Woensdag 18 Februari. N°. 6136. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven.' Een tweetal wensclielijke verbeteringen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 mttndetk.1.10. Franco per poet1.40. AbonderlyJte Piommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tm 1—0 nfdaLOS. Ieder* regel meer0.17%. Grootere letten neer pheunfaate. Den put dempen, als het kalf verdronken is. Die gedachte schoot ons reeds menigmaal te binnen op onzen weg van het station der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij naar Breestraat, Rapenburg en de omliggende straten. Wien onzer stadgenooten overviel niet een ge voel van onveiligheid bij het passeeren der Paar- densteeg op het oogenblik dat hij zich daar een weg moest banen want dat is het juiste woord te gelijk met een wagen der Leidsche Tramway-Maatschappij Doch zelfs dat is niet noodig. Reeds de aanblik der in die smalle ruimte neergelegde rails zelfs vreemdelingen vestigden er onze aandacht op is voldoende om al het gevaarlijke op dat punt te doen uitkomen. Maar er is meer. Zelfs de ondervinding spreekt luide genoeg. Het is als moesten nog andere viervoeters dan die, waaraan de „Steeg der Paar den" haar naam ontleent, ons als getuigen te hulp komen. Wie onzer lezers herinnert zich niet de botsing, eenigen tijd geleden bij de naastgele gen „Schapensteeg" voorgevallen. „Vijf schimmels van den prins Von Wied en de Schapensteeg 1" zoo luidde de sarcastische ont boezeming van „een Leidenaar" naar aanleiding van dat voorval, die wij niet aarzelden om toen onder onze ingezonden stukken op te nemen. „Is er grooter contrast denkbaar! Wij hebben tegenwoordig een waterleiding, een tram, en mor sige straten als de andere groote steden. Wij moeten dus noodzakelijk dat blok huizen zien te „verwijderen." Die vijf schimmels mochten eens terugkomen als er een hooiwagen in die steeg bekneld zit." Dat blok huizen. De schrijver bedoelt klaar blijkelijk de panden, die de afscheiding vormen tusschen Paarden- en Schapensteeg. Zeker, dat zou een groote verbetering zijn. Maar de vraag is, of het niet nog wenschelijker zou wezen, de huizen aan de andere zijde der Paardensteeg, welke met hunne dorpachtige tuintjes aan het Galgewater uit komen, te onteigenen en te verwijderen. Men zou daardoor voor rijtuigen, die van de Beestenmarkt komen, een gemakkelijker toegang tot de brug verkrijgen, zonder dat men om dat vooral aan de achterzijde zoo onooglijke blokje huizen behoefde te draaien, terwijl die weg breed genoeg zou wor den om er desnoods dubbel spoor te leggen. Boven dien zou men daardoor meer in rechte lijn op het Kort Rapenburg aanhouden, waarvan de meermalen besproken overkluizing zeker der zoo hoog noodige verbetering de kroon zou opzetten. Wij gaven hier slechts het plan aan, dat naar onze meening de voorkeur zou verdienen, zonder het voor het absoluut beste te willen doen doorgaan, maar eerst en vooral brachten wij die belangrijke zaak hier ter sprake om opnieuw de aandacht te vestigen op een toestand, zoo onhoudbaar, dat er tot eiken prijs vroeg of laat verandering in moet gebracht worden. Moge dat voor dezen keer eens niet al te laat geschieden, nadat er ernstige onheilen hebben plaats gehad, waarvan de verantwoordelijk heid op hen zou komen, van wie in deze het initiatief moet uitgaan. Niet zonder opzet begonnen wij onze wande ling van het station. Immers ook op den Stations weg wordt men aanhoudend herinnerd aan eene insgelijks hoogst wenschelijke verbetering, zoowel uit het oogpunt van verhooging der veiligheid als uit dat van verbetering van den algemeenen ge zondheidstoestand. Wij behoeven er nauwelijks bij te voegen, dat wij de langs dien weg gelegen sloot bedoelen, op welker demping reeds bij herha ling, doch tot dusver vruchteloos, werd aangedron gen. Dat verbreeding van den weg aldaar geen overdadige weelde zou zijn, zal wel niemand be weren, die met den toestand bekend is en dus weet hoezeer het verkeer op sommige tijdstippen, b. v. des Zondagsavonds, wordt belemmerd, vooral thans, nu de tramwagens een gedeelte van den weg in beslag nemen. Met het oog op de ligging der buitensociêteit „Amicitia" aan het eene en van het bekende „Zomerzorg" aan het andere uiteinde mag het inderdaad verwondering wekken, dat niet reeds voorlang tot de demping werd overgegaan. Het bezwaar, dat die sloot voor een gedeelte op het grondgebied eener naburige gemeente is ge legen, zal bij ernstigen wil van de zijde der ge meente Leiden om de verbetering tot stand te brengen, wel geen bezwaar mogen heeten. In het boven door ons aangehaalde ingezonden stuk herinnerde „een Leidenaar" aan hetgeen in andere groote steden geschiedt. Ook wij willen daarop wijzen, en dan behoeven wij tot aanbe veling der beide door ons besproken verbeterin gen onze lezers slechts in gedachten naar de na burige residentie te verplaatsen, waar de kostbare verbreeding der Lange Pooten ieders aandacht trekt, waar telken jare op de begrooting een be langrijke som wordt uitgetrokken voor het dempen van voor de gezondheid niet eens voor het ver keer schadelijke slooten, ja waar men thans zelfs met bet dempen der breede Prinsengracht een aanvang heeft gemaakt. Inderdaad, in vergelijking van zoo omvangrijke werken verdwijnen de beide door ons besproken, min kostbare, maar toch zoo hoog noodige ver beteringen schier op den achtergrond. Reden te meer om niet te dralen met het verwijderen van de hier ter stede zoo algemeen als gevaarlijk er kende belemmeringen van het verkeer. LEIDEN, 17 Februari. