N°. 6141. Dinsdag 24 Februari. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lei dra per 3 maand*1.10. Franco per poeta 1.40. Afjooderljjka Kommer»a 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES Va» 1—0 regel» Iedere regel meer. Greotere letter* mi pittUroimte. LOS. 0.17*. LJSIBElf, 33 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. J. C. A. Kenchenius, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.„Op welk tijdstip ontstaat de verbintenis nit de wissel-acceptatie? Aanteekening op art. 1196 Wetboek van Koophandel. De heer G. Ringnalda, predikant te Olde- broek, heeft voor het beroep naar de Ned.-Her- vormde gemeente alhier bedankt. In zake den stoomtram LeidenKatwijk heeft ons gemeentebestuur aan den Raad zijn rapport uitgebracht, hetwelk wij Zaterdag te laat ontvingen om er nog in ons vorig nommer melding van te kunnen maken. Er blijkt nit dat B. en Ws. in overleg zijn getreden met de besturen der ge meenten Katwijk, Rijnsbnrg en Oegstgeest. Eerst genoemde gemeente is bereid eene rentegarantie te verleenen van 4 pet. over een kapitaal van f 65,000 tot een maximum jaarlijks van 2500, indien de gemeente Leiden dit ook doet, terwijl de beide andere gemeenten, hoezeer bereid de zaak te steunen, geen termen hebben gevonden eene rentegarantie op zich te nemen. Naar de meening van de Kamer van koophandel en fabrieken bezit de onderneming de noodige levensvatbaarheid en zullen uit dit verbeterd communieatiemiddel genoeg zame voordeelen voor de gemeente, ook wat handel en nijverheid betreft, voortvloeien om aan de con cessionarissen krachtigen steun bij bet tot stand komen van deze zaak te verleenen, al ware het ook dat daartoe vanwege de gemeente eene kleine financiëele opoffering of de mogelijkheid tot dit laatste ge vorderd werd. Met de K. v. K. zijn B. en Ws. er van over tuigd dat eene verbetering van de communicatie met Katwijk en tusschenliggende plaatsen ook voor onze gemeente van groot belang is te achten, daar het bezoeken van Katwijk met de be staande vervoermiddelen aan velerlei bezwaren on derhevig is. Bovendien is bet te verwachten dat Katwijk, bij de totstandkoming van den stoomtram, in bloei zal toenemen en het zal wel geen betoog behoeven dat van eene vermeerdering vaH den bloei van Katwijk, vooral als badplaats, voor Leiden belangrijke voordeelen het gevolg zullen zijn. Zij zijn alzoo van oordeel dat het plan van concessionarissen ook door deze gemeente zooveel mogelijk behoort te worden ondersteund en dat, ten einde de totstandkoming mogelijk te maken, de toezegging van eene rentegarantie tot een niet te hoog bedrag alleszins is te rechtvaardigen, met het oog op de belangen van de gemeente die bij de zaak zijn betrokken. Ten aanzien van het verzoek om in de kosten van opneming en in kaart brengen van het werk eene bijdrage van f 200 te verstrekken, komt het hun voor dat voor bet verleenen van eene zoodanige toelage uit de gemeentekas geen aanleiding bestaat; de Raad van Katwijk heeft dan ook besloten dat in bedoelde kosten door die gemeente niet zal worden bijgedragen. Zij stellen alzoo voor1*. aan de firma Crans O. voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Katwijk aan Zee naar Leiden tot de Beestenmarkt concessie te verleenen, voor zooveel deze gemeente betreft, mits in acht worden genomen de door B. en Ws. te geven voorschriften, ten aanzien van de uitvoe ring der zaak; 2°. ten behoeve van deze onder neming eene rentegarantie te verleenen van vier procent 'sjaars, over een kapitaal van 65,000 tot een maximum van f 2500 per jaar, o. a. onder de volgende bepalingenDe rentegarantie wordt verleend gedurende 25 jarenzij gaat in op den dag dat de baan in exploitatie wordt gebracht en loopt van jaar tot jaar. Wanneer de opbrengst ge durende vijf achtereenvolgende jaren meer dan 5 procent per jaar bedraagt, zal de rentegarantie gedurende de daarop volgende jaren telken jare met één procent worden verminderd. De rente garantie vervalt zoodra de stoomtram ophoudt te bestaan, wanneer de exploitatie niet aanvangt binnen één jaar na de dagteekening der concessie en wan neer, zonder goedkeuring van Burg. en Weths. van Katwijk en Leiden, afgeweken wordt van het thans voorloopig vastgesteld aantal reizen, nl. 15 des zomers en 10 des winters per dag heen en terug. Wanneer de aanleg en oprichting mochten blijken meer dan f 200,000 te hebben gekost, zal op de jaarlijkscbe rekening niet meer dan f 1250 voor aflossingen renten van dat meerdere worden geleden; de jaar- lijksche rekening en balans behoeft, om te worden vastgesteld, de goedkeuring van Burg. en Weths. van Katwijk en Leiden. De gemeenteraden van Katwijk en Leiden behouden zich het recht voor om, zoolang de rentegarantie duurt, een com missaris te benoemen, die de boeken, de kas, in één woord alles wat op den stoomtram betrekking heeft, mag inspecteeren en die in de vergaderingen van het bestuur of van