verschrikken. Een agent ter plaatse aanwezig heeft het deksel op de kachel gelegd, waarmede de zaak was afgeloopen, toen een mede binnenkomend burger, wat geheel onnoodig was, de kachel buiten heeft geplaatst. Gistermiddag is de kuiper L. alhier van een trap gevallen, waardoor hij belangrijke inwendige kneuzingen heeft bekomen en in hoogst zorgwekkenden toestand verkeert. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken in strafzaken gedaan: L. O. De V. te Leiden, wegens niet op aan zegging der regeering herstellen van een bouw vallig gebouw te Leidenontslagen van rechts vervolging; A. v. V., wed. K., idem, w. idem: vrijgesproken; J. v. d. E. te Rijnsburg, w. een sloot niet op de gevorderde diepte houden te Katwijk: ontslagen van rechtsvervolgingA. v. E., C. v. E. en T. De V., te Katwijk, w. gezamen- lijken diefstal van groen houtvrijgesproken L. N. te Rijnsburg en D. K. te Leiden, w. met een vaartuig gemeerd liggen bij nacht zonder seinlicht: ontslagen van rechtsvervolging; C. P. te 's-IIage, w. rijden in verkeerde richting door eene steeg te Leiden: 3 of 1 dag; A. B. te Leiden, w. in beschonken toestand dienst doen op een tramwagen en zich daarvan niet op bevel der politie verwijderenf 3 of 1 dag (twee maal); L. R. te Valkenburg, w. bij het tegen komen van rijtuigen met eene hondenkar blijven doorrijden: 3 of 1 dag; N. De H. en W. A. v. d. B., te Leiden, w. in draf rijden door de Paardensteeg: ieder 3 of 1 dag; C. v. M., aldaar, w. idem en niet uitwijken voor den tram wagen: tot tweemaal 3 of 1 dag; H. N. W. M., aldaar, w. niet uitwijken voor den tramwagen en niet dragen van het kenteeken voor statio- neerende rijtuigen: tot tweemaal 3 of 1 dag; A. J. M. M. en Th. L. aldaar, w. niet dragen van het kenteeken voor stationeerende rijtuigen ieder tot 3 of 1 dag; N. D., w. idem (drie maal), tot idem (driemaal) N. G., aldaar, w. idem (viermaal) en in verkeerde richting rijden en tweemaal zijn paard en rijtuig zonder opzicht laten staantot idem (zevenmaal). Ter crimineele terechtzitting van gisteren stonden voor het gerechtshof in Den Haag terecht C. v. d. S. en J. B„ de tweede ter zake van in den avond van 22 November 11. opzettelijk den brand te hebben gestoken in de woning van den eerste onder de gemeente Strijen, de eerste ter zake van den tweede tot het plegen van dat feit door het doen van beloften te hebben uitge lokt en hem daartoe onderricht te hebben gegeven. De eerste besch. vond zijn huis, dat aan den dijk stond, wat vochtig en wilde liever een droger huis hebben. Daartoe zouden hem, meende hij, de assurantiepenningen in staat stellen. Zijn plan was op reis te gaan en gedurende zijne afwezigheid door een ander den brand te doen stichten. Dat plan kwam weldra tot rijpheid en in den tweeden besch. vond hij iemand, die zich voor f 20 met de uitvoering daarvan wilde belasten. Hij beloofde dezen voor petroleum, lucifers, stroo enz. te zullen zor gen. Op 17 Nov. ging hij weg, na zijn geheelen inboedel bij een zijner buren in veiligheid gebracht te hebben. In den avond van 22 Nov. begaf de tweede besch. zich naar de woning, vond daar alles gereed, goot de petroleum over het stroo, stak daarin den brand en binnen weinige minuten stond alles in lichterlaaie. Na een half uur was de woning in de asch gelegd. De advocaat-generaal mr. Gregory wees bij de toelichting van zijn requisitoir op het steeds toenemend aantal brand stichtingen en op de noodzakelijkheid om dat misdrijf door zware straffen te keer te gaan. Hij eischte voor den eersten besch., als den meest schuldige, tuchtLuisstraf van acht, voor den tweeden tuchthuisstraf van zes jaren. Voor den eersten besch. trad op de advocaat mr. W. Van Rossem Bz., die tot vrijspraak concludeerde, voornamelijk op grond dat het doen van beloften en het geven van onder richt niet voldoende bewezen was. De advocaat van den tweeden besch., mr. Bik, achtte ook voor de schuld van zijn cliënt het bewijs niet voldoende geleverd. