Zaterdag 14 Februari. N°. 6133. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 mitidet.i vev.v. swm f 1.10. Franco per post-a L40. Afzonderlijke Hommers.-.tovj.va 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: V» 1-0 nph .nUWtii.oiYZrttW. L05. Iedere regel meer.e.^imn.s 0.17J. Grootera letten naar pbatsntimM. LEIDEN, 13 Februari. Gedurende het vierde kwartaal van 1879 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden België: M. Sank, P. Tonnemans, Brussel; A. J. L. v. Bylandt, Torest; G. Duyster, Luik. DuitschlandA. Jacobs, BerlijnLiederman, Er furt mevr. Philips, MannheimJ. A. Gutman, RuklaStrauss, Stuttgart. EngelandC. B. Post, Chatham; miss Kiehl, Park Grove; K. De Vries, LondenM. Northfield, Taunton. PrankrijkO. V. Chartier, M. J. Eloquct, Parijs. Oost-Indië C. M. J. Van Alphen, J. T. Van Cappellen, Batavia C. I. "Rotgans, Samarang. Ook December is, wat de sterfte in eenige groote gemeenten betreft, eene zeer ongunstige maand geweest. Oude lieden hebben een ruim aandeel in het totaal. Te Amsterdam stierven 182 personen boven de 65 jaren, in Den Haag 68, te Leiden 81, te Botterdam 86 en te Utrecht 45 personen. Aan lichaamszwakte, tering, bloedspuwing stierven te Amsterdam 200 personen, te Arnhem 31, te Dordrecht 31, in Den Haag 74, te Groningen 30, te Haarlem 31, te 's-Bosch 21, te Leeuwarden 8, te Leiden 83, te Maastricht 29, te Rotterdam 140 en te Utrecht 43. Aan mazelen bezweken er 40 te Amsterdam, 8 in Den Haag en 3 te Leiden aan roodvonk 26 te Leiden, 11 te Maastricht en 4 te Rotterdam. Ziekten der ademhalingsorganen deden bezwijken te Amsterdam 256 personen, in Den Haag 100, te Leiden 39 en te Rotterdam 88 personen. Door gewelddadigen dood en verdrinken kwamen er te Amsterdam 14 om. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar was te Amsterdam 35,8 pet., te Dordrecht 42,8 pet., in Den Haag 34,1 pet., te Leiden 50,5 pet., te Maastricht 51,2 pet., te Rotterdam 36,2 pet., te Leeuwarden slechts 21 pet. Als vervolg op de vroegere berichten uit Valkenburg wordt ons van daar nog geschreven dat op de feesten der vorige weken gisteren door den burgemeester, den heer M. N. Wijt, werd geantwoord door het uitreiken van keurige ge schenken, zoowel aan onderwijzers als aan leer lingen der gemeenteschool. Vooral moet worden gewezen op de doelmatigheid der cadeaux, welke voor mindergegoeden bij voorkeur bestonden in kleedingstukken. De geheele feestcommissie, be nevens vele dames, die zich na afloop der uitrei king nog eenigen tijd ten huize van den burge meester gezellig vereenigden, woonden het kin derfeest bij. De vroolijke aangezichten der kleinen waren den edelen gever zoovele bewijzen, dat zijn doel, om hun een vroolijken dag te bezorgen, volkomen bereikt was. Hij zij Valkenburg lange jaren ten zegen! Uit IJmuiden wordt gemeldMet toestem ming van het Rijk en de Amsterdamsche Kanaal maatschappij zijn deze week proeven genomen aan het strand, op welken afstand de nieuwe haven lichten volgens het stelsel van den heer J. L. Creyghton te Leiden te zien waren en welke kleur van licht. Daartoe was in overleg met de heeren A. De Groot, rijks-ambtenaar, en H. Slegtkamp, ambtenaar der Kanaalmaatschappij, een dier lichten op het strand geplaatst. Aangezien het licht op 3600 meter moest kunnen worden waargenomen, zoo werd op dien afstand de eerste waarneming gedaan. Het resultaat van wit en rood licht was toen prachtig, terwijl dat van blauw te wen- schen overliet. Het was aardig op te merken hoe juist op het afgesproken tijdstip, door eene methode door genoemde heeren aangegeven, de kleuren van het licht werden verwisseld, en het mag zeker als een kenmerk van deugdelijkheid worden aangezien, dat men op een afstand van circa 8000 meter nog een zeer voldoend wit en rood licht kon waarnemen. Is dit succes groot, nog grooter is dat van den duur, waarop beide lichten met gesloten lichthuizen hebben gebrand. Vroeger had men reeds een tijdperk van veertien achtereenvolgende dagen verkregen, thans echter heeft men een duur van achttien etmalen geconstateerd. Het huldeblijk van het leger aan den Koning en de Koningin, hetwelk gedurende eenige dagen in het Paviljoen te Haarlem opgesteld was, is thans afgebroken om te worden overgebracht naar's-Gra- venhage, waar het Zondag a. s. voor de mede werkers, commissieleden en het departement van oorlog, en de daaropvolgende drie dagen voor het personeel van het leger kosteloos ter hezichtiging zal worden gesteld in het gebouw der Normaal- Schietschool. Mr. C. H. baron Van Rhemen van Rhemens- huizen, sedert 1850 lid van de Eerste Kamer, is te Brummen op 68-jarigen leeftijd overleden. Hij begon zijne loopbaan als burgemeester van Apel doorn. Koning Willem I, die zeer met hem was ingenomen, schonk aan den toen nog jeugdigen man het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. In 1842 verkozen de Staten van Gelderland hem tot lid van Gedeputeerde Staten. Baron Van Rhemen, in 1830 als vrijwilliger uitgetrokken, was ook versierd met het Metalen Kruis. Naar het