atlantischen Oceaan stormweder zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Graaf Orloff, de Russische gezant, heeft volgens den Parijschen correspondent van de „Daily News" verklaard dat hij een ongeteekenden brief, blijkbaar afkomstig van het nihilistisch comité, heeft ontvangen, waarin hem gemeld wordt dat hij binnenkort vermoord zal worden. België. De minister van justitie heeft in de Kamer van afgevaardigden gezegd dat er geen aanslag op het leven der koningin heeft plaats gehad. De ontploffing is teweeggebracht dooreen soort „pétard." Duitschland. Bij den Rijksdag is het ontwerp eener wet op den woeker ingekomen, welks eerste artikel aldus luidt: „Wie van de verlegenheid, lichtzinnigheid of onervarenheid van anderen gebruik maakt om voor het leenen van geld of het verlengen eener schuldvordering voor zich zeiven of derden voor deden te bedingen of te laten beloven, die den gebruikelijken rentevoet op eene voor de omstan digheden van het geval buitengewone wijze over schrijden, wordt wegens woeker met gevangenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste 1500 mark gestraft". Dat maximum van straf wordt verdubbeld indien men zich de bedoelde onrechtmatige voordeelen bedektelijk of in den vorm van een wissel of door verpanding van het eerewoord of op dergelijke wijze heeft getracht te verzekeren. Dezelfde straffen treffen hem, die schuldvorderingen van dien aard koopt of verkoopt of tracht te innen, en wie van woe kerhandel zijn bedrijf of gewoonte maakt, wordt met gevangenis van ten hoogste drie maanden of boete van 150 tot 15,000 mark gestraft. Boven dien moeten de onrechtmatig verkregen gelden teruggegeven worden, en overeenkomsten, waar door men de bepalingen dezer wet zou trachten te ontduiken, zijn niet geldig. Rusland. Het Regeeringsblad deelt, de adressen van ge- lukwensching mede door den Rijksraad en den Senaat aan den keizer gericht, ea de daarop door Z. M. gegeven antwoorden. Den Rijksraad dankte de keizer voor de uitgedrukte gevoelens van trouw en de medewerking der tegenwoordige en der vroegere ministers aan de groote maatregelen op wetgevend gebied, daarbij de reeds overledene deelnemers aan het hervormingswerk herdenkende, gelijk ook in het bijzonder de medewerking van grootvorst Konstantijn aan de hervormingen ten bate van den boerenstand. Yoorts geeft Z. M. zijne hoop te kennen op de hulp des Rijksraads voor hetgeen verder nog te verrichten valt en spreekt hij ten slotte het vertrouwen uit, dat God Rusland uit de tegenwoordige moeilijke dagen verlossen zal. In zijn antwoord op het adres van den Senaat spreekt de keizer de overtuiging uit dat dit lichaam ook in het vervolg, gelijk tot dusver, tot Ruslands welzijn arbeiden en het zijne doen zal om den wettelijken staat van zaken te bevestigen. De keizer zegt te hopen dat hij ook in het vervolg ge legenheid hebben zal om den Senaat voor getrouwe plichtsvervulling dank te zeggen. Telecramraen. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. Kolonel Com- meraafl', op wien, zooals men weet, geschoten werd, is aan zijne wonden overleden. De sultan heeft het ontwerp betreffende de regeling der zuidelijke grenzen van Montenegro en de hem in ruil van Gusinje te geven vergoe dingen bekrachtigd. ST.-PETERSBURG, 3 Maart. Hedenmiddag om halfdrie heeft een jongmensch geschoten op graaf Loris Melikoff, chef der veiligheids-politie, die in het dijbeen getroffen werd. De moordenaar is gevangengenomen. Een onbekend persoon van ongeveer dertig jarigen leeftijd heeft van nabij op Loris Melikoff' een revolverschot gelost, op het oogenblik dat deze voor zijn huis uit het Tijtuig stapte. De generaal bleef ongedeerd, maar wel is zijn uniform door den kogel doorboord. Hij heeft zelf den dader gevat. [Dit laatste wordt is andere berichten weder tegen gesproken. Kozakken zonden het gedaan hebben/} De keizerlijke familie is graaf Loris