kwade vermoedens tegen haar op te vatten. Er wordt proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Denzelfden dag is nog door de politie aangehouden E. N., gehuwd met P. v. Dijk, die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Zij is eene oude bekende del justitie, daar zij reeds tweemalen wegens diefstal gevonnist werd. Te Leidschendam geraakte gisterna middag op den Stompwijkschen weg het rijtuig met de vier kinderen van de wed. Van den Akker te water. Door het zich te water hegeven van eenige personen werden allen, zoomede knecht en paard, gered, en kwam men gelukkig met den schrik vrij. In de vorige Weëk Zijn te Katwijk 80 schuiten aangeweest. De vangst was zeer ongelijk. Sommige schuiten verkregen schade aan de netten. De besomming bedroeg van 40 tot ƒ175 in 6 a 8 dagen reis. De vischprijzea waren zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot 8 a ƒ10, klein soort tarbot 8 a ƒ4, groote tong ƒ0.40 3 0.60, kleine tong ƒ0.15 a ƒ0.25 en benschol ƒ0.50 a 0.70, alles per stuk; levend klein schol ƒ6 a ƒ11 per mand, kabeljauw ƒ1.50 a 3.50 per stuk en vijfsterren f 8 a ƒ10 per kar. De verkoop van 768 opgevischte va ten petroleum heeft te Katwijk ongeveer 7050 opgebracht. In de vorige week zijn teAmsterdam 25 personen aan mazelen overleden. De Groninger, die eene nooit uithui zige kat, wel vijf gulden waard, gestolen had, is tot 45 dagen celstraf voor dat feit veroordeeld. Voor de betrekking van opzichter bij de genie te Nieuwersluis hebben zich aangemeld 97 aspiranten, waaronder 2 met diploma van ingenieur. In het laatst van de maand December jl. werd van Bommel eene kist, inhoudende 7000 sigaren, per Van Gend Loos naar Enschedee verzonden. Deze kist is niet aan het adres bezorgd, terwijl een onderzoek hij de verschillende stations tot geen resultaat heeft geleid. Gelukkig vindt men onder onze land- genooten zelden valsche munters, en daarover mag men zich te meer verblijden, omdat de ondervinding leert dat het zeer moeielijk is ze in handen te krijgen. Sedert de laatste veertien dagen echter waren te Groningen in verschillende winkels in- gebeurd valsche vijfentwintigcentstukken, tiencent stukken en enkele halve guldens, en had men niet geaarzeld de politie hiermede in kennis te stellen en het ontvangene aan het bureel te deponeeren. Niemand echter wist te zeggen van wien men dat valsche geld had ontvangen. Het onderzoek was derhalve zeer moeielijk. De politie bleef waken en deed dit zoo bedekt, dat, zooals zal blijken, de vervaardiger daarvan niets had bespeurd. Zware vermoedens deden zekeren aldaar woonachtigen geelgieter, den 27-jarigen J. Th. P., als den ver moedelijk schuldige aanwijzen. De slag moest echter op het juiste oogenblik worden geslagen, opdat de verdachte geene gelegenheid kon vinden om 't geen op het fabriceeren betrekking had of wel licht de nog voorradige muntstukken te verduisteren. Des avonds omstreeks zeven uren, achtte de heer Wichers, de commissaris van politie, daartoe het geschikte oogenblik gekomen. Vergezeld van eenige zijner beambten trad hij toen onverwachts de woning van P. binnen, stelde een onderzoek in en vond in een kistje in de werkplaats eenige valsche kwartjes, benevens een stuk gips, waarvan de vormen, en een stuk tin, waarvan de munten vervaardigd werden. P., naar het politie-bureel overgebracht, moet zijne schuld ten volle hebben beleden en als reden voor zijne misdaad slechte verdienste hebben opgegeven. De Vlissingsche gemeenteraad heeft besloten het raadsbesluit van Mei 4864 tot in stelling eener wekelijksche veemarkt in te trekken, op grond dat van die veemarkt tot op heden nog nooit eenig gebruik is gemaakt, terwijl er geen vooruitzicht bestaat dat daarvan ook in het vervolg gebruik zal gemaakt worden. Te Hekelingen is in hare woning ge vangengenomen eene gehuwde vrouw, die in eene naburige gemeente een hooimijt heeft in brand ge stoken en haar jongste kind, slechts veertien dagen oud, door verdrinking om het leven gebracht. Ze was, naar