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak op 19 Pebruari. De justitie te Amsterdam vervolgt zekeren B., die als winkelbediende in een 30-cents- bazaar zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal. Uit de winkelontvangsten wist hij geregeld zeker bedrag achter te houden, tot dit ten slotte ont dekt werd. Het aldus door hem ontvreemd bedrag bedraagt ongeveer f 1500. Hoe gering ook, althans van weinig werkelijk effect nog voor het oogenblik, begon er gisteren toch in de ijsmassa voor Dordrecht meer beweging te komen, met den vloed in het namid dagtij eenige meters naar boven en met de eb eenige meters naar beneden. Hoogerop dan het huis de Merwede is het blankwater. De salonboot „Merwede N°. 1" is van Sliedrecht naar Gorcum gevaren, terwijl te Tiel voor het ijs gevluchte bij leggers naar de Roer van daar reeds naar hunne bestemmingsplaats koers hebben gezet. Het ijs in de Kil is tot even voorbij het 's-Gravendeelsche hoofd en een eind hoogerop in de Krab opgeruimd, dank zij de vereenigde pogingen van de monitors de „Panter" en de „Haai". Eerstgenoemde is met de eb naar Willemsdorp teruggekeerd, laatstge noemde is nagenoeg met laag water even boven het stoomgemaal „Loudon" aan de Wieldrechtsche zijde, zoowat tegen elf uren 's voormiddags, aan den grond geraakt, maar is met den vloed weder vlot gekomen. In het Mallegat, even boven de oude batterij, zat 's namiddags het ijs nog, ofschoon hier en daar kennelijke teekenen dragende van ietwat in beweging geweest te zijn. In het open gedeelte der Kil zag men reeds zeilvaartuigen, die van beneden kwamen in de verwachting van open vaarwater te zullen vinden, zooals dit reeds sedert dagen beneden-uit het geval was, en nu te 's-Gravendeel en elders lager-uit een goed heenkomen zochten. Te Nijmegen werd Dinsdag door den stads-omroeper openlijk het volgende bekendge maakt: „Er worden gevraagd twee mooie jonge meisjes om met twee schippers op eene fatsoenlijke wijze vastenavond te houden." Een en twintig schoonen hebben zich op deze aanvraag aangemeld. Het vorige jaar zijn te Huls bij Venloo op verschillende avonden drie jeugdige meisjes aangevallen en met messteken verwond, zonder dat men er in slaagde den dader in handen te kunnen krijgen. Woensdag-avond nu werd wederom een elfjarig meisje zeer ernstig met een mes ver wond; het gelukte ditmaal den dader te achter halen en gevangen te nemen. Het is een zekere Van Gorkum, die het vorig jaar beschuldigd was van een moord op eene vrouw, doch wegens ge brek aan bewijs weder in vrijheid gelaten werd. Ditmaal zal hij er zeker niet zoo goed afkomen. De dienstdoende particuliere nacht wacht te Rottevalle is in den nacht omstreeks twee uren door den aldaar gestationeerden rijks veldwachter De Jong betrapt op het ontvreemden van peren, ten nadeele van een logementhouder. De nachtwacht-perendief was vergezeld van zijne zuster, die de ontvreemde peren onder haren boe zelaar had verborgen. Te Leeuwarden heeft zich eene vrouw door ophanging van het leven beroofd. Zwaarmoe digheid moet de aanleiding zijn. Het driejarig kind van Boerboom te Zevenaar, een oogenblik zonder, toezicht gelaten, geraakte in een waterton en verdronk daarin. Uit Venloo meldt men dat tusschen Nuenen en Helmond een trein is afgebroken en 22 waggons achtergebleven zijn. Door de machine van een volgenden trein zijn de achtergebleven waggons naar Nuenen gebracht. De oorzaak was het breken van een bufferbalk van een der wagens. De heer Victor Driessens heeft als directeur van den Vlaamschen Schouwburg te Ant werpen zijn ontslag genomen. De heeren Lemmens, Van Kuyk en Dierckx, leden van het tegenwoordig gezelschap, hebben de directie aangevraagd. Eene kleine boerderij bij Soignies, in België, is geheel verbrand. Er was geen water en aan blusschen viel niet te denken. De man en de vrouw, bejaarde lieden, zijn met drie kinderen in de vlammen omgekomen. Een der veteranen van Duitschland, de 92-jarige heer Karl Hellermann te Bonn, is overledenhij trad bij de huzaren van Blücher in dienst en maakte alle veldtochten mee tot aan het einde van den vrijheidsoorlog; hij nam deel aan de verdediging van Colberg, werd bij Borodino verwond, was bij den overtocht der Beresina tegen woordig en bij de twee