Gemengd Nlenwa> Binnen enkele dagen zal met de werkzaamheden voor het feestgebouw op de Ruïne ten dienste der aanstaande maskerade een aanvaDg worden gemaakt. Heden hebben de opmetingen en bepalingen van het terrein plaats gehad. Hedenmorgen te elf uren is op de Breestraat een paard, voor een der trams gespan nen, gevallen en gedeeltelijk onder den wagen geraakt, ten gevolge waarvan de remtoestel brak, zonder echter verdere ongelukken te veroorzaken. Gisternamiddag kreeg op het Rapenburg eene vrouw, S. R. genaamd, een toeval, waaraan zij meer malen lijdende is. Na spoedig te zijn bijgebracht, kon zij gelukkig weder naar hare woning vertrekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is van een huis te Alphen, bewoond door de wed. V., lood gestolen. De diefstal schijnt gepleegd te zijn door drie jongens tusschen de 15 en 18 jaar. Een hunner is door de politie gearresteerd. De anderen zijn nog voortvluchtig. Bij het getuigenverhoor in de zaak Pincoffs-Kerdijk werden allereerst de commissa rissen der Afrikaansche Handelsvereeniging, de heeren De Brujn en Viruly Verbrugge, gehoord. Zij schatten het jaarlijksch voordeel der direc teuren op 60 mille per hoofd. Zij konden echter niet verzekeren dat zij die som werkelijk ge noten hebben. De heer Viruly wist des Zondags ochtends en de heer De Bruyn eerst des Maan dags-ochtends de catastrophe. Van relatie der Afrikaansche Handelsvereeniging met de firma Kerdijk Pincoffs was hun niets bekend. Terwijl de heer De Bruyn meende dat beide directeuren door commissarissen na de catastrophe zijn ont slagen, zeide de heer Viruly dat dit niet behoefde, daar zij failliet waren. Gecontroleerd met de boe ken werden de balansen niet; alleen werden zij vergeleken met uit de boeken getrokken staten. De heer Viruly beschouwde den heer Kerdijk als den handelsman, die op de vergaderingen inlichtte waarom sommige goederen voor- of nadeelen hadden opgeleverd. Door den heer Viruly werd overgelegd een door Pincoffs geschreven stuk, strekkende om de zaak nog te redden. Hij alleen, maar Kerdijk niet, wilde als directeur optreden onder behoorlijke controle. De beschuldigden had den herhaaldelijk verzekerd dat de aard der zaak geene inkrimping gedoogde. De commissaris Milders verklaarde ook dat de commissarissen de boeken niet inzagen, maar enkel inlichtingen daaromtrent inwonnen. In den regel weiden er geen commissaris-vergaderingen gehou den, enkel als er iets bijzonders voorviel. Kerdijk gaf alleen inlichtingen omtrent de handelscijfers; Pincoffs bracht verslag uit. De commissaris Van der Hoop en later ook De Brnyn verklaarden dat geene ruchtbaarheid is gegeven aan hetgeen in de vergadering van commissarissen vóór het bekend worden der catastrophe is verhandeld, ten einde een faillissement te voorkomen, waardoor de be langen der crediteuren misschien benadeeld zouden zijn geworden. De commissaris M. Mees verklaarde op den 27sten April van Pincoffs geweten te hebben dat de zaken in de war waren; dat tot geheimhouding in de vergadering der commissarissen op den 12den Mei besloten was om te trachten de zaak nog te redden, en dat dit denkbeeld werd gedeeld door de directeuren der Nederlandsche Bank. Vermoeden van kwade trouw ten opzichte van de beschuldigden had hij niet, wel van het drijven van te groote zaken. De heer Schalkwijk, liquidateur in de Afrikaan sche Handelsvereeniging, zeide in de boeken tus schen de cijfers een soort geheimschrift gevonden te hebben, dat hij van Kerdijk afkomstig acht. Op een vraag van mr. Van Gigch erkende hij dat Pincoffs een grooten zedelijken invloed op Kerdijk uitoefende en hij hem voor vreesaanjagingen vat baar achtte. Daarna gaven de curatoren in zake het faillisse ment der firma Kerdijk Pincoffs verschillende inlichtingen omtrent gefingeerde posten in de boeken. De boedel van Pincoffs had 80, die van Kerdijk 12 mille opgebracht, en dat nog wel omdat er zooveel zilverwerk bij was. De heer Kerdqk ontkende iets van eene separaat-rekening zijner firma met de Afrikaansche Handelsvereeniging ge weten te hebben en de balansen in goed vertrouwen te hebben geteekend. Zaterdag-middag is in Den Haag, naar het Dagblad meldt, een afschuwelijke mis daad aan het licht gebracht. In het Pinkster bloemenlaantje, aan den Z.