Maandag 23 Februari. N°. 6140. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per 8 meendenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PEIJS DEK ADVERTENTIES: Vu 16 regels.....f 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten neer plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Donderdag-avond omstreeks zes uren vonden de wandelaars bij het hek van den Koe kamp in het Haagsche Bosch een jongen liggen, die, uitgeput door vermoeienis en ziekte, niet ver der had kunnen komen. Hij had des nachts te Leiden iu een stal geslapen en was op den dag van Leiden komen loopen. Door twee agenten werd hij naar het bureel van politie gebracht, waar verder voor hem gezorgd werd. Naar men ons mededeelt, is bij het graven voor de fondamenten van een nabij het Leiderdorpsche hek onder de gemeente Zoeter- woude te bouwen nieuwe villa een nog volledig geraamte gevonden, waarvan vooral het gebit geheel gaaf was. Sporen van een kist of anders zins waren niet te vinden. Men verdiept zich in gissingen hoe het daar ter plaatse kan gekomen zijn. Bij eene te Noordwijk gehouden vei ling is voor een tuin-bloembolleDland van bijna 2 hectaren grootte, de aanzienlijke prijs van 15,446 besteed, ongeacht de 12 pet. kosten. Hetzelfde perceel werd vóór ongeveer 25 jaren aangekocht voor f 4200. In de gemeente Haarlemmermeer, waar men zich langen tijd verheugde over uitmun tende grintwegen, die op min kostbare wijze aange legd waren, wordt het, zoo schrijft men ons, anders. Het vorige jaar, met al zijne donkere dagen en regenvlagen, had den grond doorweekt en het onderhoud liet zeer veel te wenschen over, vooral door slechte afwatering, onvoldoende hoeveelheid grint en gemis van een behoorlijk getal wegwer kers. Andere communicatie-middelen hebben de zeer verspreide landhoeven niet, zoodat men alge meen hoort klagen over de modder, over afge tobde paarden en over diepe en wijde sporen, waarin zich op sommige plaatsen wel een otter zou kunnen verschuilen. In een dagblad las men zelfs van verzinking van een rijtuig en het op- visschen van een paard. Zóó ver is het echter nog niet! Te Amsterdam is een reiziger in wijnen, van de firma Van Veen, in verzekerde bewaring gesteld, onder beschuldiging van belangrijke som men, door hem bij de klanten in ontvangst ge nomen, verduisterd te hebben. Groote verterin gen, die de gearresteerde zich veroorloofde, schij nen aanleiding te zijn geweest tot de ontdekking van zijne oneerlijkheid. In eene woning in de Ridderstraat aldaar is eene bejaarde vrouw van de trap gevallen, terwijl zij eene brandende petro leumlamp droeg. Toen zij hevig verwond door den val ter neder lag, vloog de petroleum uit de ver brijzelde lamp in brand, de kleederen der onge lukkige vatten vuur en zij bekwam nog de deer- lijkste brandwonden, alvorens hulp daagde. De pet roleum-gasfab riek te IJ muiden is zoover gereed, dat reeds het post- en tele graafkantoor alsmede het hotel N8. 1 door gas wer den verlicht. De verlichting moet uitstekend zijn. Een 2 0-jarige boerenknecht is gis termorgen in een molentocht, tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk, van een mestpraam gevallen en een half uur later levenloos opgehaald. Deze week 's nachts heeft men bij een winkelier te Kralingen de vrijheid genomen het raam op te schuiven om zoo de woning binnen te komen. Een massa sinaasappelen, een partij garen en baud, een stuk spek en eenige andere winkelwaren heeft men ontvreemd. De politie doet onderzoek. Het schijnt dat onze kust eene bij zon- dere aantrekkelijkheid heeft voor schepen met petroleum geladen. Nu is weer de Engelsche bark „Goletta", van Philadelphia naar Brouwershaven en geladen met petroleum, op Terschelling gestrand. De equipage, bestaande uit 17 man, benevens de vrouw en de zoon van den kapitein zijn door schipper Tjerk De Haan gered en te Terschelling aangebracht. Te Herwijnen heerscht eene algemeene sterfte onder de schapen. De kudde begint van lieverlede te verminderen, zoodat men vreest dat zij weldra geheel uitgestorven zal zijn. Ook is er eene sterfte onder het jonge rundvee. Van zekere zathe en landen te Tjerk- gaast bestaat nog een huurcontract van 4805, waaruit blijkt dat toen de jaarlijksche pachtsom f 80 bedroeg, terwijl thans de huursom hooger dan f 2000 is. Het geduld en de volharding der Ho 1- landers in vele omstandigheden zijn opnieuw te Grammont, in België, gebleken. De sigarenmakers in die stad hadden reeds sedert geruimen tijd een zeer hoogen toon aangeslagen en getracht hun patroons de wet voor te schrijven. Zij eischten hooger loon, werkten slechts als zij lust hadden en war^n in één woord zoo onhandelbaar als slechts mogelijk was. De patroons staken toen de hoofden bijeen, dankten gezamenlijk hun onwillig werkvolk af en lieten een aantal sigarenmakers uit ons land overkomen, die daar goed geld verdienden, maar natuurlijk veel te lijden hadden van hunne Bel gische vakgenooten. Zij lieten zich echter door niets afschrikken, sloten zich nauw aaneen en schreven daarenboven aan hunne bekenden in Neder land