1180 stemmen, vertegenwoordigende 4775 aandee- len. Tot directeur werd gekozen de heer B. P. Van IJsselsteyn met 669 stemmen, de heer A. Serruys verkreeg 343 en mr. M. J. E. Virnly Verbrugge 156 stemmen. Het salaris van den directeur werd vastgesteld op 4000 en zeker tantième uit de winst, volgens de bepalingen der statuten. Slechts weinige aandeelhouders verklaarden zich voor een voorstel om die tantièmes te garandeeren tot een minimum van f 2000. Het hoofdcomité tot oprichting van een monument ter eere der Gebrs. Houtman te Gouda heeft aan den gemeenteraad vergunning gevraagd, dit te mogen plaatsen in het plantsoen, tegenover den Eluweelen Singel, in de nabijheid van het stoomgemaal. Naar men verneemt, heeft de commissie uit de Tweede Kamer in zake het adres Me teler kamp over de toepassing der publiciteit van de kohieren door het gemeentebestuur van Amsterdam, eene duidelijke afkeuring uitgesproken. Naar men verneemt, zal de kapt. ter zee J. B. A. De Josselin de Jong den kapt.-luit. ter zee J. P. Van Rossum vervangen als chef der 2de afd. bij het dep. van marine, en de betrekking van onder-directeur der marine te Willemsoord worden opgedragen aan den kapt. ter zee A. N. L. Koops, welke betrekking thans vervuld wordt door den kapt. ter zee A. Dronkers. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram is de oefeningsdivisie, onder be vel van den kapt.-ter-zee J. W. Binkes, den 26sten dezer te Madeira aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is Donderdag te Port- Saïd aangekomen en gisteren weder vertrokken de „Maas", van Nieuw-Vork naar Rotterdam, passeerde gisteren Dover; de „Madura" heeft hedenochtend om tien uren van Amsterdam de reis naar Java aanvaard, zijnde een uur later dan gewoonlijk, ten gevolge van vertraagden aanvoer der lading. Z. M. heeft J. A. J. Van Heyst benoemd tot burgemeester van Baardwijk. Gemengd Nieuws. De stadswerker J. v. d. S. stond gister namiddag aan de Oude Vest op eene ladder, welke hij tegen een boom geplaatst had, en was juist bezig die door een ketting aan den boom te be vestigen, toen, onder het aanhalen, de ring van den ketting brak, met het ongelukkig gevolg dat hij van eene aanmerkelijke hoogte naar beneden stor tende, eerst op den kant van den wal en vervol gens in het water terecht kwam. Inwendig zwaar gekneusd en aan beenen en lendenen gewond, werd hij door zijne makkers naar zijne woning in de Tweelingsstraat, aan de Langegracht, overgebracht. Een man, die reeds tien jaar geleden zijne vrouw en zijne dochter vermoord had en daarna in een krankzinnigengesticht was verpleegd, heeft Donderdag-avond zijne zuster, die in dienst was bij eene familie, aan de Heerengracht bij den Amstel te Amsterdam, met een broodmes den hals afgesneden. De moord geschiedde in de woning van het Kamer lid mr. J. R. Corver Hooft, op de 50-jarige huis houdster, terwijl zij sliep. Aangezien de heer des huizes afwezig was, moet Trijntje Knuyff haren broeder volgens sommigen is hij een zwager van de verslagene verzocht hebben in huis te komen slapen. Zij was niet gaarne alleen en wenschte door hem beschermd te worden. Nadat zij beiden den avond hadden gesleten met het spelen van een partijtje kaart onder het gebruik van koffie met wat likeur, schijnt de huishoudster zich te bed begeven te hebben. Weinig tijds daarna moet de mis daad zijn gepleegd. Toen de politie in huis drong, vond zij de vrouw in een vreeselijk bloedbad in bed liggen, terwijl het hoofd letterlijk was afge sneden. Volgens het N. v. d. D. zijn er twee lezin gen omtrent de ontdekking en de drijfveer van de misdaad. De eerste is, dat de man onder waan zinnig schreeuwen het huis uitgeloopen is om de politie op de gracht te vertellen dat hij zijue zuster „eventjes" vermoord had. Gewillig volgde hij de dienaren, die hem naar het politiebureel brachten, wa.arna het onderzoek en de ontdekking volgden. De i?.ndere lezing is, dat hulpgeroep de aandacht der poli^ie-ronde getrokken jieeft