Maandag 23 Februari. A'. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De stoomtram LeideuKatwijk. N'. 6140. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Aliooderipe Rotnmen.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES tm 1—6 racala Iedere rafel meerv.. Grootera letter* naar phauntata. 1.05. 0.17*. 8TADS-BERICHTEN. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden herinnerea bij dese den ingezetenen, dat da gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie voor onTermogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één nnr. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. b. BR AN DELER, Bargemeester. 21 Februari 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N». 134), Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de week van 15 tot en met 21 Februari zijn aangegeven als door rood vonk aangetast 4 personenals aan die ziekte overleden geene. Leiden, D« Burgemeester voornoemd, 21 Februari 1880. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 26 Februari 1880. Wat al geschrijf en gewrijf, eer de Leidsche duinwaterleiding tot stand kwam, wat al twijfelin gen, eer de „goede luiden" der grijze veste zich met eigen oogen konden overtuigen van het feit dat er tramwagens rolden door de straten der sleutelstad. Beide nuttige zaken intusschen zijn er gekomeD, en niemand kan zich de academie stad eigenlijk nog goed voorstellen zonder water leiding en tram beiden. Uit die waarheid valt een wiize les te putten, nl. om nooit te wanhopen aan het tot stand komen van eene of andere ontworpen onderneming in of nabij onze goede stad, al wordt van de bezwaren in den aanvang ook nog zoo hoog opgegeven, al wordt de minste medewerking of tegemoetkoming terstond voor roekelooze opoffering uitgekreten. Niet anders is het ook thans weder gelegen met eene dergelijke zaak, die in de laatste weken hier ter stede druk werd besproken, het in 't leven roepen van een stoomtramdienst van Leiden op Katwijk, een zaak en ziedaar het hoofdbe zwaar waarvoor van de gemeente Leiden eene gedeeltelijke rentegarantie wordt gevraagd. En toch, -dergelijke garantie werd door den Raad meermalen verleend aan eene maatschappij van algemeen nut, o. a. voor de waterleiding. Het beginsel behoeft dus niet meer te worden uitgemaakt, het antecedent is aanwezig. Maar waartoe is die garantie noodig, indien aanleggers en geldschieters want met deze beide factoren heeft men rekening te houden de over tuiging hebben dat het bier een zaak geldt, welke levensvatbaarheid bezit? Het antwoord op die vraag is eenvoudig. Zulk eene gemeentelijke garantiegeeft steun, geeft prestige en bespoedigt daardoor de totstandkoming, gelijk de ondervinding leert, en dat laatste vooral is een punt van groot belang. Ieder toch, die de eischen des tijds begrijpt, zal er zich in verheugen dat de voorgestelde verbinding met het nijvere Katwijk tot stand komt niet alleen, maar spoedig tot stand komt. Of trachten niet alle steden, wier ligging dat gedoogt, eene versnelde gemeenschap te verkrijgen met het dichtstbij gelegen strand. We behoeven daartoe niet op zoo menige stad in het buitenland te wijzen, terwijl het streven van Amsterdam en Haarlem ten opzichte van Zandvoort van die neiging zoo lnide getuigt, of, meer nog in onze nabijheid: 's-Gravenhage en Scheveningen. Toch, zoo durven wij beweren, had de residentie niet half zooveel behoefte aan eene zelfs dubbele tram way-verbinding met het strand als Leiden. Immers, in de hofstad: tal van ver mogenden met eigen equipages, die de trams kunnen ontberen, en bovendien veel gegoede in gezetenen, voor wie de kosten van een huurrijtuig over den geringen, dikwijls ook te voet afgeleg- den afstand geen bezwaar is hier ter stede daar entegen weinig of geen bezitters van eigen rijtuig en eene meerderheid van ingezetenen, die zich de vrij hooge kosten van een huurrijtuig over zoo aanzienlijk grooteren afstand slechts bij uitzondering kan of wil veroorloven. Uit dat oogpunt beschouwd wordt de stoom tram op Katwijk eene volkszaak voor onze ge meente, eene zaak van werkelijk algemeen belang, en die overweging zal bij den Raad dezer stad zeker veel gewicht in de schaal leggen. De winter begint zich gelukkig allengs tot den aftocht gereed te makenmet de nadering van het zachter jaargetij begint men tevens meer aan Katwijks strand te denken, en spoedig zal men weer ach! en wee! roepen over den dienst en de inrichting der booten, over het gebrek aan uit spanning, aan muziek aan het strand. Ware het niet veel beter thans, nu het tijd is, te bedenken dat aan al die bezwaren zal zijn te gemoet geko men indien Leiden meewerkt tot het tot stand komen van een stoomtramdienst, waardoor wij op heerlijke zomerdagen tegen een geringen prijs met ons geheele gezin naar