Vad. meldt is de prijs der paarden, die in Hongarije zullen worden aangeschaft, bepaald op f 500 per stuk, terwijl alle risico vóór de af levering ter plaatse van bestemming voor rekening komt van den leverancier te Pest. Een aantal slachters te Rotterdam, die zich benadeeld achten door het besluit van den gemeen teraad tot oprichting van een abattoir, hebben zich met een adres tot de Kamer van Koophandel en Eabrieken gewend, om hare medewerking te ver zoeken, ten einde den gemeenteraad van zijn be sluit te doen terugkeeren of ten minste de uit voering daarvan te doen uitstellen totdat de weten schap over het nut van een abattoir haar beslissend woord zal hebben gesproken. Het genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft het voor nemen om Dinsdag a. s., ter gelegenheid van de plechtige herdenking van den sterfdag van Joh. Swammerdam, nu 200 jaren geleden, tevens te bepalen dat ter nagedachtenis van dien beroemden Nederlander alle tien jaren eene gouden medaille wordt uitgeloofd, naar Swammerdam te noemen, en toe te kennen aan hem, die op het gebied der door S. beoefende wetenschappen in die jaren de belangrijkste onderzoekingen zal hebben verricht. De burgemeester van Voorburg heeft in de jongste zitting van den raad medegedeeld dat Gedeputeerde Staten geweigerd hebben om mach tiging te verleenen tot verkoop van gemeentefondsen ter bestrijding der kosten, door den brand aan de meelfabriek veroorzaakt. De raad, die in zijne voorlaatste zitting het voorstel om een hoofdelijken omslag daarvoor te heffen met algemeene stemmen had verworpen, nam na die mededeeling dat op nieuw ingediende voorstel aan. Eindelijk, zoo schrijft de N. R. Crt., schijnt dan toch de onzekerheid te zullen worden opge heven over het tijdstip, waarop voor het eerst eind-examen aan de gereorganiseerde gymnasiën zal worden afgenomen. De minister van binnen- landsche zaken moet in eene aanschrijving aan de gemeentebesturen hebben te kennen gegeven dat er in 1881 aan de gymnasiën gelegenheid behoort te worden gegeven om eind-examen af te leggen. De heeren P. J. U. Modderman, R. Suringa, S. A. Spaarwater en E. Verstijnen, landmeters van het kadaster hier te lande, zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot landmeter der 2de kl. bij den kadastralen dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. E. G. J. Til— man, thans vice-president der arrondissements rechtbank aldaar. De Leidsche schouwburg werd gisteravond weder eens door een Eransch tooneelgezelschap bezocht. Ten gevolge van de ervaring van vroeger behoort daar moed toe. Dieu moed scheen echter de heer Yan Lier met den troep onder directie van den heer St. Omer nog te bezitten. Bijzonder winst gevend toch is zulk een bezoek alhier zeker niet. De Eransche co me die schijnt nog steeds geen genade in de oogen der Leidenaars te kunnen vinden, althans wat de opkomst betreftwant zij die gisteravond bij de opvoering van Molières „Tartufe" en Coppées „Le Luthier de Crémone" tegenwoordig waren, betoonden zich over hetgeen zij hoorden en zagen zeer voldaan. En daar be stond dan ook alleszins reden toe. Immers, het spel der artisten bood opnieuw dat eigenaardige aan, dat onwillekeurig aantrekt en meesleept. En kele uitzonderingen niet medegerekend, was het spel zeer verdienstelijk, zoodat het bepaald jammer was dat de voorstelling niet beter werd bezocht. Waarschijnlijk is nu bovendien nog de lezing van prof. Jonckbloet in „Doctrina" en die van ds. Koopmans Van Boekeren in het „Nut" daarop niet zonder invloed geweest. Gemengd Nieuws. Zoodra toen wij de tij ding omtrent het ongeluk vernamen, onzer 76-jarigen stadgenoot gisteren te Warmond overkomen, wisten wij niet beter te doen dan ons naar het station aldaar te begeven, ten einde van den chef de juist moge lijke inlichtingen te vernemen. Wij vroegen hem die dan ook met vermelding voor welk doel en wat we hoorden deelden we gisteravond mede. Ofschoon de verongelukte er niet beter mede wordt, blijkt het toch dat het ongeval ech ter niet zóó vreeselijk is geweest als eerst werd gemeld. Het hoofd toch is niet van het lichaam gescheiden. Van den stationschef alhier, die het lijk met den trein van kwart voor vijven in ont vangst nam, vernamen we nog 's avonds dat aan den eenen slaap van het hoofd en aan een der voeten beleedigingen waren veroorzaakt. Eenige oogenblikken na het onheil leefde de ongelukkige nog, maar de dood volgde toch spoedig. Wij zijn den heer stationschef te Warmond zeer dank baar voor zijne vertrouwbare en juiste inlichtingen en houden ons voor het vervolg beleefd aanbevolen. Het is toch opmerkelijk hoe bijzonder goed hij op de hoogte schijnt van hetgeen er aan zijn eigen statiou voorvalt. Ter aanvulling van het bericht om trent een zoogenaamd begin van brand in de Van-der-Werfstraat diene dat de vrouw des huizes een weinig petroleum in de brandende kachel had geworpen, ten gevolge waarvan de vlam door het geopende deksel kwam, hetgeen die vrouw deed

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1