naar een plaats gehad hebbenden kindermoord. Naar men verneemt, zijn daarbij in de schuur van den landbouwer v» H. twee kinderlijkjes ge vonden, waarvan, 11a gerechtelijke schouwing, is geconstateerd dat bet eene daar reeds ongeveer een jaar en het andere ruim eene maand geleden begraven was. De vermoedelijke daders zijn gevan kelijk naar Dordrecht overgebracht. Te Kampen is eene vrouw, dieve el ge bruik maakte van sterken drank, van de zoldertrap gevallen. Ze was spoedig dood. De koren-windmolen van den heer Jansen, te Roermond, en het belendend woonhuis zijn geheel in de asch gelegd. Men meent dat de brand ontstaan is door het warm loopen van de as. Uit Deventer wordt gemeld dat door een winkelier in gemaakte kleederen bij de politie aangifte is gedaan dat 's nachts bij hem is inge broken, en dat een kistje, inhoudende, behalve eenige papieren, f 228 aan geld, zou zijn ontvreemd. Te Havelte heeft, ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank, eene snij- partij plaats gehad, waarbij een der twistenden ernstige wonden bekwam. De dader is gevat. Een jongetje, dat verleden week te Heteren door een molenwiek getroffen werd, is aan de gevolgen overleden. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Zwolle zijn 84* sollicitanten. Te Vianen is het huis van een dro gist met eene groote hoeveelheid petroleum, pek, olie, teer, touwwerk enz., geheel verbrand. Het moet een prachtige brand zijn geweest. De belen dende gebouwen zijn, hoewel beschadigd, gespaard gebleven. Te Biddulph, in Ontario, Canada, is dezer dagen de lynchwet toegepast op een deel van de familie Donnelly, welker hoofd, met zijne acht zonen, langen tijd de bevolking schrik aangejaagd en allerlei geweldenarijen gepleegd had. Te mid dernacht klopte een troep gemaskerden aan het huis van Donnelly. De zoon, die opendeed, werd terstond afgemaakt; een tweede onderging het zelfde lot; de vader, zijne vrouw en zijne nicht werden ook omgebracht. De andere zonen waren afwezig. Het onderzoek naar het instorten van de Tay-brug heeft aan het licht gebracht dat de hoedanigheid van het gegoten ijzer der kolommen te wenschen overliet. Er waren scheuren in, die men eenvoudig gestopt en lieverfd had. Koning Theebau van Birmah, heeft, naar in een schrijven uit Rangoon gemeld wordt, in het laatst van Januari voor het eerst zijn paleis verlaten. Naar het schijnt, is dit eene gebeurtenis van zeker gewicht in het land, uithoofde van de toebereidselen, welke er aan verbonden zijn; de vorige koning van Birmah had dan ook slechts driemaal gedurende den tijd zijner regeering zijn paleis verlaten. Wanneer de vorst bijv. een watertochtje gaat maken, moeten eerst al de bruggen over de rivier worden afgebroken, omdat het met de waardigheid van de afstammelingen der Aloungpyah niet zou strooken onder eene brug te gaan, welke door eenvoudige stervelingen betreden is. Bij een uitstapje in de straten moeten al de deuren der woningen, welke de koning voorbijtrekt, gesloten zijn; troepen worden ge schaard langs den weg, dien hij aflegt, en kanonnen aan alle hoeken der straten geplaatst, terwijl de bevolking in huis moet blijven en zich niet mag laten zien voordat de vorst in ziju paleis is teruggekeerd. De reden van deze voorzorgs maatregelen is dat in vroegeren tijd meer dan één Birmahsch vorst bij zijn terugkeer de plaats bezet vond en verplicht was bf naar den kerker of in ballingschap te gaan. Koning Theebau heeft de overlevering in wezen gelaten, hoewel hij niet dezelfde gevaren loopt als zijne voorvaderen, want men weet dat hij zich door ophanging, onthoof ding of vergif heeft ontslagen van al de prinsen zijuer familie, die eenigermate gevaarlijk voor hem konden zijn. Vóór zijn vertrek uit het paleis had hij zich overtuigd dat al de soldaten be taald waren. Daarna gaf hij aan zijne vrouwen en ministers last hem te vergezellen. Eenige dagen te voren had hij, om zich de sympathie der .bevolking te winnen, de afschaffiag der dood straf afgekondigd, benevens de opheffing