-O. Buitensingel, woont een gezin, bestaande uit man, vrouw en kinderen. Sedert een paar dagen hadden de buren één knaap uit 's mans eerste huwelijk en waarover dus de vrouw stiefmoeder was, gemist, terwijl men van tijd tot tijd kermen meende te hebben geboord. Van de afwezigheid der vrouw gebruik makende, hebben eenige buren een onderzoek in bedoelde woning ingesteld en toen in den kelder het knaapje gevonden, vastgebonden aan een ijzeren kram, met de voeten in een tob water en schreiende van hon ger. Het kind werd natuurlijk onmiddellijk uit zijn ongelukkigen toestand, waarin het reeds 2 a 8 dagen gezeten had, verlostde zaak is ter kennis van de politie gebracht, die de vrouw in arrest heeft genomen. Op een bo venachterkamertj e in een huisje op het Ledig-Erf in Den Haag is gisteren door de politie eene 70-jarige vrouw ontdekt, die letterlijk van honger en gebrek lag te sterven. De ongelukkige had voedsel, dekking noch ligging en bevond zich in zulk een deerniswaardigen toe stand, dat zij naar 't gasthuis moest worden vervoerd. Omtrent den manslag, te Meerssen gepleegd, wordt nader gemeld dat de vermoedelijke aanleiding moet gezocht worden in een twist tus schen den slaapsteehouder C. P. aldaar en den verslagene Th., een rondreizend muzikant. De vrouw van den laatste zou eenigen tijd bij den eerstgemelde hebben gewoond, en dit zou aanlei ding gegeven hebben tot eene woordenwisseling, die weldra in feitelijkheden van weerskanten over ging. Van de drie gearresteerde personen zijn er twee op vrije voeten gesteldalleen de slaapstee houder is, als de vermoedelijke dader, gevangen gehouden. Het gerechtshof te's-Hertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der bloedverwanten van wijlen den pastoor Werde te Breda, tegen mr. Ingenhousz, betreffende eene erfenisquaestie. Het hof heeft het vonnis der arrond.- rechtb. te Breda bevestigd en aan de bloedverwanten bunnen eisch ontzegd. Te Ternaard is een jongen van vijf tien jaar op noodlottige wijze om het leven ge komen. Men heeft hem in de kamer, waar hij zijn werk voor de school zat te maken, verworgd gevonden met het gordijnkoord. Het was een levendige, speelzieke knaap, en waarschijnlijk heeft hij al spelende zich het koord om den hals ge draaid, is toen met zijn stoel omgevallen en heeft zich niet kunnen losmaken uit het touw. Zaterdag-avond is in de academie voor boschcultuur te Moskou brand uitgebroken. Het geheele gebouw, waarin 300 studenten kunnen wonen, is met het museum en de woningen der professoren vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Reeds bij het uitbreken der vlammen zijn eenige personen gearresteerd. Te Graz, in Oostenrijk, werd, zoo als reeds gemeld is, onlangs een schoenmaker door de jury schuldig verklaard aan het vermoorden zijner vrouw, hoewel hij ontkende die misdaad gepleegd te hebben. Nadat hij daarop ter dood veroordeeld was, heeft hij zijne schuld bekend; hij was voor de derde maal getrouwd en had met zijne vrouw twist gekregen, haar doodgeslagen en toen getracht het te doen voorkomen alsof zij door een ongeluk om het leven gekomen was. Maar bovegdien be kende hij nu dat hij ook zijne twee vorige vrouwen vermoord hadmen had indertijd wel verdenking op hem gehad, maar toch geene gegronde aan leiding om hem te vervolgen. De uitvoering van het doodvonnis is nu geschorst, ten einde den ver oordeelde wegens die feiten nogmaals te laten terechtstaan. TeLucan, in Ontario, drong een troep gemaskerde mannen het huis van de familie Don nelly binnen, vermoordde man en vrouw, zoon en een nicht en stak daarna het huis in brand. Bijna te gelijker tijd werd een andere zoon van Donnelly op drie mijlen afstands omgebracht. De Donnelly's werden verdacht van verschillende branden te heb ben aangestoken. Men zegt dat Boyton, die