dat ook zij er veel en voordeelig werk konden vinden, waardoor opnieuw velen zich lieten over halen naar Grammont te trekken. Bij hunne aan komst werden zij door hunne Nederlaudsche collega's met gejuich, door de Belgen echter met verwenschin- gen ontvangen, die zij evenwel geduldig aanhoor den, zonder er zich aan te storen. Toen het eindelijk wat al te erg begon te worden, riepen zij kalm de hulp der politie in, die een groot aantal der belhamels in hechtenis nam. Daardoor hebben de Hollanders het nu iets rustiger, doch geheel rustig nog niet. Woensdag althans werden eenigen van hen weer aangevallen door een troepje Belgische vak genooten, die hen mishandelden. Het hoofd der oproermakers was eene vrouw, die echter onmid dellijk in hechtenis werd genomen. Ook nu maakte de tusschenkomst der politie een einde aan den strijd. Het Eransche gehucht Ayet is groo- tendeels door brand vernield. Niet minder dan 80 huizen werden een prooi der vlammen en meer dan 400 inwoners werden daardoor beroofd van have en dak. Daar de overige ingezetenen te onvermogend waren om hunne ongelukkige medeburgers te hulp te komen, hebben de autoriteiten en de geestelijk heid van nabijgelegen plaatsen zich hun lot aan getrokken. Berlijn heeft eene nieuwe academie gekregen, en wel eene, waar bijzonder de schoon heidszin ontwikkeld zal worden. Tot de voor naamste leermiddelen behooren een krullenstok, een brandijzer en een pommadepot, terwijl de pro fessoren gekozen worden uit het kappersgilde. De heer Meiszner is president van de commissie dezer nieuwe academie, die door hem Donderdag-avond met eene sierlijke rede geopend werd. Het doel is jongelieden in de kunst van het haarkappen op te leiden. Een koopman te Berlijn werd dezer dagen door de politie op den dag van zijn huwe lijk naar de gevangenis overgebracht o.nder zware verdenking van gestolen goederen ver onder de waarde ingekocht te hebben. De aangifte was ge schied door eene vroegere beminde van den koop man, die, wat al te goed op de hoogte van zijne zaken, zich op die wijze over diens ontrouw had willen wreken. Omtrent de arrestatie van den jongen Rus, die, naar wij reeds meldden, als verdacht van den moordaanslag op den czaar te Moskou, te Parijs in handen der politie is gevallen, worden nog de volgende meer uitvoerige bijzonderheden medege deeld. De bedoelde persoon heeft nu een maand geleden St.-Petersburg verlaten en kwam, na een oponthoud van eenige dagen te Berlijn en te Erank- fort, in Parijs aan, waar de politie reeds op zijne komst door de Russische politie voorbereid was. De prefect der Parijsche politie was op -zijne hoede en het duurde niet lang of men was den ver dachte op het spoor. Vijf agenten plaatsten zich in de nabijheid van de Champs-Eiysées op post, waar zij eindelijk tegen den avond den vermoede- lijken misdadiger uit eene particuliere woning zagen komen, vergezeld van vier zijner landslieden. De agenten schoten toe, maar de Russen haalden oogenblikkelijk hunne revolvers voor den dag en bereidden zich voor tot tegenstand. De agen ten lieten zich echter niet ontmoedigenzij dron gen op het vijftal in en weldra waren de Russen ontwapend, na een zwijgenden maar hardnekkigen tegenstand. De jonge Rus, op wien men het ge munt had, werd onmiddellijk met een rijtuig naar de gevangenis gebracht en is daar het voorwerp van eene bijzondere waakzaamheid. Hij is 28 jaren oud en heeft een flink en krachtig voorkomen een litteeken, blijkbaar ten gevolge van een sabel houw, ontsiert echter zijn voorhoofd en een ge deelte van zijn wang. In den laatsten tijd komt het te Straats burg herhaaldelijk voor dat jonge dames, die des avonds alleen of door vrouwen begeleid over de straat loopen, onverwachts door een jong persoon met een soort van dolk in de borst worden ge wond. Hij houdt den dolk verborgen in de hand en valt zonder iets te zeggen zijn slachtoffer aan. Het schijnt echter dat zijn wapen zóó is vervaar digd, dat het slechts tot geringe diepte kan door dringen, althans de toegebrachte wonden zijn van niet zeer groote beteekenis. Men gelooft dat de dader krankzinnig is en bezield met haat tegen het vrouwelijk geslacht in het algemeen. Hij wil zijne slachtoffers niet dooden, maar brandmerken. De behandeling van het gedingHan- sen-Eischer te Weenen is ten einde gekomen. De medische faculteit die met een onderzoek was be last, verklaarde dat Eischer, die erkende het woord bedrieger gebruikt te hebben, niet schuldig was. De aanklacht is ongegrond verklaard en Hansen in de kosten veroordeeld. Hansen heeft vernietiging van het vonnis aangevraagd. De krijgsraad van Parijs heeft zeke ren Drouhin tot vijfjaren dwangarbeid veroordeeld, of liever dat vonnis op hem van toepassing ver klaard, want het werd reeds tien jaren geleden over hem uitgesproken als spion. Drouhin ont snapte tijdens de Commune en na dien tijd had hij een grooten grijzen baard aangekweekt, die hem onherkenbaar maakte. Eerst toen de baard was weg genomen, herkende men den vroegeren spion.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1