de aandeelhouders het recht beeft een stem uit te brengen. De concessionarissen storten ten behoeve van de garandeerende gemeenten een kapitaal tot een reëel bedrag van 5000 in de kas der gemeente Leiden, tot waarborg van de richtige uitvoering der concessie. De machines zullen zonder vergunning van Burg. en Weth. van Katwijk en Leiden niet dan met cokes mogen worden gestookt. Het rapport is opgemaakt in overleg met de commissie van financiën. De Arnb. Crt. bericht dat tot bibliothecaris van de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden door den minister van binnenlandsche zaken be noemd is dr. W. N. Du Rieu, thans conservator bij die inrichting. Onze stadgenoot mr. H. L. A. Obreen is, evenals reeds vroeger de heer A. Koster Mz. te Boskoop, gekozen tot lid van den raad van com missarissen der nieuwe maatschappij „Een nationaal belang", welke, gelijk reeds vroeger werd mede gedeeld, zich ten doel stelt het beplanten van straat- en spoorwegen enz. met boomen. Tot tijde lijk directeur, zonder bezoldiging, is benoemd de beer H. Copijn te Groenekan. Ten overstaan van den notaris Meerlant te Utrecht heeft het verlij den der akte van oprichting dezer naamlooze ven nootschap plaats gehad. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 20.00, f 4.40 en 2.05de laagste f 20.00, 4.00 en f 2.00. Binnen enkele dagen kan nu het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting bij de Tweede Kamer verwacht worden. Naar het Vad. verneemt, heeft de Raad van State een gunstig advies uit gebracht. Wordt de voordracht niet meer gewij zigd, dan zal twee procent van de werkelijk ge noten rente worden geheven. Inkomsten beneden 600 zullen echter geheel, inkomsten beneden 1000 gedeeltelijk worden vrijgesteld. Het be ginsel van eigen aangifte met klassen wordt ook in dit ontwerp gehuldigd. Wordt iemand echter voor den kantonrechter geroepen om zijne aangifte te beëedigen, dan zal hij eerst eene specifieke opgave moeten doen van zijne rentegevende waarden. Yan de rente van hypothecaire schuldvorderingen zal wel moeten worden betaald, niet daarentegen van de dividenden van aandeelen in naamlooze vennootschappen. In het algemeen zullen zij, die voor hunne nijverheid rentegevende waarden noodig hebben, voor de waarden, welke zij in de uit oefening van hun bedrijf gebruiken, niet behoeven te betalen. Mr. Th. W. baron Yan Zuylen Yan Nije- velt, president van de Algemeene Rekenkamer, is ernstig ongesteld. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is met gunstig gevolg door den heer A. Erenckel het theoretisch examen in de tandheelkunde afgelegd. In de vorige week zijn te Amsterdam 22 personen aan mazelen overleden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Wyberton" vertrok Zater dag van Rotterdam naar Java; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Yrijdag te Port-Said en heeft onmiddellijk de reis voortgezet; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag Kaap Roca gepasseerd; de „Koning der Nederlanden", 3 Jan. van IJmui- den vertrokken, is Zaterdag te Batavia aangekomen de „Schiedam" arriveerde Zaterdag te Rotterdam de „Torrington", 7 Jan. van Batavia vertrokken, is Zaterdag te Brouwershaven aangekomen. Z. M. heeft den heer J. Van den Berg, kanselier bij Zr. Ms. gezantschap te Berlijn, in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst naar Londen, en den heer E. W. M. Sicherer, thans adj.-commies bij het departement van buitenlandsche zaken, benoemd tot kanselier te Berlijn; de heeren jhr. mr. R. A. Klerck en M. J. Kok, laatstgen. thans eerste klerk bij het departement van buitenlandsche zaken, benoemd tot adj.-comm. bij dat departement. Gemengd Nieawft Een treffend voorval had Zaterdag avond alhier omstreeks tien uren plaats. Eenige personen waren in een café heel gezellig aan het biljarten, terwijl een. ander, pas een kwartier ge leden goed en wel van zijne familie gekomen en bijna nog niets van zijn bier gebruikt hebbende, met beide handen op den rand van het biljart leunde en het spel gadesloeg. Toen nu een der spelers weder een stoot had gedaan, meenden allen dat hun twintigjarige vriend eens goed wilde zien of de naar hem toekomende hallen het „zou den doen." Een der naast hem staande mede spelers komt de houding echter meer en meer vreemd voor, hij grijpt hem onder de armen, doch deze waren slechts van een lijk. Hun vriend was, zooals een geneeskundige verklaarde, ten ge volge van een hartsverlamming overleden. De ontsteltenis in de zaal kan men zich voorstellen. De overledene moet een oppassend jongmensch geweest zijn. De tegen heden bepaalde uitspraak door het kantongerecht in zake den koffiehuishouder G. K. en een aantal bezoekers van zijn café is veertien dagen uitgesteld,. Door een advocaat der gedaagden zal nl. nog een pleidooi worden gehouden, terwijl ook nog een nieuw getuigenverhoor zal plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1