men verneemt niet wel bij het hoofd. De stoomvaart vborDordrechtisthans geheel hersteld ook door de Noord naar Botterdam. Zaterdag-morgen is ook de rammonitor „Panter" aan de Merwekade aangekomen en daar vastgemeerd. Te Laak, gemeente Weert, is midden op den dag brand uitgebroken bij P. Adriaans. Het huis met aanhoorige timmermanswerkplaats, schuur en stal, gevuld met hooi en stroo en gereedschappen, benevens de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. Te Olst is door eene onbekende oor zaak eene boerenwoning afgebrand, waarin behalve de geheele inboedel ook verscheidene varkens zijn omgekomen. Uit Berlijn wordt aandeLondensche „Standard" geseind dat onze Koning persoonlijk zal deelnemen aan de te Brussel te houden fees ten ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag der Belgische onafhankelijkheid. Wij laten het aan onze lezers over hoeveel waarde zij aan dit bericht willen hechten. Een aardig tooneeltje had voor een paar dagen plaats in de zalen van het gerechtshof te Berlijn. Eene boerin uit Kottbus was beschuldigd van eene kleine wetsovertreding en voor het ge recht gedaagd. Niet lang geleden was de vrouw moeder geworden en daar zij niemand had om op haar kind te passen, wist zij er niets anders op te vinden, dan de kleine zorgvuldig in een mand te pakken en daarmede op den rug den tocht te aanvaarden. Zoo verscheen zij in de zaal, waar haar binnen komst geen geringe vroolijkheid verwekte, tot de kleine zijne geringe ingenomenheid met zijn eng verblijf begon te toonen door een klagend geschrei; Dadelijk kwamen alle beambten in de weer om het kind „zoet te houden"alle middelen werden daartoe aangewend en daar menigeen in eigen familiekring de noodige oefening in die pogingen had verkregen, slaagde men dan ook en konden moeder en kind plaats nemen op de bank der be schuldigden. Het voorval had echter blijkbaar de harten van de rechters vermurwdalthans de aan gevoerde bewijzen voor de niet zeer zware over treding der vrouw werden onvoldoende verklaard en moeder en kind mochten in vrede heengaan, de eerste echter niet zonder de aanmaning: te trachten haar kind te bewaren voor de mogelijk heid om nogmaals op die plaats te moeten verschijnen. De „Eigaro", die vervolgd was door het gemeentebestuur van Ostende wegens het op nemen van een bericht, dat de cholera in die stad was uitgebroken, is tot 100 fr. boete veroordeeld. De stad had 50,000 fr. schadevergoeding geëischt. Nader verneemt men dat bij den brand te Tokio (Japan) 9000 huizen in de asch werden gelegd. 50,000 personen zijn zonder dak. Daags na den brand brak een tweede brand uit, die 260 hnizen iu de asch legde. BUITENLAND. Frankryk. De Senaat heeft het ontwerp aangenomen, waarbij de tarieven voor den telegraaf werden goedgekeurd, die op de internationale conferentie te Londen in Juli 1879 waren vastgesteld. De Israëlieten uit Algiers, te Parijs woon achtig, hebben besloten op een der pleinen van Algiers een standbeeld voor Crémieux op te richten. Dultschland. Van verschillende zijden wordt verzekerd dat de regeering eene belasting wil voorstellen, te heffen van de jongelieden, die vrijgesteld worden van den krijgsdienst, hoewel zulk eene belasting door velen, o. a. ook door den minister van oorlog, wordt afge keurd, als inbreuk makende op het beginsel van algemeenen dienstplicht. Er is sprake van eene gemeentebelasting op de piano's in de Rijnprovincie. Reeds is te Dussel- dorf een onderzoek gelast naar het aantal piano's. Groot-BrltannlS. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de heer Pretorius tegen borgtocht op vrije voeten gesteld is. Hij schijnt alleen wegens het onderteekenen van den brief ten geleide van de besluiten der Boeren- vergadering vervolgd te worden. De Zuid-Afri- kaansche bladen verklaren, niet te gelooven dat eenige Transvaalsche jury hem wegens hoogverraad zou veroordeelen. Te Southwart is de heer Clarke, conservatief, als parlementslid gekozen met 7683 stemmen, iu plaats van het overleden liberale lid Locke. De liberale candidaat had 6830, de radicale 793stemmen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Bij de stemming van de beide delegatiën over het punt van verschil betreffende den bouw van kazernen te Szegedin hebben 46 Hongaarsche leden voor- en 46 Oostenrijksche leden tegengestemd. De bouw der kazernen is dus verworpen. Busland. In een particulier schrijven uit St.