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer W. Jaarsma, geb. te Sneek, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Over de werking van eenige mydri atics en myotica op de accommodatie en de grootte der pupil." Gisteravond ontviel der firma Gebr. Yan Wijk Co. alhier onverwachts een barer deelgenooten, de heer B. Corts, een man van zeldzame energie, praktischen geest, onvermoeiden ijver en onver minderden eenvond. Yeel ontvalt in hem zijner firma en zijn gezin, maar ook het algemeenniet het minst op chris telijk en philanthropisch gebied. Van tal van ver- eenigingen en werkzaamheden was hij jaren lang een krachtige steun, van niet weinige de ziel. En zijne vrienden missen in hem een trouwen raadsman, een geliefd middelpunt. In een paar dagen zagen ze hem, van uit zijn veelomvattenden werkkring, zacbtkens ontslapen in het kinderlijk vertrouwen op dien Heer, in wien hij zijn heil en zijn kracht zocht, en wien hij zijn leven mocht wijden. De heer M. Keulemans te Middelburg heeft voor het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente te Noordwijk aan Zee bedankt. Voor het jaar 1880 wordt een rijkssubsidie van ten hoogste f 12,000 uitgeloofd voor de los lating in de bovenrivieren van zalmen. De Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" zal Vrijdag 's Konings veijaardag vieren door eene weldadigheidsvoorstelling ten bate van het Waters noodfonds. Mevrouw Kleine zal dan eene hulde aan den Koning den beschermer der Vereeniging voordragen, terwijl na de opvoering van het blijspel van Sardou: „Amerikaansch of niet?" door de dames-artisten der Vereeniging een fancy fair op het tooneel zal worden gehouden. Die eigenaardige vertooning zal zeker niet het minst bijdragen tot stijving der kas, want iedereen zal er gaarne 50 ets. (of meer) voor geven om ook eens „op de planken" te komen. Door het lid van den gemeenteraad van Den Bosch, den heer P. C. Bake, tevens hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat in Noord- Brabant, is een plan aangegeven tot inpoldering der stad, waardoor's-Hertogenbosch van de geheele zuidzijde van water bevrijd zou blijven en zelfs de kelders niet meer zouden onderloopen. Het werk zou eene uitgaaf vorderen van f 150,000 en binnen twee jaren voltooid kunnen zijn. De gemeenteraad heeft, op voorstel van het dagelijksch bestuur, besloten het plan in de afdeelingen te doen onderzoeken en verder, door het zenden van een afdruk van het plan aan eenige deskundigen, autoriteiten en belangstellenden, ook bevoegde beoordeelaars buiten den raad in de gelegenheid te stellen hunne meening omtrent dit belangrijk onderwerp openbaar te maken. - De uitslag van de door dijkgraaf en heem raden van het waterschap „de Beemster" uitge schreven aanbesteding van de gebouwen voor het 2de stoomgemaal in genoemd waterschap is, dat het werk gegund is aan den heer P. Vlasmau te Bodegraven voor de som van /63,830. Het leveren der machines is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, de maatschappij „de Atlas", te Amsterdam. Mr. C. A. Nairac, burgemeester van Bar- neveld, heeft uit belangstelling in het Nederlandsch archiefwezen aan de regeering geschonken, ten behoeve der verzameling van oude rijksarchieven te 's-Gravenhage, twee belangrijke bescheiden, te weten1°. de origineele lastgeving aan de Gede puteerden van de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden op 's lands vloot, van 18 Juni 1667, aan den luitenant-admiraal Van Gendt, tot uitvoe ring van den zoo roemvol volbrachten tocht naar Chattam; 2°. de origineele lastgeving van prins Maurits van Nassau, veldmaarschalk der Vereenigde Nederlanden, dd. 14 Mei 1673, aan de regeering van Stavoren om de zijlen en sluizen onder haar ressort toe te houden. De Staatscourant vermeldt den inhoud dier stukken. De vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, hield gistermiddag aldaar eene algemeene vergadering, waarin het 14de jaar verslag werd uitgebracht. Uit het verslag van den geneesheer-directeur dr. J. II. De Haas blijkt dat in het afgeloopen jaar door de vereeniging 2435 personen behandeld zijn, waarvan 1364 te Rotterdam wonende. In de inrichting werden 110 lijders verpleegd. Van hoeveel nut deze vereeni ging ook voor andere gemeenten in deze provincie is, blijkt hieruit dat in het afgeloopen jaar in woners van niet minder dan 92 Zuid-Hollandsche gemeenten hunne toevlucht tot haar hebben genomen. De personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijks-telegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Eluweelen Burgwal te 's-Gravenhage, op 4 Maart a. s., des voormiddags te negen uren.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1