Dinsdag 17 Februari. N°. 6135. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWÉË BLADES. Eerste Blad. LEIBSCH DAGBLAD. ÉM II Ill PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 mtuden.. Freaco per post Abonderlpe Hommers «v« L10. 1.40. ;v. 0.05. PRUS DER ADTERTESTIES ?n n|di#is^«si#'o#oïrf44<»i*Mo»L06. Ieder* rtgel meer 0.17*. Grooier» letten neer pUatsraimle. w LEIDES, 16 Februari. De Leidsche tooneelyereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal hare tweede openbare vergadering met dames, welke, het klinkt wel wat vreemd, tevens tot sluiting van dit sei zoen moest dienen. Yelen zullen zeker verlangen dat men reeds zoo ver was. Uit de goede opkomst bleek opnieuw dat het der vereeniging niet aan de noodige belangstelling ontbreekt. Dat zij op die belangstelling aanspraak heeft, daarvoor gaf zij ook met deze voorstelling flinke bewijzen. „Het hotel Wittebrood", kluchtspel in twee be drijven door J. Huf van Buren, en „De gefopte communist, of eigenbelang boven alles", blijspel in één bedrijf van A. Wijnstok, toch werden op gevoerd zooals men dit maar eenigszins van dilettanten mag verwachten. We merkten ook weder nieuwe krachten op, die niet zonder ver diensten bleken te zijn. Het werkend lid, dat in het nastukje onder den naam van Brom de hoofdrol vervulde, heeft op eene afzonderlijke vermelding aanspraak. De vergadering betuigde bij herhaling met de uitvoering hare ingenomen heid, zoodat het tweeledig doel: beoefening der tooneelspeelkunst en den aanwezigen een genoeg lijken avond te bezorgen, opnieuw in menig op zicht bereikt werd. Met een geanimeerd bal werd de vergadering besloten. Aan de heeren Lancel en Yan Nifterik werd door den president namens het bestuur het insigne van eerelid uitgereikt, als een bewijs van erkenning voor hetgeen zij in hunne vroegere betrekkingen tegenover de vereeniging hadden gedaan. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Wyberton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 Eebruari, des middags te halfdrie. De lste luit. M. R. Hamming, van het 4de reg. huzaren, wordt met 1 Mei van Deventer naar Leiden, en de 2de luit. C. B. H. De Bruyn, van betzelfde reg., van Leiden naar Deventer over geplaatst. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 44,00, f 22.00, f 4.50 en f 2.25de laagste f 43,00, f 21.50, f 4.30 en f 2.15. Naar aanleiding van het ongeluk te War mond zegt het N. v. d. D. dat het een punt van onderzoek zal uitmaken hoe het mogelijk is dat passagiers op het oogenblik van instijgen overreden kunnen worden. Den 12den Maart zullen in verschillende garnizoensplaatsen 343 remontepaarden aanbesteed worden, nl.voor het lste reg. huzaren te Haarlem 24, voor het 2de reg. te Yenloo 47, voor het 3de reg. te 's-Hage 22, voor het 4de reg. te Leiden 47, voor het lste reg. veld-artillerie te Utrecht 81, voor het 2de reg. te 's-Hage 77 en voor het 'reg. rijdende art. te Amersfoort 45. Bij beschikking van den minister van water staat is aan W. Bus te Haarlem tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee en het slepen van schepen tusschen Haarlem en Amsterdam, Haarlem en Purmerend, en Haarlemmermeer en Leiden. De heer J. A. De Bergh heeft onder den titel van „het Wapen des Konings en des Rijks thans gevoerd, is in strijd met de wet," eene bro chure uitgegeven,, welke om het daarin behandeld onderwerp bijzonder de aandacht verdient. Hij toont uitvoerig aan dat het wapen van het Koninkrijk der Nederlanden meestal, en dat van den Koning altijd en overal onjuist wordt afgebeeld. Hij leidt zijne beschouwing in met eene historische beschrij ving der wapens van Oranje, van Nassau en van Oranje-Nassau. De fout in de afdeeling van het rijkswapen is, naar de schrijver aantoont, zeer alge meen: zóó algemeen, dat zelfs op onze nieuwe tiengulden-stukken eene groote heraldieke fout aan wezig is. Terwijl toch het koninklijk besluit van 14 Januari 1814 (Staatsblad N°. 9) uitdrukkelijk spreekt van een leeuw van goud, heeft men den leeuw van zilver weergegeven. De heraldieke teekenen voor goud de puntjes zijn wel aangebracht op de blokken, doch niet op den leeuw. Zoo zijn de wapens, in den gevel van het nieuwe gebouw voor het ministerie van justitie aangebracht, verkeerd. Ook wijst hij bijv. op het wapen, dat op de meeste officiëele stukken van de Ned.