onlangs op een zwemtoer in Amerika drie ribben brak toen hij met de raderen van een stoomboot in aanraking kwam, aan zijne wonden is overleden. In de vorige week waren er te Parijs 102 sterfgevallen wegens typhus, 97 wegens bron chitis en 293 wegens longontsteking, tegen 73, 87 en 183 sterfgevallen in de daaraan vooraf gaande week. Volgens berichten uit Valparaiso was door eene ontploffing in de bewaarplaats der bommen een gedeelte van het militaire tuighuis vernield. Twintig man hadden daarbij het leven verloren. Te Auber villiers heeft een vader zijne achttienjarige dochter doodgeschoten en daarna joeg hij zich een kogel door het hoofd. De ongelukkige leed aan verstandsverbijstering. Uit Bnenos-Ayres wordt berichtdat het verbond tusschen Peru en Bolivia is afge broken. Te Lima zouden ernstige wanordelijk heden hebben plaats gehad, ten einde Pierola omver te werpen, maar de raddraaiers werden doodgeschoten. De Peruaansche regeeriug beschikt over 20,000 soldaten en bereidt zich voor op het voortzetten van den hardnekkigen strijd tegen Chili. In het gevecht van Tarapaca telden de Chileenen 508 dooden en 258 gewonden, de Pe ruanen en Bolivianen 236 dooden en 261 gewonden. BUITENLAND Frankrijk. De heer John Lemoinne is tot onafzetbaar senator verkozen. De Kamer heeft het ontwerp tot instel ling van een hoogen raad van onderwijs, gelijk het door den Senaat gewijzigd was, aangenomen. Door den president der republiek, den heer Grévy, is een telegram van den czaar ontvangen, waarin hij hem hartelijk dank zegt voor de door hem uitgedrukte gezindheid. „De geest des kwaads blijft evenzeer werkzaam als de goddelijke genade",, zegt de czaar verder; „ik blijf gaarne op de sympa thie der rechtschapen lieden rekenen." Groot-Britannia In het Lagerhuis heeft de minister Northcote verklaard dat hij eerst Engelands plannen tot in stelling van eene financiè'ele commissie te Konstan- tinopel overeenkomstig het achttiende protocol van het Berlijnsche congres kon bepalen, als de overige mogendheden hare plannen zouden hebben mede gedeeld. De minister Northcote deelde mede dat Rumenië ten gevolge van de verandering in zijne constitutie, overeenkomstig art. 44 van het tractaat van Berlijn, erkend is. Hij hoopte dat het die verandering in liberalen geest zou uitvoeren. De verklaringen der Rumeensche regeering geven, meende hij, tot die verwachting aanleiding. De Londensche „Standard" van 20 dezer leverde een artikel om te betoogen dat het voort bestaan van Nederland en België als zelfstandige staten voor Engeland van groot belang is. Enge land nu heeft zich verbonden om Belgio's integri teit te verdedigen; maar ten opzichte van Neder land ligt het onder geenerlei verplichting. Daarom zou de „Standard" gaarne zien dat die twee kleine staten de handen ineensloegen tot elkanders be veiliging ofschoon het blad niet hopen durft dat het zonder drang van buiten ooit daartoe komen zal. Beiden, Hollanders en Belgeo (zoo ein digt het artikel), mogen bedenken dat het, zelfs voor eene mogendheid die bij hunne onafhanke lijkheid belang heeft, niet mogelijk is hun snel ter hulp te komen, tenzij zij zei ven eenige maat regelen treffen tot hunne veiligheid. D u it.se lil and. Na langdurige debatten heeft de Rijksdag gis teren het voorstel van den heer Hasenclever aan genomen, strekkende tot staking van de vervol ging tegen de sociaal-democratische afgevaardigden Eritzsche en Hasselmann, die, in weerwil van hunne verbanning uit Berlijn, toch ter deelneming aan de zittingen van den Rijksdag waren opgekomen. Alleen de conservatieve afgevaardigden stemden, tegen het voorstel. De Rijksdag heeft zich met de begrootingen beziggehouden. De minister van oorlog ontkende teu stelligste dat het nieuwe militaire ontwerp zijne reden van bestaan aan een spoedig aanstaanden oorlog ontleende. Von Bismarck was wegens onge steldheid niet tegenwoordig. De „Norddeutsche Alg. Zeifcung" wijst op de plannen ter versterking van de westelijke grenzen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2