en hebzucht de aanleiding tot de misdaad was, daar hij tevergeefs aan Catharina Knuyff voorgesteld zou hebben haar heer te bestelen. Een feit is het dat de man reeds des morgens het mes heeft gescherpt, waarmee de treurige daad begaan is. In de instructie heeft de man verklaard, reeds eenigen tijd voornemens te zijn geweest zijne zuster te vermoorden. Het lijk is voor het gerechtelijk-geneeskundig onderzoek naar het huis van arrest overgebracht. Van het te Haarlem in garnizoen lig gende regiment huzaren zijn weder twee manschappen uit den dienst weggejaagd. De kosten van de brug ter verbinding van het eiland de Hoeksche Waard met den vasten wal worden op ongeveer f 500,000 geraamd. Men schrijft uit Den Bosch: De toe- stand wordt hier van dag tot dag treuriger. Ver schillende wegen, namelijk die tusschen Den Bosch en Vlijmen, Oss en Oyen, Beers en Gas- sel staan weder onder van water. De polder van Oyen is ten gevolgn een doorbraak in den dijk onder Oyen ingeloopen. Het gat in de be- ringingskade om de doorbraak onder Lithayen is gelukkig niet grooter gewordentot behoud van het overige gedeelte dier kade wordt dag en nacht met alle kracht gewerkt. Uit Brakel wordt gemeld dat het vloedwater steeds wassende is. Het stroomt de markt over en de pastorie, de school en de kerk binnen. De ingezetenen zijn bezig aan het bergen en ontruimeneenigen heb ben reeds hunne huizen verlaten. Van een ambtenaar, met de werkzaam heden voor de 10-jarige volkstelling belast, ver nam de schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Crt. dat de komiek van de Eransche opera te 's-Hage, de geestige De Beer, in de kolom op zijn lijst ter beantwoording van de vraag waar hij in den nacht van 31 December geweest is, invulde: „aan den lantaarnpaal voor het huis van den opera directeur Voitus Van Hamme gehangen, om de serenade te hooren." Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. Van den Luytgaarden, gemeente-veldwachter te Oud en Nieuw-Gastel, beschuldigd van in den avond van 17 Augustus jl. uit een geladen revolver moedwillig en zonder wettigen grond drie schoten te hebben gelost op eenige personen, van welke twee in de borst zijn getroffen, terwijl een van dezen ten gevolge daarvan onmiddellijk is overleden. Het hof heeft den beschuldigde van de hem ten laste gelegde feiten vrijgesproken. De advocaat- generaal, jhr. mr. Serraris, had schuldigverklaring en eene cellulaire gevangenisstraf van 2jaargeëiscbt. Uit Heereuveen schrijft to en aan de Asser Crt.Eeu onzer plaatsgenooten had voor f 42 een aandeel gekocht in eene buitenlandsche ioterij. 't Geluk liep hem mee; hij trok een prijs van f 5000. Toen hij dien ontvangen zou, werd hem voorgerekend dat hij rechtens aanspraak had op f 27. Dat recommandeert! Het geld, dat bij de aanvaring der stoomboot „Maasnymph III" verloren raakte, (f 1500) is op een stuk der verbrijzelde roeiboot teruggevonden. Dezer dagen, 'snachts, bemerkteeen spoorwegwachter, even voordat de sneltrein van Rome naar Genua tusschen Spezzia en Sarzana voor bijging, dat er groote stukken ijzer op de rails op gehoopt lagen, blijkbaar met het doel om den trein te laten ontsporen. Terwijl de beambte zich haastte om de beletselen weg te ruimen, werden er in de nabijheid door personen, die op den loer lagen, verscheidene geweerschoten op hem gelost, welke slechts zijn hoed doorboorden en de lan taarn troffen, die hij in de hand droeg. De moe dige man ging voort met zijn werk, en daar de trein reeds naderde, kozen de schurken het hazen pad. Welke verschrikkelijke gevolgen deze mis daad na zich gesleept zou hebben indien de spoorwegwachter niet tijdig genoeg de stuk ken ijzer op de spoorstaven weggeruimd had, kan men zich voorstellen als men nagaat dat de trein daar ter plaatse over eene diepte loopt van meer dan tien meter. Bij ont sporing zou de trein gewis in den afgrond ge stort zijn. Meer dan honderd personen, die er zich in bevonden, hebben aan den moed van den spoor