Donderdag A Maart. N°. 6149. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over het afgeloopen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. -'iü- LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor LeMeo per 8 maandenf L10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers..r.-rrrs-.-vv.0.05. itfWiniü PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtfl 1—6 regel» .vnvrnf 1.05. Icdore rcgd meeramrr» rrr»T>*«v Grootere letter» our plaatsruimte. v^. STADS-BERIOHTEN. PATENTBL4DEN. De Wethonder, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over bet 3de kwartaal, dienst 1879/80, van Art. 3874 tot en met Art. 4027, by voornoemd College, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet ver krijgbaar zijn, dagelijks van één tot drie nren, van 4 tot en met 6 Maart e. k. Leiden, De Wethouder voornoemd, 3 Maart 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 3 Maart. Ter gelegenheid van Hds. geboortedag heeft de "Vereeniging van onderofficieren der Leidsche dd. schutterij „Pugno pro Patria" prins Prederik hare gelukwenschen aangeboden. Der vereeniging is daarvoor namens Z. K. H. in een vleiend schrijven zijn welgemeende dank betuigd. De gelukwenschen waren d«or den prins met welgevallen ontvangen. Onder de monumenten, waarvoor op de rijks- begrooting voor 1880 weder eene subsidie tot onderhoud wordt voorgesteld, komt ook voor de Hooglandsche- of St.-Pancraskerk alhier ad f 3500. Gisteren, Dinsdag den 2den Maart, had aan het bureel van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, Rapenburg alhier, de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders plaats. Het verslag dienaangaande deelen wij eerstdaags mede. Er behoorde in verband met het weder gister avond eenigszins moed toe om uit te gaan. Te meer deed het daarom genoegen te zien dat het aan gekondigde concert der Maatschappij voor Toon kunst zoo goed bezet was. En door executanten èn door commissarissen zal dit zeer zeker bijzonder worden op prijs gesteld. Het trotseeren van regen en wind werd ook ruimschoots beloond, want het concert mocht inderdaad op den naam van schoon aanspraak maken. Zoowel de verdienstelijke piano voordrachten van de onderwijzeres onzer Muziek school, mej. Schulz LessiDg, als het heerlijke viool-spel van den heer Couwenhoven en de flinke uitvoering der beide orkestwerken werden bij her haling met bijvalsbetuigingen beantwoord. De heer Wetrens heeft door zijne leiding opnieuw getoond dat hij op de belangstelling onzer stadgenooten volkomen mag aanspraak maken. Tot hulponderwijzer te Alblasserdam is be noemd de heer S. Van der Hoogt te Leiden. Men schrijft onsIn de laatste weken be gint er voor den landbouw weder meer leven te komen. Verschillende kooplieden bezoeken de landhoeven om zaken te doen. Het vette vee wordt duur verkocht. Een stier, die verleden herfst maar 50 a 60 gulden kon opbrengen, werd nu voor 140 gulden van de hand gedaan, niettegen staande het dier op stal slechts onderhoudsvoeder genoten had. Vette varkens gaan tegen hooge prijzen naar de slagers en de zoogenaamde over- loopers brengen van 25 tot 36 gulden op. Voor schapen, jaarlingen, bedingt men van 20 tot 25 gulden. Waarschijnlijk zullen dit jaar vele suikerbieten geteeld worden. Te Haarlemmermeer zijn in de laatste week vele contracten gesloten voor de suiker fabriek te Halfweg. Men bedingt 9.50 a 10 per 1000 kilogram leverbare bieten, en ontvangt dadelijk reeds een niet onbelangrijk voorschot. Die sommen worden door velen ook gretig aangenomen. Het is te hopen dat het hier met die voorschotten niet gaat als in de Tielerwaard, waar die sommen dienst doen als luchtblazen, om boven te blijven in het tegenwoordig troebele sop van het land bouwbedrijf. Luidens de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting be draagt de koopwaarde der aan grondbelasting onderworpene en aan particulieren toebehoorende onroerende goederen volgens de statistieke bereke ningen des ministers ongeveer f 5,150,000,000, en zou de waarde van het roerend belegd kapitaal, door bijzondere personen bezeten wordende, onge veer gelijk zijn aan f 6,000,000,000. Daarbij zou men dan moeten voegen het bedrag dat door de bij het ontwerp tevens belaste instellingen wordt bezeten; dit bedrag wordt gesteld minstens op f 150,000,000. De gezamenlijke waarde aan effecten en schuldvorderingen zou dus ƒ6,150,000,000 be dragen. De inkomsten, uit dit kapitaal getrokken en gemiddeld a 41/,, pet. berekend, zouden der halve f 276,750,000 beloopen. Wanneer men ech ter in aanmerking neemt dat van dit laatste be drag zouden moeten worden afgetrokken wat be grepen is onder premie- of loterijleeningen, die geene of zeer geringe rente afwerpen; de nood lijdende fondsen; de uitdeelingen van naamlooze vennootschappen, waarvan patent betaald wordt en die niet aan de rentebelasting onderworpen zullen zijn, de vrijstellingen enz., dan meent de minister dat een raming van het belastbaar inkomen op 180 a 200 millioen, vertegenwoordigende tegen een rentekoers van 4'/2 pet. 4 of 4,/J