Katwijks verfrisschend strand kunnen worden overgevoerd in den tijd van slechts ruim een half uur, daar de tram, de Groenesteeg volgende, niet afhankelijk zal zijn van spoorbruggen des zomers of van het ijs des winters? Dat is in waarheid een hygiënisch belang, om van andere voordeelen, b. v. voor neringdoenden, niet te spreken. Maar, zal men wellicht zeggen, het belang der zaak is voor Katwijk heel wat grooter dan voor Leiden. Misschien ja, maar waartoe vergelijkingen, daar het hier inderdaad een wederzijdsch belang geldt? En bovendien: in welke verhouding strekt de garantie, van onze gemeente met een begrootings- cijfer van rnim zes tonnen gouds gevraagd, tot die, welke wordt aangeboden door het kleine, maar nijvere Katwijk met eene begrooting van slechts f 80,000? Inderdaad, de energie, die de kleine gemeente ook thans weder ten toon spreidt, spoort tot mede werking, ja tot mededinging aan, in stede van den gevraagden steun af te wijzen, een steun, die wel licht louter van zedelijken aard zal blijken te zijn. Immers onze gemeentekas zal krachtens die garan tie eerst dan kunnen worden aangesproken, indien de ontworpen zaak geen voldoende renten mocht opleveren. En nu vragen wij of niet reeds de naam der firma Crans, die de concessie heeft aangevraagd, dezelfde, die ons paardenspoor heeft aangelegd en thans exploiteert eenigen waarborg oplevert dat de door haar beoogde zaak alle kans op wel slagen aanbiedt. Het is voor haar niet slechts een punt van persoonlijk belang, maar ook een pnnt van eer, om te toonen vrat zij op het gebied van dergelijke ondernemingen vermag. Wanneer men met een globaal cijfer aanneemt dat de vijf in de vaart zijnde bootjes per jaar f 40,000 opbrengen, behoeft men waarlijk niet te twijfelen of een stoomtram-onderneming zal al heel spoedig voldoende renten afwerpen, afgezien ook van de thans nog zelfs bij benadering niet op te geven vermeerdering van het verkeer, welke door het goedkoope en versnelde middel van gemeenschap zal worden in het leven geroepen. Waar tegen een zoo geringe risico een zoo be langrijk middel tot verhoogiag van bloei en wel vaart, van levensgenot en gezondheid kan worden verkregen, kan, dankt ons, de kenze niet moei lijk vallen. LEIDEN, 21 Februari. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is aan den heer J. A. Yan Hamel te Leiden op zijn verzoek, na bijna 44-jarigen dienst, tegen 1 Juli a. s. eervol emeritaat verleend. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben, op een bezwaarschrift van den heer H. C. A. Thieme te Nijmegen tegen den aanslag voor een Molenwerk, dienende tot het in beweging brengen van drie snelpersen en een pietpers 11de klasse van tarief A, de volgende beslissing genomen „Overwegende dat tot de uitoefening van het bedrijf van boekdrukker benoodigd zijn drukper sen dat wegens deze werktuigen geen afzonder lijk recht bij de wet wordt gevorderd, en deze veel minder als molens worden aangeslagendat snelpersen zijn verbeterde drukpersendoor an dere krachten dan die van menschen in bewe- wing gebracht en alzoo, daarlatende de vraag in hoeverre boekdrukkerijen onder fabrieken zijn te rangschikken, evenmin als gewone drukpersen, kunnen geacht worden molens te zijndat zelfs in het geval dat de snelpersen als molens kon den aangemerkt worden, het daarvoor heffen van een afzonderlijk recht niet met de bepalingen der wet overeen te brengen zoude zijndaar toch de met patentrecht belaste molens in tabel IY zijn opgegeven en snelpersen, wat hun aard be treft, niet de minste overeenkomst hebben met eenige dier molens en mitsdien daarmede niet kunnen geassimileerd wordenoverwegende voorts, dat de pietpersen, bij boekdrukkers in gebrnik, gebezigd worden tot het gelijkmaken der onef fenheden in het papier bij het drukken ontstaan en deze bewerking alzoo geacht moet worden een onmisbaar deel van het geheele bedrijf uit te maken; dat pietpersen, door menschenhanden in werking gebrachtdan ook niet afzonderlijk worden aangeslagen en evenmin als snelpersen kunnen worden geacht molens te zijn, al worden zij door andere krachten dan die van menschen gedreven; en dat zoo al de pietpersen ook nog tot andere einden mochten gebezigd worden, de werking daarvan toch altijd als een met het boekdrukken verwant bedrijf niet afzonderlijk be hoort te worden aangeslagen; overwegende ein delijk dat de gasmotor dient om de verschillende persen in beweging te brengen en derhalve wat zqn aard betreft hoegenaamd geen overeenkomst heeft met eenigen bij de wet belastbaar gestelden molen en alzoo evenmin voor eenige assimilatie daarmede vatbaar is; overwegende mitsdien dat noch snelpers, noch pietpers, noch gasmotor kun nen gerekend worden te zijn molens in den zin

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1