beambte het behoud van hun leven te danken. De misdaad is ongetwijfeld het werk van roovers, die dachten te kunnen plunderen. Uit Landernean wordt gemeld dat eenige pachters, die zich des morgens vroeg naar de markt begaven, op den weg, in den omtrek van het nabijgelegen bosch, een man in zijn wagen vermoord hebben gevonden. De schedel was ver brijzeld en de oogen hingen uit de kassen. Spoedig werd de man herkend voor een koopman in klompen, woonachtig te Cornonaille, die laat in den nacht geheel alleen met zijn wagen van Brest was terug gekeerd. Diefstal bleek de aanleiding tot de mis daad te zijn, bedreven door een ander koopman, eveneens van Brest terugkomende en die in han delsbetrekking stond tot den verslagene. Ofschoon de dader van kleeding had gewisseld, vond men bij hem toch de sporen der misdaad in den vorm eener bebloede beurs en eveneens met bloed be vlekte geldstukken. Telegrammen. KON ST ANTIN OPEL, 27 Eebruari. Een cir culaire der gymnastische gezelschappen in Oost- Rumelië beveelt den priesters het volk Zondag te doen zweren niet te koopen en te verkoopen van en aan Grieken en Griekenvrienden, als de eenige vijanden van Bulgarije. De consuls hebben Aleko op deze circulaire opmerkzaam gemaakt en recht van hem gevorderd. Mitchell telegrapheert, dat de fondsen voor de vluchtelingen uitgeput zijn. Rumenië heeft tot de Porte het verzoek ge richt gepaste maatregelen te nemen, opdat Bulgarije Arab-Tabia aan Rumenië afsta. PARIJS, 27 Eebruari. In den Senaat bestreed Jules Simon het ontwerp-Ferry als gericht tegen de vrijheid van geweten en tegen de vrijheid van den huisvader. Men moest, zeide hij, niet vergeten dat men leeft in een land met algemeen stemrecht, dat wel eens de republiek kon prijsgeven als de republiek de vrijheid prijsgaf. De algemeene be raadslagingen zijn gesloten. BERLIJN, 27 Eebruari. Het plan tot het graven van een kanaal van de Noord- naar de Oostzee treedt weer op den voorgrond. De regeering verlangt dat de Elensburgsche spoorwegmaatschappij hare spoorbruggen over de Eider reeds met het oog op de toekomstige kanaalbruggen zal laten be rekenen. De voltooiing van de St.-Gothard-tunnel kan Zondag-nacht verwacht worden. ROME, 27 Eebruari. De wetenschappelijke mannen, die de expeditie met het Zweedsche Noordpoolschip „Vega" hebben medegemaakt, zijn voorloopig uiteengegaan en zullen te Londen weder bijeenkomen, om alsdan gezamenlijk naar Zweden terug te keeren. Prof. Nordeuskjöld moet voor nemens zijn een nieuwen tocht naar de Noordpool te ondernemen. BERLIJN, 28 Februari. De Keizer heeft gis ternamiddag een bezoek gebracht aan Yon Bis marck en een onderhoud met hem gehad, dat an derhalf uur duurde. De rijkskanselier is nog onge steld en genoodzaakt het bed te houden. LKIDKN, 28 Februari. Tot leeraar aan de rijksnormaalschool te Zaan dam is benoemd de heer C. G. Kakebeen, hulp onderwijzer te Leiden. Men meldt ons uit Den Haag. Heden is de 83ste verjaardag der geboorte van prins Erederik met veel belangstelling herdacht. Op het huis „de Pauw" was er familie-dejeuner, dat o. a. bijge woond werd door den Koning en de Koningin, prinses Hendrik en den prins Yon Wied, laatst- gemelde voor de viering der plechtigheid herwaarts overgekomen. Des middags was er groote parade in de Nassaulaan. De ministeriën en andere open bare alsmede vele bijzondere gebouwen zijn ter ge legenheid van 's prinsen verjaardag met vlaggen getooid. In den namiddag diner op het huis „de Pauw." Innig zijn de gebeden die voor de ver lenging van de levensdagen des prinsen opgaan, en is de dank voor zijn behoud na zijne ziekte van voor nog weinige maanden. Het hoofdbestuur van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft bepaald dat de toelage voor de verminkten uit den strijd met Atjeh over 1880 zal bedragen 150 pet. van het bedrag der gewone gratificatie, zijnde f 56 voor een soldaat, f 60 voor een korporaal en f 78

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2