van j eenige belastingen. De eerste gang van den vorst was een bezoek aan de pagode. De koning ver scheen op een olifant, omringd door een talrijk geleide van gewapende mannen en van zijne ministers, eveneens op olifanten gezeten. De eer zucht van Theebau schijnt te zijn om zich voortaan populair te maken. Bij de schietoefeningen van het gar nizoen van Montauban, die op den rechteroever der Tarn in de onmiddellijke nabijheid van een wandelplaats worden gehouden, is een molenaar, die zich des morgens naar de stad begaf, door een afgedwaalden kogel in het hoofd getroffen. De ongelukkige was terstond een lijk. Tweesoldaten van hetEransche leger, die de straf, waartoe zij door den krijgsraad waren veroordeeld, op het fort Sainte-Eoy bij Lyon onder gingen, trachtten langs den 40 voet hoogen wal te ontsnappen. Op het oogenblik dat zij hun ge vaarvollen tocht zouden beginnen, werden zij aan geroepen door den op dat punt geposteerden schild wacht, die, toe» zij aan zijne bedreiging geen ge hoor gaven, zijn geweer op hen loste. Daardoor geheel verbijsterd, tuimelden de beide vluchtelin gen met zoo groote vaart naar beneden, dat de één met verscheiden schedelwonden stervende werd opgenomen, terwijl de ander beide armen brak. Uit Kieuw verneemt men dat in het klooster Kijewo-Petscherskaja-Lawra, waar reeds een poos te voren anonieme brandbrieven waren ontvangen, op den 19den Eebr. des nachts een dynamiet-ontploffing plaats hadde prachtige boek drukkerij en bibliotheek werden vernield. Het vroor zóó sterk, dat de spuiten geen water konden geven, en de hevige wind wakkerde de vlammen aan. De kostbaarste handschriften zijn vernield. Dat de nihilisten de schuldigen waren, blijkt uit den inhoud der brandbrieven, want daarin werd geld geëischt „voor de heilige zaak van de bevrijding van het Russische volk uit de slavernij." Op den Boulevard d'Anvers te Brus sel waren onlangs op last van het stedelijk bestuur bordjes aangebracht ter aanduiding van den rijweg. Hoe verbaasd echter waren de voorbijgangers, op zekeren dag al die aanwijzingen als door een tooverstaf in verschillende stedennamen te zien veranderd, die daar ter plaatse al een zonder lingen indruk maakten. Hier lag Luik, elders Mechelen, bij gindschen boom was Amsterdam aangeduid en een eind verder had Parijs een plaatsje gevonden. Wat was er gebeurd? Zuinig heids- of gemakshalve had men de aanwijzingen van den rijweg op oude bordjes geplakt, welke vroe ger met een of ander doel met al die stedennamen beschilderd waren. Een flinke regenbui was vol doende geweest om de letters van weleer weder te voorschijn te doen komen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de drie Bosniaken, die op de Russische ambte naren schoten en na een worsteling met de gen darmes zijn gevangengenomen, zeggen dat zij onder elkander twist hadden en een paar revol verschoten losten, maar niet mikten op den Rus Kammeraof, die toevallig gewond werd terwijl hij voorbijkwam. BUITENLAND. Frank r^li. Eene vrij oproerige vergadering van studenten had Maandag-avond plaats, waarin, ondanks het verzet der meerderheid, eene deputatie den heer Blauqui is gaan halen. Met groote meerderheid van stemmen werd daarop protest aangeteekend tegen de arrestatie van den Rus, Harlmann. Duitseliland. De Rijksdag heeft gisteren de legerwet naar eene commissie van 21 leden verzonden. In den loop van het debat verklaarden zich ook de woord voerders der conservatieve fractiën, evenals die van den rechtervleugel der nationaal-liberalen voor de wet. De heeren Von Stauffenberg, van den linkervleugel der nationaal-liberalen, Windthorst, van het centrum, en Bebel, sociaal-democraat, stelden de eenstemmigheid en bereidwilligheid van alle partijen in het licht om de integriteit van het Duitsche gebied te verdedigen. De heer Von Stauffenberg echter wilde den Rijksdag niet gedu rende zeven jaren de handen binden; de heer Windt horst verlangde een nauwgezet onderzoek in de commissie, daar de noodzakelijkheid van zwaardere