Gemengd Nieuws. Het ongeval van het breken van een wielband, dat zich in den laatsten tijd meermalen op onze treinen voordeed, had onlangs ook plaats op den sneltrein van Luik naar Parijs, en wel des nachts, te midden eener volslagen duisternis, aan het postrijtuig. Zoodra de daarin gezeten beambte, de heer Chaumont, dat ontdekte, begaf hij zich langs de loopplanken der vier waggons, die hem van de locomotief scheiden, naar voren. Aan den tender genaderd, kon hij zich ook daar nog niet door den machinist doen verstaan, en dewijl hij daar geen loopplank vond om verder te komen, klemde hij zich vast aan de verbindingskettingen, werkte zich, aan zijne handen zwevende, naar boven en kroop vervolgens over de steenkolen naar de locomotief, waar hij den machinist verwittigde van het gevaar, dat allen bedreigde. Omtrent den heer Bressant, hoog leeraar aan het lycée Louis-le-Grand te Parijs, die dezer dagen overleed, wordt de volgende treffende bijzonderheid medegedeeld. Eenige jaren geleden verloor de hoogleeraar door den dood een twin tigjarigen zoon en sedert dien tijd zag niemand ooit meer een glimlach op zijn gelaat. Eiken dag wanneer hij van zijne bezigheden te huis kwam, placht hij tot zijne vrouw te zeggen„Dat is al weer eene schrede nader tot hem." De arme moeder kon slechts antwoorden door in stilte te weenen. Toen men haar het lijk van haar echt genoot bracht, die plotseling overleden was, terwijl hij het lycéum verliet, sprak zij te midden van haar snikken de veel beteekenende woorden„Hij is wèl gelukkig." In de haven van Montevideo, Uruguay, zijn twee baren zilver opgevischt, elk van 700 pond en op een waarvan het jaartal 1772. Men onderstelt dat zij behoord hebben tot de lading van het schip „Aurora", uit Chili, in Augustus van dat jaar in een storm op de genoemde plaats vergaan. Er zijn duikers in dienst genomen om zoo mogelijk meer overblijfselen van dat schip te vinden. Men is in Engeland nogal tevreden over de statistiek der spoorwegongelukken over de afgeloopen maand, in vergelijking met andere maan den. Er hebben in Januari slechts zestien onge vallen plaats gehad. Acht personen werden gedood, twee en dertig gevaarlijk gewond, twee en vijftig iets minder gevaarlijk en een veertigtal kwam met een val of een stoot vrij. De laatste uitspraak in zake de „Grosser Kurfiirst" luidt dat admiraal Batsch zich schuldig gemaakt heeft aan onachtzaamheid. Zijn ijver voor de veiligheid en het redden der manschappen van het verongelukte schip worden echter geprezen en als verzachtende omstandigheden aanbevolen. Voorloopig is de admiraal uit den actieven dienst ontslagen, en thans werkzaam bij de admiraliteit te Berlijn. BUITENLAND. Frankrijk, In Brest wordt opnieuw de aankomst verwacht van een schip, waarmede een aantal geamnestiëerden in Frankrijk zullen terugkeeren. Het is de „Loire", die eenige dagen later gevolgd zal worden door de „Creuse", waarmede de laatste bezending wordt verwacht. Volgens de „Gaulois" zal keizerin Eugénie den 25sten Maart a. s. met de „Germain" naar Zoe- loeland vertrekken, begeleid door den markies De Bassano. Generaal Wood en zijne vrouw zullen haar naar het Hyotyozi-dal geleiden. Enkele we- Ruwen van in Zoeloeland gesneuvelde Engelsche officieren zullen de reis mogen meedoen. Deze zal zoo worden berekend, dat de keizerin den lsten Juni, den dag zeiven van haars zoons «lood, op de plaats waar hij viel zal aankomen. Den 25sten Juli zou zij te Chislehurst terug zijn. Bij de Kamers is een voorstel ingediend om een krediet van 2,400,000 fr. uit te trekken voor het ministerie van openbare werken, ten einde 7000 hectaren wijngaarden in de departe menten Aude en Héralt onder water te zetten en om aldus een einde te maken aan de ver woestingen der druifluis aldaar. De gezamenlijke waarde dier wijngaarden wordt op 70 millioen franken geschat. De door den staat te maken onkosten zouden later bijna geheel vergoed wor den door eene belasting van de eigenaars te heffen. De regeering is reeds zeker van de medewerking der maatschappij, welke het Zuider-kanaal in pacht heeft. Dultschland. Bij de verkiezing van een