milliard guldens, niet te hoog is. Op dien grondslag zou de jaarlijksche opbrengst der belasting ad 2 pet. van het belastbaar inkomen op f 3,600,000 of 4 millioen kunnen worden gesteld. Het maandblad van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw bevat het adres, door het hoofdbestuur aan den minister van binnen- landsche zaken verzonden, houdende verzoek om het mond- en klauwzeer onder de besmettelijke veeziekten op te nemen. Voor de weesinrichting te Neerbosch werd in de drie laatste maanden van het vorige jaar de aanzienlijke som van f 19,428 behalve veel levensmiddelen en kleedingstukken ontvangen. Op 1 Jan. waren er 525 weezen. Met alles bedraagt de bevolking der inrichting 567 personen. Naar het Hbl. verneemt, zal de verhooging van den Noorder-Lekdijk, welke volgens het koninklijk besluit van 1 Februari jl. „geen uit stel kan lijden", in den aanstaanden zomer ge schieden onder toezicht van het dijkscollege, dat zich natuurlijk zijne rechten, wat de kosten aan gaat, voorbehoudt. De aanbesteding zal binnen eenige maanden volgen. De regeering wenscht de geheele verhooging in één jaar voltooid te hebben, maar er bestaat twijfel omtrent de mogelijkheid daarvan. De toepassing van art. 11 der water- staatswet van 1855, gelijk die bij het besluit van 1 Eebr. heeft plaats gehad, heeft ten gevolge dat de uitvoering der werken, „die geen uitstel kan lijden", van rijkswege geschiedt. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisterochtend te Suez de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Atjeh aangekomen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. Dijserinck, den 4den Pebruari jl. te Monrovia aangekomen en zou ongeveer 12 Pebruari d. a. v. de reis naar Suriname voortzetten. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan W. "Van Waning Jr., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter-plaatsvervanger te Sneek. Gemengd Nieuws. Ten gevolge van den hevigen storm heeft er op de telegraaflijnen storing plaats gehad, welke echter ten deele weder hersteld is. De trein naar Rotterdam, die te 1 uur 1 m. van Leiden vertrekt, heeft gistermiddag een oponthoud onder vonden van circa 20 minuten, ten gevolge van het omverwaaien van een telegraafpaal, die dwars over den weg lag en met de hulp van eenige passagiers werd weggeruimd, waarna de trein de reis vervolgde. Aan de oplettendheid van den machinist is het te danken dat hierdoor geen ongelukken hebben plaats gehad. In het Haagsche bosch zijn tal van boomen ontworteld. Een ge deelte van den schoorsteen der zeepziederij op den Zuid-Binnen-Singel is naar beneden gestort. Eene vrouw werd door het vallend stuk getroffen en zwaar gewond naar hare woning vervoerd. Op den hoek van de Lindengracht en de Linden- dwarsstraat te Amsterdam werd een deel van den gevel eener woning afgerukt en stortte naar bene den. Een hond was er het slachtoffer van. In de Koningsstraat aldaar stond een zevenjarig meisje in den post eener geopende deur, toen deze door den wind met kracht dichtgedreven werd. Het kind schijnt zich toen te hebben willen vasthouden, met dat gevolg dat het rechterhandje door de dichtgedreven deur verbrijzeld werd. Onmiddellijk voor de haven van De Lemmer is bij vliegend weer en zeer omstuimige zee gestrand de beurt man van Joure op Amsterdam. De bemanning is gelukkig gered; schip en lading zullen waarschijnlijk weg zijn. Op de Mare alhier is een uitsteekspiegel van den muur gerukt. Hij kwam op het hoofd van een voorbijganger terecht, die daardoor ernstig verwond werd en na in de sigarenfabriek van den heer Damsté aldaar te zijn binnengebracht, werd geholpen. Aan het academiegebouw is het teeken bevestigd dat de passage aldaar gevaarlijk is. Het water heeft thans zulk een lagen stand verkregen als sedert tal van jaren het geval was; in vele grachten ziet men de modder en hoopen puin er boven uit steken; in het Rapenburg is zelfs een met puin beladen en aan den wal liggende schuit, omdat zij aan de eene zijde op het droge raakte, gekanteld. Ook in den Rijn moet het water zoodanig door den wind hoogerop en „het wije" in gestuwd zijn, dat de vaart belemmerd is en de stoombooten op Katwijk behalve door den storm ook daardoor den dienst hebben moeten staken. De muren van het in aanbouw zijnde sta tion zijn niet gisteren, maar eerst heden geschoord. Die maatregel is genomen om voor het geval de storm mocht aanhouden, het werk voor schade te vrijwaren. Wel heeft men gisteren de steigers gezwiept. Yan de stoombootmaatschappij de „Vol harding" hebben twee booten het niet tot Leiden kunnen brengen. Ze zijn. onderweg in de reis blijven steken; ze zitten vast. Hedenmorgen is op de Haven alhier een wagen van den tram gederailleerd met het ge volg dat het paard viel. Verdere ongelukken zijn daarbij echter niet voorgevallen. Men meldt uit Wijngaarden dat de rechter-commissaris, de subst.-officier van justitie en de waarnemende griffier uit Dordrecht aldaar zijn aangekomen, om een onderzoek in le stellen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1