intochten te Parijs. Hij bleef tot zijn dood toe vervuld met een echt mili tairen geest en op zijn verlangen is hij in zijn uniform van de roode huzaren, hem door het regi ment geschonken, met de schako op het hoofd en sabel en patroontasch aan de zijde, begraven. Omtrent de barbaarschheden, on langs te Eez gepleegd en waarvan reeds met een enkel woord is melding gemaakt, deelt de „Gibraltar Guardian" nog het volgende mede: Eenige jeug dige Joodsche meisjes speelden buiten het Ghetto. Een Moor, die voorbijging, joeg haar schrik aan en sloeg een der kinderen op onbetamelijke manier. Een Eransche Israëliet, die in de nabijheid was, schoot toe, nam de verdediging van het meisje op zich en greep den Moor om hem voor den caïd te brengen. Middelerwijl waren eenige Ma rokkanen bijeengekomen en eischten van den Israë liet dat hij hunnen landgenoot losliet, iets wat hij weigerde. Toen de Israëliet met den Moor voor de deuren van het gerechtsgebouw was ge komen, vond hij deze gesloten, gelijk gebruikelijk is als de sultan er voorbij zal trekken. Eene me nigte Marokkanen stond daar te wachten om de deuren te zien opengaan. Zoodra deze den Israëliet zagen naderen met den Moor aan den arm, begon deze te schreeuwen, dat de Jood hem beleedigd had en dat met de Joden niet meer huis te houden is. De Muzelmannen wierpen zich nu op den Israëliet, dienden hem stokslagen toe en wierpen zoolang met steenen naar hem, totdat zij hem dood waanden. De mishandelde leefde echter I nog en kwam na een poos weer tot bewustzijn. Met groote inspanning hief hij zich op en ver- I) zocht eenige Marokkanen hem naar eene gevangenis te brengen het eenige gebouw in de nabijheid, a waar de deuren openstonden ten einde aldaar aan een anders wissen dood te ontkomen. De Mooren begonnen nu te razen dat de Joden zich onafhankelijk wilden maken, dat hun manier van doen onduldbaar was, enz. Daarop trokken zij naar het Ghetto en mishandelden iederen Israëliet, dien j zij tegenkwamen. Onder dezen was een man van zeventig jaren, die nauwelijks loopen kon. De Marokkanen maakten zich van hem meester en sloegen hem totdat hij een lijk was. Hiermede nog niet tevreden, overgoten zij het lijk met petro leum, sleepten het op een houtstapel en staken het in brand. Toen de Israëlieten, na een nacht vol angsten doorgebracht te hebben, den volgenden dag het Ghetto verlieten om hun geloofsgenoot op te zoeken, vonden zij een verkoold lijk. De assistent-resident voor de politie te Soerabaya, bijgestaan door den schout, heeft in eene prauw, die van Madura gekomen en reeds j den boom gepasseerd was, zeven en twintig petro- leumblikken met opium achterhaald, die zoowat I drie picols wogen. Eene tweede belangrijke aan- p haling op dezelfde plaats geschiedde door een verificateur en een mantri; dezen vonden in eene l van Pasoeroean komende prauw eene hoeveelheid gesmokkelde amfioen, ten bedrage van 12 picols. Hiermede ontvangt die ambtenaar eene belooning i van omstreeks f 10,000. BUITENLAND. Frankrijk. i Volgens eene door den heer De Villefort, j hoofdambtenaar bij het ministerie van buitenlana- sche zaken, opgemaakte statistiek, heeft de oorlog 5 van 1870 aan Erankrijk gekost 13,839,000,000 fr., ongerekend de verliezen van het particuliere vermogen. De Kamer heeft het amnestie-voorstel des heeren Louis Blanc in behandeling genomen. De minister-president Freycinet verklaarde dat de regee ring de algemeene amnestie formeel meende te moeten verwerpen. Het land, zeide hij, zou onder I de tegenwoordige omstandigheden in het verleenen daarvan slechts een bewijs zien van de zwakheid i der regeering. Jf Na eene rede van den heer Madier de Montjan heeft de Kamer met 313 tegen 104 stemmen de conclusie der betrokken commissie, strekkende tot verwerping van het voorstel, goedgekeurd. Duitschland. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft aan de provinciale regeeringspresidenten be- kend gemaakt dat hij zijne aanschrijving van vijf maanden geleden, betreffende de voorloopige aan- houding van voortvluchtige misdadigers in Neder-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2