oorlogslasten niet was aangetoond. Die noodzake lijkheid werd ook door den afgevaardigde Bebel bestreden. Groot-Brltanixiü. Gp eene vraag van den heer Cartwright ant woordde de heer Bourke in het Lagerhuis dat hij niet officieel vernomen had van een afbreken der onderhandelingen tusschen de Porte en Grieken land. Wèl had hij vernomen dat er nieuwe voor stellen waren gedaan, welker bijzonderheden hem echter niet bekend waren. De heer Northcote verklaarde dat het dezer dagen medegedeelde pro gramma uit Lahore, betreffende de indeeling van Afghanistan, louter een verzinsel was. Rnnland. In de ukase, waarbij generaal Loris Melikoif als chef der veiligheids-commissie wordt aange steld, is, behalve het reeds medegedeelde, nog bepaalddat „hij alle maatregelen mag nemen, die hij noodig acht voor de handhaving van orde en rust zoowel te St.-Petersburg als in andere plaatsen des Rijks en dat het aan zijn goedvinden wordt overgelaten de straf te bepalen voor het overtreden of niet nakomen van de door hem uitgevaardigde voorschriften en maatregelen, als mede de wijze, waarop die straffen zullen worden uitgesproken." Het feest naar aanleiding der 25-jarige regeering van den czaar werd luidens verschillende berichten gisteren door prachtig weer begunstigd. Om tien uren namen op het kleine plein voor het winter paleis de deputatiën, sterk 100 man, van elk garde regiment hunne stelling in. Eene onafzienbare menigte vulde de beide pleinen vóór het paleis. De keizer verscheen een kwartier later op het balkon en werd door de troepen en het volk met geestdrift en onbeschrijfelijk gejuich ontvangenhij vertoefde daar een half uur onder de luide kreten en zegen- wenschen der talrijke menigte, terwijl de muziek corpsen het volkslied speelden. Te gelijk werden 101 kanonschoten gelost en luidden de verschillende kerkklokken. Te halftwaalf had in de rijk ver sierde kapel van het winterpaleis de plechtige gods dienstoefening plaats. De stad is tot in de afgelegenste wijken rijk met vlaggen versierd. Na de godsdienstoefening ontving de czaar alle leden van den rijksraad en de ministers en daarna het corps diplomatique, welks leden voltallig aanwezig waren. Alle zalen, voor de audiëntie bestemd, waren geheel gevuld. Om halfdrie ontving de czaar den senaat, waarna de overige corporatiën en instel lingen, o. a. ook de leerlingen der krooninstellingen voor meisjes, aan de beurt kwamen. Toen de czaar op het balkon verscheen, plaatste zich de grootvorst troonopvolger aan de zijde van zijn vader. De grootvorstin nam de honneurs waar in plaats van de door hare ziekte daarin verhinderde keizerin. De toeloop op de receptie was verbazend groot. Toen de keizer met een schitterend en zeer talrijk gevolg door de verschillende zalen schreed, werd hij met warme geestdrift begroet. Het adres van den rijksraad werd door den grootvorst Konstan- tijn voorgelezen. De keizer antwoordde er op door zijn broeder te omhelzen. Bij de ontvangst van het corps diplomatique had de keizer voor ieder een minzaam woord. Hij verzocht den vertegen woordigers der vreemde staten, aan hunne regee ringen en natiën dank te zeggen voor de hem betoonde sympathie. Ook maakte de keizer 's mid dags een rit door verscheidene straten, overal door eene ontelbare volksmenigte met een gejuich zonder einde begroet. Walujefl o. a. is in den gravenstand verheven. Een telegram van 's avonds kwart voor zevenen meldt dat de feestviering ongestoord haren gang ging. Overal heerschte eene zeer opgewekte stem ming. Eene groote menigte bewoog zich langs de straten in afwachting van de illuminatie, die schit terend beloofde te zijn. Op verscheidene plaatsen deden zich militaire muziekcorpsen hooren. Ner gens was storing of belemmering in het verkeer waar te nemen. In de beurszaal is een plechtige dankstond gehouden. De gezamenlijke te St.-Petersburg verschijnende dagbladen, die een terugblik werpen op de regee ring van keizer Alexander II gedurende het

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2