Dinsdag Z Maart. N°. 6147. A*. 1S80. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LETDSCH J DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. ALonderljjke Nommeri0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regel* Iedere regel meer,.,.... Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. r 0.17* STADS-BERICHTEN. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, nit zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tnsschen des voor middags negen en des namiddags drie nren, ter Secretarie dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maait 1880. E. KIST, Secretarie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien le adressen van NICOLAAS PAULUS VINKESTEYN, blikslager en WILLEM HENDRIK DEN DOPPER, smid, beiden wonende alhier, hoedende verzoek tot oprichting van eene smederij, de late in het perceel aan de Haven N8. 82, de 2de in het per ceel in de Spijkerboorsteeg N°. 6; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatablad n8. 95); Geven oij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Maandag den 15den Maart a. b., 's voormid dags te elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 1 Maart 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Maart. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding van het verrichten van onderscheidene werkzaamheden aan de bewaarschool in de Scheistraat is, als laagste inschrijver, aan nemer geworden de heer J. H. Carlier, timmer man en aannemer alhier, voor 3144. De hoogste inschrijving bedroeg 4070. De levering van eene schouwschuit ten dienste der gemeente, waarvan de openbare aanbesteding gelijktijdig plaats had, is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. F. Maas, scheepmaker alhier, voor ƒ198. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ229.50. In de bewaarschool in de Groenesteeg werd heden een liefelijk feest gevierd. De verdienste lijke hoofdonderwijzeres, mejuffrouw Van Steen bergen. mocht den dag beleven, waarop zij vóór vijf en twintig jaren hare taak aan deze zoo nut tige inrichting had aanvaard. Door velen en op velerlei wijze werd haar hulde ^gebracht en be langstelling getoond. Het was een rijk genot de waardige vrouw omringd te zien door zoo velen, die deelden in haar geluk, door leden van den stedelijken Raad, door bestuurders der school, zoo tegenwoordige als voormalige, door hoofd- en hulp onderwijzeressen van bevriende inrichtingen en van de Kweekschool, door tal van leerlingen, vrien den en vriendinneneen genot ook, rechts en links de fraaie en doelmatige geschenken te zien, waaronder een in zilver, en vooral ook was het treffend, te hooren, hoe der jubilaris in toespraak en lied welverdiende lof werd toegezwaaid en kracht en zegen voor het vervolg toegewenscht. Naar wij vernemen heeft de heer J. Van ffer Linden, pred. bij de Christ.-Gereformeerde gemeente, Hooigracht, op zijn gedaan verzoek, eervol ontslag als predikant verkregen. Zaterdag werd op Zomerzorg de een-en-veer- tigste algemeene vergadering gehouden van onder wijzers en onderwijzeressen in het derde district van Zuid-Holland, onder presidium van den heer W. J. Van Gorkom, schoolopziener. De opkomst was vrij talrijk, ofschoon van de leden buiten deze gemeente vele afwezig waren, hetgeen voornamelijk op rekening van de normaal-lessen moet gesteld worden. Belangrijke onderwerpen werden ter sprake ge bracht. De heer J. P. F. Kosters las een bijdrage voor, waarin hij een warm pleidooi leverde voor de noodzakelijkheid van goed teekenonderwijs, vooral ook in de lagere school. Waren de aanwe zigen in dit opzicht van dezelfde meening als spreker, hetgeen bleek uit het applaus dat hem ten deel viel, minder instemming voud, gelijk door een der leden werd betoogd, zijn leerplan, dat geen verband hield met het standpunt van ontwikkeling der leerlingen die tot de lagere scholen behooren, en veel te hooge eischen stelde. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, betrekking hebbende op de vereeniging tot bescherming van dieren, en waarin ook gewag wordt gemaakt van het bestaan, hier en daar, van kindervereenigingen met hetzelfde doel. De vraag of deze laatste aanbeveling verdienen, werd geheel in het midden gelaten. Daarna besprak de voor zitter de natuurhistorische verzamelingen voor lager onderwijs (steeusoorten, houtsoorten en bladeren) van dr. Groneman te Groningen, die hij zeer aan beval als uitstekende aanschouwingsmiddelen. De heer N. Brouwer besprak uitvoerig een paar in den laatsten tijd verschenen lees methoden (die van Yan der Wilk, en die van De Raaf en Baas), zoowel op zich zelf beschouwd als in verband met vroegere, die van Prinsen en van Bouman. Met de meeste aandacht werd deze nette en degelijke voordracht gevolgd. Na de pauze .las de voorzitter een courant artikel voor van de hand van zijn Groningschen ambtgenoot Van Millingen, waarin met cijfers werd aangetoond, op grond van een onderzoek ingesteld door de hoofdonderwijzers der scholen voor onvermogenden te Groningen, dat in genoemde stad wel degelijk het sparen door kinderen