Maandag 16 Februari. N°. 6134. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Mijnheer de Redacteur, Mijnheer de Redacteur, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 16 regel»....1-05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Schossa, die den priester in de Ita- liaansche kerk in Hatton Garden te Londen trachtte te dooden, is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Enkele der voornaamste Engelsche schilders, o. a. Leslie, Tadema, Leighton en Millais, zullen, op verzoek van de eigenaars van de „Graphic", eene tentoonstelling geven van schilderijen, voorstel lende ieders ideaal van vrouwelijke schoonheid. Men herinnert zich hoe b ij na eenjaar geleden zekere Ereeman te Pocassett, in Massachu setts, zijn kind slachtte bijwijze van offer, van hem door God geëischt. De ongelukkige is voor de rechtbank van Barnstable verschenen, maar de ge- neesheeren hebben hem eenstemmig voor krank zinnig verklaard. Hij zal nu tot Mei in de ge vangenis blijven en, wanneer zijn gemoedstoestand inmiddels niet verandert, naar een gesticht gezon den worden. Omtrent de nieuwe vondst van de St.-Petersburgsche politie wordt nader bericht dat men o. a. kopij vond voor drie nummers van de „Tchorny Peredel": Het huis stond in een afge legen wijk der stad. Drie mannen en ééne vrouw werden gearresteerd, en later nog een man, die het huis binnentrad. Men veronderstelt dat zij van plan waren naar een ander kwartier te verhuizen. Berichten uit Rome melden dat ko ningin Margaretha, die sedert den aanslag te Napels lichamelijk zeer lijdende was, thans in hare geest vermogens gekrenkt zou zijn. Zij lijdt aan ver volgingswaanzin, evenals keizerin Charlotte. Zij trekt zich bevreesd van al hare betrekkingen terug en waant haar leven voortdurend door hen be dreigd. Zij heeft oogenblikken van volslagen ver standsverbijstering. Onlangs wilde zij met alle ge weld naar den senaat om daar eene redevoering over de graanbelasting te houden, 's Avonds spren kelde zij hare hofdames soep in het gezicht, bewerende dat het wijwater was. De toestand boe zemt haren geneesheeren groote bezorgdheid in. In de gemeente Nuenen, nabij Eind- hoven, is een hevige brand uitgebarsten, waardoor in korten tijd een stal en schuur werden vernield. Een paard kwam in de vlammen omhet overige vee werd met moeite gered. Te Berlijn kwam een havik, die een musch achtervolgde, met zoo veel kracht tegen de glasruit van een tramwagen aanvliegen, dat de ruit in scherven sprong en de vogel nog de glasruit aan de andere zijde van den wagen bereikte en ook deze deed barsten eerst toen viel hij met verbrijzelden kop in den wagen neder. Te Crefeld is eene melkvrouw, die reeds vijfmaal wegens vervalsching van hare koop waar was gestraft, veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. liet onderzoek tegen de „engeltjes maakster" te Warschau, waarvan voor eenigen tijd ook in dat blad melding is gemaakt, heeft de afschuwelijkste bijzonderheden aan het licht ge bracht. Zoo is zonneklaar het bestaan gebleken van eene bende, die zich ten doel stelde het verduisteren van kinderen van aanzienlijke lieden en daarmede groote geldsommen verdiende. Aan het hoofd van die bende stond eene zeer gerenommeerde baker, de meest geachte misschien van het geheele gild. Deze leverde steeds ruimen toevoer aan de eigenlijke moordenaarster, Marianne Szijmzak, welke haar beroep maakte van het opvoeden van zeer jonge kinderen. Zij heeft reeds bekend veertien kinderen om het leven te hebben gebracht, terwijl bij de huiszoeking nog vier zuigelingen gevonden werden, die, zonder de tijdige tusschenkomst der justitie, ongetwijfeld denzelfden weg zouden gegaan zijn. Te Pest en Weenen zijn valsche O o s- tenrijksche staatsloten van 1864 in omloop, die, hoewel zeer slordig nagemaakt, niettemin reeds eenige dupes gemaakt hebben. Voor eenige dagen heeft een geldhandelaar op 25 zulke stukken een voorschot gegeven van 1500 ff. aan een persoon in officiers-uniform, die zich Paul Von Ehrenhaft noemde en teekende. Heeds is gebleken dat in het geheele leger een officier van dien naam niet bestaat. Op Cuba heeft wed er eene aardbeving plaats gehad. Des morgens om vijf uren werd een lichte schok waargenomen en kort daarna een zeer krachtige te Yuelta Abajo en te Habana. Des nachts werden op verschillende plaatsen van het binnenland drie hevige schokken mettusschenpoozen van een paar uren gevoeld. Het middelpunt der aardbeving was San-Cbristobal, een plaatsje van 100 inwoners, 75 mijlen van Habana en 17 mijlen van de baai van Majana op de Zuidkust gelegen, waar zij drie dagen te voren het hevigst gevoeld werd. Deze stad werd bijna geheel vernield. Het raadhuis is ingestort, het telegraafbureau vernield en de kerk overal beschadigd, zoodat zij dreigt in te vallen. In de muren der gevangenis kwamen overal scheuren, waarvan de gevangenen gebruik trachtten te maken om te ontsnappen, hetgeen de wachters wilden beletten, zoodat het tot een for meel