-Ind. regeering voor komt en niets anders is dan het Bataviaasch wapen. Het koninklijk wapen ziet men bijna nooit goed afgebeeld, ook niet bij de hofleveranciers. Enkelen echter, zegt de schrijver, zullen spoedig het werkelijk wapen doen afbeelden. Ten slotte wordt nog een en ander uit het werk van den heer Yorsterman van Oyen over het vorstenhuis Waldeck-Pyrmont aangehaald ter beschrijving van het wapen van de Koningin. Bij den gemeenteraad van Schiedam is in gekomen een adres van de heeren S. Lankhout en N. B. Yan Praag, om concessie voor een .stoom tram over Delftshaven naar Rotterdam, aan te leg gen benedendijks en loopende gedeeltelijk door de stad. Morgen zal een gedenksteen worden ge plaatst in den gevel van het huis te Amsterdam, waar Swammerdam heeft gewoond en gewerkt. Swammerdam woonde op de Oude Schans, in het perceel, dat thans genummerd is: 18. Het ¥tr. Dgbl. zegt van ter zijde vernomen te hebben dat de generaal Van der Heyden, die door het verlies van zijn oog den reuk en den smaak heeft verloren, teekenen van vermoeidheid aan het goede oog begon te gevoelen. Het zou het blad innig leed doen als de wonden, in den strijd voor het vaderland verkregen, niet alleen door bet uit schieten van het oog, maar ook door de kwetsuren aan het achterhoofd, waar een lanssteek hem inder tijd trof, en door een schampschot bekomen, hem er toe moesten brengen, eene taak op te geven, die hij voor zich als nog niet geheel voltooid be schouwde, terwijl zijne vervanging bij het prestige, dat zijn naam op Atjeh bezit, zeker zeer moeilijk zou wezen. De Vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden heeft haar 12de jaarlijksch verslag in druk doen verschijnen Uit dat verslag blijkt dat het getal leden in den loop van het jaar 1879 met 12 is vermeerderd en thans 1519 bedraagt. Het saldo in kas op nlt. December 1879 beliep f 975.61, terwijl in het afgeloopen jaar, wegens het overlijden van 26 leden, telkens eene uitkeering van f 550 plaats had. Uit Soestdijk wordt gemeld dat bet vaste dienstdoende personeel van wijlen prins Hendrik, hetwelk aldaar werkzaam was, met 1 Eebruari op pensioen is gesteld, en wel zóóde oudsten in dienstjaren behouden hun volle soldij, het andere gedeelte minder. Het losse personeel is nog werk zaam gebleven. In eene Zaterdag-namiddag te Arnhem ge houden raadsvergadering, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond, is, naar aanleiding van art. 24 der Gemeentewet en in overeenstemming met het rapport van de daartoe benoemde raads commissie, zonder hoofdelijke stemming besloten het raadslid G. E. Coers wegens aan de gemeente gedane leverantiën te schorsen. Weldra zal ook te Middelburg eene hoogere burgerschool voor meisjes tot stand komen. De onderhandelingen daartoe met de regeering hebben tot een gunstig resultaat geleid, zoodat spoedig de noodige voorstellen aan den raad zullen worden gedaan. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik" is Zater dag van Batavia naar Amsterdam vertrokken de „Maas" vertrok denzelfden dag van Nieuw-York naar Rotterdam. Blijkens bericht van Zr. Ms. zaakgelastigde te Bucharest is door hem aan de Rumeensche regeering mededeeling gedaan van de erkenning der onafhankelijkheid van het vorstendom Rumenië door het Nederlandsche gouvernement. De lste luit. der mariniers C. H. Pilaar, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord ingescheepte deta chement mariniers, wordt met 16 Maart gesteld ter beschikking van den commandant van het corps en vervangen door den 2den luit. C. N. Cazaux van Staphorst. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart be noemd tot kantonr.-plaatsverv. te Lemmer H. C. Rant, ontv. der registr. en dom. aldaar; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Groningen hr. mr. W. J. Quintus, thans subst.-griff. bij de arr.-rechtb. aldaartot inspect, der registr. en dom. van de 2de kl. in de divisie van inspectie Nijmegen J. J. De Lange, thans inspect. 3de kl. voor den ambul. dienst; van de 3de kl.voor den ambul. dienst D. C. H. Smits, thans ontv. der registr. en dom. te Noordwijk; in de divisie van'inspec tie Zwolle C. A. Vriesendorp, thans ontv. der registr. en dom. te Zalt-Bommel; J. E. La- meer, essayeur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven, benoemd tot essayeur van gemelden waarborg te Amsterdam; aan G. L. Voerman, op zijn verzeek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. te Arnhem, behoudens aanspraak op pen sioen benoemd tot ing.-verificat. in algem. dienst, ter standplaats 's-Gravenhage, C. E. Last, onder toek. van eervol ontslag uit zijne betrekking van contr. der dir. bel. en van het kadaster te Zwolle bij het personeel der milit. administratie benoemd: tot Isten luitenant-kwartiermeester bij het 2de reg. veld-artillerie, den 2den luit.-kwartierm. C. J. C. Yan Goor, van het corps. Gemengd Nieuw*. Zaterdag werd aan de politiewacht alhier gehaald de vrouw van den controleur der Leidsche Tramway-maatschappij, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan oneerlijkheid tegen over die maatschappij. Er werd een onderzoek inge steld, waaruit bleek dat zij zich had toegeëigend reeds gebruikt zijnde abonnementskaarten, welke door haar man moesten worden vernietigd. Deze kaartjes werden dan wederom door haar in den handel gebracht, echter tegen een verminderden prijs. Dit laatste gaf echter juist aanleiding om

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1