in de huisgezinnen wordt behartigd, zoodat daar de schoolspaarbanken geen reden van bestaan zouden hebben. De laatste spreker was professor P. Yan Geer, die in een vrij uitvoerige rede de „ver zorging van weezen en weduwen" behandelde, en met den gloed eener vaste overtuiging de toetre ding tot de Levensverzekeringmaatschappij van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, vooral aan jonge onderwijzers aanbeval. Een nauwkeurig onderzoek had spr. doen zien dat bedoelde maat schappij, belangeloos, met talent en toewijding be heerd, in soliditeit de vergelijking met elke andere inrichting van dien aard kan doorstaan, terwijl hare tarieven lager zijn. De heer Van Dijk deed nog eene mededeeling omtrent het Zuid-Hollandsch weduwen- en weezenfonds, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Besloten is o. a., het aantal vergaderingen voortaan op twee per jaar te bepalen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 41,00, f 20.50, f 4.40 en 2.15; de laagste 40,00, f 20.00, 4.10 en f 2.10. Te Voorschoten zijn door de sub-commissie voor de watersnood-loterij geplaatst 503 loten. Zij heeft bovendien 20 aan giften ontvangen, terwijl haar tot heden een niet onbelangrijk aan tal prijzen, waaronder zeer fraaie, werd aangeboden. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. kerk heeft in hare vergadering van 19 Eebr. het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, waarbij de predikant Hendrik Rombacb, te St.-An- toniepolder, wegens onchristelijken wandel en ver storing van orde en rust in de gemeente uit zijne bediening is ontzet, ten volle bevestigd. Het Christ.-Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 7 Juli, op Boekenrode bij Haarlem, en het Noorder Zendings feest op 12 Juli, te Assen. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, om ten behoeve van het hooger onderwijs op te richten een gebouw voor de Zoötomie bij het aquarium van het genootschap Natura Artis Magistra, alsmede om een gedeelte van dat aquarium te bestemmen voor het onderwijs in de Zoölogie. De kosten van aanleg dier twee inrichtingen worden geraamd op 24,000. De Staatscourant bevat een kon. besluit van 28 dezer, n°. 7, waarbij op voordracht der mi nisters van justitie en van binnenlandsche zaken een staats-commissie wordt ingesteld ter voorbe reiding van een wettelijke regeling van het onder werp der Vicarie-stichtingen in den lande. Deze commissie zal voor de eerste maal verga deren te 's-Gravenhage of ook elders, en tot hare leden worden benoemdmr. J. Telting, raadsh. in den h. r., tevens voorzitter; mr. B. J. Lintelo, baron De Geer van Jutfaas, hoogl. in de rechtsgel. bij de rijks-univers. te Utrecht; mr. W. B. S. Boeles, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden mr. H. Verloren van Themaat, president der arron- öissements-rechtbank te Utrecht; mr. F. C. W. Koker, kantonrechter te WageningenW. Van Beuuingen, predikant te Ameide en Tienhoven A. M. Van Lommei, Roomsch-Katholiek geestelijke te 's-Gravenhage, en tot secretaris: G. A. N. T. Jansen van Afferden, commies bij het departement van justitie. Tevens bevat de Staatscourant een koninklijk besluit van 28 dezer, n°. 8, waarbij op voor dracht van den minister van justitie een staats commissie wordt ingesteld tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. De commissie zal voor de eerste maal hare algemeene vergaderingen te 's-Gra venhage, of ook elders, houden; terwijl de ver gaderingen der afdeelingen zullen gehouden worden ter plaatse door ons aan te wijzenterwijl tot hare leden worden benoemd: tot lid en algemeen voorzitter mr. J. J. Van Meerbeke, raadsheer in den hoogen raad der Nederlandentot leden mr. J. M. Smits, advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlandenmr. P. R. Feith, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; mr. R. T. H. P. L. A. Van Boneval Faure, hoogleeraar bij de rijksuniversiteit te Leiden; mr. C. W. Op- zoomer, hoogleeraar bij de rijksuniversiteit te Utrecht; mr. G. Diephuis, hoogleeraar bij de rijksuniversiteit te Groningen; mr. M. A. Van den Acker, raadsheer in het gerechtshof te 's-Her- togenboch; mr. W. J. Triebeis, president der arrond.-rechtbank te Arnhem; mr. E. W. Guljé, rechter in de arrond..-rechtbank te Almeloo; mr. A. E. J. Nijsingh, kantonrechter te Meppelmr. L. J. Van Oppen, notaris te Gulpen; mr. A. P. Th. Eyssell, rechter-plaatsvervanger in de arr.- rechtbank en advocaat te 's-Gravenhage; mr. W. A. Van Hoek, advocaat en procureur te Middel burg; mr. T. Van Hettinga Tromp, procureur te Leeuwarden; mr. J. C. De Vries, advocaat en procureur te Amsterdam; tot lid en algemeen secretaris, mr. C. Asser, rechter in de arrond.- rechtbank te 's-Gravenhage; en tot secretarissen mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck, subst.- griffier bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam; mr. W. J. Wintgens, advocaat en adj.-comm. bij het departement van oorlog, te 's-Gravenhage mr. J. W. S. A. Versteeg, advocaat en procureur te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1