gevecht kwam. Een gevangene werd doodge schoten en veertien anderen werden zoodanig door het neervallende puin gewond, dat zij niet konden ontkomen, maar naar het hospitaal zijn gebracht. Groote gaten zijn in den grond geslagen, waaruit zwaveldampen opstegen, en het miertje, dat langs de stad stroomt, was sterk bezwangerd met zwavel en zout. Het Italiaansche vaartuig „Prancesco Danovaro" bevond zich op reis van Genua naar Nieuw-York, toen de matrozen Gregorio, Irene en Antonio Arredondo het besluit namen, de geheele manschap te vermoorden en langs dien weg de kostbare lading en de groote geldsommen, die zich aan boord bevonden, te bemachtigen. In het holst van den nacht verschaften zij zich wapenen, brach ten eerst den tweeden officier Pinetti met een dolk eene zware wonde toe, doorboorden de borst van den stuurman Marchisio, doodden vervolgens den kok Aquarone en verwondden den scheepsjongen Arata. Den kapitein Perrando, die door de kreten der gewonden was ontwaakt, gelukte het een revol ver te vermeesteren en daarmede gewapend het dek te bereiken, waar de overige bemanning door zijne tegenwoordigheid aangevuurd, zich om hem schaarde. Na langen strijd werden de moordenaars in hechtenis genomen. De bemanning was intus- schen de stuurman overleed ten gevolge van zijne wonden geheel ontoereikend geworden om het vaartuig naar eisch te besturen, zoodat ook de gevangenen niet behoorlijk konden worden bewaakt. Men vreesde dat ze gelegenheid zouden zoeken om door brandstichting of een hernieuw den aanval de vrijheid te herkrijgen. De scheeps raad besliste derhalve dat Irene en Arredondo moesten worden doodgeschoten. Onmiddellijk werd deze beslissing ten uitvoer gelegd. Nog twintig dagen bleef het schip op zee. Daarna landde het in de haven van Brooklyn bij Nieuw-York. Men meldt uit Saint-Dié, in Lotha ringen, het volgende drama: Maandag-middag verzocht een zekere Claude, van beroep slotenmaker, den heer Thirion, grondeigenaar aldaar, te spreken. Nauwelijks binnengelaten, haalde hij een revolver voor den dag en schoot daarmede den geroepene door de borst. De moordenaar wist naar huis te ontsnappen, waar hij zich de polsen afsneed, zoodat de politie, die spoedig zijne woning binnen drong, slechts de hand op zijn lijk kon leggen. De om standigheid dat de heer Thirion vlak bij de woning van Claude een gebouw had laten zetten, schijnt de oorzaak van deze misdaad te zijn. INGEZONDEN. Er heerscht eene totale verwarring in een aan de N. R. Crt. ontleend artikel, voorkomende onder het Gemengd Nieuws van uw veelgelezen dagblad dd. 9 Pebr., beginnende: „Professor Hansen, door zijne spiritistische séances ook hier bekend." Allereerst, en passant, dat de heer Han sen geen professor is, noch spiritist, en nimmer spirit, séances heeft gegeven. Hij is een algemeen be kend magnetiseur, en heeft als zoodanig vaak verbazende successen behaald, in de voornaamste steden van Duitschland vooral, maar schiet in zijne pogingen natuurlijk ook wel tekort, wanneer er sujetten, voor magnetische invloeden vatbaar, ontbreken of zich niet aanbieden, geheel verkeerd in bedoeld artikel mediums genoemd, ten gevolge van de verwisseling van magnetisme met spiritisme, twee gansch verschillende zaken, waaromtrent wie voor het publiek schrijft, geen volslagen onkunde moest verraden. Geheel op het eind van het stuk wordt de heer Hansen dan ook nog magnetiseur genoemd, wiens verrichtingen in het belang der wetenschap niet mogen belemmerd worden inge volge het besluit van den Oostenrijkschen presi dent-minister graaf Taaffe, nadat deze persoonlijk met den heer Hansen geconfereerd had. Zullen de lezers van de N. R. Crt. nu ook vernemen met welk gevolg dit heeft plaats gehad? Dankzeggend voor de plaatsing van deze rege len ben ik Uw steeds Dv. Dienaar, M. Reeds sedert eenige weken hebben wij op de Oude Vest, in den omtrek der bierbrouwerij „De Posthoorn", het genoegen te staren op eene mest hoop in optima forma. Gedurende de laatste vorst schijnt men de on gerechtigheden van eenige huisgezinnen zorgvuldig verzameld te hebben, zoodat men nu eene respec tabele hoeveelheid bijeen verkregen heeft. Reeds had ik mij gevleid, met de misdadige hoop, dat de verzamelaars het vrachtje in de gracht zouden deponeeren, hetgeen hier steeds geschiedt voor ieders oog, behalve van den nimmer tegenwoor- digen dienaar der gerechtigheid, maar zij schijnen die moeite tamelijk overbodig te achten. Beter ware het nog dat zij, die belast zijn met het op halen van vuilnis, zich ook over dit hoopje ont fermden, maar tot nu toe reden zij het heel kalm voorbij. Een mijner buren, die zich met verklaar baren schroom tot een der dienaren van den ge weldigen Hermandad wendde, heeft ook al geene voldoening van zijne moeite en mijne eenige hoop is nu, dat dit artikel onder het oog kome van iemand, die ons, op welke wijze dan ook, van dit landelijk uitzicht kan verlossen. 14 Pebruari 1880. E.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1