Melikoff' gaan gelukwenschen met zijne redding. Bij den aanslag op Melikoff waren niet alleen vele voetgangers in de nabijheid, maar ook honderden rijtuigen. De graaf was door kozakken omringd en voor zijne woning waren de schild wachten in het geweer. Hij kwam terug van de begrafenis van gravin Protassoff, de oudste hof dame der keizerin. Het geheele hof, de keizer, de grootvorstin, enz., waren in hunne rijtuigen den stoet gevolgd, tot aan het station van Moskou. WEENEN, 3 Maart. Uit Philippopel wordt gemeld dat 2000 Mahomedanen, om den honger dood te ontkomen, het Rhodope-gebergte verlaten hebben, en dat militietroepen zijn afgezonden om ongeregeldheden te voorkomen. PARIJS, 3 Maart. De begrootingscommissie heeft des heer Brisson tot haren voorzitter, de heeren Langlois en Goblet tot hare ondervoorzit ters benoemd. De commissie verklaarde zich be reid tot aanneming van het voorstel van den mi nister van oorlog, strekkende om den militairen diensttijd op veertig maanden te bepalen, doch zij stelt de afschaffing voor van de vrijwilligers bij het leger. LONDEN, 3 Maart, De heer Grisell, die ver leden jaar de rechten van het Lagerhuis schond en zich toen aan de straf onttrok, doch twee dagen vóór het sluiten der zitting zich aanmeldde en dientengevolge één nacht in de gevangenis te Newgate doorbracht, is thans door het Huis tot verdere opsluiting in die gevangenis veroordeeld. LEIDEN^ 4 Maart, Onder de leiding van den heer Em. Koechlin, vice-president, had gisteren de 73ste algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen. Er werd besloten het bewind in overweging te geven om een algemeenen maatregel in toepassing te brengen ten einde ten aanzien der gevolgen van bestaande en eer lang te verwachten tarieven van in- en uitvoer rechten voor de Nederlandsche nijverheid, handel en scheepvaart en over de belangen zoo van het rijk als van de inschrijvers bij vaste regelen voor de aanbestedingen ten behoeve van's rijks werken en leverantiën, gezamenlijk krachtdadig op te treden, waar zulks zal geacht worden met vrucht te kunnen geschieden. De afdeelingen der Tweede Kamer zullen Maandag onderzoeken de wetsontwerpen tot vast stelling van het slot der rekening van Suriname over 1876. tot bekrachtiging der overeenkomst met prins Frederik tot afdoening van schuldvor deringen, tot aanvulling der begrooting van het domeinfonds, verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880 (historische monu menten) en de overeenkomst met Luxemburg. Dinsdag zullen worden onderzocht de conventie met België en het ontwerp tot heffing eener rente belasting. De gepensioneerde generaal-majoor Harden- berg, oud-hoofdintendant, is hedennacht op bijna 78-jarigen ouderdom overleden. Hij was, behalve met de Militaire Willemsorde, versierd met de orde van grootofficier der Eikekroon en commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het heden met de mail van Batavia dd. 28 Januari ontvangen Alg. Dagbl. van Ned.-Indiê meldt dat er vooreerst geen civiel gouverneur op Atjeh wordt aangesteld. Generaal Van der Heyden zal in zijn nieuwen rang op Atjeh tafelgeld ge nieten en zijne financiëele positie zon eerstdaags geregeld worden. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Mark tberlo hten. Schiedam, 4 Maart. Moutwijn ƒ121/,. Jenever f 17.50. Amst. proef 18.75. Spoeling per ketel 2.door de Schiedamsche spoeling-commissie werd ze voor f 2.per ketel verkocht. Gouda, 4 Maart. Kaas. Handel ving. Aangevoerd 7 par tijen. Prijs f 30.50 naar wicht en qnaliteit. Boter. Veel aanvoer. Handel ving. Prijs: Goeboter 1.70 a 1.80, wei- boter 1.50 a f 1.60. Melkvee. Veel aanvoer. Handel in alle soorten zeer vlug; prijzen hoog. Vette varkens weinig aan voer, handel ving van 26 tot 32 ets. per 1/s KG. Bergen-Op-Zoom, 4 Maart. Suiker onveranderd, slap, nominaal 27Va °P 88 graden. Meiassen gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2