voorzitter zijn gis teren in den Rijksdag 244 geldige stemmen uit gebracht. Gekozen is graaf Arnim-Boytzenburg, van de vrij-conservatieve partij, met 454 stemmen 89 stemmen werden op den heer Von Bennigsen, nationaal-liberaal, uitgebracht. Als eerste onder voorzitter is baron Von Eranckenstein, van het centrum, met 164 stemmen herkozen; 92 briefjes waren in blanco ingeleverd. Tot tweeden onder voorzitter is gekozen de heer Holder, nationaal- liberaal, met 149 van de 231, waarvan 82 in blanco, ingeleverde stembriefjes. De „Köln. Ztg." bevat het korte telegram „Carl Von Holtei is heden (12 Eebruari) tegen den avond gestorven." Voor hen, die in de ge schiedenis der Duitsche letterkunde geen vreem delingen zijn, is nochtans dat kleine bericht wel sprekend genoeg. Met Holtei toch sterft op 82-jarigen leeftijd de nestor der Duitsche dichters, die nog tijdgenoot was van de grootsche figuren, waarop Duitschland ten allen tijde zal kunnen roem dragen en bijna reeds daarom alleen, schoon slechts spaarzaam met kunstenaarsgaven bedeeld, voor het hedendaagsche geslacht een merkwaardig man was. Grroot-Ui'itriniiië. Volgens een telegram uit Teheran zou de Per zische regeering de benoeming hebben voorgesteld van eene Europeesche commissie tot het bepalen van Perziës noordoostelijke grens, en zou zij voornemens zijn in het voorjaar Seistan en moge lijk ook Herat te bezetten. Engeland, van deze plannen van Perzië verwittigd, zou er zijne goedkeu ring aan hebben gehecht. De heer Synon heeft gisteren na een lang durig debat zijn amendement ingetrokken. Het Hoogerhuis keurde vervolgens bij tweede lezing het ontwerp der regeering betreffende het lenigen van den nood in Ierland goed. De heer Wheelhouse heeft voorgesteld eene speciale commissie te benoemen met opdracht om de handelsbetrekkingen van Engeland met het buitenland aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. De secretaris van buitenlandsche zaken, de beer Bourke, bestreed het voorstel en zeide dat de regeering steeds het beginsel van vrijen handel blijft toegedaan. Het voorstel werd daarop met 75 tegen 6 stemmen verworpen. In het Hoogerhuis heeft lord Granville gisteren opheldering gevraagd omtrent het door lord Beaconsfield den vorigeu dag gegeven antwoord, en wel of hij wilde te kennen geven, dat ten aan zien van Herat aan Perzië nog geene concessie gedaan is, of wel dat eene concessie in strijd zou zijn met de politiek der regeering. Beaconsfield antwoordde dat wat het slot der tot hem gerichte interpellatie betreft, het slechts tot misverstand zou kunnen leiden, indien hij verder ging dan zijne reeds gegeven stellige verklaring, dat de regeering Perzië niet van zijne verplichting ontslagen heeft om Herat niet te bezetten. Oostenr.-Houg;. Monarchie. De comité's der wederzijdsche delegatiën zijn het gisteren eens geworden over de punten van verschil tusscheu de besluiten der twee delegatiën, behalve over dat betreffende den bouw eener kazerne te Szegedin. Telegrammen. BERLIJN, 13 Februari. In eene avondzitting heeft de Pruisische Kamer van afgevaardigden heden in tweede lezing de nog overgebleven hoofd stukken der begrooting afgedaan. Het aandeel van Pruisen in de bijdrage voor het rijk is in de begrooting op 43,641,753 M. vastgesteld. De be grooting voor 1880/81 sluit in ontvangst en uit gaaf met 798,985,580 M. De gewone uitgaven bedragen 760,223,930 M., de buitengewone 88,761,650 M. LONDEN, 13 Februari. Het Lagerhuis heeft de dertien eerste artikelen van het wetsontwerp tot vergemakkelijking van den verkoop van poters aan de Iersche pachters goedgekeurd. KONSTANTINOPEL, 13 Februari. Sir H. Layard is van het paard gevallen en heeft zich aan de zijde bezeerd. Hij is echter niet genood zaakt het bed te houden. PARIJS, 13 Februari. Het stoffelijk overschot van Crémieux is heden ter aarde besteld. De pre sident der Republiek was bij de plechtigheid door den generaal Pittie vertegenwoordigd. De geheele officiëele wereld, vele senatoren en afgevaardigden, de heer Gambetta, voorzitter der Kamer van afgevaardigden, en vele andere aanzienlijke per sonen waren opgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. ALEXANDRIE, 12 Februari. De Indische retour-trein, met de post en passagiers van Suez naar Alexandrië, is hedennacht te twee uren in botsing geweest met een goederentrein, naar Tanta bestemd. De Europeesche machinist werd gedood en schade aan het materieel toegebracht. Geen der passagiers heeft echter letsel bekomen. Zij werden per extra trein naar hier vervoerd. LEIDEN^ 14 Februari. Evenals vorige jaren vestigen we ook nu weder de aandacht op de in deze courant voor komende advertentie van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", waarin de inschrijving van nieuwe leerlingen wordt bekend gemaakt, met ver melding van de vereischten die tot toelating worden gesteld. Met het oog op de goede vruchten, door deze inrichting gedurende haar langdurig beslaan afgeworpen, mag het onnoodig geacht worden op het belang dezer kennisgeving in bijzonderheden te wijzen. Deze enkele mededeeling zij voldoende. Hedenochtend te negen uren heeft het stoom schip „Prinses Marie", kapt. Weber, van de stoom vaartmaatschappij „Nederland", de reis van Amster dam naar Java aanvaard. Yele passagiers en militairen bevinden zich aan boord; het schip heeft eene volle lading. Het vertrek, dat door Sonnemans kapel werd opgeluisterd, was zeer voorspoedig. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, is gisternamiddag van Port Said vertrokken. Te Scheveningen is uit zee bij de strand vonderij nog aangebracht een aantal van tachtig vaten petroleum. Gisteravond werd door het Nederlandsch Tooneel te 's-Hage met groot succes opgevoerd Sandeau's tooneelspel „Hélène de la Seiglière", naar de zeer goede vertaling van mej. Nierstrasz. Het stuk boeide het talrijk publiek van het be gin tot het einde. Zoowel mevr. Kleine als mej. Yan Biene speelden uitstekend en de heer Morin vervulde als altijd zijn rol (van adv. Destournèlles) met groot talent. Inderdaad mag dit stuk een aanwinst heeten voor het Nederlandsch Tooneel. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij ƒ240,000 wordt aangevraagd ter voorziening in de dringende be hoefte aan lichtschepen bij Terschelling, de Zeeuwsche banken en aan den mond van den Rotterdamschen Waterweg. Marktberichten. Leidon, 14 Febrnari. Ter markt werden heden aangevoerd Wintertarwe 7 hectoliter f 11.50 a 12.50. Zomertarwe 7 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 9 hectol. 7.25 a 7.75. Zomerrogge 9 hectol. 6.75 a 7.Zomer- gerat 6 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 6 hectol./7.25 a 7.75. Zware Haver 8 hectol. 4.75 a 5.25. Lichte Haver 8 hectol. f 4.a 4.25. Dnivenhoonen hectol. a Paardenhoonen hectol. a Graaboter 2760 kilogr., late qnalit. V4 vat ƒ80.a/84. Schei- 2de qualit. V* vat 72.a f 76.Graaboter late qualit. per kilogr. 2.a ƒ2.20., Schei- 2de qualit. per kilogr. 1 80 a ƒ1.90. Schiedam, 13 Febrnari. Moutwijn 11.Jenever 16.50. Amst. proef 17.75. Spoeling per ketel ƒ2.door de Schiedamache spoeling-commiaaie werd ze voor 2.20 per ketel verkocht. Zwolle, 13 Febrnari. Op 'de heden alhier gehouden weekmarkt waren de |prijzen ala volgt: Granen. Tarwe 9.a 10.30, Rogge f 7.25 a 7.80, boekweit 6.20 a 7.25, Garat/5.80 a 6.25, Paardenhoonen 7.40 a 8.Aardappelen 2.75 a f 5.Boter per KG. 1.35 a f 1.85, per l/8 vat ƒ25.50 a 38.50. Eieren 3 a 3.75 per 100 atuke. Vee. Aan gevoerd op de markt 726 en op de atallen 250 8tnka. De han del waa heden in alle aoorten zeer traag, zoodat veel onverkocht overbleef. Men beateedde voor neurende en verachgekalfde koeien 180 a 265, dito Schotten en Vaarzen 120 a ƒ220. Gnate- of Spoelingkoeien 100 a 160, dito Vaarzen ƒ90 a ƒ130, zomerkal- vende Koeien 110 a 155; Oaaen voor den bak ƒ95 a ƒ165, Fokkalveren 40 a 65, nuchtere Kalveren 6 a 10; vette Koeien en Oaten per KG. 66 a 80 c., dito Stieren 54 a 64 c., dito Kalveren 80 a 90 c., dito Schapen 54 a 60 c., Lammeren per stuk 10 a 14. Varkens: op 20 wagens aangevoerd 180 Biggen; 6 w. volden 7 a 850, 10 w. ƒ11 a/14.50; drach tige J 43 a 61, magere dito 18 a 39. Vette levende dito per KG. 4S a 59 c., dito voor Londen 38 a 42 c.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2