Vrijdag 20 Februari. N°. 6138. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden......1.10. 1.40. Franco per post Afzonderlijke Hommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vu 1—0 r»f«li1.05. Ieder* regel ont. .nrmr.wnv.» 0.17^. Grootere letten neer pbaurnimte. LEIDEN, 19 Februari. Aan 's Konings 63sten verjaardag werd heden alhier door het uitsteken der vaderlandsche drie kleur van openbare en particuliere gebouwen, zoo mede door het bespelen van het carillon, gedacht. Wegens het ongunstige weder had de parade geen doorgang. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer N. A. J. Yoorhoeve, arts, geb. te Botterdam, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met aca demisch proefschrift, get.„Over het ontstaan der zoogenaamde Febrine-cylinders." Gedurende de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: A. v. d. Zee, D. Van Dissel, vrouw De Vries, Amsterdammej. Bossen, Bergen op ZoomW. M. Van der Slijp, Delft J. J. C. Van Bijk, Gorcum; Jan Versteeg, Giesendam; A. Van der Kleyn, Gouda; Berlee, H. Karfon, wed. A. Croyen- burg, 's-GravenhageO. A. Essauchier, Harderwijk W. De Kier, H. Aalbers, KralingenJ. Visser, Langendijk; E. Berderkamp, Loosduinen; mevr. Hermers, Oestgeest; M. Kuipers, Oud-Bergen- daal; H. J. Scholte, Hoed, G. Klamer, H. Sirag, D. E. Zandvoort, Botterdam; A. Van Leuven, Bijswijk; mej. M. Dijkma, Schiedam; A. Schuur, Soetermeer; A. Benningshof, SpiermgerwegG. Dullemans, Soeterwoude; D. Zuiderhoek, Spijke- nisse; A. H. Pert, Valkenburg; L. Bregt, 't Veld; I. Westerhoven, Voorhout; Brandes, E. Tak, Voorschoten; Dames Sillevoldt, Wassenaar; Kwast, Zevenhuizen; I. I. Kerpel, wed. Egbert Kuyers, niet vermeld. Briefkaarten C. Uilenhoed, M. C. Cornelissen, mej. E. Koek, M. Van Leeu wen, Cramer, mej. C. Buters, mej. C. Staay, A. v. Kranenburg, Amsterdam; W. J. N. De Koek, P. Knaapen, I. B. Knipping, BotterdamA. Deters, Bypwetering. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is het getuigschrift voor het lste ge deelte van het arts-examen uitgereikt aan de heeren A. W. Goldschmid Nanninga, doctorandus, en P. De Boer, candidaat-arts. De heeren E. E. Gewin, pred. teBenkum, en B. Van Schelven, pred. te 's-Hertogenbosch, hebben beiden bedankt voor de beroeping naar de Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam. De Baad van State, die de vorige week het wetsontwerp tot heffing eener rentebelasting ont ving, heeft thans reeds zijn advies over dat ont werp vastgesteld. Naar het Vad. meldt, is het ontwerp geschoeid op het beginsel dat ieder belastingschul dige zal moeten opgeven welk bedrag hij het vorige jaar aan rente van effecten en andere rentegevende waarden genoten heeft. Ook de goe deren in de doode hand zullen door dit ontwerp worden getroffen. Onze landgenoot Carl Heymann heeft een groot succes behaald op een concert in de Sing- Academie te Berlijn. De Keizerin was met haar gevolg aanwezig en zond den talentvollen artist eene uitnoodiging ten hove voor heden. De Provinciale Staten van Noord-Brabant bebben zich in de gisteren gehouden zitting met algemeene stemmen bereid verklaard, uit de kas der provincie in de kosten der werken tot ver betering van den waterstaatstoestand van Noord- Brabant voor een aanzienlijk bedrag, zelfs tot een millioen gulden bij te dragen, mits eerst plannen worden voorgelegd, waaruit blijken kan dat de werken, in het noord-oostelijk deel te maken, niet schaden kunnen aan eenig ander deel van het gewest. Verder werd besloten tot oprichting van een waterschap over het noord-oostelijk ge deelte, dat zich zal uitstrekken over de gebouwde en de ongebouwde eigendommen en ruim 26,000 hectaren groot zal zijn. Heden wordt het 25-jarig bestaan der Nor maal-Schietschool herdacht. Door de onderofficieren van het vaste personeel dier inrichting en die van de verschillende corpsen van het leger daarbij gedetacheerd zijn, werd een feestmaaltijd aangericht. De luitenant-kolonel, directeur der Schietschool, bood bij deze gelegenheid den officieren, die onder hem werkzaam zijn, een diner aan. De sterkte van het corps mariniers bedroeg op 1 Januari jl. aan wal 33 officieren, 1097 onderofficieren en minderen, te zamen 1130; aan boord 6 officieren, 1004 onderofficieren en min deren, te zamen 1010. Derhalve bestond de ge zamenlijke sterkte nit 39 officieren, 2101 ouder officieren enz., te zamen 2140. De bepaalde sterkte is vastgesteld op 52 officieren, 2186 onderofficieren en minderen, te zamen 2238 er ontbreken der halve 98 officieren, onderofficieren en minderen. Blijkens een algemeen overzicht van de schepen en vaartuigen van oorlog, telt de Nederlandsche zeemacht: 55 schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen20 schepen voor algemeenen dienst; 28 schepen, bestemd voor bij zondere diensten32 schepen der Indische mili taire marine. Onder den titel„Etude générale du système de défense de la Hollande" is te Brussel eene brochure verschenen, waarvan de schrijver is de heer Notebaert, kapitein van de infanterie. Hij doet uitkomen hoe goed een deel van Nederland