-Petersburg wordt gemeld dat voor het oogenblik in niet min der dan 19 gouvernementen, alsmede in het Rus sisch gebied aan de Weichsel, de diphtheritis in zulk een hevigen graad heerscht dat men het raad zaam heeft geoordeeld, wegens de spoedige ver breiding dier epidemie, de scholen en andere ia- richtingen voorloopig te sluiten. Ook maakt men melding van het heerschen eener onbekende ziekte, van epidemischen aard, te Kölsjar, in het Russisch Terek-gebied, waaraan sedert Oct. 11. van de 8000 inwoners, welke die plaats telt, er 700 bezweken zijn. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 14 Pebruari. Ten gevolge van de ontdekking eener geheime drukkerij zijn te Odessa in den nacht van 12 op 13 dezer ver scheidene personen, van welke eenige tot den aan zienlijken stand behooren, in hechtenis genomen. BERLIJN, 14 Februari. Yan eene goed onder richte zijde wordt gemeld dat een bijzonder ver bond tusschen Engeland, Duitschland en Oostenrijk op het punt is van gesloten te worden. ROME, 14 Pebruari. Het Zweedsche Noordpool- schip „Yega" is gisteren te Messina aangekomen. WEENEN, 15 Februari. De delegatiën hielden hedenmiddag hare laatste zitting. In de Oostersche delegatie deelde de minister van binnenlandsche zaken mede dat de keizer de besluiten, door de delegatie genomen, met zijne goedkeuring had bekrachtigd en dat de keizer zijn dank betuigde voor den volbrachten arbeid, waardoor weder de bereidwillige vaderlandsliefde, welke de leden be zielt, aan het licht was gekomen. De spreker gaf als zijne overtuiging te kennen dat de algemeene vrede geen gevaar loopt. De zwarte punten, welke een der redenaars aan den staatkundigen gezicht einder bespeurde, waren, naar 's ministers gevoelen, niet van dreigenden aard. Het was de taak der mogendheden om ze onschadelijk te maken. Hij beschouwde de zucht, welke zich in verscheidene Europeesche staten openbaarde, om opnieuw tot eene vermeerdering der legersterkte over te gaan, als een zwart punt, dat het welzijn der volken be dreigt. Hij hoopte dat de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering dit voorbeeld niet zou volgen. In de slotzitting der Hongaarsche delegatie gaf de sectie chef Kalley den dank des keizers voor den vader- landlievenden ijver der leden te kennen. De presi dent Haylana betuigde evenzeer zijn vertrouwen in het behoud van den vrede. LBIDEN, 16 februari. Het gebeurt niet dikwijls dat men aan het loketje tot afgifte van toegangskaarten in onzen schouwburg op den avond lang vóór dat de voor stelling zal beginnen met groote letters ziet aan geplakt: „uitverkocht." Dit was gisteravond het geval. De voorstelling van de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" werd dan ook zoo druk mogelijk bezocht. Yelen moesten zich met een staanplaats behelpen. Van verschillende zijden hoor den we den wensch uitspreken dat hierin aanlei ding mocht worden gevonden dat dit Amster- damsche gezelschap meermalen Leiden mocht bezoeken. Ook de voorstelling zelve gaf daar reden toej „Hélène de la Seiglière" toch is een stuk dat men gaarne ziet. Ofschoon de intrige wel is waar niet zoo bij zonder is, houdt het toch de aandacht van het begin tot het einde bezig. Sommige tafereelen zelfs zijn boeiend. Natuurlijk werkt het spel hiertoe in niet geringe mate mede. Mevrouw Kleine was in hare intrigeerende rol van barones De Vaubert weder meesterlijkde heer Morin als de geslepen advo caat Destournelles was dit niet minder. De heer Spoor was een echte vertegenwoordiger der edelen van voor de revolutie en mej. Yan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2