door onderwaterzetting kan verdedigd worden hoeveel belang de mogendheden bij de onafhan kelijkheid van Nederland hebben; dat de lessen der historie een stelsel van verdediging als waartoe thaus in Nederland besloten is, aanradendat de onkosten, daartoe vereischt, niet boven Nederlands financiëele krachten gaan, en geeft ten slotte, na eene beschrijving van het geconcentreerde defensie stelsel, daarover eenige opmerkingen. De zwakke zijden van het stelsel, dat men thans schijnt te volgen, acht hij, dat offensieve bewegingen niet mogelijk zijn; dat de lijn, die verdedigd moet worden, zoo uitgestrekt is en het aantal der troe pen daarvoor niet voldoendedat het onder water zetten hier en daar onvoldoende zou kunnen blij ken te zijndat er stellig, daar een goede terug tocht zoo moeielijk is, bij het langzamerhand terug trekken van de IJsel- en Grebbe-linie fouten zullen begaan worden; dat eene landing op Hollands westkust altijd mogelijk blijft. De schrijver meent dat veel van deze bezwaren zouden vervallen, indien men Amsterdam tot het middelpunt van de defensie maakte. Hij merkt eindelijk aan dat Nederland wèl doet met zich niet louter te verlaten op trac- taten en bondgenootschappen of op de beloften der diplomatie: het moet zich zelf kunnen helpen, om door anderen geholpen te worden. Hij gelooft dat Nederland wel degelijk geld voor zijne defensie overheeft en zeer goed inziet dat men alle krach ten moet inspannen om het defensie-stelsel op be hoorlijken voet te brengen. Hij meent dan ook dat de Nederlanders, als de noodzakelijkheid zich voordeed, zouden vallen met de wapenen in de hand, gelijk de Denen, de Polen en al de volken, die na hun val aanspraak hebben behouden op den eerbied der geheele wereld en op eene schitterende wederoprichting. Het eerste bulletin van het Internationaal Congres voor Onderwijzers, in de maand September a. s. te Brussel te houden, bevat de naamlijst van de leden van het algemeen comité voor Duitsch- land, Engeland, Oostenrijk, Brazilië, Chili, Dene marken, Spanje, Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Frankrijk, Italië, Nederland, Portugal, Busland, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en België zelf. Leden van het comité voor Neder land zijn de heerenTaco H. De Beer te Amster dam, dr. L. B. Beynen te 's-Hage, dr. S. S. Coronell te Leeuwarden, dr. J. Domela Nieuwenhuis te Amsterdam, dr. H. E. B. Hubrecht te Amsterdam, mr. P. F. Hubrecht te 's-Hage, dr. W. F. Jonckbloet te Leiden, dr. C. M. Kan te Amsterdam, mr. A. Kerdijk te Delft, A. M. Kollewijn te Amsterdam, dr. A. Kuyper te Amsterdam, G. B. Lalleman te Moordrecht, dr. D. Van Lankeren Matthes te Amsterdam, W. W. Van Lennep te Amsterdam, L. Ed. Lenting te 's-Hage, M. Leopold te Arnhem, L. Leopold te Groningen, mr. J. A. Levy te Amsterdam, A. Moens te Utrecht, C. Pijnacker Hordijk te Amsterdam, dr. M. Salverda te 's-Hage, mr. Armand P. Th. Sassen te Breda, A. E. De Savornin Lohman te 's-Bosch, dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden, P. M. G. Van Hees te Amster dam, dr. H. J. E. Van Hoorn te Hoorn, A. Van Otterloo te Amsterdam, H. De Veer aldaar en dr. A. J. Vitringa te Deventer. De Staatscourant van heden behelst de door het departement van koloniën medegedeelde staten betreffende den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaya, en den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand November en de vorige maanden van 1879. Blijkens een bericht van 's Konings gezant te Bome heeft de heer Westenberg jhr. Godard Van den Berch van Heemstede tot onbezoldigd attaché bij het gezantschap aldaar aangesteld. De minister van oorlog heeft aan de kapi teins P. Biethagen, van het 5de, en W. H. N. 's Graeuwen, van het 6de regiment infanterie, toe gestaan om onderling van corps te verwisselen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Dinsdag te Aden en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft J. L. Switzar benoemd tot burgemeester van Beek en Donk; den 1 sten luit. J. Scheuer, van het instr.-bataljon, op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, de adjunct-ijkers H. Koremans en J. Schraver; tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Weurt, gem. Beuningen, A. F. H. Hoekers, cand.-notaris, kan- tonr.-plaatsv. en gemeente-secretaris te Helmond, zijnde hem eervol ontslag verleend nit zijne be trekking van kantonr.-plaatsv. te Helmond; ver leend de volgende pensioenen, als aanA. Folmer, comm. lste kl. bij 's rijksbel., f 399; E. E. T. Dnlfer, idem, f 498; V. Salmon, comm. bij het kabinet des konings, f 1387M. A. De Groot, wed. van F. Van den Burg, in leven comm. lste kl. bij 's rijks hel., f 250H. M. H. Van Wes- sem, ontv. der dir. bel. enz., 1993; H. A. Baarslag, idem, f 796aan jhr. mr. W. Boël, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der com missie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en voorts be noemd tot lid van genoemde commissie van ad ministratie: mr. J. W. Foest, vice-pres. van den

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1